Μπιλμπάο - Πανιώνιος 93-62

Η Μπιλμπάο ήταν καταιγιστική στο δεύτερο ημίχρονο του ματς με τον Πανιώνιο, φτάνοντας στη νίκη με 93-62. Δεύτερη ήττα σε ισάριθμα ματς για τους "κυανέρυθρους" στο Last-32.

Το ματς ήταν ντέρμπι στα πρώτα 20 λεπτά με τον Πανιώνιο και πιο συγκεκριμένα τον ΜακΚόλουμ -ο μόνος που διασώθηκε, πετυχαίνοντας 28 πόντους- να είναι κοντά στο σκορ και να μην αφήνουν τους Βάσκους να ξεφύγουν.

Αυτό, όμως, άλλαξε από το τρίτο δεκάλεπτο και μετά. Η Ατλέτικο πέτυχε 29 πόντους έναντι μόλις 9 του Πανιωνίου και κάπου εκεί η ιστορία είχε γραφεί.

Πέντε παίκτες των γηπεδούχων είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με κορυφαίο όλων το Ρότζερ Γκριμάου (14π., πέντε ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 40-30, 69-39, 93-62.

Μπιλμπάο (Πουέγιο): Πίλεπιτς 14(1), Μπέρτανς 10(1), Γκάμπριελ 15, Ερβελ 8, Καβαλιάουσκας 1, Μάρκοτα 10(1), Σάντσεθ, Λόπεθ 2, Σαμπ 4, Βρκιτς 11(1), Γκριμάου 18.

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 28(3), Ντούβνιακ 7(1), Κάρτερ 9(1), Μίλμπουρν 2, Αθανασούλας 2, Μπατής 3(1), Σκορδίλης 5, Λάνγκφορντ 5(1), Μισέλ, Σίμτσακ 1, Κυρίτσης, Σαλούστρος.