ΑΕΚ - Γαλατασαράι 73-86

Η ΑΕΚ, παρά την εντυπωσιακή εμφάνιση των Μαλίκ Χέρστον (20 π) και Λουκά Μαυροκεφαλίδη (26 π, 11 ρ), γνώρισε την ήττα με 86-73 από την "αχτύπητη" Γαλατασαράι. Παρόλα αυτά, παραμένει σε τροχιά πρόκρισης στην επόμενη φάση του Eurocup.

Η ΑΕΚ με τη... συνηθισμένη κάκιστη αρχή, έδωσε την ευκαιρία στη Γαλατασαράι να προηγηθεί με 9-0 στα 3'30". Οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα ήταν ιδιαίτερα άστοχοι (1/10 σουτ εντός πεδιάς), με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη (26 π, 11 ρ) και τον Μαλίκ Χέρστον (20 π) να είναι οι μοναδικοί διασωθέντες.

Οι Σιλμπ και Έντζε έκαναν "ζημιά" τόσο μέσα όσο κι έξω από τα 6.75μ, με συνέπεια οι Τούρκοι να ολοκληρώσουν το πρώτο δεκάλεπτο, προηγούμενοι με 15-23. Στη δεύτερη περίοδο, η "Ένωση" μείωσε το σκορ με τις "τρίποντες βόμβες" των Κάρτερ, Μαυροκεφαλίδη και Μιλόσεβιτς (33-39), όμως η Γαλατά βρήκε λύσεις από τον εντυπωσιακό Μακόλουμ (24 π, 9/9 1π), πηγαίνοντας στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με με 46-37.

Με... πρωτεργάτη τον τρομερό Χέρστον (11 πόντους στο δεκάλεπτο), η ΑΕΚ "απάντησε" στο γρήγορο 4-0 της Γαλατά (39-50) και μείωσε τη διαφορά στους δύο πόντους (56-58), 02:15 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο "Δικέφαλος" εκμεταλλεύτηκε την αποβολή του Λάσμε με 5 φάουλ και την αστοχία του Ντόρσεϊ στις βολές (4/8), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 58-63.

Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου, η τουρκική ομάδα ξέφυγε με 10 πόντους (58-68), ενώ ένα τρίποντο του Κοκσάλ έστειλε τη διαφορά στους 12, 08:00 πριν τη λήξη του αγώνα. Ο Μαυροκεφαλίδης προσπάθησε να επαναφέρει την "Ένωση" στη διεκδίκηση της νίκης, αλλά ήταν απελπιστικά μόνος. Το τρίποντο του Γκριν (71-84), 01:33 πριν το τέλος "κλείδωσε" τη νίκη για τη Γαλατασαράι.

Δεκάλεπτα: 15-23, 37-46, 58-63, 73-86

ΑΕΚ: Παπαντωνίου 2, Σάκοτα 3, Άτιτς, Χέρστον 20, Μιλόσεβιτς 9 (5 ρ), Σκραμπ, Μαυροκεφαλίδης 26 (11 ρ), Κάρτερ 8, Κατσίβελης 3, Καλαμπόκης, Μαυροειδής, Γουόρεν 2 (5 ασ)

Γαλατασαράι: Σιλμπ 12, Μακόλουμ 24 (3 ασ), Μίτσοφ 18 (5 ασ), Ντόρσεϊ 10 (9 ρ), Έντζε 6, Αράρ, Τουρκγιλμάζ, Λάσμε 4, Σανλί, Γκριν 5, Γκιουλέρ 2, Κοκσάλ 5

Στα άλλα δύο παιχνίδια του ομίλου:

-Η Νίζνι επικράτησε με 82-74 της Κράσνι Όκτιαμπρ, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κάσπαρς Μπέρζινς (18 π, 10 ρ).

-Η Νεπτούνας επιβλήθηκε, έστω και δύσκολα, με 87-85 της Χάποελ Ιερουσαλήμ.

To live των αναμετρήσεων

18:30
Καλησπέρα σας από το ΟΑΚΑ! Η ΑΕΚ των 9 σερί νικών σε Basket League ΣΚΡΑΤΣ και Eurocup έχει την ευκαιρία να μετρήσει τις δυνάμεις της απέναντι στην πανίσχυρη Γαλατάσαραϊ!
18:33
Η "Ένωση" θα βρει απέναντί της τέσσερις παλιούς γνωστούς από τη θητεία τους στο ελληνικό πρωτάθλημα. Μιλάμε, φυσικά, για τους Έρικ ΜακΚόλουμ (Πανιώνιος, Απόλλων Π.), Βλάντιμιρ Μίτσοφ (Πανιώνιος), Τζόι Ντόρσεϊ (Ολυμπιακός), Στεφάν Λάσμε (Παναθηναϊκός).
18:35
Οι παίκτες της ΑΕΚ βρίσκονται πλέον στη σάλα του ΟΑΚΑ για το καθιερωμένο ζέσταμα. Στις εξέδρες του κλειστού βρίσκονται σχεδόν 3.000 φίλοι της Ένωσης, σχεδόν 25' πριν από το τζάμπολ.
18:43
Στο μεταξύ, ο Δημήτρης Μαυροειδής, μιλώντας στο match programme της ΚΑΕ εξέφρασε την αισιοδοξία του για την κατάκτηση της νίκης: "Πρόκειται για έναν αγώνα εξαιρετικής σημασίας. Είχαμε χάσει στον πρώτο γύρο με διαφορά. Η Γαλατάσαραϊ είναι ομάδα επιπέδου Ευρωλίγκας, αλλά και η ΑΕΚ είναι καλύτερη σε σχέση με το ματς της Κωνσταντινούπολης. Έχει βελτιωθεί σε πολλούς τομείς. Θεωρώ ότι εάν δείξουμε την απαιτούμενη συγκέντρωση για σαράντα λεπτά θα φτάσουμε στη νίκη".
18:43
Όσον αφορά στο πρώτο ματς στην Κωνσταντινούπολη όπου η ΑΕΚ γνώρισε βαριά ήττα, αλλά και τον "κιτρινόμαυρο" κόσμο, πρόσθεσε: "Δεν είχα παίξει στο πρώτο ματς, αλλά ξέρω για τους οπαδούς μας, που δεν είχαν μπει στο γήπεδο. Έτσι κι αλλιώς, η ρεβάνς στο ΟΑΚΑ είναι μεγάλης σημασίας για εμάς και ξέρω ότι οι οπαδοί μας θα έρθουν να μας στηρίξουν. Δεν χρειάζεται να υπάρχει αντιπαλότητα στον αθλητισμό. Σε ό,τι με αφορά, ομολογώ, ότι με «φτιάχνει» ο κόσμος! Μέσα στο γήπεδό μας μπορούμε τη νίκη, που για εμάς θα είναι «χρυσάφι», καθώς όλοι διαπιστώνουν ότι πρόκειται για έναν αμφίρροπο όμιλο. Ίσως, ο πιο δύσκολος της διοργάνωσης".

18:51
Σχεδόν 6.000 φίλοι της ΑΕΚ βρίσκονται στο ΟΑΚΑ. Οι φίλοι της "Ένωσης" έχουν δημιουργήσει πολύ όμορφη ατμόσφαιρα στις εξέδρες.
18:52
Στο μεταξύ, στα επίσημα βρίσκονται και πολλοί παίκτες της ποδοσφαιρικής ομάδας!
18:54
Μάνταλος, Μπακάκης, Σιμόες, Λαμπρόπουλος, Γκάλο και Τζανετόπουλος στο πλευρό της μπασκετικής ΑΕΚ!
18:56
Οι καθιερωμένες ανταλλαγές λαβάρων λίγο ώρα πριν το τζάμπολ.
18:58
Η αρχική πεντάδα της ΑΕΚ: Κατσίβελης, Σκραμπ, Χέρστον, Σάκοτα, Μαυροκεφαλίδης
18:59
Για τη Γαλατασαράι: Σιλμπ, Μίτσοφ, Έντζε, Γκριν, Λάσμε.
19:00
Άρχισε η αναμέτρηση.
19:01
Πρώτο καλάθι για τη Γαλατασαράι με φόλοου του Έντζε (0'30").
19:02
Οι Τούρκοι έχουν μπει... φουριόζοι και προηγούνται με 7-0, 07:44 πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.
19:04
Καλάθι του Έντζε (0-9) και τάιμ άουτ από τον Ντράγκαν Σάκοτα, (3'30").
19:07
Πρώτοι πόντοι για την ΑΕΚ με δύο εύστοχες βολές του Μαυροκεφαλίδη (3'53").
19:08
Δίποντο του Μίτσοφ και 2-11 για τους Τούρκους.
19:09
Δύο γρήγορα δίποντα από Χέρστον και Μίτσοφ (4-13). Η Γαλατασαράι διατηρεί το +9, 04:07 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.
19:09
Δεύτερο φάουλ από τον Λάσμε.
19:09
Τραγικά ποσοστά από την ΑΕΚ που έχει 1/10 σουτ εντός πεδιάς.
19:11
Καλάθι του Σιλμπ και 4-17 για τη Γαλατασαράι (07'30").
19:12
Δίποντο του Κάρτερ (6-17), 02:14 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.
19:15
Κάρφωμα του Μαυκεφαλίδη! Η ΑΕΚ μειώνει στους 10 (10-20), (9'06").
19:16
Coast to coast από τον Χέρστον, ο οποίος μειώνει σε 15-23, με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.
19:17
Οι Σιλμπ (7 π), Μίτσοφ (5 π) και Έντζε (6 π) έχουν κάνει τη μεγαλύτερη ζημιά στην "Ένωση".
19:19
Καλάθι και φάουλ από τον Ντόρσεϊ (15-25).
19:21
Τρίποντο του Μίτσοφ από τη γωνία και 29-15 η Γαλατασαράι, 08:27 πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
19:22
Τρίποντο του Κάρτερ και 21-29 (12"20)!
19:24
Δεύτερο φάουλ του Ντόρσεϊ.
19:26
Τρίποντο του Μαυροκεφαλίδη, ο οποίος μειώνει σε 24-33 για την ΑΕΚ, 05:56 πριν το τέλος.
19:28
Εντυπωσιακός γι' ακόμη μία αναμέτρηση ο Μαυροκεφαλίδης, με 14 πόντους (2/5 2π, 2/2 3π, 4/4 1π) και 3 ριμπάουντ σε 14 λεπτά συμμετοχής.
19:29
Νέο τρίποντο του Κάρτερ και 29-37 (15'30")!
19:29
Αλάνθαστος ο Αμερικανός γκαρντ με 1/1 2π, 2/2 3π και 8 πόντους.
19:31
Ο Μιλόσεβιτς πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και μείωσε στους 6 (33-39), 03:00 πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
19:32

19:33
Σουτ δύο πόντων του Μακόλουμ και 33-44 η Γαλατά.
19:34
Τρίποντο του Μιλόσεβιτς και 36-44 (18'30").
19:35
Τάιμ άουτ, 48 δευτερόλεπτο πριν το τέλος.
19:37
Φάουλ του Γκριν στον Μιλόσεβιτς και δύο βολές για τον Βόσνιο (19'25").
19:38
Ο Μιλοσέβιτς ευστόχησε σε 1/2 βολές.
19:38
Νέο τάιμ άουτ από τον Αταμάν στα 16 δευτερόλεπτα.
19:42
Ο Μακόλουμ ευστοχεί σε 2 βόλες στα 2.9 δευτερόλεπτα. Τέλος πρώτου ημιχρόνου, με τη Γαλατά να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 37-46.
19:57
Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.
20:00
Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι των Τούρκων και 37-50.
20:01
Δύο εύστοχες βολές του Χέρστον και 39-50 στο 21'45".
20:03
Ο Λάσμε δέχθηκε τεχνική ποινή για διαμαρτυρία στη φάση του φάουλ πάνω στον Χέρστον και συμπλήρωσε τα πέντε, με αποτέλεσμα να αποβληθεί.
20:04
Νέο καλάθι του Χέρστον που μειώνει στους 7 (43-50), 06:21 πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέτπου.
20:05
Σερί 6-0 από την ΑΕΚ.
20:06
Σουτ δύο πόντων από τον Μαυροκεφαλίδη και 48-54 στο 24'50".
20:08
Τρίποντο του Σάκοτα και 51-55!
20:08
Φάουλ του Ντόρσεϊ στον Χέρστον, ο οποίος πάει στη γραμμή των βολών (25'41").
20:09
Άστοχος και στις δύο ο Αμερικανός.
20:11
Ο Χέρστον πήρε το ριμπάουντ και μείωσε εκ νέου στους 4 (53-57). Εντυπωσιακός ο φόργουορντ της ΑΕΚ, ο οποίος έχει πετύχει 9 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο.
20:13
Τρίποντο του Χέρστον και 56-58, 02:15 πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου!
20:14
Λογομαχία μεταξύ του Ντόρσεϊ και του Χέρστον για ένα φάουλ του δεύτερου στον σέντερ της Γαλατά.
20:17
Ο Μακόλουμ ευστοχεί σε δύο ελεύθερες βολές και στέλνει τη διαφορά στους 5 (56-61).
20:18
"Απαντάει" άμεσα ο Μαυροκεφαλίδης (58-61).
20:20
Ο Μίτσοφ αστόχησε σε δύο σερί τρίποντα, με αποτέλεσμα το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί στο 63-58 υπέρ της Γαλατά.
20:24
Πέντε σερί πόντοι της τουρκικής ομάδας με την έναρξη της τρίτης περιόδου, στέλνουν τη διαφορά στους 10 (58-68).
20:26
Μία στις δύο βολές του Μαυροκεφαλίδη και 59-68 (30'48").
20:26
Τρίποντο του Κοκσάλ και 71-59 για τη Γαλατασαράι!
20:29
Εντυπωσιακή τάπα του Σάκοτα πάνω στον Κοκσάλ (32'35")!
20:31
Λέι απ του Μίτσοφ και 61-73.
20:33
Από μία τεχνική ποινή σε Παπαντωνίου και Μακόλουμ.
20:33
Τάιμ άουτ από τον Σάκοτα.
20:37
Air ball του Μαυροκεφαλίδη, 04:30 πριν το τέλος του αγώνα.
20:38
Δύο στις δύο βολές του Γκιουλέρ και 64-75.
20:40
Τρίποντο του Μαυροκεφαλίδη και 69-77, 03:10 πριν το τέλος του αγώνα!
20:44
Το τρίποντο του Γκριν στέλνει τη διαφορά στους 13 (84-71), 01:33 πριν το τέλος του αγώνα.
20:48
Μία στις δύο βολές από τον Μιλόσεβιτς και 73-86, 48 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.
20:49
Τέλος του αγώνα. Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 86-73 από τη Γαλατασαράι, αλλά παραμένει σε τροχιά πρόκρισης στην επόμενη φάση του Eurocup.