Μπουντούτσνοστ - Αρης 75-56

Ο Αρης παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων στο Μαυροβούνιο και έχασε εύκολα από την Μπουντούτσνοστ με 75-56 για την 7η αγωνιστική του ΕuroCup. Εχασε και τη διαφορά των 18 πόντων η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη που υποχώρησε στο 4-3.

Ουδείς μπορεί να ξέρει τι είχαν στο μυαλό τους οι παίκτες του Αρη όταν μπήκαν στο παρκέ. Η αλήθει είναι όμως ότι οι αθλητές του Δημήτρη Πρίφτη επέτρεψαν από την αρχή στους αντιπάλους τους να στήσουν τρελό πάρτι στο παρκέ.

Η Μπουντούτσνοστ εκκίνησε δυναμικά και προηγήθηκε με 10-0 και 17-1 με τον Αρη να μην μπορεί να βρει με τίποτα το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι ούτε από κοντά ούτε και από μακριά.

Οσο περνούσε η ώρα, η ομάδα που βελτιωνόταν ήταν η γηπεδούχος. Ο Αρης, με μόλις 5/25 δίποντα στο πρώτο μέρος, αντιμετώπιζε με...δέος την αντίπαλό του η οποία έφτασε τη διαφορά ακόμη και στους 28 πόντους (40-12) με πρωταγωνιστή τον Κουκ.

Το μοναδικό χρονικό σημείο στο οποίο ο Αρης ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο. Με υπερπροσπάθεια οι κίτρινοι μείωσαν στους 12, χωρίς όμως να καταφέρουν να σώσουν την παρτίδα. Εχασαν δε και τη διαφορά του πρώτου αγώνα (18 πόντοι), γεγονός που θα στοιχίσει σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Καλύτερος παίκτης του ματς ο Κουκ ο οποίος είχε 6 πόντους και 10(!) ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 24-6, 48-21, 61-37, 75-56

Μπουντούτσνοστ: Σέχοβιτς 17, Γιάραμαζ 13, Σούμποτιτς 5, Σέχοβιτς Σιντ 7, Κάραπιτς 2, Κουκ 6 (10ασίστ), Ντραγκίσεβιτς 13 (8ρ),Μάριτς 6, Ρίκιτς 6.

Αρης: Ξανθόπουλος 5, Τσούπκοβιτς, Ουάιτ (0/11 σουτ), Ουότερς 11, Ζάρας 6, Χάγκινς 2, Κοέν 11, Μούρτος 5, Σίμτσακ 12, ΜακΝιλ 4.

* Στα άλλα παιχνίδια του ομίλου η Ούνιξ νίκησε την Μπάνβιτ με 78-69 ενώ η Τράμπζονσπόρ έκαμψε την αντίσταση της Στεάουα με 82-67.

TO LIVE

18:50
Καλησπέρα σας, παρέα θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της εκτός έδρας αναμέτρησης του Άρη απέναντι στη Μπούντουτσνοστ
18:53
Οι "κίτρινοι" είχαν επικρατήσει στο παιχνίδι του α' γύρου δίχως ιδιαίτερα προβλήματα. Το αυτό θέλουν να κάνουν και απόψε, προκειμένου να βρεθούν "αγκαλιά" με την πρόκριση στους Last-32 του Eurocup
18:55
Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη δεν αντιμετωπίζει ιδιαίτερα προβλήματα, αφού ο Μιχάλης Πελεκάνος άφησε πίσω του τον τραυματισμό που τον ταλαιπώρησε τις τελευταίες ημέρες
18:55
Στην ομάδα του Μαυροβουνίου αγωνίζεται -μεταξύ άλλων- ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Άλεκς Μάριτς
18:58
Ο Άρης θα ξεκινήσει το παιχνίδι με τους Ουότερς, ΜακΝιλ, Ζάρα, Τσούπκοβιτς και Χάγκινς
18:58
Από την πλευρά της, η Μπούντουτσνοστ έχει στο παρκέ τους Σουάντ Σέχοβιτς, Σεάντ Σέχοβιτς, Κουκ, Ντραγκίσεβιτς και Μάριτς
18:59
Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έχει τέσσερις νίκες σε έξι αγώνες. Η πέμπτη (αν έρθει απόψε) πολύ πιθανό να της δώσει πρόωρα το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Eurocup
19:00
Η Μπούντουτσνοστ θα παραταχθεί με μία σημαντική απουσία αφού εκτός είναι ο Ντεβόι Τζόζεφ. Θυμίζουμε πως οι Μαυροβούνιοι ανακοίνωσαν σήμερα (25/11) την απόκτηση του Ντορόν Λαμπ, στη θέση του μεγάλου άτυχου της φετινής χρονιάς
19:00
Ελάχιστος κόσμος στο γήπεδο αυτή την ώρα...
19:01
Όλα έτοιμα για να ξεκινήσει το παιχνίδι
19:02
Η πρώτη επίθεσηείναι για τους γηπεδούχους, με τον Ντραγκίσεβιτς να σκοράρει (2-0)
19:03
Χαμένο το πρώτο σουτ των "κιτρίνων" από τον ΜακΝιλ
19:03
Βολές για τον Ντραγκίσεβιτς, που παίρνει για δεύτερη σερί επίθεση την μπάλα στο λόου ποστ
19:04
Θα βάλει και τις δύο βολές (4-0 στο 1'05'')
19:05
Εντυπωσιακό ξεκίνημα για τη Μπούντουτσνοστ, η οποία προηγείται πλέον με 10-0 μετά από δύο σερί τρίποντα από Κουκ και Ντραγκίσεβιτς (2'01'')
19:06
Γρήγορο τάιμ άουτ από τον Δημήτρη Πρίφτη, ο οποίος βλέπει την ομάδα του να μην έχει ξεκινήσει καλά στο παιχνίδι
19:07
Βήματα από τον Ουότερς, με τον Άρη να μην έχει σκοράρει ακόμη (στο 2'25'')
19:08
Άστοχος για τρεις ο Κουκ, ο Χάγκινς μαζεύει το αμυντικό ριμπάουντ
19:08
Κι άλλο λάθος από τους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη
19:11
Στο 13-0 οι γηπεδούχοι, χάρη στο τρίτο τους αποψινό τρίποντο. Αυτή τη φορά με θύτη τον Σεάντ Σέχοβιτς (3'54'')
19:11
Κάκιστο το ξεκίνημα των "κιτρίνων" στο παιχνίδι, αφού έχουν 0/6 δίποντα και 2 λάθη σε 4'20''
19:12
Ούτε τώρα θα βρει τον στόχο ο Ουάιτ (0/7 δίποντα ο Άρης)
19:14
Ο Μούρτος θα "σπάσει το ρόδι" με 1/2 βολές (13-1 στο 5'23'')
19:14
Απαντάει επίσης με 1/2 βολές ο Ντραγκίσεβιτς (14-1)
19:15
Ο Χάγκινς θα αστοχήσει ξανά από το "βαμμένο" (0/8 δίποντα)
19:16
Ο Σουάντ Σέχοβιτς θα σκοράρει για τρεις (3/6 η Μπούντουτσνοστ) και μεγαλώνει το προβάδισμα της ομάδας του (17-1 στο 6'41'')
19:17
Κι άλλο τρίποντο από τον Σούμποτιτς, για το +19 (20-1 στο 7'03'')
19:17
Νέο τάιμ άουτ από τον Δημήτρη Πρίφτη, ο οποίος κάνει διαρκώς αλλαγές για να "ξυπνήσει" τους παίκτες του. Τραγική η εικόνα του Άρη στα πρώτα εφτά λεπτά του αγώνα!
19:18
Οι παίκτες των "κιτρίνων" έχουν 0/10 σουτ απόψε και μόλις 1/2 βολές, μαζί με 4 λάθη. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι σουτάρουν με 2/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα και 4/5 βολές
19:18
Ο Κόεν πετυχαίνει το πρώτο (!) εντός παιδιάς καλάθι του Άρη από τα 6μ75 (20-4 στο 7'24'')
19:20
Ο Ρίκιτς θα μεγαλώσει ξανά το προβάδισμα της Μπούντουτσνοστ (22-4 στο 7'55'')
19:20
Άστοχος για δύο ο Ουάιτ
19:20
Δεύτερο σερί χαμένο δίποντο από τον ψηλό του Άρη (0/11 απόψε οι "κίτρινοι")
19:21
Κι ο Ρίκιτς τον... χαβά του (24-4 στο 8'50'')
19:25
Θέλετε να δείτε γιατί ο Άρης έχει... καταρρεύσει στο πρώτο δεκάλεπτο; Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη έχουν 0/13 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη και 1 ασίστ!
19:25
Όσο για τους γηπεδούχους, έχουν 3/7 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 6/7 βολές, 14 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη και 5 ασίστ
19:25
Ο Κόεν κάνει βήματα, με την κατοχή να αλλάζει χέρια
19:25
Βολές για τον ΜακΝιλ, που πήρε το φάουλ από τον Γιάραμαζ στον αιφνιδιασμό
19:27
Ο Αμερικανός γκαρντ θα πετύχει τους πρώτους πόντους του απόψε (24-8), αλλά ο Γιάραμαζ ξανασκοράρει από τα 6μ75 (27-8 στο 11'13'')
19:29
Στο +21 (31-10) η Μπούντουτσνοστ, που δεν λέει να σταματήσει. Απογοητευτικός, αποκαρδιωτικός ο Άρης μέχρι στιγμής
19:31
Ο Άρης μειώνει μεν με τον Κοέν (31-12), αλλά το τρίτο φάουλ του Χάγκινς δημιουργεί ακόμη περισσότερα προβλήματα στον Δημήτρη Πρίφτη
19:32
Ο Κόεν είναι ο μοναδικός που δείχνει να έχει μπει στο κλίμα της αναμέτρησης αφού έχει βάλει τους 7/12 πόντους του Άρη στο παιχνίδι
19:32
Ο Σούαντ Σέχοβιτς σκοράρει για δύο, κι ο Γιάραμαζ για τρεις. Αποτέλεσμα; Στο +23 (35-12) οι Μαυροβούνιοι στο 13'45''
19:34
Στο +28 (40-12) η Μπούντουτσνοστ με τρίποντο του Ντραγκίσεβιτς. Έχει κι άλλη... ανηφόρα το παιχνίδι για τους "κίτρινους"
19:34
Πάμε να πούμε άλλη μία φορά τα ποσοστά του Άρη: 2/18 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 12 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 8 λάθη, 3 ασίστ.
19:36
Πάμε και στα επιμέρους: Ουάιτ 0/4 δίποντα - 0/2 τρίποντα, Ουότερς 0/2 δίποντα, Χάγκινς 0/2 δίποντα, Κοέν 1/2 δίποντα - 1/2 τρίποντα - 2/2 βολές, ΜακΝιλ 1/8 δίποντα - 0/1 τρίποντα - 1/2 βολές
19:38
Δίποντο ο Άρης με τον Ουότερς, τρίποντο η Μπούντουτσνοστ με τον Σουάν Σέχοβιτς (43-14)
19:38
Δεύτερο σερί καλάθι με τον Ουότερς (43-16 στο 16'05'') με τον προπονητή των γηπεδούχων να καλεί τάιμ άουτ
19:40
Στο +30 (46-16) οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Σουάν Σέχοβιτς (έχει 3/4 απόψε)
19:40
Οι Μαυροβούνιοι έχουν 8/14 τρίποντα μέχρι στιγμής, την ώρα που ο Άρης έχει 5/27 εντός παιδιάς!
19:41
Μειώνει ο Χάγκινς (46-18 στο 18'14'')
19:43
Δύο μαζεμένες καλές άμυνες από τον Άρη, αλλά τίποτα δεν αλλάζει. Στην επίθεση το απόλυτο μηδέν!
19:44
Επιτέλους τρίποντο!!! Ο Ουότερς σκοράρει από την περιφέρεια (46-21 στο 19'40'')
19:44
Καλάθι από τον Μάριτς (48-21 στο 19'50'')
19:44
Ο Ουότερς θα επιχειρήσει να σκοράρει ξανά, αλλά είναι άστοχος
19:44
Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Μπούντουτσνοστ - Άρης 48-21
19:47
ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ: 8/17 δίποντα, 8/16 τρίποντα, 8/10 βολές, 22 ριμπάουντ (18+4), 6 κλεψίματα, 6 λάθη, 12 ασίστ.
ΑΡΗΣ: 5/25 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 5/6 βολές, 19 ριμπάουντ (13+6), 4 κλεψίματα, 10 λάθη, 4 ασίστ.
19:50
ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ: Σέχοβιτς Σ. 11 (3), Γιάραμαζ 5 (1), Σούμποτιτς 3 (1), Σέχοβιτς Σ. 6, Τσάραπιτς 1, Κουκ 3 (1 τρίπ., 7 ασ.), Ντραγκίσεβιτς 11 (2), Μάριτς 4, Ρίκιτς 4.
ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος, Τσούπκοβιτς, Ουάιτ (0/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Ουότερς 7 (1), Ζάρας, Χάγκινς 2, Κοέν 7 (1), Μούρτος 1, Σίμτσακ, ΜακΝιλ 4 (1/9 δίποντα, 0/1 τρίποντα)
19:53
Μπορεί να επιστρέψει από το -27 ο Άρης στο δεύτερο ημίχρονο;
19:54
Οι "κίτρινοι" είναι απογοητευτικοί στο πρώτο ημίχρονο, αδυνατώντας να φανούν ανταγωνιστικοί έστω για ένα λεπτό
19:59
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με τον Άρη να έχει στο παρκέ τους Μούρτο, Ουότερς, ΜακΝιλ, Σίμτσακ και Ουάιτ
20:00
Ο Σούαντ Σέχοβιτς ευστοχεί στο 4ο αποψινό του τρίποντο για το νέο +30 (51-21) της Μπούτνουτσνοστ στο 21'27''
20:02
Τέσσερις πόντοι από τους "κίτρινους", που μειώνουν το σκορ (51-25 στο 22'37'')
20:05
Ο Μάριτς αποχωρεί υποβασταζόμενος από το παρκέ, έχοντας τραυματιστεί στον δεξί αστράγαλο. Δεν θα συνεχίσει στονα γώνα ο πρώην "πράσινος" απ ότι φαίνεται (23'03'')
20:08
Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη παλεύουν στο παρκέ, αλλά δεν αλλάζουν πολύ τα πράγματα (53-27 στο 24'15'')
20:10
Νταμπλ σκορ για τη Μπούντουτσνοστ (54-27) στο 24'55''
20:12
Ο Άρης παίζει πολύ καλύτερη άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο. Ή, για να είμαστε πιο ακριβείς, παίζει επιτέλους άμυνα! Δεν μπορεί όμως να πετύχει πολλά αφού στην επίθεση τα ποσοστά του παραμένουν κάκιστα.
20:12
Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη έχουν 6/30 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 6/7 βολές μέχρι στιγμής.
20:14
Στο -24 (54-30) ο Άρης με το πρώτο καλάθι του Σίμτσακ στο παιχνίδι
20:15
Ο ΜακΝιλ σουτάρει για τρεις στον αιφνιδιασμό, αλλά κάνει airball! Απίστευτα πράγματα απόψε από τους "κίτρινους" που αδικούν τον εαυτό τους.
20:17
Μειώνει κι άλλο ο Κόεν (54-32 στο 27'51'')
20:18
Τρίποντο από τον Ξανθόπουλο, που απαντά σε αυτό των γηπεδούχων (57-35 στο 28'50'')
20:21
Τέλος τρίτου δεκαλέπτου: Μπούντουτσνοστ - Άρης 61-37
20:22
Μοιάζει αδύνατο να καταφέρει ο Άρης να κερδίσει αυτό το παιχνίδι. Εκτός κι αν γίνει ένα μεγάλο θαύμα και επιστρέψει από το -24 του 30ου λεπτού. Βάσει της εικόνας που έχουν οι δύο ομάδες ως τώρα πάντως, κάτι τέτοιο δεν δείχνει να είναι πιθανό.
20:23
Καλάθια από τους Ζάρα και Κόεν (61-41 στο 30'31'')
20:25
Μειώνει ακόμη περισσότερο ο Άρης με τον Σίμτσακ (61-43 στο 31'30'')
20:26
Δεύτερο σερί καλάθι από τον Σίμτσακ (61-45) και τάιμ άουτ από τους γηπεδούχους
20:30
Κάρφωμα στον αιφνιδιασμό από τον Ντραγκίσεβιτς, στο πρώτο καλάθι των γηπεδούχων στο τέταρτο δεκάλεπτο (63-47 στο 33'56'')
20:31
Στο +16 (65-49) η Μπούντουτσνοστ με καλάθι του Σούμποτιτς (35'20'')
20:33
Κλέψιμο από τον Μούρτο, που ανοίγει τον αιφνιδιασμό. Φάουλ από τους γηπεδούχους.
20:34
Οι Έλληνες είναι αυτοί που έχουν ρίξει τόσο πολύ τη διαφορά,α φού οι Ξανθόπουλος, Μούρτος και Σίμτσακ κάνουν τη διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο
20:35
Τρία λεπτά μένουν ακόμη στο Μαυροβούνιο, με τον Άρη να βρίσκεται στο -14 και να επιχειρεί την ολική ανατροπή. Έστω για να περιορίσει την έκταση της ήττας του.
20:36
Ο ΜακΝιλ αστοχεί, αλλά ο Σίμτσακ σκοράρει μετά από επιθετικό ριμπάουντ (65-53 στο 37'33'')
20:37
Άστοχος για τρεις ο ΜακΝιλ, ο οποίος έχει απόψε 1/10 δίποντα και 0/5 τρίποντα
20:38
Στο +14 (67-53) ξανά η Μπούντουτσνοστ με 1'17'' για το τέλος
20:39
Δύο σερί τρίποντα για τη Μπούντουτσνοστ, που φτάνει στο +20 (73-53)
20:40
Ο Δημήτρης Πρίφτης καλεί τάιμ άουτ. Πλέον όλα γίνονται για την τελική διαφορά, αφού ο Άρης είχε κερδίσει στο πρώτο παιχνίδι με +18. Αυτή είναι η τρίτη νίκη των Μαυροβούνιων, με τους "κίτρινους" να έχουν μία παραπάνω.
20:47
Ο Άρης δεν κατάφερε ούτε να κερδίσει, ούτε να διαφυλάξει το +18 της νίκης του στον α' γύρο. Έμεινε στις τέσσερις νίκες με τη Μπουντούτσνοστ να φτάνει τις τρεις απόψε. Όλα ανοιχτά πλέον ακόμη και για την πρόκριση για τους "κίτρινους".