Ερυθρός Αστέρας - Πανιώνιος 84-64

Την τρίτη του ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο Last 32 του EuroCup και, μάλιστα, με το βαρύ 84-64 από τον Ερυθρό Αστέρα γνώρισε ο Πανιώνιος, ο οποίος πλέον βρίσκεται πολύ κοντά στον αποκλεισμό.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου μπήκε φορτσάτη στην αναμέτρηση και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρισκόταν κοντά στο σκορ, αλλά το κάκιστο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (επιμέρους σκορ 13-1 στα πρώτα πεντέμισι λεπτά) έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων.

Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου η διαφορά ξεπέρασε τους 15 πόντους και, ουσιαστικά, η σεμνή τελετή έλαβε τέλος για τον Πανιώνιο, ο οποίος χρειάζεται ένα μικρό "θαύμα" για να προκριθεί στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 39-35, 61-47, 84-64

Ερυθρός Αστέρας: Ρέμπιτς, Μπλάζιτς 11 (5ασ), Σιμόνοβιτς 18 (4τρ, 8ρ), Μαριάνοβιτς 10 (11ρ), Ραντένοβιτς 6 (6ρ), Κάτιτς 7 (6ρ), Τέγιτς, Νέλσον 7 (1τρ, 11ασ), Τζένκινς 16 (1τρ), Ντραγκίσεβιτς 9 (1τρ).

Πανιώνιος: Μακόλουμ 11 (6ρ), Ντούβνιακ 7 (1τρ, 4 ασ), Κάρτερ 6 (2τρ), Μίλμπουρν 6, Αθανασούλας, Μπατής 7 (2τρ), Σκορδίλης 6 (4ρ), Λάνγκφορντ 9 (1τρ), Μισέλ 4, Σίμτσακ 2 (5ρ), Κυρίτσης 4 (5ρ), Σαλούστρος 2.