Άρης - Μιλάνο 83-68

Με νίκη ολοκλήρωσε ο Άρης την ευρωπαϊκή παρουσία του στο Eurocup. Οι "κίτρινοι" του Δημήτρη Πρίφτη επικράτησαν 83-68 της Μιλάνο και άφησαν υποσχέσεις για του... χρόνου. Ατμόσφαιρα πρόκρισης στο γήπεδο.

Άρης Μιλάνο

Ο Άρης άξιζε μία μεγάλη νίκη στο ευρωπαϊκό φινάλε του. Την ήθελε, την κυνήγησε και την πήρε χάρη στο 83-68 επί της Μιλάνο.

Βαθμολογικά το παιχνίδι ήταν άνευ ουσίας για τις δυο ομάδες. Τούτο πάντως δεν εμπόδισε τους παίκτες του Πρίφτη να παίξουν στα... κόκκινα και να υποχρεώσουν ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση του Eurocup στη δεύτερη ήττα του στον όμιλο.

Ήταν μια άτυπη ρεβάνς για ό,τι συνέβη προ μηνός στο "Φόρουμ" και η απόδειξη ότι ο Άρης δικαιούταν κάτι περισσότερο σε αυτόν τον όμιλο, πληρώνοντας στο φινάλε τη δική του απειρία.

Οι "κίτρινοι" έκαναν καλύτερα πράγματα στο παρκέ, είχαν πιο ορθές επιλογές και λιγότερα λάθη. Εξ ου και προηγήθηκαν 21-16 και 26-21(10'). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με καλά ποσοστά απ' έξω ισορρόπησαν την κατάσταση. Έκλεισαν μάλιστα το πρώτο μισό στο +1 (47-46), ενώ ξέφυγαν και 53-46, στο καλύτερο διάστημά τους στον αγώνα.

Η άμυνα ωστόσο του Άρη άρχισε να λειτουργεί πολύ καλύτερα. Ο Ξανθόπουλος πίεσε στην μπάλα και με βάση την πίεση που έφερε εύκολο σκορ στην επίθεση άρχισε ένα σερί που ολοκληρώθηκε στο 62-53 (16-0).

Ήταν το σημείο που κρίθηκε το ματς, αφού στην προσπάθεια αντεπίθεσης της Μιλάνο οι "κίτρινοι" απάντησαν με περίσσια αυτοπεποίθηση. Γρήγορα πήγαν στο 68-59 και κατόπιν στο 76-61, δίχως ν' απειληθούν μέχρι τέλους.

Το πάρτι στο "Nick Galis Hall" και η αποθέωση της ομάδας ήταν η ανταμοιβή για ό,τι πέτυχε η ομάδα του Πρίφτη εφέτος στην επιστροφή της στην Ευρώπη.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 46-47, 68-59, 83-68

Άρης: Ξανθόπουλος, Δήμας, Τσούπκοβιτς 9(3/3τρ, 4ρ), Γουάιτ 12(2τρ, 5ρ), Γουότερς 12(5ασ), Δίπλαρος, Ζάρας 5(1), Χάγκινς 15(7/10δ, 1/6β, 8ρ), Κοέν 6, Μούρτος 11(2), Σίμτσακ 1, ΜακΝιλ 12(5ρ)

Μιλάνο: ΜακΛιν 2, Λαφαγέτ 5(1), Τσερέλα 5(1), Μάτσβαν 11, Τσιντσιαρίνι 12(1τρ, 9λ), Σάντερς 14(4/5δ, 2/4τρ), Τζένκινς 7(1), Μπάρατς 1(6ρ), Σίμον 11(1)

Το LIVE του αγώνα

18:38
Καλησπέρα σας.
18:39
Ο Άρης υποδέχεται την Αρμάνι Μιλάνο για την 6η και τελευταία αγωνιστική στο Last-32 του Eurocup.
18:53
Ουάιτ, Ουότερς, Χάγκινς, Μούρτος και ΜακΝιλ οι βασικοί του Δημήτρη Πρίφτη.
18:55
Τσερέλα, Μάτσβαν, Τσιντσιαρίνι, Σάντερς και Μπάρατς οι πενταδάτοι του Γιασμίν Ρέπεσα.
18:59
Εικόνα από τις εξέδρες στη "Nick Galis Hall", λίγο πριν από το τζάμπολ.
19:01

19:01
Πρώτη επίθεση για την Αρμάνι.
19:02
Ο Άρης θα κλέψει και ο Ουάιτ θα καρφώσει στον αιφνιδιασμό, για το 2-0.
19:03
Ο Τσερέλα σκοράρει πίσω από τα 6μ.75, για το 2-3 (54")
19:03
Ο ΜακΝιλ δίνει ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχοθς, 4-3 (1'45")
19:04
Ο Ρακίμ Σάντερς διαμορφώνει το 4-5 για τους Ιταλούς.
19:05
Ο ΜακΝιλ κερδίζει φάουλ από τον Μπάρατας και κάνει το 6-5 με 2/2 βολές.
19:05
Νέο προβάδισμα για την Αρμάνι, με τον Μάτσβαν (6-7, 2'32")
19:06
Ο Τζαμέλ Χάγκινς διαμορφώνει το 8-7. Οι "κίτρινοι" έχουν 3/6 δίποντα (50%) και 2/2 βολές (100%).
19:07
Ο Τσερέλα (5π.) διαμορφώνει το 8-9, στα 6'43" για το τέλος της πρώτης περιόδου.
19:09
Δύσκολο καλάθι εκτός ισορροπίας από τον ΜακΝιλ (4π.). Ο Άρης προηγειται με 10-9
19:09
Ο Σάντερς (4π., 2/2 δίπ.) κάνει το 10-11 για την Αρμάνι.
19:10
Ο Τσούπκοβιτς σκοράρει για τρεις (13-11, 5'16").
19:10
Κάρφωμα στον αιφνιδιασμό από τον Χάγκινς, για το 15-11 (5'50").
19:11
Ο Σάντερς σκοράρει για τρεις (17-16, 6'28").
19:12
Ο Τζαμέλ Χάγκινς στέλνει τη διαφορά στο +3 (19-16, 7'40").
19:13
Ο Μούρτος σκοράρει στον αιφνιδιασμό για το 21-16 και ο Ρέπεσα καλεί τάιμ άουτ, στα 2'08" για το τέλος της πρώτης περιόδου.
19:15

19:16
Ο Τσαρλς Τζένκινς μειώνει σε 21-19 με 2/2 βολές, έπειτα από το φάουλ του ΜακΝιλ.
19:16
Ο Ζάρας σκοράρει για το 23-19. Ακόμα 36.1".
19:17
O Λαφαγιέτ μειώνει σε 23-21, με 2/2 βολές.
19:18
Ο Τσούπκοβιτς σκοράρει για τρεις και ο Άρης προηγείται με 26-21.
19:18
Τέλος πρώτης περιόδου, 26-21.
19:20
Άρης - Αρμάνι Μιλάνο 26-21
Τα δεκάλεπτα: 26-21.
Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος, Τσούπκοβιτς 6 (2), Ουάιτ 2, Ουότερς 2, Ζάρας 2, Χάγκινς 6, Μούρτος 2, Σίμτσακ, ΜακΝιλ 6.
Αρμάνι Μιλάνο (Ρέπεσα): ΜακΛιν, Λαφαγιέτ 2, Τσερέλα 5 (1), Μάτσβαν 6, Τσιντσιαρίνι, Σάντερς 7 (1), Τζένκινς 1, Μπάρατς, Σιμόν.

19:22
Ο ΜακΛιν σκοράρει για την Αρμάνι και μειώνει σε 26-24 (11'05").
19:25
Ο Τζέικ Κοέν δίνει λύσεις στην επίθεση του Άρη (28-26).
19:25
Ο Τζένκινς διαμορφώνει το 28-29 με τρίποντο, στα 7'05" για το ημίχρονο.
19:27
Ο Σιμόν κερδίζει φάουλ από τον Ζάρα και κάνει το 28-31 με 2/2 βολές. Εν συνεχεία ο Κοέν (4π., 2/2 δίπ.) μειώνει σε 30-31. Ακόμα 6'08" για το ημίχρονο στη "Nick Galis Hall".
19:28
O Oυότερς (4π., 2/2 δίπ.) δίνει ξανά το προβάδισμα στον Άρη, 32-31.
19:30
Σκοράρει ο Ουότερς (6π., 3/3 δίπ.) και δίνει ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους (34-33, 14'27").
19:31
Χάγκινς και Τσιντσιαρίνι με τρίποντο από τη γωνία φέρνουν το ματς στα ίσα (36-36, 15'24").
19:32
Ο Ουότερς κάνει το 38-36. Στους 8 πόντους με 4/4 δίπ. ο γκαρντ του Άρη.
19:33
Τρίποντο από τον Μούρτο, στο 41-36 ο Άρης. Ο Ρέπεσα καλεί τάιμ άουτ.
19:34
Άρης: 2/2 βολές, 15/25 δίποντα, 3/7 τρίποντα.
Αρμάνι Μιλάνο: 9/12 βολές, 6/11 δίποντα, 5/7 τρίποντα.
19:37
Ο Σιμόν (6π.) μειώνει σε 41-38.
19:37
Ο Μούρτος στέλνει ξανά τη διαφορά στο +5 (43-38) με 2/2 βολές, έπειτα από το φάουλ του Τσερέλα.
19:38
Εύστοχο τρίποντο από τον Σιμόν, για το 43-41.
19:39
1/2 βολές από τον Μούρτο, ο οποίος κάνει το 44-41.
19:39
Ο Μάτσβαν καρφώνει στον αιφνιδιασμό και η Αρμάνι Μιλάνο μειώνει σε 44-43. Ο Σέρβος σέντερ φτάνει τους 8 πόντους με 4/6 δίποντα και ο Πρίφτης καλεί τάιμ άουτ, στα 1'22" για το ημίχρονο.
19:41
Ο Μίλαν Μάτσβαν διαμορφώνει το 44-45 με 2/2 βολές.
19:42
Ο Κοέν κάνει το 46-45.
19:43
Ημίχρονο στη "Nick Galis Hall". Ο Σίμον σκοράρει σε "νεκρό" χρόνο και η Αρμάνι πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 46-47.
19:45

Άρης - Αρμάνι Μιλάνο 46-47 (ημίχ.)
Τα δεκάλεπτα: 26-21, 46-47.
Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος, Τσούπκοβιτς 6 (2), Ουάιτ 2, Ουότερς 8, Ζάρας 2, Χάγκινς 8, Κοέν 6, Μούρτος 8 (1), Σίμτσακ, ΜακΝιλ 6.
Αρμάνι Μιλάνο (Ρέπεσα): ΜακΛιν, Λαφαγιέτ 5 (1), Τσερέλα 5 (1), Μάτσβαν 10, Τσιντσιαρίνι 3 (1), Σάντερς 9 (1), Τζένκινς 4, Μπάρατς, Σιμόν 11 (1).

19:48
Η στατιστική του πρώτου ημιχρόνου
19:59
Έναρξη τρίτης περιόδου, με το καλάθι του ΜακΛιν (46-49).
19:59
Ο Ρακίμ Σάντερς (12π., 2/2 τρίπ.) δίνει προβάδισμα 6 πόντων στην Αρμάνι Μιλάνο (46-52, 21'03").
20:01
1/2 βολές από τον Τζένκινς.
20:01
Σουτ τριών πόντων από τον Οκάρο Ουάιτ, μειώνει ο Άρης σε 49-53 (22').
20:02
Δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο από τον Ουάιτ (52-53, 22'48")
20:04
0/2 βολές από τον Χάγκινς, παραμένει το 52-53
20:04
Ακόμα 5'50" για το τέλος της τρίτης περιόδου.
20:05
Ο Ουότερς δίνει ξανά το προβάδισμα στους "κίτρινους" (54-53, 24'40").
20:08
Στο 10-0 το σερί του Άρη (56-53, 25'10"), με τον ΜακΝιλ (8π., 3/6 δίπ.)! Ο Ρέπεσα καλεί τάιμ άουτ.
20:09
Τρίποντο από τον Ζάρα, στο 59-53 ο Άρης (25'45").
20:10
Κάρφωμα από τον Χάγκινς, για το 61-53!
20:11
Νέο τάιμ άουτ που καλεί ο Ρέπεσα, στα 3'11" για το τέλος της τρίτης περιόδου.
20:12
Στο 15-0 το σερί για τους γηπεδούχους.
20:13
1/2 βολές από τον Χάγκινς, για το 62-53!
20:15
Καλάθι για την Αρμάνι με τον Τσιντσιαρίνι. 62-55.
20:18
Ο Τσιντσιαρίνι μειώνει σε 62-59 με γκολ-φάουλ.
20:18
Ο Ουότερς διαμορφώνει το 64-59.
20:18
Ακόμα 17" για το τέλος της τρίτης περιόδου.
20:22
Εύστοχο σουτ τριών πόντων του Τσούπκοβιτς! Ο Άρης κλείνει την τρίτη περίοδο στο υπέρ του 68-59!
20:25
Άρης - Αρμάνι Μιλάνο 68-59 (30')
Τα δεκάλεπτα: 26-21, 46-47, 68-59.
Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος, Τσούπκοβιτς 9 (3), Ουάιτ 8 (2), Ουότερς 12, Ζάρας 5 (1), Χάγκινς 11, Κοέν 6, Μούρτος 8 (1), Σίμτσακ 1, ΜακΝιλ 8.
Αρμάνι Μιλάνο (Ρέπεσα): ΜακΛιν 2, Λαφαγιέτ 5 (1), Τσερέλα 5 (1), Μάτσβαν 11, Τσιντσιαρίνι 8 (1), Σάντερς 12 (2), Τζένκινς 5, Μπάρατς, Σιμόν 11 (1).
20:25
Ο Χάγκινς στέλνει τη διαφορά στο +11 (70-59). Ακόμα 8'44" για το τέλος.
20:26
0/2 βολές από τον Χάγκινς, μετά το φάουλ του ΜακΛιν.
20:27
Ο Τζαμέλ Χάγκινς κάνει το 72-59 με φόλοου και φτάνει τους 15 πόντους με 7/10 δίποντα.
20:29
Ακόμα 6'54" για το τέλος.
20:32
Ο ΜακΝιλ κλέβει και σκοράρει στον αιφνιδιασμό, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +15 (74-59, 34'45").
20:33
Ο Τσιντσιαρίνι σκοράρει τους πρώτους πόντους της Αρμάνι Μιλάνο στην τελευταία περίοδο (74-61, 35'02").
20:35
Ο ΜακΝιλ κάνει το 76-61.
20:35
Ο Ρακίμ Σάντερς (14π.) μειώνει σε 76-63.
20:37
Ο Ουότερς αστοχεί υπό πίεση όμως ο Οκάρο Ουάιτ κάνει το 80-63 με φόλοου κάρφωμα!
20:37
Ακόμα 2'39" για το τέλος στη "Nick Galis Hall".
20:38
O Tζένκινς μειώνει σε 80-65.
20:38
Ο Μούρτος σκοράρει για τρεις και διαμορφώνει το 83-65!
20:40
Μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό και οι φίλοι του Άρη αποθεώνουν τους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη.