ΑΕΚ - Νίζνι Νόβγκοροντ 87-70

Η ΑΕΚ, παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ, επικράτησε με 87-70 της Νίζνι Νόβγκοροντ και πανηγύρισε την πρώτη νίκη στο Eurocup. Λουκάς Μαυροκεφαλίδης (19π, 13ρ), Μίλαν Μιλόσεβιτς (17π) και Κρις Ουόρεν (14π) μεγάλοι πρωταγωνιστές για την "Ένωση".

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο, με την Νίζνι να οδηγεί το σκορ, αλλά χωρίς να αποκτά διαφορά ασφαλείας. Η ρωσική ομάδα προσπάθησε να ξεφύγει σε δύο περιπτώσεις (8-12, 14-20), όμως με πρωταγωνιστή τον Κρις Ουόρεν (2/2 3π) η ΑΕΚ έφερε το ματς στα ίσα, με την περίοδο να ολοκληρώνεται στο 24-26.

Στην δεύτερη περίοδο ο Μίλαν Μιλόσεβιτς (17π) ντύθηκε... Μαυροκεφαλίδης και με 7 πόντους βοήθησε την "Ένωση" να αποκτήσει προβάδισμα τριών πόντων (35-32). Δύο τρίποντα των Ντιμίτρι Κβοστόφ και Εβγκένι Μπαμπούριν έβαλαν εκ νέου σε θέση οδηγού την Νίζνι (38-40), όμως οι παίκτες του Σάκοτα απάντησαν με το "ίδιο νόμισμα" και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 47-46.

Στα 6:40 πριν τον τέλος της 3ης περιόδου, το καλάθι του Μαρκ Κάρτερ (5π) έδωσε για πρώτη φορά "αέρα" πέντε πόντων (55-50) στην ΑΕΚ. Ο "Δικέφαλος" εκμεταλλεύτηκε το μομέντουμ, "έτρεξε" ένα σερί 17-0 και προηγήθηκε 64-50. Η Νίζνι αντέδρασε, έπαιξε καλή άμυνα, και με τρίποντο του Ιβάν Στρέμπκοφ (13π) μείωσε σε 66-60 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο, οι Ρώσοι πίεσαν για να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του αγώνα, όμως τα βεβιασμένα σουτ που επιχείρησαν δεν βρήκαν στόχο. Αντίθετα, η ΑΕΚ έπαιξε με σοβαρότητα, αύξησε τη διαφορά (+17) και πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη με 87-70.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 47-46, 66-60, 87-70

ΑΕΚ: Ανοσίκε 6 (6 ρ), Παπαντωνίου 3, Άτιτς, Χέρστον 12 (8/8 1π), Μιλόσεβιτς 17 (5/5 1π, 2/2 3π), Σκραμπ, Μαυροκεφαλίδης 19 (13 ρ), Σαρικόπουλος 4, Κάρτερ 5, Κατσίβελης 5, Καλαμπόκης 2, Ουόρεν 14

Νίζνι: Ραντ 7, Γκριγκόριεφ 13, Μπαμπούριν 10 (5/5 1π), Βικτόροφ, Ίβλεφ 2, Μαχάλμπασιτς 10 (4 ρ), Κβοστόφ 11 (5 ασ), Μπέρζινς 1, Στρέμπκοφ 13, Ποπόφ, Κιρντιάχκιν 3.

Στα άλλα δύο παιχνίδια του ομίλου:

- Η Νεπτούνας, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντάνιελ Γιούινγκ (22π) νίκησε στην παράταση με 99-90 την Κράσνι Όκτιαμπρ (81 - 81 κ.α.)

- Η Γαλατασαράι έκανε το 3Χ3, επικρατώντας με 87-79 της Χάποελ Ιερουσαλήμ, με τετράδα "φωτιά" τους Γκιουλέρ (19π), Σιλμπ (15π), Γκριν (15π) και Μίκοφ (15π).

Το LIVE του αγώνα

18:50
Καλησπέρα σας.
18:51
Η ΑΕΚ αντιμετωπίζει απόψε (28/10, 19:00) τη Νίζνι στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Eurocup, διεκδικώντας την πρώτη της νίκη στην εφετινή διοργάνωση.
18:53
Χέρστον, Μαυροκεφαλίδης, Κάρτερ, Σαρικόπουλος και Ουόρεν οι βασικοί του Ντράγκαν Σάκοτα για τον αγώνα με τους Ρώσους.
18:54
Η Νίζνι έχει ρεκόρ 2-0 (σ.σ. 92-71 τη Χαποέλ, 78-73 την Κράσνι Όκτιαμπρ).
18:55
"Όλοι γνωρίζετε ότι ο όμιλος στον οποίο συμμετέχουμε είναι μία μικρή Ευρωλίγκα. Ο κάθε αντίπαλος είναι για μας πρόκληση. Είναι καλές εμπειρίες αυτά τα παιχνίδια. Για την Νίζνι μόνο καλά λόγια έχω να πω. Κέρδισαν την ΤΣΣΚΑ πρόσφατα και είναι μία ομάδα με πλούσιο ταλέντο. Είναι μία εντυπωσιακή ομάδα με φιλοδοξίες. Θα είναι ένα δυνατό παιχνίδι, θα προσπαθήσουμε για ότι καλύτερο" εξήγησε ο Ντράγκαν Σάκοτα με αφορμή την αναμέτρηση με τους Ρώσους.
19:01
Ο Ραντ σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 (0-3) για τους Ρώσους.
19:02
Ο Γκριγκόριεφ κάνει το 0-5.
19:03
Ο Κρις Ουόρεν ευστοχεί σε προσπάθεια για τρεις (3-5)!
19:04
Ο Μαλίκ Χέρστον κερδίζει φάουλ από τον Ραντ κι εν συνεχεία ισοφαρίζει σε 5-5 με 2/2 βολές (2'20").
19:04

19:05
Δεύτερο τρίποντο από τον Κρις Ουόρεν (8-7). Γρήγορη απάντηση για τη Νίνζι Νόβγκοροντ με τον Μαλχάμπασιτς (8-9, 3'44").
19:08
O Λουκάς Μαυροκεφαλίδης (2π., 1/1 δίπ.) ανοίγει λογαριασμό στην αποψινή αναμέτρηση. Εν συνεχεία ο Κβοστόφ στέλνει τη διαφορά στο +5 (12-17).
19:08
Ο Σαρικόπουλος δίνει λύσεις στην επίθεση της "Ένωσης" (14-17, 5'45").
19:10
H Nίζνι στο +6 (14-20, 6'42") έπειτα από το τρίποντο του Γκριγκόριεφ.
19:12
Ο Μαυροκεφαλίδης μειώνει σε 16-20.
19:13
Δύσκολη προσπάθεια και λέι-απ με το αριστερό για τον Κρις Ουόρεν (18-20, 8'12").
19:15
O Mιλόσεβιτς κερδίζει φάουλ από τον Ίβλεφ και φέρνει το ματς στα ίσα (20-20).
19:16
Ο Στρέμπκοφ ευστοχεί σε τρίποντο και η Νίζνι ανακτά το προβάδισμα στο ΟΑΚΑ (20-23). Ακόμα 40" για το δεκάλεπτο.
19:16
Ο Χέρστον κάνει το 22-23 με 2/2 βολές.
19:18
Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης (6π.) διαμορφώνει το 24-26 με 2/2 βολές, έπειτα από το φάουλ του Ποπόφ.
19:18
Τέλος πρώτης περιόδου (24-26).
19:20
ΑΕΚ - Νίζνι 24-26 (10')
Τα δεκάλεπτα: 24-26.
ΑΕΚ (Σάκοτα): Χέρστον 4, Μιλόσεβιτς 2, Μαυροκεφαλίδης 6, Κάρτερ, Σαρικόπουλος 4, Κατσίβελης, Καλαμπόκης, Ουόρεν 8 (2).
Νίζνι (Μπαγκάτσκις): Ραντ 3 (1), Γκριγκόριεφ 8 (2), Μπαμπούριν, Βικτόροφ, Ίβλεφ, Μαχαλμπασιτς 6, Κβοστόφ 3 (1), Μπέρζινς, Στρέμπκοφ 6 (2), Ποπόφ.
19:21

19:22
Ο Μίλαν Μιλόσεβιτς κάνει το 27-26, με γκολ-φάουλ.
19:23
Ο Μπαμπούριν κερδίζει φάουλ από τον Κατσίβελη και διαμορφώνει το 27-29 με 3/3 βολές. Ακόμα 8'43" για το ημίχρονο.
19:24
Ο Χέρστον (6π., 1/3 δίπ.) κάνει το 29-29.
19:25
O Xέρστον αστοχεί όμως ο Μιλόσεβιτς μαζεύει το επιθετικό ριμπάουντ και σκοράρει για το 31-29 (12'17").
19:27
O Kβοστόφ ευστοχεί για το 31-31 και φτάνει τους 5 προσωπικούς πόντους.
19:28
ΑΕΚ: 9/9 βολές, 8/17 δίποντα, 2/6 τρίποντα.
Νίζνι: 5/5 βολές, 4/10 τρίποντα, 6/9 τρίποντα
19:29
Στο 33-31 η ΑΕΚ, με 2/2 βολές του Μιλόσεβιτς (9π. με 5/5 βολ.).
19:31
O Ραντ κερδίζει φάουλ από τον Καλαμπόκη και μειώνει σε 33-32 με 1/2 βολές για τους φιλοξενούμενους. Ακόμα 5'49" για το ημίχρονο.
19:32
Πολύ ωραία κίνηση από τον Μαυροκεφαλίδη, για το 35-32 (14'49").
19:32
Ο Κβοστόφ ισοφαρίζει σε 35-35 με τρίποντο.
19:34
Εν συνεχεία δίνει το προβάδισμα στη Νίζνι με 2/2 βολές (35-37).
19:36
O Mαυροκεφαλίδης μειώνει σε 38-40 με 1/2 βολές.
19:37
Ο ηγέτης της ΑΕΚ μετράει 9 πόντους (3/4 βολ., 3/5 δίπ.) και 5 ριμπάουντ σε 12'40" συμμετοχής.
19:38
Ο Κβοστόφ κερδίζει φάουλ από τον Ανοσίκε και διαμορφώνει το 39-41 με 1/2 βολές.
19:39
Ο Ανοσίκε (4π.) ισοφαρίζει σε 41-41! Ακόμα 2'13" για το ημίχρονο.
19:40
Στο 41-46 η ΑΕΚ με τους συνεχόμενους πόντους των Ραντ, Μαχάλμπασιτς. Ο Σάκοτα καλεί τάιμ άουτ στα 1'20" για το τέλος.
19:42
Τρίποντο του Παπαντωνίου (44-46)!
19:43
Μαυροκεφαλίδης για τρεις! Η ΑΕΚ μπροστά στο σκορ (47-46) και ο Μπαγκάτσκις καλεί τάιμ άουτ στα 17" για το τέλος του ημιχρόνου.
19:44
O Mαχάλμπασιτς κερδίζει φάουλ από τον Παπαντωνίου και πάει στις βολές, στα 2".
19:45
0/2 βολές από τον Μαχάλμπασιτς.
19:46
Η ΑΕΚ πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 47-46.
19:48

ΑΕΚ - Νίζνι 47-46 (ημίχ.)
Τα δεκάλεπτα: 24-26, 47-46.
ΑΕΚ (Σάκοτα): Ανοσίκε 4, Παπαντωνίου 3 (1), Χέρστον 6, Μιλόσεβιτς 9, Μαυροκεφαλίδης 13 (1), Κάρτερ, Σαρικόπουλος 4, Κατσίβελης, Καλαμπόκης, Ουόρεν 8 (2).
Νίζνι (Μπαγκάτσκις): Ραντ 7 (2), Γκριγκόριεφ 8 (2), Μπαμπούριν 6 (1), Βικτόροφ, Ίβλεφ, Μαχαλμπασιτς 8, Κβοστόφ 11 (2), Μπέρζινς, Στρέμπκοφ 6 (2), Ποπόφ.

19:52
Η ΑΕΚ του Μαλίκ Χέρστον διατηρεί το προβάδισμα απέναντι στη Νίζνι, η οποία νίκησε πρόσφατα την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στη VTB United League!
19:53

20:02
Ο Ζήσης Σαρικόπουλος υπέστη θλάση και πέρασε στον πάγκο!
20:03
Στο 47-50 η ΑΕΚ, με τους Μαχάλμπασιτς, Γκριγκόριεφ.
20:04
Ο Μίλαν Μιλόσεβιτς (11π., 3/6 δίπ.) μειώνει σε 49-50.
20:05
Ο Μιλόσεβιτς σκοράρει εκ νέου, φτάνει τους 15 πόντους με 4/6 δίποντα και δίνει ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους (51-50).
20:05
Ο Ουόρεν σκοράρει στον αιφνιδιασμό και η ΑΕΚ προηγείται με 53-50.
20:06
Η ΑΕΚ στο +5 (55-50) με τον Κάρτερ! 6'40" για το τέλος της τρίτης περιόδου και ο Μπαγκάτσκις καλεί τάιμ άουτ.
20:07

20:08
Ο Μιλόσεβιτς σκοράρει πίσω από τα 6μ.75, η ΑΕΚ στο +8 (58-50, 24'01")!!!
20:08
Μιλόσεβιτς για τρεις! Στο 61-50 η "Ένωση" ενώ ο Βόσνιος μετράει ήδη 17 πόντους με 2/2 τρίποντα!
20:09
Ο Κάρτερ σκοράρει, κερδίζει φάουλ από τον Ραντ κι έχει δικαίωμα για συμπληρωματική βολή!
20:09
Ο Αμερικανός γκαρντ εκτοξεύει τη διαφορά στο +14 (64-50, 25'15") με έμμεσο τρίποντο.
20:12
Ο Στρέμπκοφ σκοράρει για τρεις (64-53).
20:13
Μικρό σερί για τη Νίζνι. Ο Μπαμπούριν μειώνει σε 64-55 με 2/2 βολές έπειτα από το 3ο φάουλ του Χέρστον και ο Σάκοτα καλεί τάιμ άουτ στα 2'47" για το τέλος της τρίτης περιόδου στο ΟΑΚΑ.
20:16
Ο Μίλαν Μιλόσεβιτς έχει εξελιχτεί σε x-factor για την ΑΕΚ με 17 πόντους (5/5 βολ., 3/7 δίπ., 2/2 τρίπ.), 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 ασίστ και 5 κερδισμένα φάουλ σε 16'37" συμμετοχής!
20:18
Στο 7-0 το σερί της Νίζνι με τον Στρέμπκοφ (64-57).
20:18
Ο Ανοσίκε ξεμπλοκάρει επιθετικά την "Ένωση" (66-57).
20:18
Σρέμπκοφ για τρεις (66-60).
20:20
ΑΕΚ - Νίζνι 66-60 (30')
Τα δεκάλεπτα: 24-26, 47-46, 66-60.
ΑΕΚ (Σάκοτα): Ανοσίκε 6, Παπαντωνίου 3 (1), Χέρστον 6, Μιλόσεβιτς 17 (2), Μαυροκεφαλίδης 15 (1), Κάρτερ 5, Σαρικόπουλος 4, Κατσίβελης, Καλαμπόκης, Ουόρεν 10 (2).
Νίζνι (Μπαγκάτσκις): Ραντ 7 (2), Γκριγκόριεφ 10 (2), Μπαμπούριν 8 (1), Βικτόροφ, Ίβλεφ, Μαχαλμπασιτς 10, Κβοστόφ 11 (2), Μπέρζινς, Στρέμπκοφ 13 (4), Ποπόφ, Κιρντιάσκιν 1.
20:21

20:21
Καλαμπόκης για το 68-60.
20:24
O Ίβλεφ μειώνει σε 68-62 με 2/2 βολές. Νωρίτερα, κέρδισε το 4ο φάουλ του Ανοσίκε.
20:24
Ο Καλαμπόκης χρεώνεται με βήματα. Ακόμα 8'04" για το τέλος του αγώνα στο ΟΑΚΑ.
20:26
Ο Μαυροκεφαλίδης στέλνει ξανά τη διαφορά στο +8 (70-62) με 2/2 βολές.
20:27
Ο Ανοσίκε αποχωρεί με 5ο φάουλ.
20:29
Ακόμα 6'02" για το τέλος. Η "Ένωση" αντέχει την πίεση της Νίζνι και διατηρεί σταθερά το προβάδισμα στο σκορ.
20:30
Ο Μπέρζινς μειώνει σε 70-63 με 1/2 βολές.
20:31
Στο +11 η ΑΕΚ (74-63) με το καλάθι του Χέρστον και το κάρφωμα του Κατσίβελη στον αιφνιδιασμό!
20:36
Στο +10 η ΑΕΚ με 2/2 βολές του Μαυροκεφαλίδη.
20:37
Στους 19 πόντους με 8/10 βολές ο Έλληνας σέντερ!
20:38
Ο Κατσίβελης διαμορφώνει το 79-68 με 1/2 βολές!
20:39
Στο 81-68 η ΑΕΚ με τον Χέρστον, στα 1'35" για το τέλος!
20:40
Μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ.
20:42
Ο Κατσίβελης διαμορφώνει το 85-68 με 2/2 βολές.
20:44
Ο Ουόρεν σκοράρει για το 87-70 και δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη!
20:45
Η ΑΕΚ επικράτησε της Νίζνι με 87-70 και σημείωσε την πρώτη της ευρωπαϊκή νίκη έπειτα από τις 20 Νοεμβρίου 2007 και το 91-82 επί της Σολέ, με προπονητή τον Βαγγέλη Αγγέλου!