Πανιώνιος - Ερυθρός Αστέρας 66-78

O Πανιώνιος γνώρισε την τέταρτη ήττα του σε ισάριθμες αναμετρήσεις του 12ου ομίλου του EuroCup (78-66 από τον Ερυθρό Αστέρα στο κλειστό της Νέας Σμύρνης) και, ουσιαστικά, απώλεσε κάθε ελπίδα για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος είχε ζητήσει μεγαλύτερη διάρκεια από τους παίκτες του για να επιτευχθεί η πρώτη νίκη, στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως, επήλθε η κατάρρευση και με επιμέρους σκορ 24-14, ο Ερυθρός Αστέρας έβαλε πλώρη για την πρώτη θέση του ομίλου.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Πανιώνιος είχε καλά ποσοστά και υπεροχή στα ριμπάουντ, ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο ακολούθησε το σκορ, αλλά στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι περιόρισαν τον Έριμ Μακόλουμ, με συνέπεια η πλάστιγγα να γείρει αισθητά υπέρ τους.

Η ευστοχία της ομάδας του Βελιγραδίου έξω από τη γραμμή των 6,75 και ο επιθετικός οίστρος των Μάρκο Σιμόνοβιτς, Ράσκο Κάτιτς, εξάλλου, της χάρισαν την τρίτη νίκη σε τέσσερις αναμετρήσεις.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 40-40, 52-54, 66-78

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μακόλουμ 15, Κάρτερ 15, Μίλμπουρν 8, Αθανασούλας 5, Μπατής 7, Σκορδίλης 3, Λάνγκφορντ 8, Μισέλ, Σίμτσακ, Κυρίτσης 5, Σαλούστρος.

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς) Λάζιτς 4, Μπλάζιτς 7, Σιμόνοβιτς 13, Μαριάνοβιτς, Ραντένοβιτς 8, Κάτιτς 19, Τέγιτς, Νέλσον 14, Τζένκινς 10, Ντραγκίσεβιτς 3.