Τα ντέρμπι έχουν τη δική τους ιστορία

Το ανεπανάληπτο 8-2 του 1930, η καταστροφή της Λεωφόρου, ο "πράσινος" γύρος του θριάμβου στο γήπεδο Καραϊσκάκη, το μπαράζ του Βόλου, το 1-4 του 2001... Το Contra.gr αλίευσε τα πιο χαρακτηριστικά κλικ των "αιωνίων" ντέρμπι μεταξύ του Παναθηναϊκού και του Ολυμπιακού. Επιμέλεια - Μάνος Ανδρουλάκης.

Derby analysis

Ο Γιώργος Παράσχος αρθρογραφεί στο Contra.gr για το ντέρμπι του Ολυμπιακού με τον Παναθηναϊκό. Το μομέντουμ, οι λύσεις στη μεσοεπιθετική γραμμή και το σχήμα μ' ένα αμυντικό χαφ. Ποιον χρίζει φαβορί.

Bundesliga

Μία από τα ίδια

Η Ντόρτμουντ ηττήθηκε 1-0 από το Ανόβερο στο "Ζιγκνάλ Ιντούνα Παρκ" και κατρακύλησε στη 15η θέση της Bundesliga. Ένα περισσότερο γκολ από την Άιντραχτ έβαλε η Στουτγκάρδη (5-4)! ΔΕΙΤΕ VIDEOS.

Παράξενα

Eνα φιλί για τη νίκη!

Αιφνιδιαστική επίθεση... αγάπης από γνωστό ηθοποιό και φίλο της ομάδας δέχθηκε ο Σαμ Αλαρντάις μετά το παιχνίδι της Γουέστ Χαμ με την Μάντσεστερ Σίτι και τη νίκη των "σφυριών". Δείτε το σχετικό VIDEO.

Cosmo

Επιλογές

8η αγων.

Τσίμπησε βαθμό

Βαθμό τσίμπησε στο Περιστέρι ο Εργοτέλης (1-1) κόντρα στο μέτριο Ατρόμητο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Λαζαρίδη, αλλά οι Κρητικοί βρήκαν την ισοφάριση με τον Χαλκιαδάκη.

Premiership

Ο Σάντσες έδωσε... φως

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αλέξις Σάντσες, η Άρσεναλ επικράτησε 2-0 της Σάντερλαντ στο "Στάδιο του Φωτός". Η Γουέστ Χαμ έβαλε φρένο στη Σίτι (0-0). Μηδέν στο "Ανφιλντ". ΔΕΙΤΕ VIDEOS.

8η αγων.

Στο παρά ένα!

Την πρώτη του νίκη στο εφετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Λεβαδειακός κόντρα στον Πανιώνιο με 1-0. Χρυσός σκόρερ για τους γηπεδούχους ο Γιακουμάκης στο 89ο λεπτό.

Απόψεις

Ελληνικό Ποδόσφαιρο

8η αγων.

Δοκάρι και έξω

Το δοκάρι του Ντάσιου στο 91' ήταν η μεγάλη ευκαιρία του ΠΑΣ Γιάννινα να πάρει τη νίκη επί της Καλλονής. Το 0-0 έγραψε την ιστορία. Με 10 ποδοσφαιριστές από το 51' οι γηπεδούχοι.

Διεθνές Ποδόσφαιρο

Serie A

Tην μπλόκαρε

Με τους Χολέμπας και Τοροσίδη να αγωνίζονται σε όλο το 90λεπτο, η Ρόμα δεν κατάφερε να αφήσει πίσω της την "επτάρα" από την Μπάγερν και, μοιραία, παραχώρησε "λευκή" ισοπαλία στην Σαμπντόρια.

Μπάσκετ

3η αγων.

Τρί...κακος

Τα Τρίκαλα διέσυραν τον προβληματικό Πανιώνιο στην Νέα Σμύρνη με 98-60 υποχρεώνοντάς τον στην βαρύτερη εντός έδρας ήττα της ιστορίας του στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Σπορ

Α1 Βόλεϊ

"Καθαρή" πρεμιέρα

Χωρίς να χάσει σετ άρχισε την προσπάθεια διατήρησης των κεκτημένων στην Α1 βόλεϊ ο Ολυμπιακός, διπλό για την ΑΕΚ στη Μίκρα, πήρε το ντέρμπι ο ΠΑΟΚ. "Πρώτη" με απώλεια για τον Παναθηναϊκό.

Μηχανοκίνητα

MotoGP

Νέα pole και ρεκόρ

Ρεκόρ και νέα pole για τον Marc Marquez ο οποίος έγινε ο πρώτος οδηγός που σπάει το φράγμα των δύο λεπτών στη Σεπάνγκ, ενώ με την 13η φετινή pole position δημιούργησε νέο ρεκόρ στο MotoGP.

Παράξενα

Τέννις

"Κατέστρεψε" τη ρακέτα

Ποιος είδε τη Σερένα Γουίλιαμς και δεν τη φοβήθηκε. Στο πρώτο σετ του αγώνα με την Κάρολιν Βοζνιάκι για τον ημιτελικό του WTA Finals της Σιγκαπούρης, κατέστρεψε τη ρακέτα από τα νεύρα της (VIDEO).