ΑΕΚ - Νεπτούνας 75-71

Η ΑΕΚ νίκησε την Νεπτούνας με 75-71 στο κλειστό του ΟΑΚΑ αλλά τα υπόλοιπα αποτελέσματα του ομίλου δεν την ευνόησαν με συνέπεια να γνωρίσει τον αποκλεισμό από την επόμενη φάση του EuroCup.

Το ενδιαφέρον στο ΟΑΚΑ κρατήθηκε σε υψηλά επίπεδα όσο η Γαλατασαράι νικούσε την Νίζνι στη Ρωσία. Από τη στιγμή που έγινε γνωστό όμως ότι οι Ρώσοι ανέτρεψαν τα εις βάρος τους δεδομένα, η Ενωση έχασε τη δύναμή της κάτι που αποτυπώθηκε στο σκορ.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ με θαυμαστή συνέπεια. Στις αρχές όμως του τρίτου δεκαλέπτου, η Νεπτούνας, εκμεταλλευόμενη την απογοήτευση της ΑΕΚ, έχτισε μεγάλη διαφορά που έφτασε ακόμα και τους 16 πόντους (42-58).

Εκεί μίλησε ο εγωισμός των παικτών της ΑΕΚ που δεν ήθελαν να αποχαιρετίσουν τη διοργάνωση με μία ακόμη ήττα. Ο Μαυροκεφαλίδης ηγήθηκε της προσπάθειας για ανατροπή η οποία μάλιστα ολοκληρώθηκε με το δικό του τρίποντο (για το 68-67, 2:51 πριν από το τέλος).

Εκτοτε, η ΑΕΚ δεν κοίταξε ξανά πίσω και πήρε το ματς αλλά το τρένο της πρόκρισης είχε ήδη περάσει.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 33-34, 53-60, 75-71

AΕΚ: Παπαντωνίου 5, Σάκοτα 5, Χέρστον 9, Μιλόσεβιτς 7, Σκραμπ, Μαυροκεφαλίδης 27 (9ρ, 8 κερδισμένα φάουλ), Κάρτερ 10, Σαρικόπουλος 2, Κατσίβελης 1, Καλαμπόκης 7, Μαυροειδής 2.

Νεπτούνας: Γιούινγκ 22, Σιξίνιους 4, Μαζέικα 11, Γκιρτζιούνας 5, Μπέιντερ 5, Σακαράκουσκας 1, Ζαβάτσκας 11, Γκραντ 9, Μπιρούτα, Μπουτκεβίτσιους 3.

ΤΟ LIVE

18:32
Καλησπέρα σας.
18:33
Η ΑΕΚ υποδέχεται απόψε τη Νεπτούνας, στη "μάχη" για την πρόκριση στο LAST-32 του Eurocup.
18:34
Τα πράγματα είναι απλά σε ό,τι αφορά την προσπάθεια της "Ένωσης" να συνεχίσει την ευρωπαϊκή της περιπέτεια.
18:35
Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα θέλει νίκη επί των Λιθουανών και, συγχρόνως, ήττα της Χάποελ από την Κράσνι ή νίκη της Γαλατάσαραϊ στη Ρωσία επί της Νίζνι.
18:44
Σχεδόν 2.000 φίλοι της ΑΕΚ βρίσκονται στις εξέδρες του ΟΑΚΑ , 15' πριν από το τζάμπολ.
18:48
Στις αναμετρήσεις που βρίσκονται σε εξέλιξη και ενδιαφέρουν άμεσα την ΑΕΚ: Νίζνι - Γαλατάσαραϊ 18-16 (8'), Κράσνι - Χάποελ 19-22 (9').
18:56
Χέρστον, Σκραμπ, Μαυροκεφαλίδης, Σαρικόπουλος και Κατσίβελης οι βασικοί της ΑΕΚ.
18:56

19:00
Τζάμπολ στην αναμέτρηση. Η κατοχή στην Νεπτούνας.
19:02
Άστοχο τρίποντο για τους φιλοξενούμενους.
19:02
Λίγος κόσμος στις κερκίδες του γηπέδου.
19:04
3' Η Νεπτούνας άνοιξε το σκορ (0-2).
19:04
3' (0-5) Τρίποντο με τον Γιούινγκ η Νεπτούνας.
19:05
3' (3-5) Απάντησε με τρίποντο ο Μαυροκεφαλίδης.
19:05
3' (3-7) Σκόραρε ο Γκραντ.
19:06
4' (5-7) Με αριστερό "χουκ" ο Σαρικόπουλος.
19:07
5' (5-10) Τρίποντο η Νεπτούνας με τον Ζαβάκας.
19:07
5' (5-12) Στο +7 η Νεπτούνας.
19:09
6' (7-12) Έβαλε και τις δύο βολές ο Χέρστον.
19:10
6' Στον αιφνιδιασμό ο Κατσίβελης έδωσε πάσα στον Σαρικόπουλο, αλλά ο Έλληνας σέντερ δεν κατάφερε να τελειώσει την φάση.
19:11
7' Λάθος από τον Μαυροκεφαλίδη, η κατοχή στην Νεπτούνας.
19:13
7' (11-12) Βολές από τον Μαυροκεφαλίδη.
19:15
8'  (15-12) Η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα στο σκορ με κάρφωμα του Κάρτερ στον αιφνιδιασμό.
19:15
Το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο ρυθμό.
19:16
8' (15-14) Σκόρερ ο Γκιρτζούνας.
19:17
Ημίχρονο στη Ρωσία. Κράσνι - Χάποελ Ιερ. 36-51.
19:18
9' (17-17) Με βολές ο Σάκοτα.
19:19
10' (20-17) Τρίποντο από την γωνία με τον Παπαντωνίου.
19:21
10' (22-17) Βολές με τον Παπαντωνίου.
19:21
Τέλος πρώτης περιόδου, ΆΕΚ - Νεπτούνας 22-19.
19:23
Ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος.
19:23
11' (24-19) Μαυροκεφαλίδης.
19:25
Η ΑΕΚ έχει κάνει πολλά φάουλ στο ματς. Μετράει ήδη 10 σε 11 λεπτά.
19:26
Ο Μαυροειδής στο παρκέ αντί του Μαυροκεφαλίδη.
19:27
14' (26-21) Καλαμπόκης.
19:29
14' (26-25) Eύκολο ντράιβ ο Γιούινγκ.
19:29
14' (28-25) Δύσκολο καλάθι με τον Μαυροειδή.
19:30
15' (28-27) Νέο καλάθι από τον Γιούινγκ.
19:30
15' (28-29) Πάλι μπροστά οι Λιθουανοί.
19:31
15' (29-29) Βολή με τον Μιλόσεβιτς.
19:32
16' (32-31) Τρίποντο από τον Μιλόσεβιτς.
19:35
18' (32-34) Τρίποντο από τον Ναβάτσκας.
19:38
19' Έχασε εύκολο λέι-απ ο Καλαμπόκης.
19:39
19' (33-34) Μείωσε ο Μαυροκεφαλίδης.
19:41
Χαμένο τρίποντο στο τέλος του ημιχρόνου από τον Χέρστον.
19:42
Ημίχρονο στο ΟΑΚΑ, ΑΕΚ - Νεπτούνας 33-34.
19:43
Η ΑΕΚ στο ημίχρονο: Παπαντωνίου 5, Σάκοτα 2, Χέρστον 2, Μιλόσεβιτς 4, Σκραμπ, Μαυροκεφαλίδης 10, Κάρτερ 4, Σαρικόπουλος 2, Κατσίβελης, Καλαμπόκης 2, Μαυροειδής 2.
19:45
Η Νεπτούνας στο ημίχρονο: Γιούινγκ 9, Σίκσνιους 2, Μαζέικα 4, Γκιρτζιούνας 4, Μπάντερ 2, Σακαράουσκας 1, Ζαβάτσκας 8, Γκραντ 4, Μπιρούτα, Μουτκεβίτσιους.
19:46
Η ΑΕΚ στο ημίχρονο: 5/14δ-35%, 3/9τρ-33%, 14/16β-87%, 19 ρ, 2 κλ, 8 λάθη, 5 ασίστ.
19:48
Η Νεπτούνας στο ημίχρονο: 11/20δ-55%, 3/12τρ-25%, 3/5β-60%, 15 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη, 7 ασίστ.
19:58
21' (36-36) Χέρστον με έμμεσο τρίποντο.
19:59
22' (36-40) Μαζέικα.
20:01
23' (42-37) Γκολ-φάουλ από τον Γιούινγκ.
20:01
23' (37-43) Για πρώτη φορά στο +6 η Νεπτούνας.
20:02
24' (37-45) Στον αιφνιδιασμό στο +8 η Νεπτούνας. Η ΑΕΚ δεν παίζει καλά στην έναρξη του δεύτερου μέρους.
20:03
24' (39-45) Καλάθι και φάουλ από τον Χέρστον.
20:03
24' (40-45) Μείωσε η ΑΕΚ.
20:05
25' (40-48) Τρίποντο από τον Γιούινγκ.
20:06
Η ΑΕΚ αποκλείστηκε από την συνέχεια της διοργάνωσης, καθώς η Νίζνι νίκησε την Γαλατασαράι στην έδρα της. Πλέον, το αποτέλεσμα της αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ δεν έχει σημασία.
20:07
Συγκεκριμένα: Η Νίζνι επικράτησε εντός έδρας της Γαλατά, η Χάποελ πέρασε με το διπλό από την έδρα της Κράσνι κι έτσι η ΑΕΚ έμεινε εκτός συνέχειας στο Eurocup.
Tα πράγματα ήταν απλά σε ό,τι αφορά την ΑΕΚ και τη μάχη για την πρόκριση στο LAST-32. Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα ήθελε νίκη επί της Νεπτούνας και, συγχρόνως, ήττα της Χάποελ από την Κράσνι ή νίκη της Γαλατάσαραϊ στη Ρωσία επί της Νίζνι.
Παρ' όλα αυτά, η εξέλιξη των αγώνων δεν ευνόησε την ΑΕΚ. Η Χάποελ πέρασε εύκολα από την έδρα της διαλυμένης Κράσνι Όκτιαμπρ με 74-95 ενώ η Νίζνι επιβλήθηκε της Γαλατάσαραϊ με81-75 , αφήνοντας εκτός συνέχειας την Ένωση.
Έτσι στο LAST-32 από τον ΣΤ όμιλο προκρίνονται οι Γαλατάσαραϊ, Νίζνι, Χάποελ και Νεπτούνας.
20:13
28' Η ΑΕΚ χάνει με 44-58 στο σκορ και πλέον παίζει για την τιμή της.
20:13
29' (48-60) Μαυροκεφαλίδης.
20:17
Τέλος στην τρίτη περίοδο, ΑΕΚ - Νεπτούνας 53-60
20:19
Ξεκίνησε η 4η περίοδος.
20:21
32' (55-60) Μείωσε ο Μαυροκεφαλίδης που έφτασε τους 22 πόντους στο ματς.
20:23
33' (55-63) Τρίποντο για την Νεπτούνας.
20:26
34' (57-63) Με τον Μιλόσεβιτς.
20:28
35' (60-66) Νέο τρίποντο για την Νεπτούνας, απάντησε με τον ίδιο τρόπο ο Καλαμπόκης.
20:31
36' (63-66) Μείωσε ο Κάρτερ, με την ΑΕΚ να παλεύει το ματς ώστε να πάρει τη νίκη.
20:33
37' Καλή άμυνα από τον Κάρτερ και στον αιφνιδιασμό μείωσε στον πόντο (65-66).
20:35
37' (68-67) Τρίποντο από τον Μαυροκεφαλίδη.
20:35
38' (70-67) Ο Κάρτερ σκόραρε.
20:38
40' (71-70) Τρίποντο για την Νεπτούνας.
20:39
Λάθος για την ΑΕΚ, έσωσε την φάση στην άμυνα ο Κατσίβελης.
20:39
Απομένουν 24'' πριν το τέλος, 71-70, και η κατοχή στην ΑΕΚ.
20:40
22'' πριν το τέλος, ο Καλαμπόκης έβαλε και τις δύο βολές (73-70).