Άρης - Μπάνβιτ 72-53

Νικώντας και την Μπάνβιτ στο "Nick Galis Hall" (72-53) ο Αρης ολοκλήρωσε με απόλυτη επιτυχία τις υποχρεώσεις του στην πρώτη φάση του EuroCup καταλαμβάνοντας την πρώτη θέση στον όμιλό του.

Ο Αρης οικοδόμησε άλλη μία μεγάλη νίκη στην αμυντική του ικανότητα. Ακόμα και στα σημεία του αγώνα κατά τα οποία δεν ήταν πολύ καλοί, οι παίκτες του Πρίφτη είχαν τη δυνατότητα να ελέγχουν τα πράγματα απορυθμίζοντας τον αντίπαλο.

Ετσι λοιπόν κανείς δεν πτοήθηκε όταν η Μπάνβιτ προηγήθηκε με 14-17. Η αντίδραση ήρθε δια χειρός Μακ Νιλ και Κοέν οι οποίοι με 19 πόντους συνολικά στο πρώτο μέρος οδήγησαν τον Αρη αρχικά στο +7 (30-23) για να κλείσει το ημίχρονο στο 33-29.

Η εμπιστοσύνη στην άμυνα βοήθησε τους γηπεδούχους να μην πανικοβληθούν ούτε όταν η Μπάνβιτ έφτασε στο 35-39 μ' ένα γρήγορο σερί στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Ουότερς έδωσε την ώθηση που χρειαζόταν (με δικό του τρίποντο η τρίτη περίοδος έκλεισε με 51-46) και στη συνέχεια ο Αρης ήταν ασυγκράτητος.

Με επί μέρους σκορ 21-7 στο τέταρτο δεκάλεπτο και με τους Χάγκινς, Ουάιτ να ανεβάζουν κατακόρυφα την απόδοσή τους, οι κίτρινοι έφτασαν τη διαφορά ακόμα και στους 21 πόντους (72-51) την ώρα που οι Τούρκοι τα έσπαγαν έξω από τη γραμμή του τριπόντου (4/25).

Η νίκη και μαζί με την πρώτη θέση κατακτήθηκαν εν τέλει με στιλ. Ο Αρης δεν χρειάζεται καν να περιμένει το αποτέλεσμα της Ούνιξ την Τετάρτη αφού έχει νικήσει τους Ρώσους και στις δύο αναμετρήσεις του γκρουπ.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 33-29, 51-46, 72-53

Αρης: Δήμας, Πελεκάνος, Φλιώνης 2, Ουάιτ 12 (8ρ), Ουότερς 6, Δίπλαρος, Ζάρας 5, Χάγκινς 12 (9ρ), Κοέν 10, Μούρτος 5, Σίμτσακ, ΜακΝιλ 20 (4/5τρίποντα).

Μπάνβιτ: Ουλουσόι, Φόρτσον 8, Τζόνσον 20, Σλότερ 2, Γκετσίμ 4, Σίμονς, Βίντμαρ 6, Μοερμάν 6, Αλτουνμπέι, Γιλντιρίμ, Γιλμάζ, Καρμίκαελ 5.

Το live της αναμέτρησης

18:31
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης μεταξύ του Άρη και της Μπάνβιτ στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής των ομίλων του Eurocup.

18:35
Οι "κίτρινοι" έχουν προκριθεί στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, αλλά θέλουν τη νίκη για να τερματίσουν πρώτοι στον όμιλο.
18:36
Ο Άρης είναι αήττητος εντός έδρας με 4-0 νίκες και 65.8 πόντους μέσο όρο.
18:39
"Είμαστε ικανοποιμένοι με όσα πετύχαμε. Η πρόκριση στους "32" είναι σημαντική, αφού είχαμε να αντιμετωπίσουμε σπουδαίες ομάδες", ανέφερε ο τεχνικός του Άρη, Δημήτρης Πρίφτης στην επίσημη ιστοσελίδα του Eurocup.
18:43
Όσον αφορά στην τουρκική ομάδα, θέλει νίκη με πάνω από 4 πόντους προκειμένου να περάσει τον Άρη στην βαθμολογία και να τερματίσει τουλάχιστον δεύτερη.
18:47
Την προηγούμενη αγωνιστική ο Άρης επιβλήθηκε με 77-67 εκτός έδρας της Στεάουα, ενώ η Μπάνβιτ με νίκησε 71-67 την Τραμπζονσπόρ.
18:56
O Δημήτρης Πρίφτης δεν μπορεί να υπολογίζει στις υπηρεσίες των τραυματιών, Βασίλη Ξανθόπουλου και Σλάβεν Τσούπκοβιτς.
18:59
Όλα έτοιμα για το τζάμπολ.
19:00
Ο Άρης την πρώτη επίθεση, με τον Χάγκινς να πετυχαίνει το καλάθι.
19:01
4-0 ο Άρης με όμορφο κίνηση και χουκ του Χάγκινς (1'00").
19:02
Τρίποντο του Μακνίλ και 7-0! Εξαιρετικό ξεκίνημα οι "κίτρινοι"!
19:04
Η Μπάνβιτ "απαντά" με σερί 5-0 και μειώνει σε 7-5, 7:28 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.
19:05
Καλάθι και φάουλ από τον Ντομινίκ Τζόνσον που φτάνει στους 6 πόντους (1/1 1π, 1/1 2π, 1/1 3π).
19:06
Ο Βίντμαρ κερδίζει φάουλ από τον Γουάιτ και πάει στη γραμμή των βολών (3'43").
19:07
0/2 ο Βίντμαρ που έκανε air ball στη δεύτερη βολή!
19:07
Τρίποντο του Γουάιτ και μπροστά εκ νέου ο Άρης (10-8).
19:12
Νέο καλάθι και φάουλ από τον Τζόνσον (6'41").
19:12
Μπροστά η Μπάνβιτ με 15-12 με τον Τζόνσον να έχει κάνει ζημιά με 11 πόντους.
19:15
Ωραία προσπάθεια από τον Κοέν που μειώνει σε 14-15 (8'30").
19:17
Σε τρομερή κατάσταση ο Τζόνσον με 13 πόντους (4/4 2π, 1/3 3π, 2/2 βολές) σε 9 λεπτά.
19:19
Με τέσσερις σερί πόντους του Κοέν ο Άρης μειώνει σε 16-17.
19:19
Τελευταία επίθεση του πρώτου δεκαλέτπου για τον Άρη, περνάει ανεκμετάλλευτη.
19:20
Τέλος πρώτης περιόδου. Μπροστά η τουρκική ομάδα με 17-16.
19:21
Άρχισε το δεύτερο δεκάλεπτο.
19:22
Τρίποντο από τον Κοέν (7 π.) και 19-17 για τον Άρη!
19:24
Ένταση μεταξυ του Τζόνσον και του Μούρτου. Ηρέμησαν άμεσα τα πνεύματα με την παρέμβαση των διαιτητών.
19:25
Νέο καλάθι του Κοέν (21-21), 7:19 πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
19:26
Ο Αμερικανοϊσραηλινός έφθασε στους 9 συνεχόμενους πόντους με 2/2/ βολές, 2/3 2π και 1/1 3π.
19:28
Ο Άρης έχει φτάσει ήδη τα 7 λάθη. Αντίθετα, η Μπάνβιτ έχει μόλις 3.
19:31
Ο Δίπλαρος έκανε φάουλ στον Σλότερ σε προσπάθεια για σουτ τριών πόντων (14'22").
19:31
2/3 βολές από τον Αμερικανό και 23-21 μπροστά η Μπάνβιτ.
19:34
Ο Μακνίλ έκλεψε την μπάλα, βγήκε στον αιφνιδιασμό και με εύκολο λέι απ έδωσε προβάδισμα στον Άρη (25-23).
19:35
Εξαιρετική πάσα του Δίπλαρου στον Ζάρα, ο οποίος ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων και ανεβάζει τη διαφορά στους 5 (28-23), 03:30 πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
19:36
Κάρφωμα από τον Χάγκινς! 30-23 ο Άρης. Τάιμ άουτ καλεί ο Σερτσούκ Ερνάκ.
19:36
Η είσοδος των Κοέν και Δίπλαρου έχει βοηθήσει πολύ στο επιθετικό κομμάτι τους "κίτρινους".
19:39
Δίποντο από τον Βίντμαρ που διακόπτει ένα σερί 11-0 του Άρη.
19:39
Τρίποντο του Μακνίλ και 33-25 (18'30")!
19:41
Τάιμ άουτ από τον Πρίφτη.
19:42
2/2 βολές ο Φόρτσον, ο οποίος μειώνει σε 33-29 για την Μπάνβιτ, 1:09 πριν το τέλος του ημιχρόνου.
19:43
Νέες βολές για την Μπάνβιτ ύστερα από κλέωιμα του Φόρτσον και φάουλ του Κοέν στον Καρμάικλ.