Λοκομοτίβ Κούμπαν - ΠΑΟΚ 87-46

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν κέρδισε εύκολα στη Ρωσία τον ΠΑΟΚ με σκορ 87-46 και έτσι ο "Δικέφαλος" γνώρισε την πρώτη του φετινή ήττα στο Eurocup.

Η πρώτη ήττα του ΠΑΟΚ είναι γεγονός... Η Λοκομοτίβ Κουμπάν κέρδισε εντός έδρας τον "Δικέφαλο" με σκορ 87-46 και έτσι το σύνολο του Σούλη Μαρκόπουλου γνώρισε την πρώτη του φετινή ήττα. Να σημειωθεί πως οι Μαργαρίτης και Χαραλαμπίδης έπαιξαν πολύ λίγο καθώς αντιμετώπισαν πρόβλημα τραυματισμού στην διάρκεια του αγώνα (o πρώτος έχει πρόβλημα στους προσαγωγούς και ο δεύτερος υπέστη διάστρεμμα).

Ο ΠΑΟΚ άρχισε πολύ καλά το ματς, προηγήθηκε με 2-8 αλλά η Λοκομοτίβ κατόρθωσε να ισοφαρίσει (8-8) και αργότερα να προηγηθεί με 16-11 (στο 6'). Οι Ρώσοι πήραν διαφορά επτά πόντων (18-11) και ο Κακαρούδης έκανε το 18-14 που ήταν το σκορ στο 10'.

Στο 12' η ομάδα του Μπαζάρεβιτς ξέφυγε με 11 πόντους διαφορά (27-16) ενώ στο 16' ήταν στο +19 (36-17). Ο ΠΑΟΚ γενικώς έκανε κάκιστη δεύτερη περίοδο (27-12 το επιμέρους σκορ) και στο ημίχρονο έχανε με 45-26.

Ο "Δικέφαλος" στο τρίτο δεκάλεπτο βρέθηκε πίσω με 23 πόντους διαφορά (53-30 στο 25') ενώ ο Μπράουν διαμόρφωσε το 58-33 στο 28'. Τελικά η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 62-33. Η τελευταία περίοδος ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα αφού δεν μπορούσε να αλλάξει κάτι (78-37 στο 35').

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 45-26, 62-33, 87-46

Λοκομοτίβ Κουμπάν (Μπαζάρεβιτς): Ράντολφ 11 (1), Γκριγκόριεφ 15 (3), Μπράουν 14 (1), Χέντριξ 6, Μάιλς 6, Κολιούσκιν 2, Μπαλάσοφ 4, Ζουμπκόφ 9 (1), Ζουκανένκο 2, Κουρμπάνοφ 3 (1), Σιμόν 15 (2)

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος):Λάνγκφορντ 1, Λιάπης 4, Χαραλαμπίδης, Κάρτερ 6 (1), Κακαρούδης 11 (2), Τσόχλας 2, Δέδας, Μαργαρίτης, Κώττας, Οντουμ 2, Βον 12, Σαλούστρος 8

To LIVE:

18:48
Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα του ΠΑΟΚ με τη Λοκομοτίβ Κουμπάν
18:48
Αυτή είναι η τρίτη αγωνιστική του Eurocup, με τον ΠΑΟΚ να μετρά δύο νίκες μέχρις στιγμής
18:51
Θυμίζουμε πως ο "Δικέφαλος" κέρδισε (στην πρεμιέρα) την Καρσίγιακα, ενώ πριν μια εβδομάδα επικράτησε της Ζιελόνα Γκόρα
18:55
Ο Τζέικ Όντουμ επιστρέφει στη δράση για τον ΠΑΟΚ, αφού ξεπέρασε το πρόβλημα τραυματισμού που αντιμετώπιζε τις προηγούμενες ημέρες
18:57
Οι Ρώσοι μετρούν επίσης δύο νίκες, αφού έχουν κερδίσει τη Ζιελόνα Γκόρα και τη Βέντσπιλς
18:57
Ολοκληρώθηκε η παρουσίαση των ομάδων
19:00
Όλα έτοιμα για να ξεκινήσει το παιχνίδι, αφού οι παίκτες ακούν τις τελευταίες οδηγίες
19:05
Ο Όντουμ αστοχεί από τα 6μ75, αλλά ο Βον μαζεύει το επιθετικό ριμπάουντ και καρφώνει (2-4 στο 2')
19:06
Κλέψιμο από τον Κάρτερ, που αμέσως μετά δίνει ασίστ στον Σαλούστρο (2-8 στο 3')
19:06
Γκολ φάουλ από τον Σιμόν που σταματάει το σερί (8-0) του ΠΑΟΚ
19:07
Μέσα και η βολή από τον Κροάτη γκαρντ (5-8 στο 3')
19:07
Ο Κακαρούδης αστοχεί από τα 5 μέτρα
19:07
Ο Ράντολφ ισοφαρίζει με τρίποντο (8-8) στο 4'
19:08
Ο Κάρτερ ξαναβάζει τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ, αλλά ο Ράντολφ ισοφαρίζει ξανά (10-10)
19:10
1/2 από τον Αμερικανό, που μειώνει στον πόντο (12-11)
19:10
Ο Σιμόν φέρνει τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με τρεις (14-11) στο 6'
19:11
Κακό σουτ του Σαλούστρου, με τους Ρώσους να βγάζουν αιφνιδιασμό. Φάουλ από τους παίκτες του ΠΑΟΚ
19:11
Μετά από περιπέτεια, ο Χέντριξ σκοράρει (16-11 στο 7')
19:13
Λάθος από τον ΠΑΟΚ, με τη μπάλα να περνά ξανά σε ρωσικά χέρια...
19:22
Ο Λάνγκφορντ αστοχεί στο χουκ (0/4 σουτ)
19:24
Στο +8 (24-16) οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Σιμόν στο 12'
19:25
Με έμμεσο τρίποντο του Μπράουν, η Λοκομοτίβ για πρώτη φορά στο +11 (27-16) στο 13'
19:27
Ευστοχεί και στις δύο, με αποτέλεσμα η Λοκομοτίβ να είναι στο +13 (29-16) στο 13'
19:28
Ο Σιμόν σκοράρει στον αιφνιδιασμό, με τη διαφορά να μεγαλώνει ακόμα περισσότερο (31-16) στο 14'
19:28
19:28
13-2 το επιμέρους σκορ του δεύτερου δεκαλέπτου στα πρώτα τέσσερα λεπτά
19:30
Κακές επιλογές από τον ΠΑΟΚ στην επίθεση, με τον Όντουμ να χάνει λέι απ στον αιφνιδιασμό
19:30
Ο Μπαλάσοφ χάνει ένα φαινομενικά εύκολο καλάθι
19:31
Κι άλλος λάθος από τους Θεσσαλονικείς που οδηγεί σε... κάρφωμα του Μπράουν (33-16 στο 15')
19:32
Ο Λάνγκφορντ ανοίγει λογαριασμό στο παιχνίδι από τις βολές (33-17) στο 15'
19:34
Ο Ράντολφ αστοχεί από τα 6μ75, αλλά ο Χαραλαμπίδης υποπίπτει σε λάθος (βήματα)
19:34
Τάιμ άουτ
19:34
Οι Θεσσαλονικείς έχουν 7/24 σουτ εντός παιδιάς μέχρις στιγμής (16')
19:35
Ούτε ο Δέδας μπορεί να βρει τον στόχο από την περιφέρεια (0/6 τρίποντα)
19:36
Οι παίκτες της Λοκομοτίβ όμως ευστοχούν (36-17 στο 17')
19:37
Με 2/2 βολές του Σαλούστρου, ο ΠΑΟΚ μειώνει το σκορ (36-19)
19:38
Άλλο ένα άστοχο σουτ τριών πόντων από τον Δέδα
19:38
Εντυπωσιακό κάρφωμα του Ράντολφ στο ανοιχτό γήπεδο και νταμπλ σκορ για τους Ρώσους (38-19) στο 18'
19:39
Ο Τσόχλας επέστρεψε στο παρκέ, μαζί με τον Βον
19:40
Ο Κακαρούδης είναι ο πρώτος παίκτης του ΠΑΟΚ που σκοράρει πίσω από τα 6μ75, αλλά ο Κουρμπάνοφ απαντάει άμεσα (41-22 στο 19')
19:40
Νέο κάρφωμα από τον Ράντολφ (43-22)
19:41
Ένα λεπτό ακόμα για το τέλος του πρώτου μέρους
19:42
Ο Κακαρούδης αστοχεί από τα εννιά μέτρα, αλλά ο Κάρτερ μαζεύει το επιθετικό ριμπάουντ
19:44
Ο Όντουμ ξαναφέρνει τη διαφορά στους 19 (45-26)
19:53
Οι Θεσσαλονικείς βελτίωσαν την εικόνα τους στα ριμπάουντ (23 έναντι 17)
19:56
Οι Ρώσοι υπερέχουν σε κορμιά σχεδόν σε κάθε θέση, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να μην μπορεί να ακουμπήσει τη μπάλα στο λόου ποστ
19:56
Γι αυτό και έχει τόσο κακά ποσοστά στα σουτ δύο πόντων (9/23 - 39%)
19:58
Σε λίγο ξεκινά το δεύτερο ημίχρονο
20:01
Ο Κάρτερ ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων (45-29)
20:06
Τα άστοχα τρίποντα συνεχίζουν να προβληματίζουν τον ΠΑΟΚ. Αυτή τη φορά αστοχεί ο Τσόχλας
20:07
Λάθος από τον Μάιλς
20:07
Τάπα του Κουρμπάνοφ στον Όντουμ
20:08
Οι Ρώσοι ελέγχουν πλήρως τον ρυθμό, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να μην έχει τρόπο να μειώσει τη διαφορά
20:08
Πολύ ωραία συνεργασία Μάιλς - Χέντριξ και +21 (51-30) για τη Λοκομοτίβ στο 25ο λεπτό
20:09
Η διαφορά μεγαλώνει ακόμα περισσότερο μετά το κάρφωμα του Μπράουν στον αιφνιδιασμό (53-30)
20:09
20:11
Ο Χέντριξ αστοχεί από τα 6μ75 με τον Κάρτερ να μαζεύει το ριμπάουντ
20:12
Ο Κακαρούδης ευστοχεί στην εκπνοή της επίθεσης (53-33 στο 27')
20:13
Οι Θεσσαλονικείς μοιάζουν να μην έχουν ενέργεια, αφού δεν υπάρχει κίνηση στην επίθεσή τους, ενώ στην άμυνα έχουν χάσει πολλές προσωπικές μάχες
20:14
Στο +22 (55-33) η Λοκομοτίβ, που μοιάζει αδύνατο να χάσει το παιχνίδι
20:15
Δύο σερί άστοχα τρίποντα από τον ΠΑΟΚ, που δεν μπορεί να βρει τον στόχο από τα 6μ75
20:16
Ο Μπράουν όμως είναι εύστοχος και ανεβάζει ακόμα περισσότερο τον δείκτη του σκορ (58-33) στο 29'
20:17
Με δύο βολές του Γκριγκόριεφ το σκορ φτάνει στο 60-33 στο 29'
20:18
Coast to coast του Ράντολφ, που σημειώνει το 62-33 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου
20:20
17/32 δίποντα και 6/12 τρίποντα η Λοκομοτίβ
9/32 δίποντα και 3/17 τρίποντα ο ΠΑΟΚ
20:20
Ο Κακαρούδης παραμένει πρώτος σκόρερ για τον "Δικέφαλο" με τους 11 πόντους που έχει πετύχει μέχρις στιγμής
20:21
Κι άλλο τρίποντο για τους Ρώσους (65-33 στο 31')
20:22
Οι παίκτες συνεχίζουν να σουτάρουν από την περιφέρεια, δίχως αποτέλεσμα όμως
20:23
Διαδικαστικού χαρακτήρα το τελευταίο δεκάλεπτο, με τη διαφορά στους 32 πόντους για τους γηπεδούχους (67-35) στο 32'
20:24
Ασταμάτητη η Λοκομοτίβ! Νταμπλ σκορ (70-35) στο 33'
20:25
Ο Μάιλς συνεχίζει να σκοράρει στο ανοιχτό γήπεδο (72-35), με τον Σούλη Μαρκόπουλο να καλεί τάιμ άουτ
20:26
Ωραίο κάρφωμα από τον Βον, που μειώνει το σκορ (72-37)
20:26
Ο Κώττας περνάει στο παρκέ για πρώτη φορά
20:27
Ο Όντουμ χάνει τη μπάλα. Αυτό είναι το 13ο λάθος των φιλοξενούμενων
20:28
Το παιχνίδι είναι στο 35ο λεπτό, με τη διαφορά σταθερά στο +37 (74-37)
20:30
Ο Ζούμπκοφ έχει 2/2 βολές. μεγαλώνοντας κι άλλο τη διαφορά (76-37)
20:38
Ο Σαλούστρος μειώνει τη διαφορά στους 39 (85-46)
20:38
Τελικό σκορ: Λοκομοτίβ Κουμπάν - ΠΑΟΚ 87-46
20:40
Συνολικά στατιστικά:
ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΚΟΥΜΠΑΝ (Μπαζάρεβιτς): 22/47 δίποντα, 9/16 τρίποντα, 16/19 βολές, 46 ριμπάουντ, 7 κλεψίματα, 12 λάθη, 16 ασίστ, 4 τάπες
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): 14/42 δίποντα, 3/21 τρίποντα, 9/13 βολές, 32 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 13 λάθη, 9 ασίστ, 5 τάπες
20:41
Το παιχνίδι έφυγε νωρίς από τα χέρια των Θεσσαλονικέων, οι οποίοι αδυνατούσαν να σταματήσουν τον ξέφρενο ρυθμό των γηπεδούχων