ΠΑΟΚ - Ζιέλονα Γκόρα 85-66

Ο ΠΑΟΚ διπλασίασε τις επιτυχίες του στον όμιλο του Eurocup χάρη στο 85-66 επί της πολωνικής Ζιέλονα Γκόρα στο κλειστό της Πυλαίας.

Με πολύ υψηλό ποσοστό από το τρίποντο (13/27) ήταν εύκολο για την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ( αποθεώθηκε από τον κόσμο), η οποία είχε σταθερά το προβάδισμα από το 17-12 μετά από οκτώ λεπτά.

Η Ζιέλονα Γκόρα, μια ομάδα που διεκδικήσει επί ίσοις όροις τη συμμετοχή της στην Ευρωλίγκα, πλησίασε σε 21-20, αλλά έκτοτε ο "Δικέφαλος" είχε τον απόλυτο έλεγχο. Σαλούστρος, Βον, Λάνγκφορντ και Δέδας έφεραν τον ΠΑΟΚ σε διψήφια διαφορά (38-28, 45-33) χωρίς οι φιλοξενούμενοι να βρίσκουν αντίδοτο.

Το 58-41 αποτύπωσε την εικόνα του αγώνα, προτού η πολωνική ομάδα πλησιάσει στους 9 (68-59, 34:30). Ήταν η στιγμή που οι ασπρόμαυροι έτρεξαν σερί 12-3 (80-62) σε τρία λεπτά και έριξαν οριστικά στο καναβάτσο τους Πολωνούς.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 45-33, 64-53, 85-66

ΠΑΟΚ: Λάνγκφορντ 12(4/7δ, 1/1τρ), Λιάπης 4, Χαραλαμπίδης 8(2/5τρ), Κάρτερ 7(1/3τρ, 7ρ), Κακαρούδης 6(1), Τσόχλας 7(1τρ, 5ασ), Δέδας 9(3/8τρ), Μαργαρίτης 3(1), Κώττας, Όντουμ, Βον 12(5/6δ, 6ρ), Σαλούστρος 17(3/5δ, 3/4τρ, 5ρ)

Ζιέλονα Γκόρα: Σελ 2, Τρούτμαν 8, Μπαρτ 11(1), Χόσλι 8(6ρ), Κούτσαρεκ (8ρ), Τζόνσον 11, Χρίτσανιουκ 2, Ζαμοΐσκι 10(2), Κόζαρεκ 14(2τρ, 5ρ, 8ασ)

* Στα άλλα παιχνίδια του ομίλου η Λοκομοτίβ Κουμπάν νίκησε 72-60 τη Βέντσπιλς και η Καρσίγιακα 82-79 τη Μπουντούτσνοστ στο Μαυροβούνιο.

18:40
Καλησπέρα σας από το PAOK Sports Arena, εδώ όπου ο ΠΑΟΚ υποδέχεται στις 19:00 την Ζιελόνα Γκόρα για τη δεύτερη αγωνιστική του Eurocup.
18:41
Θυμίζουμε πως για την πρώτη αγωνιστική ο "δικέφαλος" κατάφερε να πάρει σημαντική νίκη επί της Καρσίγιακα, μέσα στην Τουρκία, με 87-81, σε μια αναμέτρηση που κρίθηκε στη δεύτερη παράταση.
18:43
Δείτε εικόνες από την προθέρμανση των παικτών του Σούλη Μαρκόπουλου.
18:48
Εχουμε στον όμιλο μας πολύ δυνατές ομάδες που θα μπορούσαν να παίζουν στην Ευρωλίγκα. Είναι απρόβλεπτος όμιλος, ποτέ δεν ξέρεις πως θα παρουσιαστούν οι ομάδες. Η Ζιελόνα είναι πολύ καλή ομάδα, έφτασε μία ανάσα από την Ευρωλίγκα και αποκλείστηκε από την Ούνιξ Καζάν. Εμείς θέλουμε να είμαστε ανταγωνιστικοί", ήταν η τοποθέτηση του τεχνικού του ΠΑΟΚ, Σούλη Μαρκόπουλου, παραμονές της αναμέτρηση με την πολωνική ομάδα
18:49
Ένας εκ των αρχηγών του φετινού ΠΑΟΚ, ο Γιώργος Δέδας, μιλώντας για το παιχνίδι είπε: "Έχουμε ξεχάσει ότι έγινε το Σάββατο. Θα έχει πραγματικά αξία η νίκη επί της Καρσίγιακα, μόνο εάν κερδίσουμε αύριο. Είτε χάναμε είτε κερδίζαμε το Σάββατο επειδή είναι τα παιχνίδια κάθε τρεις μέρες θα το είχαμε ξεχάσει, πόσο μάλλον τώρα που έχουμε να αντιμετωπίσουμε μία δυνατή ομάδα όπως η Ζιελόνα Γκόρα"
18:50
Ενώ από την πλευρά του, ο Μαρκ Κάρτερ πρόσθεσε: "Είναι πρώτο παιχνίδι εντός έδρας για το Eurocup, πήραμε μία δύσκολη νίκη την 1η αγωνιστική και πρέπει να χτίσουμε πάνω στο μομέντουμ. Είναι πολύ δύσκολη ομάδα η Ζιελόνα, αλλά προετοιμαζόμαστε καλά και θα είμαστε έτοιμοι", δήλωσε αρχικά ο Κάρτερ και πρόσθεσε: "Είναι εξαιρετικοί επιθετικά, τους αρέσει να τρέχουν. Αν ελέγξουμε τον ρυθμό εμείς τότε θα είμαστε καλά"
18:53
Με ενδιαφέρον αναμένονται οι αντιδράσεις των φίλων του ΠΑΟΚ στο πρόσωπο του τεχνικού της ομάδας, Σούλη Μαρκόπουλου, μετά τα όσα συνέβησαν το βράδυ της Κυριακής (19/10) και την -παρολίγον- μετακίνησή του στον Ολυμπιακό.
18:57
Χωρίς προβλήματα θα αντιμετωπίσει ο "δικέφαλος" την πολωνική ομάδα.
18:57
Κάρτερ, Μαργαρίτης, Όντουμ, Βον και Σαλούστρος η αρχική πεντάδα του ΠΑΟΚ.
18:59
Όλα έτοιμα για να ξεκινήσει η αναμέτρηση.
19:00
Ενός λεπτού σιγή, πριν την έναρξη του αγώνα, στη μνήμη του Χοσέ Λουίς Αμπός.
19:01
Τζάμπολ στην αναμέτρηση και πρώτη επίθεση για τον ΠΑΟΚ
19:02
Ωραία συνεργασία των παικτών του ΠΑΟΚ και ο Βον με κάρφωμα γράφει το 2-0.
19:03
Λάθος από τον Χόσλεϊ και κατοχή για τον ΠΑΟΚ.
19:03
Κακή συνεννόηση Κάρτερ-Βον, κατοχή για τους Πολωνούς.
19:03
Ο Τζόνσον ισοφαρίζει σε 2-2 για την Ζιελόνα Γκόρα.
19:04
Σκοράρει ο Βον για το 4-2, όμως ο Ζαμότζκι με τρίποντο γράφει το 4-5 για την ομάδα του (1'42'')
19:05
Βολές για τον Βον, ο οποίος ισοφαρίζει σε 5-5. Ο Αμερικανός έχει πετύχει όλους τους πόντους της ομάδας του, μέχρι ώρας.
19:05
Ο Σαλούστρος κερδίζει φάουλ από τον Χόσλεϊ (7'44'' για το τέλος)
19:06
Νέο τρίποντο του Ζαμότζκι και 5-8. Ξεκίνησε ζεστός ο Πολωνός
19:06
Απαντάει ο Κάρτερ για το 8-8. Γρήγορος ρυθμός στο παιχνίδι..
19:07
Άστοχος ο Τσελ, κατοχή για τον ΠΑΟΚ.
19:07
Όντουμ και Κάρτερ αστόχησαν σε τρίποντα και η κατοχή πέρασε στην Ζιελόνα
19:07
Ο Κόσζαρεκ γράφει το 8-10 για την ομάδα του (407'')
19:08
Ο Τρούτμαν αντί του Τσελ για την Ζιελόνα Γκόρα.
19:09
Προβάδισμα για τον ΠΑΟΚ δια χειρός Σαλούστρου για το 11-10.
19:09
Οι Πολωνοί ελέγχουν τον τομέα των ριμπάουντ και ο Κούτσαρεκ έγραψε το 11-12.
19:10
Άστοχος ο Μαργαρίτης, κατοχή για την Ζιελόνα (4'33'' για το τέλος της περιόδου)
19:11
Ο Τσόχλας στη θέση του Όντουμ
19:11
Φάουλ του Λάνγκφορντ (1ο). (4'14''  για το τέλος)
19:11
Ριμπάουντ Σαλούστρου, κατοχή για τον ΠΑΟΚ
19:12
Ο Λάνγκφορντ κερδίζει το φάουλ από τον Χρτσάνιουκ (6'17'')
19:12
Βολές για τον Αμερικανό, ο οποίος ισοφαρίζει σε 12-12.
19:13
Φάουλ του Τσόχλα.
19:14
Άστοχος ο Κάρτερ, κατοχή για την πολωνική ομάδα
19:14
Δεύτερο φάουλ του Τσόχλα, στον Τρούτμαν αυτή τη φορά (2'56'' για το φινάλε)
19:15
Νέο εύστοχο τρίποντο από τον Σαλούστρο (2/2) και 15-12 για τον ΠΑΟΚ
19:15
Νέα καλή άμυνα και ο Λάνγκφορντ στην επίθεση διαμόρφωσε το 17-12 στο 8'
19:16
Βολές για τον Τρούτμαν, μετά από φάουλ του Μαργαρίτη (1ο)
19:16
Ο Αμερικανός μειώνει σε 17-14
19:17
Σουτ από τα 6 μέρα από τον Λάνγκφορντ και το σκορ έγινε 19-14.
19:19
Προβάδισμα για τους Πολωνούς με τον Κόσαρεκ (19-20)
19:20
Ο Σαλούστρος κέρδισε το 2ο φάουλ του Τρούτμαν και θα εκτελέσει βολές (13 δεύτερα για το φινάλε της περιόδου)
19:20
Λιάπης αντί Χαραλαμπίδη για την τελευταία άμυνα της περιόδου.
19:20
Με τον 8ο πόντο του Σαλούστρου στην πρώτη περίοδο το σκορ έγινε 21-20
19:21
Τέλος πρώτης περιόδου. Ο ΠΑΟΚ προηγείται με βραχεία κεφαλή (21-20).
19:22
Ο ρυθμός είναι αρκετά καλός, με πολλά εύστοχα τρίποντα και από τις δύο πλευρές (3/6 τρίποντα ο ΠΑΟΚ, 3/8 η Ζιελόνα Γκόρα)
19:22
Πρώτος σκόρερ του αγώνα, μέχρι στιγμής, ο Χρήστος Σαλούστρος με 8 πόντους (2/2 τρίποντα, 2/2 βολές)
19:23
Ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο. Πρώτη επίθεση για τον ΠΑΟΚ.
19:23
Ο Δέδας, με τρίποντο, γράφει το 24-20
19:24
Ο Δέδας έκλεψε τη μπάλα και ο Λάνγκφορντ με hook διαμόρφωσε το 26-20. Το μεγαλύτερο προβάδισμα, μέχρι τώρα, στο παιχνίδι
19:25
Ο Μπαρτ αστόχησε σε δίποντο και η κατοχή πέρασε στον ΠΑΟΚ
19:26
Ο Λιάπης κέρδισε φάουλ από τον Τσελ (2ο) και θα εκτελέσει βολές (11'27'')
19:26
Εύστοχο ζευγάρι βολών και 28-20
19:26
Τάιμ άουτ στην αναμέτρηση
19:27
Ανέβασαν την απόδοσή τους οι γηπεδούχοι και κατάφεραν να τρέξουν επί μέρους σκορ 7-0 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου. Σημαντική η συνεισφορά του Δέδα
19:27
Νέο λάθος από την Ζιελόνα (αυτή την φορά από τον Τσελ) και κατοχή για τον ΠΑΟΚ.
19:28
Άστοχος ο Λάνγκφορντ και στον αιφνιδιασμό ο Κόσαρεκ μείωσε σε 28-22 (12'03'')
19:29
Νέο καλάθι για τους γηπεδούχους, από τον Χόσλεϊ και 28-24.
19:29
Απαντάει ο Δέδας για το 31-24 του ΠΑΟΚ
19:29
Λάθος του Κόσαρεκ και κατοχή για τον ΠΑΟΚ (13'06'')
19:31
Εξαιρετικός αιφνιδιασμός των φιλοξενούμενων και ο Χόσλεϊ με κάρφωμα γράφει το 33-26
19:32
Έφτασε τους 7 πόντους ο Αμερικανός
19:33
Τάιμ άουτ στην αναμέτρηση με το σκορ στο 33-26 υπέρ των γηπεδούχων 4'24'' πριν το τέλος του ημιχρόνου
19:35
Ο Λιάπης εκτέλεσε βολές και διαμόρφωσε το 35-36. 4 πόντοι από τον νεαρό, όλοι με βολές
19:35
Ωραία προσπάθεια του Μπαρτ και 35-28
19:36
Φάουλ του Χρτσάνιουκ στον Κακαρούδη (16'10'')
19:38
Ο Χαραλαμπίδης έχασε τη μπάλα και ο Σλούστρος, λίγο αργότερα, έκανε φάουλ για να κόψει τον ρυθμό
19:39
Καλάθι και φάουλ του Τζόνσον για το 38-30. 2ο φάουλ ο Μαργαρίτης
19:39
2'24'' για το φινάλε του ημιχρόνου
19:39
Από το εποθετικό ριμπάουντ του Κούτσαρεκ ο Κόσαρεκ, με τρίποντο, μείωσε σε 38-33.
19:40
Ανοίγει λογαριασμό ο αρχηγός του ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης) για το 41-33
19:40
Άστοχο σουτ του Κακαρούδη, κατοχή για την Ζιελόνα
19:41
Ο Κάρτερ έκλεψε τη μπάλα και κέρδισε το φάολυ από τον Ζαμότζκι (2ο)
19:41
Έχει παλό η εξέδρα!
19:41
Ο Κάρτερ εκτέλεσε βολές και διαμόρφωσε το 43-33. Ξανά στο +10 η διαφορά
19:42
Ο Βον έκοψε εντυπωσιακά τον Τζόνσον και στην άλλη πλευρά του παρκέ ο Αμερικανός κάρφωσε για το 45-33. Τάιμ άουτ κάλεσαν οι Πολωνοί
19:43
Εξαιρετικό μπάσκετ από τους παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου, οι οποίοι έχουν καταφέρει να περιορίσουν σημαντικά την Ζιελόνα Γκόρα. Το "μεγάλο όπλο" της ομάδας, ο Στιβ Μπαρτ τζ. έχει μείνει στους 2 πόντους με 1/4 δίποντα
19:43
Ξανάρχισε το παιχνίδι μετά το τάιμ άουτ.
19:44
Κόσαρεκ και Ζαμότσκι δεν βρήκαν στόχο με τα τρίποντα που επιχείρησαν και το ημίχρονο έκλεισε με τον ΠΑΟΚ στο +12 (45-33)
19:46
Σήμα κατατεθέν του ΠΑΟΚ στο δεύτερο δεκάλεπτο η άμυνα. Μόλις 13 πόντους δέχτηκε, γεγονός το οποίο του έδωσε τη δυνατότητα να "χτίσει" διαφορά στο σκορ.
19:51
Τα στατιστικά του ημιχρόνου:
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος) (8/15 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 11/14 βολές, 17 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 1 κλέψιμο, 6 λάθη): Λάνγκφορντ 5, Λιάπης 4, Χαραλαμπίδης 3(1), Κάρτερ 5(1), Κακαρούδης 1, Τσόχλας, Δέδας 6(2), Μαργαρίτης, Όντουμ, Βόν 11(4 ριμπ.), Σαλούστρος 10(2).

Ζιελόνα Γκόρα (Αντάμεκ) (9/23 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 3/4 βολές, 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 8 λάθη): Τσελ, Τρούτμαν 2, Μπαρτ 2, Χόσλεϊ 7(1), Κούτσαρεκ, Τζόνσον 4, Χρτσάνιουκ 2, Ζαμότζκι 6(2), Κόσαρεκ 10(2).
19:53
Με εξαίρεση τα κλεψίματα (1 έναντι 3) ο ΠΑΟΚ είναι κυρίαρχος σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες, με αποκορύφωμα τις ασίστ, στις οποίες η διαφορά είναι... χαοτική (13 ο ΠΑΟΚ έναντι 4 της Ζιελόνα Γκόρα),
19:58
Όλα έτοιμα για να ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο.
20:01
Ο Κάρτερ κέρδισε το φάουλ από τον Κόσζαρεκ (2ο ομαδικό για την πολωνική ομάδα στο δεύτερο μέρος)
20:01
Ο Μαργαρίτης μάζεψε το ριμπάουντ (2ο) μετά το άστοχο σουτ του Τσελ
20:02
Πρώτο καλάθι στο δεύτερο μέρος από τον Σαλούστρο για το 47-33.
20:02
Τρίποντο από τον Μπαρτ και 47-36 (21'34'')
20:03
Άστοχος ο Κάρτερ, όμως οι Πολωνοί έκαναν λάθος.
20:03
Άστοχο τρίποντο του Σαλούστρου, άστοχος και ο Χόσλεϊ και φάουλ του Τσελ (3ο) στη συνέχεια.
20:04
Δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τη μπάλα ο Βον. Κατοχή για τους φιλοξενούμενους (7'23'' για το φινάλε της περιόδου)
20:04
Μείωσε ο Τζόνσον σε 47-38, απάντησε άμεσα ο Μαργαρίτης για το 50-38.
20:07
Τρίτο φάουλ του Κάρτερ στο ματς. Ο πρώτος παίκτης του ΠΑΟΚ που φτάνει τα 3 φάουλ
20:07
Βολές για τον Τζόνσον, ο οποίος μειώνει σε 52-41
20:07
Τρίποντο του Λάνγκφορντ και 55-41 για τον ΠΑΟΚ
20:08
Τρίτο εύστοχο τρίποντο για τον Δέδα και 58-41!
20:08
Ο Τρούτμαν μειώνει, μετά από επιθετικό ριμπάουντ, σε 58-43
20:09
Καλή άμυνα των Πολωνών και ο Τρούτμαν μειώνει εκ νέου (58-45) στο 26'
20:09
3'34'' για το φινάλε της τρίτης περιόδου
20:10
Καλάθι στην εκπνοή από τον Τσόχλα και 60-45!
20:10
Φάουλ του Τσόχλα στον Τρούτμαν (2'55'' για το τέλος)
20:11
Μειώνει ο Τρούτμαν σε 60-47, απαντάει ο Λάνγκφορντ για το 62-47
20:12
Λάθος του Μπαρτ και νέα κατοχή για τον ΠΑΟΚ!
20:12
Άστοχο τρίποντο από τον Χαραλαμπίδη (1/3)
20:13
Ο Κόσαρεκ κέρδισε το 3ο φάουλ του Μαργαρίτη και θα εκτελέσει βολές.
20:13
2/2 βολές και 62-49. Ο Βον στη θέση του Μαργαρίτη για τον ΠΑΟΚ
20:14
Δεν κατάφερε να εκδηλώσει αιφνιδιασμό η Ζιελόνα Γκόρα, κατοχή για τον ΠΑΟΚ (1'41'' για το φινάλε της περιόδου)
20:14
Πρώτο άστοχο τρίποντο από τον Δέδα, κατοχή για τους φιλοξενούμενους
20:15
Νέο άστοχο τρίποντο για τον ΠΑΟΚ
20:15
Ο Μπαρτ κερδίζει φάουλ από τον Βον και μαζί το δικαίωμα για βολές.
20:18
Ο ΠΑΟΚ διατήρησε τον έλεγχο της αναμέτρησης, με την διαφορά να φτάνει ακόμα και στους 17 πόντους (58-41). Οι Πολωνοί μείωσαν στο σκορ, όμως, χάρη σε καλάθια των Τρούτμαν και Μπαρτ.
20:19
΄Κι όλα αυτά με τον Τζέικ Όντουμ να μην αγωνίζεται λεπτό στο δεύτερο μέρος. Ο Αμερικανός θα αγωνιστεί μόνο εάν κριθεί σκόπιμο στην τέταρτη περίοδο
20:19
Με εύστοχο τρίποντο του Κώστα Χαραλαμπίδη ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο (67-53)
20:20
Ο Δέδας έκανε φάουλ στον Μπαρτ (31'05'')
20:20
Νέο λάθος από τον Κόσαρεκ και κατοχή για τον ΠΑΟΚ
20:21
Ο Βον κέρδισε, με την μαχητικότητά του, φάουλ από τον Τρτούτμαν (3ο) και μαζί το δικαίωμα για βολές.
20:21
Με 1/2 βολές το σκορ έγινε 68-53
20:22
Άστοχο τρίποντο των φιλοξενουμένων, ριμπάουντ από τον Κακαρούδη
20:23
Φάουλ του Χαραλαμπίδη στον Μπαρτ (32'03'')
20:25
Γρήγορο ρυθμό απέκτησε το παιχνίδι, με τον Δέδα να κάνει φάουλ (3ο) στον Ζαμότσκι (32'52'')
20:25
Μειώνει ο Ζαμότσκι σε 68-57
20:26
Λάθος για τον ΠΑΟΚ και νέα κατοχή για τους Πολωνούς
20:26
Ο Τσόχλας κερδίζει φάουλ από τον Τσελ (33'42'')
20:28
Ο Ζαμότσκι σκοράρει και μειώνει σε 68-59 (34'42''). Τάιμ άουτ κάλεσε ο Σούλης Μαρκόπουλος
20:29
Νευρικός στα τελευταία λεπτά ο ΠΑΟΚ, ο οποίος είδε την Ζιελόνα Γκόρα να μειώνει σε μονοψήφιο αριθμό τη διαφορά, μετά από αρκετή ώρα.
20:30
Τρίποντο "ανάσα" από τον Τσόχλα για το 71-59
20:30
Όμορφη προσπάθεια από τον Κάρτερ και 73-59. Επί μέρους 5-0 για τον ΠΑΟΚ στο τελευταίο λεπτό
20:31
Μειώνει ο Τσελ σε 73-61
20:31
3'50'' για το τέλος του αγώνα
20:31
Σκοράρει και ο Λάνγκφορντ για το 75-61
20:31
Ο Χόσλεϊ κάνει βήματα. Καλή άμυνα για τον ΠΑΟΚ
20:32
Στο PAOK Sports Arena και ο Ιβάν Σαββίδης!
20:32
Τρίποντο από τον Κώστα Κακαρούδη και 78-61!
20:32
Στο 10-2 έφτασε το σερί του ΠΑΟΚ.
20:33
Στον πάγκο ο Τσόχλας στη θέση του ο Λιάπης (37'10'')
20:33
Με βολές του Χόσλεϊ (ο πρώτοις πόντος του στο δεύτερο ημίχρονο) το 78-62
20:34
Άστοχο τρίποντο από τον Κόσαρεκ, κατοχή για τον ΠΑΟΚ
20:35
Δύο λεπτά για το φινάλε του αγώνα και ο ΠΑΟΚ στο +16 (78-62). Το 2Χ2 είναι πολύ κοντά
20:35
Ο Χαραλαμπίδης κέρδισε φάουλ από τον Κούτσαρεκ και διαμόρφωσε το 80-62, με βολές.
20:35
Νέα άστοχη προσπάθεια για τους φιλοξενούμενους
20:36
Νέο τρίποντο από τον Σαλούστρο και 83-62.
20:36
Απαντάει ο Τζόνσον για το 83-64.
20:36
Τελευταίο λεπτό στην αναμέτρηση
20:37
Ο Τζόνσον κέρδισε φάουλ από τον Λιάπη (39'14'')
20:39
Τέλος αγώνα. Ο ΠΑΟΚ επικρατεί με 85-66 και κάνει το 2Χ2 στον όμιλο του Eurocup!
20:40
Πολύ καλή εμφάνιση των παικτών του Σούλη Μαρκόπουλου, οι οποίοι είχαν σωστές αντιδράσεις, με χαρακτηριστικότερη αυτή του 35ου λεπτού, όπου οι Πολωνοί μείωσαν στους 9.
20:41
Εξαιρετική εμφάνιση από τον Χρήστο Σαλούστρο, που σταμάτησε στους 17 πόντους, ενώ μάζεψε και 5 ριμπάουντ. Σημαντική και η συνεισφορά των Λάνγκφορντ και Βον, που πέτυχαν από 12 πόντους ο καθένας.
20:43
Την επόμενη αγωνιστική ο "δικέφαλος" ταξιδεύει στη Ρωσία για να αντιμετωπίσει την ισχυρή Λοκομοτίβ Κουμπάν (28/10, 19:00)