Με το 1,5 πόδι στον τελικό του Eurocup η Γαλατασαράι

Η Γαλατασαράι επιβλήθηκε με 89-75 της Γκραν Κανάρια στο "Αμπντί Ιπεκτσί" στον πρώτο ημιτελικό του Eurocup και έκανε αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στον μεγάλο τελικό.

Σε μία συναρπαστική αναμέτρηση, η Γαλατασαράι επικράτησε με 89-75 της Γκραν Κανάρια και απέκτησε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στον μεγάλο τελικό του Eurocup. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο, όμως οι Τούρκοι κατάφεραν λίγο πριν το τέλος να ξεφύγουν με 7 πόντους (49-42).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό, αφού η "Γαλατά" χτύπησε τόσο πίσω όσο και μέσα από τα 6.75μ και άνοιξε τη διαφορά στους 17 πόντους (73-56). Η ισπανική ομάδα προσπάθησε να "ροκανίσει" το σκορ προκειμένου να έχει ελπίδες ενόψει της ρεβάνς, όμως το τελικό αποτέλεσμα βάζει σε ξεκάθαρη θέση οδηγού τους γηπεδούχους.

Στον επιθετικό τομέα το... κουπί τράβηξαν οι Έρικ Μάκόλουμ (18 π), Τσακ Ντέιβις (18 π, 10 ρ) και Στεφάν Λάσμε (14 π, 7/8 2π), ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Άλεν Όμιτς (15 π). Πλέον, οι Τούρκοι θα πρέπει να γνωρίσουν την ήττα με 15+ πόντους στα Κανάρια Νησιά για να αποκλειστούν.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 49-42, 73-56, 89-75.