Νίζνι - Πανιώνιος 80-67

Ο Πανιώνιος πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση στο Νόβγκοροντ, ωστόσο δεν κατάφερε να αποφύγει την πέμπτη του ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις (80-67) στο Last32 του EuroCup.

Στο ξεκίνημα η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στην άμυνα και δεν μπορούσε να περιορίσει τη δράση του Ντιζόν Τόμπσον, ο οποίος σημείωσε 13 πόντους προτού ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης, πάντως, δεν το έβαλε κάτω, και από τη στιγμή που βελτιώθηκε σε όλους τους τομείς, η διαφορά μειώθηκε δύο φορές στους 5 πόντους (30-25 και 40-35).

Η Νίζνι, ωστόσο, δεν έχασε ούτε στιγμή το προβάδισμα και αφού κατάφερε να κρατήσει τον Πανιώνιο για τρία λεπτά χωρίς πόντο στα μισά της τελευταίας περιόδου, πανηγύρισε την τέταρτη νίκη της σε πέντε αναμετρήσεις.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 43-35, 57-50, 80-67

Νίζνι (Λούκιτς): Μπαμπούριν 7 (1τρ), Ίβλεβ 2, Αντόνοβ 10 (2τρ, 5ασ.), Κορόμπκοβ 9, Κοστόβ 5 (1τρ, 6ασ), Γκουμπάνοβ 16 (1τρ), Πανίν 9 (1τρ, 8ρ, 4ασ), Τόμπσον 19 (1τρ, 11ρ), Ρότσεστι 3, Σαβέλιεβ.

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μακόλουμ 22 (1τρ), Ντούβνιακ 7, Κάρτερ 9 (3τρ), Μίλμπορν 2, Αθανασούλας, Μπατής 2, Σκορδίλης 5, Λάνγκφορντ 7, Μισέλ, Σίμτσακ 2, Κυρίτσης 8 (2τρ, 4ρ), Σαλούστρος 3 (1τρ).