Λιέτουβος Ρίτας - ΠΑΟΚ 81-88

Μεγάλη επιτυχία για τον ΠΑΟΚ! Ο "Δικέφαλος" νίκησε στο Βίλνιους, 88-81 την Λιέτουβος Ρίτας, και πήρε μια πρόκριση που φαινόταν χαμένη πριν από μερικές εβδομάδες. Σχορτσανίτης, Βασιλειάδης και Χάτσερ οδήγησαν την ελληνική ομάδα στην επόμενη φάση του Eurocup, καθοριστικά τα σουτ του Ντούβνιακ.

ΠΑΟΚ Λιέτουβος Σχορτσανίτης

Ο ΠΑΟΚ θα είναι παρών στο Last32. Ο "Δικέφαλος" ήθελε διπλό στο Βίλνιους για να έχει το κεφάλι του ήσυχο και χάρη στο 88-81 πέτυχε το μεγάλο στόχο του χωρίς να εξαρτάται από το αποτέλεσμα στο Μπεσίκτας-Ζενίτ.

Η ελληνική ομάδα ήξερε τι χρειαζόταν και πάλεψε με πλάνο και πάθος γι' αυτό. Μπορεί η Λιέτουβος Ρίτας να μην έπαιξε αδιάφορα, ωστόσο οι "ασπρόμαυροι" κατάφεραν να την υποτάξουν και να προκριθούν ως τρίτοι του ομίλου τους.

Ο Κώστας Βασιλειάδης άρχισε εξαιρετικά το ματς και ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 15-10 και 25-21. Το βασικό πρόβλημά του κατά το πρώτο ημίχρονο ήταν το... εύκολο σκορ που έβρισκαν οι γηπεδούχοι. Η ομάδα του Μαρκόπουλου φημίζεται για την άμυνά της και οι 50 πόντοι που είχε δεχθεί σε 20 λεπτά ήταν πάρα πολλοί. Εξ ου και το -4 παρά τα λίγα λάθη και το υψηλό ποσοστό στα σουτ.

Όταν ο "Δικέφαλος" άλλαξε... συμπεριφορά στα μετόπισθεν, η κατάσταση βελτιώθηκε. Ο Σχορτσανίτης, φτάνοντας τους 21 πόντους με 9/11 δίποντα και 9 ριμπάουντ (τέλειωσε με 23 και 10), ήταν ο άξονας λειτουργίας του ΠΑΟΚ, ο οποίος προηγήθηκε 60-56 και έδειξε να έχει το μομέντουμ.

Η Λιέτουβος Ρίτας αντέδρασε, όταν όμως χρειάστηκε ο Χάτσερ είχε τρομερή συμβολή στην ανατροπή του 68-60 στο 29'. Ο Αμερικάνος γκαρντ έβαλε μεγάλα σουτ, ακόμη και σε τέλος επιθέσεων, και το 74-70 έκανε ξανά τον ΠΑΟΚ αφεντικό. Οι αποβολές Ορέλικ και Λαβρίνοβιτς με φάουλ ευνόησαν την ομάδα του Μαρκόπουλου, η οποία χάρη στα δύο, πολύ κρίσιμα, τρίποντα του Ντούβνιακ και το κλέψιμο-κάρφωμα του Μάρκοβιτς έφτασε ακόμη και στο +13 (88-75) δίνοντας διαστάσεις στη νίκη-πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 50-45, 68-64, 81-88

Λιέτουβος Ρίτας: Γιουσκεβίτσιους 15(4/9τρ, 5ασ), Λουκάουσκις, Λαπροβίτολα 3(1/5τρ), Λαβρίνοβιτς 18(2), Γκαΐλιους 10(2), Ορέλικ 12(2), Γιαναβίτσιους 5(1τρ, 6ασ), Καβαλιάουσκας 10, Ρουνκάουσκας, Γκιεντράιτις 8, Γκουντάιτις

ΠΑΟΚ: Τέπιτς 6(3ασ), Βασιλειάδης 17(3/8τρ, 6ρ), Κακαρούδης 2, Τσόχλας, Δέδας 3(1), Μαργαρίτης 3(4κλ), Κώττας, Σχορτσανίτης 23(10/14δ, 10ρ), Ντούβνιακ 9(3/4τρ), Μάρκοβιτς 7, Χάτσερ 18(2τρ, 6ασ)

Το LIVE του αγώνα

18:31
Καλησπέρα
18:34
Στις 19.00 ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει την Λιέτουβος Ρίτας
18:37
Πολύ κρίσιμο ματς για τον "Δικέφαλο" ο οποίος αν κερδίσει, θα πάρει την πρόκριση στους "32" του Eurocup
18:45
Ο "Δικέφαλος" μπορεί να τερματίσει τρίτος στον όμιλο. Αυτό θα γίνει αν χάσει η Ζολνόκι από την Αβτοντορ και οι "ασπρόμαυροι" κερδίσουν την Λιέτουβος. Στο ημίχρονο η Ζολνόκι χάνει με 47-38 από την Αβτοντορ
18:46
Αν η Ζολνόκι κερδίσει τους Ρώσους και ο ΠΑΟΚ επικρατήσει της Λιέτουβος, τότε ο "Δικέφαλος" θα τερματίσει τέταρτος στον όμιλο του
18:48
Εφόσον ο ΠΑΟΚ ηττηθεί από την Λιέτουβος Ρίτας, τότε πάση θυσία θέλει "διπλό" της Ζενίτ απέναντι στην Μπεσίκτας έτσι ώστε να προκριθεί
18:50
Αν ο ΠΑΟΚ ηττηθεί σήμερα και η Μπεσίκτας κερδίσει την Ζενίτ στην Τουρκία, τότε ο "Δικέφαλος" αποκλείεται από την συνέχεια της διοργάνωσης γιατί θα τερματίσει πέμπτος στον όμιλο
18:52
Οπως γίνεται αντιληπτό, ο ΠΑΟΚ θα πρέπει να "διπλό" κόντρα στην Λιέτουβος Ρίτας να "τελειώνει" με την υπόθεση πρόκριση για να μην εξαρτάται από το τι θα γίνει στο Μπεσίκτας-Ζενίτ
18:55
Το ματς του ΠΑΟΚ ξεκινά στις 19.00 ενώ το Μπεσίκτας-Ζενίτ στις 20.00. Την στιγμή που ο "Δικέφαλος" και οι Τούρκοι είναι οι αντίπαλοι για το ποιος θα πάρει την τέταρτη θέση, αποφασίστηκε τα δύο παιχνίδια να έχουν μία ώρα διαφορά όσον αφορά την έναρξή τους...
18:57
Ο ΠΑΟΚ προέρχεται από δύο σπουδαίες νίκες στο Eurocup, το "διπλό" κόντρα στην Μπεσίκτας και την εντός έδρας νίκη απέναντι στην Αβτοντορ
18:59
Στο 31' η Αβτοντορ κερδίζει την Ζολνόκι με 52-38
19:00
Δύσκολα οι Ούγγροι θα πάρουν "διπλό" στη Ρωσία, άρα ο ΠΑΟΚ με νίκη σήμερα θα τερματίσει τρίτος στον όμιλό του
19:01
Ο αγώνας άρχισε...
19:01
Με καλάθι του Χάτσερ άνοιξε το σκορ (2-0)
19:02
Ο Καβαλιάουσκας παίρνει γκολ φάουλ.
19:02
Χάνει τη βολή ο Λιθουανός ψηλός με ελληνική εμπειρία, 2-2.
19:03
Το 5-2 για τη Λιέτουβος Ρίτας με τρίποντο του Ορέλικ.
19:05
Συνεργασία για Μαργαρίτη και Σχορτσανίτη, καλάθι από τον δεύτερο (5-4).
19:06
Στο 4' ο Ορέλικ κάνει το 8-4 για τους γηπεδούχους με δεύτερο τρίποντο σε ισάριθμες προσπάθειες.
19:06
Τρίποντο - απάντηση του Μαργαρίτη (8-7).
19:07
Δεύτερο προβάδισμα για τον ΠΑΟΚ, ο Τέπιτς κάνει το 9-8 με προσπάθεια από τη base line.
19:08
Νέο καλάθι του Τέπιτς με διείσδυση, 11-8. Ακόμη 4'30 για τη λήξη της πρώτης περιόδου.
19:09
Ο Καβαλιάουσκας μειώνει στον ένα (10-11).
19:11
Ο ΠΑΟΚ στο +5, 15-10, πατούσε τη γραμμή ο Βασιλειάδης.
19:12
Ο Γκαΐλιους σκοράρει με λέι απ, 12-15.
19:13
Το 17-12 με βολές του Βασιλειάδη, σταθερό προβάδισμα του ΠΑΟΚ.
19:14
Ο Λαβρίνοβιτς πέρασε στο ματς, πήρε φάουλ και σκόραρε με βολές (14-17).
19:15
Επειδή η Ζολνόκι χάνει πολλά με λίγα από την άδιάφορη Άβτοντορ, ο ΠΑΟΚ, αν νικήσει, θα τερματίσει τρίτος!
19:15
Ξανά ο Λαβρίνοβιτς, μειώνει στον ένα για τη Λιέτουβος (16-17).
19:16
Τάιμ άουτ από τον Μαρκόπουλο για να βρεθεί λύση απέναντι στη ζώνη.
19:17
Ο Μάρκοβιτς σκοράρει για το 19-16 του ΠΑΟΚ.
19:17
Γρήγορη απάντηση από τον Γιαναβίτσιους, 18-19.
19:18
Τρίποντο από τον Βασιλειάδη, 22-18.
19:18
Ο Γκαΐλιους δεν αστοχεί ελεύθερος από τη γωνία, 21-22.
19:18
Ο Βασιλειάδης όμως σκοράρει ξανά για τρεις, 21-25.
19:19
Έχει 10 ο αρχηγός του ΠΑΟΚ!
19:19
Ο Λαβρίνοβιτς πατάει τη γραμμή, 23-25.
19:20
Με μια χαμένη προσπάθεια από κάθε ομάδα στο φινάλε της πρώτης περιόδου. Ο ΠΑΟΚ είναι στο +2 (25-23) μετά από 10 λεπτά.
19:23
Σκοράρει αυτή τη φορά ο Μάρκοβιτς, 23-27.
19:24
Παίρνει όλες τις μπάλες ο Μάρκοβιτς, κερδίζει φάουλ τώρα.
19:25
Έχει 0/2 από τη γραμμή.
19:25
Ο Καβαλιάουσκας μειώνει στους δύο, 25-27.
19:26
Ο Γκαΐλιους δίνει προβάδισμα στη Λιέτουβος, 28-27.
19:27
Στα 7'22 πριν από το ημίχρονο  ο ΠΑΟΚ στο -3 (30-27) με καλάθι του Γιουσκεβίτσιους.
19:31
Ο Καβαλιάουσκας κάνει το 32-27, αλλά ο Κακαρούδης απαντάει (32-29).
19:32
Τρίποντο του Γιουσκεβίτσιους, 35-29.
19:32
Ακόμη 5 λεπτά για την ανάπαυλα.
19:33
Ο Χάτσερ σκοράρει με βολές, μειώνει σε 35-31 για τον ΠΑΟΚ.
19:33
Πικ εν ρολ και ωραίο καλάθι από τον Καβαλιάουσκας, 37-31.
19:34
Ο Δέδας μπαίνει φουριόζος, 37-34 από την αγαπημένη θέση του (κορυφή).
19:34
Κάρφωμα του Γκεντράιτις και 39-34 για τη Λιέτουβος.
19:35
Τεχνική ποινή στον Κακαρούδη για διαμαρτυρία!
19:35
Βάζει τη βολή ο Γιουσκεβίτσιους, 40-34.
19:36
Ο Σχορτσανίτης κόβει, αλλά ο Δέδας έχει κάνει φάουλ.
19:37
Ο Γκεντράιτις έχει 1/2 βολές και στέλνει τη Λιέτουβος Ρίτας στο +7 (41-34).
19:37
Καλάθι του Σχορτσανίτη, καλάθι και του Καβαλιάουσκας (43-36). Ακόμη 3 λεπτά για τη λήξη της β' περιόδου.
19:38
Ο Σχορτσανίτης μειώνει, 43-38.
19:38
Νέο καλάθι του Σχορτσανίτη, που έχει έξι σερί. Ο ΠΑΟΚ στο -3 (43-40).
19:39
Διψήφιος και ο Έλληνας σέντερ μετά τον Βασιλειά. Έχουν πετύχει μαζί τους μισούς του ΠΑΟΚ.
19:40
Η Ζολνόκι έχασε 104-78 από την Άβτοντορ και ο ΠΑΟΚ με νίκη τερματίζει τρίτος στον όμιλο. Αν χάσει, θέλει οπωσδήποτε ήττα της Μπεσίκτας από τη Ζενίτ (το ματς αρχίζει στις 20:00).
19:40
Ο Ορέλικ σκοράρει για το 45-40.
19:40
Βήματα του Χάτσερ, 6 λάθη ο ΠΑΟΚ.
19:41
Γκολ - φάουλ του Σόφο που είναι πολύ Big σε αυτό το δεύτερο 10λεπτο.
19:42
Χάνει πάντως τη βολή, 45-42.
19:42
Τρίποντο του Λαβρίνοβιτς πάνω σε άμυνα, 48-42 για τη Λιέτουβος Ρίτας.
19:42
Νέο γκολ - φάουλ του Σχορτσανίτη που κάνει... πάρτι επιθετικά.
19:43
Με τη βολή φτάνει τους 15 και απαντάει στον Λαβρίνοβιτς, 48-45.
19:45
Ο Δέδας αστοχεί και το 50-45 είναι αποτέλεσμα ημιχρόνου.
19:45
Αμυντικό το πρόβλημα του Δικεφάλου, δέχθηκε 27 πόντους στη β' περίοδο.
20:00
Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.
20:00
Το 53-45 με τρίποντο του Λαπροβίτολα.
20:03
Διαδοχικές χαμένες επιθέσεις για τον ΠΑΟΚ, τουλάχιστον ανέκτησε την κατοχή η ελληνική ομάδα.
20:04
Σκοράρει ο Τέπιτς, 53-47.
20:06
Τρίποντο του Βασιλειάδη, ο ΠΑΟΚ αντεπιτίθεται (53-50).
20:06
O Σχορτσανίτης κάνει το 53-52.
20:07
Ο Λαβρίνοβιτς όμως παίρνει τη... ρεβάνς με τρίποντο.
20:07
Το 56-54 ξανά από το εντυπωσιακό κάρφωμα του Σόφο.
20:07
20:07
Λάθος των γηπεδούχων.
20:08
Ο Σχορτσανίτης φτάνει τους 21 και ισοφαρίζει 56-56. Τρομερή εμφάνιση από τον Έλληνα σέντερ.
20:09
Στις βολές ο Βασιλειάδης.
20:10
Εκτός Eurocup η ΑΕΚ, αφού τα άλλα αποτελέσματα του ομίλου δεν ήρθαν βολικά!
20:11
Άρχισε το ματς στην Κωνσταντινούπολη, 12-10 η Μπεσίκτας τη Ζενίτ. Ο ΠΑΟΚ με ήττα των Τούρκων προκρίνεται χωρίς να νικήσει στο Βίλνιους.
20:11
Ο Βασιλειάδης ευστοχεί στις βολές, 58-56 για τον ΠΑΟΚ.
20:12
Βάζει και τρίποντο ο αρχηγός του ΠΑΟΚ, 61-56.
20:12
Πατούσε τελικά ο αρχηγός του ΠΑΟΚ, απάντησε και ο Λαβρίνοβιτς για το 58-60. Ακόμη 3'19 για τη λήξη της τρίτης περιόδου.
20:13
Απίθανο τρίποντο του Γιουσκεβίτσιους, 61-60 η Λιέτουβος.
20:16
Ο Ορέλικ κάνει το 63-60, ο ΠΑΟΚ χάνει το μομέντουμ.
20:16
Κακή επίθεση του ΠΑΟΚ.
20:16
Ακόμη 1'30 στην τρίτη περίοδο.
20:17
Ο Γιαναβίτσιους σκοράρει για τρεις, 66-60 για τη Λιέτουβος.
20:17
Έχουν δέκα εύστοχα σουτ από τα 6μ75 οι γηπεδούχοι.
20:18
Στο +4 η Μπεσίκτας απέναντι στην Ζενίτ (23-19).
20:19
Ο Ορέλικ σκοράρει με άνετο λέι απ, στο +8 η Λιέτουβος (68-60).
20:19
Οι δύο βολές του Χάτσερ φρενάρουν το σερί της Λιέτουβος Ρίτας, 68-62.
20:21
Μεγάλο καλάθι του Χάτσερ στο φινάλε της τρίτης περιόδου, 68-64.
20:21
Ο ΠΑΟΚ δεν είναι μακριά, έχει 10 λεπτά για τη νίκη.
20:22
Η Μπεσίκτας έχει πάρει διψήφια διαφορά απέναντι στην αδιάφορη Ζενίτ (30-19) και ο ΠΑΟΚ μάλλον θα χρειαστεί τη νίκη για να περάσει.
20:23
Ο Χάτσερ το έχει πάρει προσωπικά, σκοράρει με τρίποντο, 68-67.
20:24
Χάνει το τρίποντο για το προσπέρασμα ο Βασιλειάδης.
20:24
Ο Λβαρίνοβιτς σκοράρει με ημιραβερσέ σουτ, 70-67.
20:25
Ωραία ατομική προσπάθεια του Χάτσερ και 70-69.
20:26
Στο +16 η Μπεσίκτας, 39-23 τη Ζενίτ. Ο ΠΑΟΚ δεν φαίνεται πως έχει άλλη επιλογή από τη νίκη. Μάλιστα αν τα καταφέρει, θα τερματίσει τρίτος.
20:26
Διαδοχικά λάθη από τους γηπεδούχους, καλό σημάδι για την ελληνική ομάδα.
20:27
Ο Χάτσερ γίνεται αυτός που αλλάζει τις ισορροπίες, 71-70 ο ΠΑΟΚ.
20:27
Ακόμη 7'06'' για τη λήξη του αγώνα.
20:27
Παίρνει το ριμπάουντ ο Μάρκοβιτς.
20:29
Χάνει το τρίποντο ο Χάτσερ, αλλά υπάρχει νέα κατοχή για τον ΠΑΟΚ.
20:30
Τώρα το βάζει ο Αμερικανός που μετά τα μέσα της τρίτης περιόδου είναι απολαυστικός! Ο ΠΑΟΚ στο +4 (74-70).
20:30
Η σειρά του Ντούβνιακ, ο ΠΑΟΚ στο +7 και πιο κοντά στην πρόκριση (77-70).
20:32
Η Μπεσίκτας έχει φτάσει στο +19 (45-26), αλλά ο ΠΑΟΚ μοιάζει πλέον το αφεντικό του αγώνα και δεν τον ενδιαφέρει το αποτέλεσμα.
20:32
Ακόμη 5'29 έχει ο ΠΑΟΚ για να πανηγυρίσει τη νίκη-πρόκριση.
20:33
Επίθεση για τον ΠΑΟΚ.
20:34
Ο ΠΑΟΚ έχει 5 λεπτά για να υπερασπιστεί διαφορά 7 πόντων (77-70).
20:34
Ο Λαβρίνοβιτς σκοράρε με μις ματς απέναντι στον Χάτσερ, 72-77.
20:34
Στις βολές θα πάει ο Μάρκοβιτς.
20:35
Χάνει την πρώτη βολή.
20:35
Βάζει τη δεύτερη για το 78-72 στα 4'26'' πριν ακουστεί η κόρνα λήξης.
20:36
Ο Λαβρίνοβιτς κάνει πέμπτο φάουλ, τρομερό νέο για τον ΠΑΟΚ.
20:37
Καλάθι του Σχορτσανίτη και 80-72 για το ΠΑΟΚ.
20:37
Τρίποντο του Γιουσκεβίτσιους, 75-80. Ακόμη 3'35''.
20:37
Τρίποντο του Ντούβνιακ, κρίσιμο πολύ, 83-75.
20:38
Ο ΠΑΟΚ στο +10 (85-75) με τρίποντο του Μάρκοβιτς. Ο ΠΑΟΚ αγκαλιάζει την πρόκριση.
20:38
Στα 2'30'' ο Ντούβνιακ τελειώνει το ματς με νέο τρίποντο, 88-75 ο ΠΑΟΚ.
20:38
Δεν χάνεται αυτή η πρόκριση.
20:39
Πανικοβλημένοι οι γηπεδούχοι!
20:40
Γκολ - φάουλ από τον Γκεντράιτις, 78-88 στα 93''.
20:41
Λάθος του Χάτσερ.
20:41
Τρίποντο του Γιουσκεβίτσιος, 81-88.
20:42
Τάιμ άουτ ο Μαρκόπουλος για ν' αποφευχθεί το κακό.
20:43
Ο ΠΑΟΚ έχει το +7 στα 45''.
20:44
Ο Γκαΐλιους χάνει το λέι απ και ο ΠΑΟΚ κερδίζει 88-81!
20:44
Μεγάλη πρόκριση του ΠΑΟΚ μέσα στο Βίλνιους!
20:45
Θα είναι στους 32 του Eurocup μαζί με τον Άρη. Εκτός συνέχειας η ΑΕΚ.
20:45
Η τριάδα των Σχορτσανίτη, Βασιλειάδη και Χάτσερ ήταν όλα τα λεφτά, καθοριστικά τα σουτ του Ντούβνιακ.