Κράσνι Όκτιαμπρ - ΑΕΚ 78-82 παρ.

Η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα από τη Μόσχα, επικρατώντας στην παράταση με 82-78 της Κράσνι Όκτιαμπρ, με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Λουκα Μαυροκεφαλίδη (28 π) και Μαλίκ Χέρστον (16 π) και έθεσε γερές βάσεις πρόκρισης στην επόμενη φάση του Eurocup.

Γι' ακόμη μία αναμέτρηση η ΑΕΚ αντιμετώπισε σημαντικά προβλήματα στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Κράσνι Όκτιαμπρ έτρεξε ένα γρήγορο σερί 6-0, αλλά με δύο τρίποντα του Ντούσαν Σάκοτα η "Ένωση" μείωσε τη διαφορά στους δύο (10-8), 06:00 πριν το τέλος. Οι Ρώσοι βρήκαν χώρους προς το αντίπαλο καλάθι κι έτρεξαν νέο σερί 10-0, ξεφεύγοντας με 20-10, ενώ η περίοδος ολοκληρώθηκε στο 22-14.

Οι παίκτες του Σάκοτα μπήκαν δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο, μείωσαν αρχικά σε 22-20 και με καλάθι του Δημήτρη Μαυροειδή έφεραν το ματς στα ίσα (26-26) στο 15'00". Η είσοδος του έμπειρου σέντερ, καθώς και του Μίλαν Μιλόσεβιτς "συμμάζεψε" την άμυνα, ενώ δόθηκαν βοήθειες και στην επίθεση. Στο 2'11" η ΑΕΚ προηγήθηκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι (29-30), ενώ ένα κάρφωμα του Μαρκ Κάρτερ έδωσε "αέρα" τριών πόντων (31-34) στα 43.2 δευτερόλεπτα, με το ημίχρονο να κλείνει στο 33-34.

Ο "Δικέφαλος" μπήκε φουριόζος στο δεύτερο ημίχρονο και ξέφυγε με +7 (35-42) στο 22'30". Μπορεί ο Ντούσαν Σάκοτα να κάθισε στον πάγκο με 4 φάουλ, αλλά ανέλαβε δράση ο Μαλίκ Χέρστον, ο οποίος με 12(!) πόντους έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο (44-55), 2:10 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Όμως, η ρωσική ομάδα επέστρεψε στον αγώνα και με δύο σερί τρίποντα του Ντι Τζέι Κούπερ (27 π) μείωσε στον πόντο (63-64), προτού ισοφαρίσει σε 66-66 στο 38'30". Οι Ρώσοι εκμεταλλεύτηκαν το μομέντουμ και προηγήθηκαν για πρώτη στο δεύτερο μέρος, 24" πριν το τέλος, με λέι απ του Γιάτσεσλαβ Ζάιτσεφ (70-68). Ο Μαυροκεφαλίδης (28 π) ισοφάρισε με λέι απ, ο Κούπερ αστόχησε σε buzzer beater τρίποντο, με αποτέλεσμα οι ομάδες να πάνε στην παράταση.

Εκεί μίλησε η ποιότητα του 31χρονου σέντερ κι η εμπειρία του Καλαμπόκη, οι οποίοι με κρίσιμους πόντους χάρισαν μία υπερπολύτιμη νίκη στην "Ένωση" με 82-78.

Δεκάλεπτα: 22-14, 33-34, 48-57, 70-70, 78-82 παρ.

Κράσνι Όκτιαμπρ: Τκατσένκο 2, Κούπερ 27 (11 ρ, 8 ασ), Ζαμάνσκι, Ζάιτσεφ 4, Σοκόλοφ 8, Χάμιλτον 16 (9 ρ), Κορσακόφ, Μπουγκαένκο, Βοΐτιουκ 2, Τζόνσον 17 (8 ρ), Γκουίν 2.

ΑΕΚ: Παπαντωνίου (4 ασ), Σάκοτα 6, Άτιτς, Χέρστον 16 (5/8 2π), Μιλόσεβιτς 11 (9 ρ), Σκραμπ 4, Μαυροκεφαλίδης 28 (8/8 1π, 10ρ), Κάρτερ 6, Κατσίβελης 2, Καλαμπόκης 3, Μαυροειδής 6, Γουόρεν.

Το live της αναμέτρησης

18:13
Καλησπέρα σας.
18:15
Η ΑΕΚ βρίσκεται αντιμέτωπη με την υπέρτατη πρόκληση. Να φύγει με το "διπλό" από την έδρα της Κράσνι Όκτιαμπρ, κάνοντας έτσι τεράστιο βήμα για την πρόκρισή της στο LAST-32 του Eurocup!
18:19

18:23
Πριν από το τζάμπολ στη Μόσχα θα κρατηθεί ενός λεπτού σιγή στην μνήμη των θυμάτων των τρομοκρατικών επιθέσεων στο Παρίσι.
18:30
Η ΑΕΚ θα ξεκινήσει με βασικούς τους Σάκοτα, Χέρστον, Μαυροκεφαλίδη, Κατσίβελη και Ουόρεν.
18:35
Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης σκοράρει τους πρώτους πόντους της ΑΕΚ στον αγώνα και δίνει τέλος στο σερί της Κράσνι (6-2).
18:36
Ο Βούιτιουκ σταματάει τον αιφνιδιασμό της ΑΕΚ με φάουλ στον Κατσίβελη.
18:37
Η μπάλα εκτός παρκέ από τα χέρια του Χάμιλτον. Επίθεση για την "Ένωση" στα 6'06" για το πρώτο δεκάλεπτο.
18:37
Ο Ντούσαν Σάκοτα σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 για το 8-5.
18:39
Νταμπλ-σκορ για την Κράσνι με τον Τζόνσον (10-5). Εν συνεχεία ο Σάκοτα σκοράρει εκ νέου για τρεις και η "Ένωση" μειώνει σε 10-8.
18:40
Ο Γκουίν (2π., 1/1 δίπ.) κάνει το 12-8 για τους Ρώσους.
18:41
Στο 14-8 η Κράσνι με τις 2/2 βολές του Τζάστιν Χάμιλτον.
18:42
Ουόρεν αστοχεί για τρεις.
18:42
Ο Κούπερ θα τρυπώσει και θα πετύχει το καλάθι. Στο +8 (16-8) η Κράσνι, ο Σάκοτα καλεί τάιμ άουτ.
18:44
Νέο άστοχο τρίποντο για την ΑΕΚ με τον Χέρστον.
18:44
Ο Σοκόλοφ καρφώνει και στέλνει τη διαφορά στο +10 (18-8, 7'05").
18:45
Ο Κούπερ τα βάζει με όλη την άμυνα της ΑΕΚ και διαμορφώνει το 20-10.
18:45
Ο Μαυροκεφαλίδης μειώνει σε 20-12.
18:46
Ο Χάμιλτον στέλνει ξανά τη διαφορά στο +10 (22-12). Εν συνεχεία ο Σάκοτα χρεώνεται με επιθετικό φάουλ.
18:48
O Κατσίβελης μειώνει σε 22-14.
18:49
Τέλος πρώτης περιόδου, 22-14.
18:49
ΑΕΚ: Παπαντωνίου, Σάκοτα 6 (2), Χέρστον, Μιλόσεβιτς, Μαυροκεφαλίδης 6, Κάρτερ, Κατσίβελης 2,Ουόρεν.
18:51
Κράσνι: 2/4 βολές (50%), 10/14 δίποντα (71%), 0/4 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη, 5 ασίστ, 1 κόψιμο.
ΑΕΚ: 4/10 δίποντα (40%), 2/5 τρίποντα (40%), 7 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη, 5 ασίστ.
18:51
Ο Μιλόσεβιτς μειώνει σε 22-16 με 2/2 βολές.
18:53
Μαυροκεφαλίδης και Μιλόσεβιτς μειώνουν σε 22-20. Στο 8-0 το σερί της ΑΕΚ.
18:55
Στο 26-20 η Κράσνι Όκτιαμπρ με τους τέσσερις σερί πόντους του Τζόνσον.
18:57
Ο Μιλόσεβιτς παίρνει τα βήματα και μειώνει σε 26-22. Η "Ένωση" δεν επιτρέπει στην Κράσνι να ξεφύγει στο σκορ.
18:58
Το λέι απ από τον Κάρτερ, η ΑΕΚ μειώνει ξανά στους δυο (26-24) και οι Ρώσοι καλούν τάιμ άουτ.
18:59
Ακόμα 5'38" για το ημίχρονο στο "Krylatskoye Sports Palace".
19:00
O Mαυροειδής σκοράρει τους πρώτους του πόντους στον αγώνα και ισοφαρίζει σε 26-26.
19:01
Ο Τζόνσον (9π.) διαμορφώνει το 29-26 με τρίποντο.
19:04
O Mαυροειδής σκοράρει από κοντά για το 29-28 (17'02").
19:05
Ο Κάρτερ δίνει το προβάδισμα στην ΑΕΚ (29-30, 17'43").
19:05
Στο 31-30 η Κράσνι με τον Σοκόλοφ.
19:06
Στους 6 πόντους ο Μαυροειδής, στο 31-32 η ΑΕΚ με το νέο καλάθι του 30χρονου σέντερ.
19:06
Κάρφωμα στον αιφνιδιασμό από τον Κάρτερ, στο 31-34 η ΑΕΚ!
19:07
Οι γηπεδούχοι καλούν τάιμ άουτ στα 44" για το ημίχρονο.
19:08
Στο 9-20 το επιμέρους σκορ για την ΑΕΚ στο β' δεκάλεπτο.
19:11
Ημίχρονο στη Μόσχα. Η ΑΕΚ πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 33-34.
19:13
Κράσνι: 2/4 βολές (50%), 14/25 δίποντα (56%), 1/11 τρίποντα (9%), 18 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 7 λάθη, 8 ασίστ, 1 κόψιμο.
ΑΕΚ: 2/2 βολές, 13/26 δίποντα (50%), 2/7 τρίποντα (28%), 22 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 7 λάθη, 11 ασίστ.
19:25
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Ο Σκραμπ διαμορφώνει το 33-36, στην πρώτη επαφή του με την μπάλα.
19:27
Στο +5 η ΑΕΚ με το νέο καλάθι του Σκραμπ! Απαντάει άμεσα ο Χάμιλτον, για το 35-58.
19:27
Ο Χέρστον σκοράρει από την κορυφή (35-40, 22'25").
19:28
Η ΑΕΚ στο +7 (35-42) με τον Μαυροκεφαλίδη!
19:29
Στο 2-8 το επιμέρους σκορ για την ΑΕΚ, στο γ' δεκάλεπτο.
19:29
Ο Τζόνσον μειώνει σε 37-42.
19:31
Ο Κούπερ ευστοχεί σε προσπάθεια για τρεις και η Κράσνι Όκτιαμπρ μειώνει σε 40-42.
19:32
"Πεταχτάρι" από τον Μαυροκεφαλίδη (12π.), η ΑΕΚ στο +4 (40-44).
19:33
Το τρίποντο του Χέρστον δίνει "ανάσα" στην ΑΕΚ (40-47).
19:34
Ο Τζόνσον ρίχνει τη διαφορά στους 5, 42-47.
19:35
Στο 42-50 η "Ένωση" με το έμμεσο τρίποντο του Μαυροκεφαλίδη. Η ΑΕΚ στο +8.
19:36
Μαλίκ Χέρστον... on fire (44-52). Στους 7 πόντους ο Αμερικανός φόργουορντ.
19:37
Νέο τρίποντο από τον Χέρστον, στο 44-55 η "Ένωση"!
19:38
Χέρστον! Ξανά! Στο 46-57 η ΑΕΚ αφού ο Αμερικανός συνεχίζει... φουριόζος.
19:38
Ο Τζόνσον (15π.) κρατάει όρθια την Κράσνι (48-57).
19:40
Τέλος τρίτης περιόδου, 48-57.
19:45
Χάμιλτον για τρεις, δεν το βάζει κάτω η Κράσνι (53-57).
19:46
Ωραία κίνηση και καλάθι από τον Μιλόσεβιτς (53-59).
19:46
Ο Ζάιτσεφ σκοράρει στον αιφνιδιασμό.
19:46
Μεγάλο καλάθι από τον Χέρστον, για το 55-61!
19:48
Ο Μιλόσεβιτς σκοράρει για τρεις (55-64)! Ακόμα 5'42" για το τέλος.
19:50
Ακόμα 4'37" για το τέλος. Ο Μπολσάκοφ καλεί τάιμ άουτ.
19:51

19:53
Ο Ντι Τζέι Κούπερ είναι ασταμάτητος, ευστοχεί για τρεις και... φλερτάρει με το τριπλ-νταμπλ (17π., 11 ριμπ., 7 ασ.)! Η Κράσνι μειώνει σε 63-64.
19:53
Ακόμα 3'21" για το τέλος.
19:54
Καλάθι ψυχολογίας από τον Μαυροκεφαλίδη, 63-66.
19:55
Ο Κούπερ ευστοχεί για τρεις! 66-66 στα 1'48" για το τέλος!!!
19:56
2/2 βολές από τον Μαυροκεφαλίδη.
19:57
Καλή άμυνα από τον Λουκά, επίθεση για την ΑΕΚ.
19:57
Άλει-ουπ κάρφωμα από τον Τζόνσον, 68-68.
19:57
Ακόμα 37".
20:00
Λάθος για την ΑΕΚ, ο Ζάιτσεφ σκοράρει στον αιφνιδιασμό (70-68)!
20:00
Προβάδισμα για την Κράσνι έπειτα από πολύ ώρα και ο Σάκοτα καλεί τάιμ άουτ.
20:01
Μεγάλο καλάθι από τον Λουκά, 70-70 στα 16.9"!