ΠΑΟΚ-Ζολνόκι 72-69

Ο ΠΑΟΚ τα βρήκε σκούρα στην έδρα του κόντρα στην πρωταθλήτρια Ουγγαρίας, Zολνόκι, την οποία κέρδισε 72-69 στην πρεμιέρα του EuroCup. Στο τελευταίο τρίποντο της αστόχησε η Ζολνόκι, στη προσπάθεια της να στείλει το ματς στη παράταση.

O Ντούβνιακ με δύο τρίποντα και δύο βολές έκανε το 8-0, στο 4' οι Ούγγροι πέτυχαν το πρώτο τους καλάθι (11-2), αλλά το ματς μόνο εύκολο δεν (θα) ήταν παρά το +12 (24-12) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου η Ζολνόκι μείωσε σε 24-17 αλλά ο Μπάλαμπαν έκανε το 26-17, ο Χάτσερ "έγραψε" το 28-17 και στο 16' ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά με 34-21. Με σερί 0-8 έγινε το 34-29 και μάλιστα στο 19' οι Ούγγροι έφτασαν και στο -2, αλλά ο Δέδας έδωσε την λύση με τρίποντο.

Ο ΠΑΟΚ με σερί 5-0 στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου βρέθηκε στο +10 (42-32) αλλά η Ζολνόκι δεν παράτησε το ματς, τον πίεσε και τελικά η τρίτη περίοδος τελείωσε με 54-52. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς έγινε ντέρμπι με τη Ζολνόκι να παίρνει ένα +3 και τον ΠΑΟΚ να κυνηγά το σκορ και την αποφυγή της εντός έδρας γκέλας. Στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα και την ώρα που οι φιλοξενούμενοι είχαν το μομέντουμ, ο Βοιβόντα έκανε βήματα και ο Βασιλειάδης στα 9'' διαμόρφωσε το 72-69. Στην τελευταία επίθεση οι Ούγγροι αστόχησαν σε τρίποντο για να γραφτεί το τελικό αποτέλεσμα.

Πλέον για τους "ασπρόμαυρους" ακολουθεί το εντός έδρας ματς με την Κηφισιά, στο οποίο θα "κυνηγήσουν" την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 37-32, 54-52, 72-69

ΠΑΟΚ: Τέπιτς 16 (4), Λιάπης 3 (1), Βασιλειάδης 9 (1), Κακαρούδης 2, Δέδας 3 (1), Μαργαρίτης 3, Ντούβνιακ 17 (3), Μάρκοβιτς 6, Μπάλαμπαν 7, Χάτσερ 6

Ζολνόκι: Κραφτ 11 (2), Κέλερ 2, Βίτμαν 3 (1), Βοιβόντα 16 (2), Γκριν 4, Μπόρισοφ 9 (1), Νατιάζκο 15 (1), Μιλόσεβιτς 4, Γκρέγκορι 5

Στα άλλα δύο παιχνίδια του ομίλου:

- η Μπεσίκτας πέρασε με νίκη από το Βίλνιους, επικρατώντας 91-87 της Λιέτουβος Ρίτας παίρνοντας 20 πόντους από τον Ματσιέι Λάμπε.

- η Ζενίτ γύρισε το ματς με την Άβντοντορ και επιβλήθηκε 90-85 χάρη στους 35 πόντους και 8/11 τρίποντα από τον Ράιαν Τούλσον.

TO LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

18:16
Kαλησπέρα από το "Παλατάκι"
18:16
Ο ΠΑΟΚ ξεκινά σήμερα τις ευρωπαικές υποχρεώσεις του απέναντι στην Ζολνόκι (Ουγγαρία)
18:33
Στον όμιλο του ΠΑΟΚ εκτός από την σημερινή αντίπαλό του είναι η Λιέτουβος Ρίτας, η Μπεσίκτας, η Αβτοντορ και η Ζενίτ
18:36
Σήμερα για τον όμιλο του ΠΑΟΚ θα γίνουν τα εξής ματς:

Λιέτουβος (Λιθουανία) - Μπεσίκτας (Τουρκίας) στις 18.45
Αβτοντορ (Ρωσία) - Ζενίτ (Ρωσία) στις 19.00

18:41
Η είσοδος της ομάδας του ΠΑΟΚ (οι παίκτες αυτή την στιγμή κάνουν ασκήσεις)
18:45
Στον ΠΑΟΚ θα έχουν την ευκαιρία να... τσέκαρουν τον Ααρον Κραφτ (παίκτης της Ζολνόκι) ο οποίος απασχόλησε τον "Δικέφαλο" τα τελευταία δύο καλοκαίρια
18:47
Σουτ κάνουν οι παίκτες των δύο ομάδων
18:49
Ο Σούλης Μαρκόπουλος δεν υπολογίζει τον τραυματία, Απόλλωνα Τσόχλα ο οποίος υπέστη διάστρεμμα δευτέρου βαθμού στο ντέρμπι με την ΑΕΚ
18:52
Ο ΠΑΟΚ πέρυσι (σεζόν 2014-15) είχε περάσει στους "32" του Eurocup και στην συνέχεια αποκλείστηκε
19:02
Το προβάδισμα για τον ΠΑΟΚ με τρίποντο του Ντούβνιακ (3-0).
19:02
2' (6-0) Δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο από τον Ντούβνιακ.
19:05
3' Εξαιρετικό ξεκίνημα για τον ΠΑΟΚ ο οποίος προηγείται με 8-0 στο σκορ.
19:07
3' (11-0) Νέο τρίποντο για τον ΠΑΟΚ με τον Τέπιτς. Μετράει 3/4 τρίποντα στο ματς η ομάδα της Θεσσαλονίκης. Βγάζει και καλές άμυνες ο ΠΑΟΚ.
19:07
Νέο λάθος από την Ζολνόκι.
19:07
Δεύτερο άστοχο τρίποντο από τον Βασιλειάδη.
19:08
Ύστερα από 4'20'' οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να σημειώσουν το πρώτο τους καλάθι στο ματς (11-2).
19:09
6' (15-4) Ωραία πάσα του Μαργαρίτη στον Μπάλαμπαν που τέλειωσε την φάση.
19:09
6' (17-4) Κάρφωμα από τον Μπάλαμπαν.
19:14
Ο ΠΑΟΚ με βολές προηγείται στο 8' με 21-6.
19:16
10' Με τρίποντο ο Βίντμαν μείωσε σε 24-12.
19:18
Τέλος πρώτης περιόδου, ΠΑΟΚ - Ζολνόκι 24-12.
19:20
Ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος.
19:23
12' Ύστερα από ένα 5-0 σερί, ο Μπάλαμπαν με κάρφωμα "έγραψε" το 26-17.
19:25
13' Με βολές ο Χάτσερ "έγραψε" το 28-17.
19:25
13' (30-17) Στο +13 ο ΠΑΟΚ με τον Ντούβνιακ.
19:29
15' Ο Μάρκοβιτς διαμόρφωσε το 32-19.
19:31
16' Εκπληκτικό καλάθι από τον Τέπιτς (34-21).
19:32
17' (34-26) Καλάθι και φάουλ από τον Βοϊβόντα.
19:34
17' Έχει μειώσει την διαφορά η Ζολνόκι.
19:37
19' Μεγάλη αντεπίθεση από την Ζολνόσκι. Από το +17 είναι στο +3 (34-31), με τον δραστήριο Βοϊβόντα να σκοράρει συνεχώς.
19:37
Ο ΠΑΟΚ έβαλε 24 πόντους σε 10 λεπτά, στη πρώτη περίοδο, και τώρα σε σχεδόν 9 λεπτά έχει πετύχει 10 πόντους.
19:39
20' Τρίποντο-ανάσα από τον Δέδα (37-32).
19:40
20' Άστοχο τρίποντο από τον Βασιλειάδη.
19:41
Τέλος ημιχρόνου, ΠΑΟΚ - Ζολνόκι (37-32).
19:57
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
19:58
22' (42-32) Πρώτο εύστοχο τρίποντο για το Βασιλειάδη.
20:00
23' (42-39) Μείωσε ο Κέλερ. Ο ΠΑΟΚ δίνει δικαιώματα στον αντίπαλο...
20:00
23' Ο Ντούβνιακ έχει 3/4 τρίποντα στο ματς (45-39).
20:01
24' (45-43) Μείωσε η Ζολνόκι.
20:02
25' Για πρώτη φορά στο ματς η Ζολνόκι περνάει μπροστά στο σκορ (45-46), καθώς ο Κράφ ευστόχησε σε τρίποντο.
20:03
Η Ζολνίκι έχει 50% (6/12) στα τρίποντα. Έχει επί μέρους σκορ 14-8 στη τρίτη περίοδο.
20:04
26' (47-48) Μάρκοβιτς και Βοϊβόντα βρήκαν τον δρόμο προς το καλάθι.
20:09
Οι δύο ομάδες έχουν "κολλήσει" στο 50-50 στο σκορ, σπαταλώντας τις τελευταίες τους επιθέσεις.
20:09
29' Ο Κακαρούδης στον αιφνιδιασμό διαμόρφωσε το 52-50.
20:12
30' Ο ΠΑΟΚ προηγείται με 54-52, λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.
20:14
Τέλος τρίτης περιόδου, ΠΑΟΚ - Ζολνόκι 54-52.
20:16
Ξεκίνησε η τέταρτη περίοδος.
20:17
31' (54-54) Ο Ναντιάσκο έφερε το ματς στα ίσα.
20:19
32' (54-57) Στο +3 για πρώτη φορά η Ζολνόκι.
20:19
33' (56-57) Έδωσε λύση ο Ντούβνιακ.
20:20
33' (59-57) Τρίποντο από τον Λιάπη.
20:20
33' (59-60) Μεγάλο τρίποντο από τον Βοϊβόντα.
20:21
34' Με τρίποντο ο Ντούβνιακ "έγραψε" το 62-60.
20:22
34' (62-62) Η Ζολνόσκι έφερε το ματς στα ίσα.
20:24
35' (64-62) Με βολές ο Χάτσερ.
20:27
37' Άστοχη η Ζολνόκι στα μεγάλα σουτ που δοκιμάζει.
20:37
Απομένουν 1.04'' πριν το τέλος, ΠΑΟΚ - Ζολνόκι 66-67.