Σκόπια - Ελλάδα 65-85

Σε αντίθεση με το ποδόσφαιρο, η Εθνική του μπάσκετ δεν απογοήτευσε και νίκησε τα Σκόπια 85-65 στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ.

H εξέλιξη

Κάθε αρχή και δύσκολη. Μετά από μόλις δύο λεπτά αγώνα, η Εθνική βρισκόταν πίσω στο σκορ με 7-1 και ο Φώτης Κατσικάρης αναγκάστηκε να πάρει γρήγορα-γρήγορα τάιμ άουτ. Στην επιστροφή οι διεθνείς παρουσιάστηκαν πιο σοβαροί και δημιούργησαν την πρώτη καλή διαφορά τους στο παιχνίδι (19-9) έχοντας ως μπροστάρη τον Καλάθη που ανέλαβε και να σκοράρει και να δημιουργήσει.

Όταν στο δεύτερο δεκάλεπτο εμφανίστηκε η πληγή των τριπόντων των Σκοπιανών, η αλήθεια είναι ότι η λύση δεν βρέθηκε εύκολα. Το 19-9, έγινε γρήγορα 26-25 στο ίδιο διάστημα που ο Βασίλης Σπανούλης δεν μπορούσε να βρει τον εαυτό του. Ο Κατσικάρης αποφάσισε να ρίξει τότε στο παιχνίδι τον Σλούκα ο οποίος τον δικαίωσε απόλυτα με 5 σερί πόντους με εξωτερικό σουτ. Ο Πρίντεζης έβαλε τη δική του πινελιά και έτσι το σκορ του ημιχρόνου έκλεισε στο 38-31.

Ο ίδιος παίκτης συνέχισε να σκοράρει με συνέπεια στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου έτσι ώστε το σκορ να γίνει 49-39 ενώ λίγο αργότερα ο Βασίλης Σπανούλης με το πρώτο εντός πεδιάς καλάθι, έκανε το 51-41. Εκεί όμως που νομίζαμε ότι το νερό είχε μπει στο αυλάκι ήρθε πάλι η κατάρα των λαθών για να ξαναβάλει τους Σκοπιανούς μέσα στο παιχνίδι (55-50) σ' ένα διάστημα που ο Κατσικάρης δοκίμασε σχήμα με τρεις κοντούς. Ο Σλούκας και πάλι ξεκλείδωσε την Εθνική για να γίνει το 59-50.

Το ποτάμι από εκεί και πέρα δεν γύρισε πίσω. Η διαφορά ανέβηκε στο +14 (66-52) για πρώτη φορά στο παιχνίδι και παρά το γεγονός ότι οι σκληροτράχηλοι Σκοπιανοί δεν τα παράτησαν, η Εθνική δεν έδειξε άλλες τάσεις αυτοκτονίας. Τα πάντα κρίθηκαν όταν το σκορ έγινε 73-57 τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη του ματς που εδώ που το λέμε ήταν πιο εύκολο από ότι φάνηκε.

Η καλύτερη πεντάδα

1. Ο Κώστας Σλούκας. Δεν έπαιξε πολύ αλλά ήταν ο άνθρωπος που ξεκόλλησε τουλάχιστον δύο φορές το κάρο από τη λάσπη με την ευστοχία του στο εξωτερικό σουτ.

2. Ο Γιώργος Πρίντεζης, που σκόραρε με συνέπεια σε διαστήματα που η Εθνική είχε πρόβλημα.

3. Ο Νικ Καλάθης για τη δημιουργικότητά του και το γρήγορο τέμπο που επιχείρησε να δώσει.

4. Ο Κοστόσκι ήταν μπελάς από το τρίποντο για την ελληνική άμυνα.

5. Πάντα δυνατός με τη φανέλα της Εθνικής ο Γιάννης Μπουρούσης, έδειξε πόσο θέλει τη διάκριση.

Το φύλλο αγώνα

Καλή νίκη, θετική πρεμιέρα αλλά και κάποιες ανορθογραφίες, όπως η περιφερειακή άμυνα. Ο Κατσικάρης πάντως είχε προειδοποιήσει ότι η Εθνική δεν θα είναι απολύτως έτοιμη στα παιχνίδια του ομίλου. Περισσότερα, και φυσικά πιο ασφαλή συμπεράσματα, θα εξαχθούν μετά το κυριακάτικο ντέρμπι με τους Κροάτες. Εκεί που θα δούμε πόσα απίδια πιάνει ο σάκος.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 31-38, 50-59, 65-85

ΠΓΔΜ: Μπρτσκόφ, Ιλιέφσκι 5, Σοκόλοφ, Κοστόσκι 20, Β.Στογιανόφσκι 13, Ντ.Στογιανόφσκι 5, Σιμονόφσκι 6, Μλαντενόφσκι, Τραϊκόφσκι 6, Γκουρόφσκι 3, Χέντριξ 2, Σαμαρντζσκι 5(6ρ)

Ελλάδα: Μπουρούσης 16(10ρ), Ζήσης 3, Σπανούλης 8, Καλάθης 7(4ρ, 8ασ), Περπέρογλου, Σλούκας 9, Καϊμακόγλου, Κουφός 11(11ρ), Πρίντεζης 18, Παπανικολάου, Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο 9

18:08
Καλησπέρα σας από τη Zagreb Arena! Η Ελλάδα αντιμετωπίζει την ΠΓΔΜ στην πρεμιέρα του 39ου Eurobasket (5/9, 19:00) και θέλει να ξεκινήσει ιδανικά τις υποχρεώσεις της στον Γ' όμιλο της διοργάνωσης.
18:09
Νωρίτερα είχαμε τα εξής αποτελέσματα:
18:17
Οι Έλληνες φίλαθλοι παίρνουν τις θέσεις τους στην Zagreb Arena.
18:20
Δείτε την είσοδο της ελληνικής αποστολής στην επιβλητική αρένα, κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης της Ολλανδίας με τη Γεωργία.
18:26
Στήριξη και από τη Στουτγκάρδη για την "επίσημη αγαπημένη"!
18:36
Οι εξέδρες στην Zagreb Arena, σχεδόν μισή ώρα πριν από το τζάμπολ.
18:38
H Eλλάδα μπήκε στο παρκέ με συρτάκι ενώ οι Σκοπιανοί αποδοκιμάζουν!
18:46
Δεν χρειάζεται να λέμε μεγάλα λόγια. Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα, για την Ελλάδα. Ξεκινάει με νίκη, παίζει καλά και αποκτά αυτοπεποίθηση για να παίξει όσο καλύτερα γίνεται στη συνέχεια. Ειδικά αύριο στο ντέρμπι με την Κροατία
18:48
Το τεχνικό τιμ της Εθνικής έχει καταστρώσει τα πλάνα του για τον αγώνα με τα Σκόπια.
18:58
Σπανούλης, Καλάθης, Αντετοκούνμπο, Πρίντεζης και Κουφός οι βασικές επιλογές του Φώτη Κατσικάρη στην πρεμιέρα του Eurobasket.
18:59
Ιλιέφσκι, Στογιανόφσκι, Σιμονόφσκι, Τραϊκόφσκι και Σαμαρτζίσκι οι βασικοί των Σκοπιανών.
19:00
Όλα έτοιμα για την έναρξη του αγώνα στην Zagreb Arena!
19:01
Πρώτη επίθεση για τα Σκόπια.
19:01
Λάθος για τους Σκοπιανούς, κατοχή για την Ελλάδα.
19:01
Ο Σπανούλης παίρνει τα βήματα και κερδίζει φάουλ από τον Σαμαρτζίσκι.
19:02
Ο Ιλιέφσκι αστοχεί πίσω από τα 6μ.75. Η μπάλα στην Ελλάδα.
19:02
Ζησάκια, Σπανουλάκια και... Μπουρουσάκια βλέπουν όλα μαζί τον αγώνα της πρεμιέρας
19:03
Ο Τραϊκόφσκι ευστοχεί σε τρίποντο με ταμπλό (3-1, 1'44").
19:03
Εν συνεχεία ο Αντετοκούνμπο κερδίζει φάουλ από τον Σιμονόφσκι.
19:04
Άστοχος ο Αντετοκούνμπο.
19:04
Ο Ιλιέφσκι σκοράρει με αριστερό λέι απ μπροστά στον Καλάθη (5-1, 2'13").
19:05
Ο Πρίντεζης κερδίζει φάουλ από τον Τραϊκόφσκι. Η Ελλάδα δεν έχει σκοράρει ακόμα εντός πεδιάς.
19:05
Ο Κουφός αστοχεί σε προσπάθεια για ανάποδο λέι απ.
19:05
Ο Σαμαρτζίσκι σκοράρει στον αιφνιδιασμό (7-1, 2'20") και ο Κατσικάρης καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ.
19:07
Ο Αντετοκούνμπο καρφώνει μετά την πάσα του Σπανούλη (7-3, 3'10")!
19:08
Ο Καλάθης σκοράρει πίσω από τα 6.75 (7-6).
19:08
Ο Πρίντεζης δίνει το προβάδισμα στην Ελλάδα με το... πεταχτάρι (7-8, 3'58")! Στο 7-0 το σερί της Ελλάδας μετά το τάιμ άουτ του Κατσικάρη.
19:09
Αιρ-μπολ του Σπανούλη σε προσπάθεια για τρεις.
19:10
Ο Στογιανόφσκι κερδίζει φάουλ από τον Κουφό και διαμορφώνει το 9-8 με 2/2 βολές, στα 5'28" για τη λήξη της πρώτης περιόδου.
19:11
Ο Κουφός τελειώνει τη φάση (9-10).
19:12
Ο Μπουρούσης και ο Ζήσης στο παρκέ, αντί των Κουφού, Σπανούλη. Οι πρώτες αλλαγές του Φώτη Κατσικάρη στον αγώνα.
19:12
Οι "Πελαργοί" είναι πάλι εκεί! Δίπλα στην Εθνική ομάδα!
19:12
Ο Μπουρούσης κερδίζει τους ψηλούς των Σκοπίων (9-12, 5'53").
19:13
Ο Πρίντεζης σκοράρει στον αιφνιδιασμό, κερδίζει φάουλ από τον Τραϊκόφσκι κι έχει δικαίωμα για συμπληρωματική βολή!
19:13
Είναι λίγοι οι "Πελαργοί", αλλά κάνουν αισθητή την παρουσία τους στην Zagreb Arena
19:13
Τάιμ άουτ για τα Σκόπια, με την Ελλάδα στο +5.
19:14
Ο Πρίντεζης κάνει το 9-15 (6'10") με έμμεσο τρίποντο.
19:15
Ο Καλάθης σκοράρει με λέι απ για το 9-17! Η Ελλάδα βρίσκει ρυθμό στην επίθεση.
19:16
Κάρφωμα του Αντετοκούνμπο στον αιφνιδιασμό, η Ελλάδα στο +10 (9-19, 6'52")!!!
19:18
Οι Έλληνες έχουν στήσει το δικό τους πάρτι στις εξέδρες της Zagreb Arena!
19:18
O νατουραλιζέ Χέντριξ δίνει λύσεις στην επίθεση των Σκοπιανών (11-19).
19:19
Ο Μπουρούσης στέλνει ξανά τη διαφορά στο +10 (11-21, 8'50").
19:20
Νέο καλάθι από τον Μπουρούση, στο 13-23 η ελληνική ομάδα.
19:21
Ο Στογιανόφσκι ευστοχεί σε τρίποντο και διαμορφώνει το 16-23, με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.
19:21
Η οικογένεια Αντετοκούνμπο στις εξέδρες της Zagreb Arena.
19:22
Οι πόντοι της Ελλάδας: Μπουρούσης 6, Ζήσης, Σπανούλης 1, Καλάθης 5 (1), Κουφός 2, Πρίντεζης 5, Παπανικολάου, Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο 4.
19:23
Φάουλ του Σπανούλη στον Κοστόφσκι.
19:24
Επιστρέφει ο Κουφός στην πεντάδα, αντί του Μπουρούση.
19:25
Εν συνεχεία ο σέντερ των Kings κερδίζει φάουλ από τον Χέντριξ και πάει στις βολές.
19:25
Ο Κουφός στέλνει τη διαφορά στο +8 (16-24) με 1/2 βολές.
19:26
Νέα κατοχή για τα Σκόπια, αφού η μπάλα βγαίνει εκτός παρκέ από τα πόδια του Κουφού.
19:27
Ο Κοστόσκι ευστοχεί σε τρίποντο και οι Σκοπιανοί μειώνουν σε 19-24.
19:27
Ο Κουφός σκοράρει με ταμπλό και η ελληνική ομάδα προηγείται με 19-26.
19:28
Ο διεθνής σέντερ φτάνει τους 7 πόντους με 1/2 βολές, 3/7 δίποντα.
19:30
Ο Στογιανόφσκι ευστοχεί σε τρίποντο και οι Σκοπιανοί μειώνουν στους 4 (22-26, 13'23"). Τάιμ άουτ από τον Φώτη Κατσικάρη.
19:30

19:31
Ο Γιάννης καρφώνει με δύναμη την μπάλα!
19:32
Ο "Kill Bill" είναι ο ηγέτης της Εθνικής μας
19:32
Νέο τρίποντο για τα Σκόπια (25-26, 14'25") που έχουν βρει ρυθμό στην επίθεση.
19:32
0/2 βολές από τον Καλάθη. Η Εθνική έχει "κολλήσει" στην επίθεση.
19:34
Στο 25-27 η Ελλάδα, με 1/2 βολές του Αντετοκούνμπο.
19:35
Η μπάλα εκτός παρκέ από τα χέρια του Σαμαρτζίσκι. Επίθεση για την Ελλάδα.
19:35
Ο Πρίντεζης διαμορφώνει το 25-29 και φτάνει τους 7 πόντους με 3/4 δίποντα.
19:36
Ο Αντετοκούνμπο χρεώνεται με βήματα. Παραμένει το 25-29 στασ 3'54" για το ημίχρονο στην Zagreb Arena.
19:37
Ο Σλούκας... ξεκλειδώνει την άμυνα των Σκοπιανών (25-31).
19:38
Σκόπια: 3 ασίστ, 6 λάθη.
Ελλάδα: 11 ασίστ, 6 λάθη.
19:39
Ο Τραϊκόφσκι μειώνει σε 28-31 με τρίποντο. 6/15 τρίποντα για τα Σκόπια, 1/7 για την Ελλάδα.
19:40
Ο Πρίντεζης πατάει γερά και αφήνει την μπάλα στο καλάθι των Σκοίων (28-33, 17'55"). Στις 6 ασίστ ο Καλάθης.
19:40
Ο Σλούκας ευστοχεί σε προσπάθεια για τρεις (28-36, 19'40").
19:41
Νέο τρίποντο για τα Σκόπια (7/17), αυτή τη φορά με τον Ιλιέφσκι (31-36).
19:41
Στο 31-38 η Ελλάδα με το λέι απ του Καλάθη.
19:42
Ο Σιμονόφσκι αστοχεί για τρίποντο και η Ελλάδα πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 31-38.
19:46
Σκόπια - Ελλάδα 31-38 (ημίχ.)
Τα δεκάλεπτα: 16-23, 31-38.
Σκόπια: Ιλιέφσκι 5 (1), Κοστόσκι 8 (2), Στογιανόφσκι Β. 5 (1), Στογιανόφσκι Ντ. 3 (1), Σιμονόφσκι, Τραϊκόφσκι 6 (2), Γκουρτόσκι, Χέντριξ 2, Σαμαρτζίσκι 2 (5 ριμπ.).
Ελλάδα: Μπουρούσης 6 (5 ριμπ.), Ζήσης, Σπανούλης 1, Καλάθης 7 (1 τρίπ., 6 ασ.), Σλούκας 5 (1), Κουφός 5 (10 ριμπ.), Πρίντεζης 9, Παπανικολάου, Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο 5.
19:48
Ο Νίκος Ζήσης προσπαθεί να σκοράρει με μακρινό λέι απ
19:48
Ο Φώτης Κατσικάρης έχει αρκετά πράγματα να διορθώσει στην ανάπαυλα
19:49
Στατιστική ημιχρόνου
Σκόπια: 2/2 βολές (100%), 4/18 δίποντα (22.2%), 7/18 τρίποντα (38.9%), 10-6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 λάθη, 1 κλέψιμο, 9 κερδισμένα φάουλ.
Ελλάδα: 4/9 βολές (44.4%), 14/25 δίποντα (56%), 2/8 τρίποντα (25%), 19-8 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 7 λάθη, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 8 κερδισμένα φάουλ.
19:49
Ο Γιάννης και ο Νικ (μαζί με τον Κουφό) δείχνουν τον δρόμο στο πρώτο μισό της αναμέτρησης
19:51

19:52
Απίστευτο πάθος από τον "Greek Freak" στο παιχνίδι
19:56
Οι τελευταίες οδηγίες από τους προπονητές, λίγο πριν ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο.
19:59
Καλάθης, Σπανούλης, Παπανικολάου, Καϊμακόγλου και Μπουρούσης ξεκίνησαν στο β' ημίχρονο.
20:00
Μέσα σε 34", η Εθνική έκανε τρία φάουλ! Ο Καϊμακόγλου έστειλε τον Στογιανόφσκι στις βολές.
20:00
Οι Σκοπιανοί μειώνουν σε 34-38 με 3/3 βολές του Στογιανόφσκι.
20:01
Ο Μπουρούσης διαμορφώνει το 34-40 με 2/2 βολές και φτάνει τους 8 πόντους.
20:01
Ήταν το 3ο φάουλ του Τραϊκόφσκι.
20:02
Ο Στογιανόφσκι σκοράρει με ταμπλό και τα Σκόπια μειώνουν σε 36-40.
20:02
Ο Σπανούλης... σερβίρει στην "καρδιά" της ρακέτας των Σκοπιανών και ο Μπουρούσης σκοράρει για το 36-42.
20:03
Ο διεθνής σέντερ αστοχεί μπροστά στον Χέντριξ.
20:04
Ωραία προσπάθεια από τον Πρίντεζη, στο +8 (36-44) η Ελλάδα.
20:05
Νέο τρίποντο για τον Στογιανόφσκι, απαντάει με... πεταχτάρι ο Πρίντεζης (39-46, 23'30").
20:05
Τα Σκόπια έχουν 7/18 τρίποντα!
20:06
Ο Πρίντεζης σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 και στέλνει ξανά τη διαφορά στο +10 (39-49).
20:06
Ο Κοστόσκι κλέβει την μπάλα από τον Μπουρούση και σκοράρει στον αιφνιδιασμό (41-49).
20:06
Ο Σπανούλης κάνει το 41-51 (24'50").
20:08
Κι άλλο τρίποντο για τα Σκόπια, με τον Κοστόσκι (44-51)! Οι Σκοπιανοί μένουν "ζωντανοί" με τα σουτ πίσω από τα 6μ.75. (8/20 τρίπ.).
20:10
Ο Σπανούλης στις βολές.
20:11
Στο 44-53 η Ελλάδα, με 2/2 βολές του Σπανούλη. Ακόμα 3'26" για να ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος.
20:12
Ο Γιουρόφσκι μειώνει σε 45-53 με 1/2 βολές.
20:12
Ο Καλάθης χάνει την μπάλα μέσα από τα χέρια του...
20:12
Εν συνεχεία ο διεθνής γκαρντ χρεώνεται με φάουλ στον Σαμαρτζίσκι.
20:13
Στο παρκέ ο Ζήσης, αντί του Καλάθη.
20:13
Ο Αντετοκούνμπο περνάει στο παρκέ αντί του Πρίντεζη.
20:13
Στο μεταξύ ο Σαμαρτζίσκι μειώνει σε 47-53 με 2/2 βολές, μετά το φάουλ του Καλάθη.
20:14
Ο Αντετοκούνμπο δίνει λύσεις στην επίθεση, κάνει το 47-55 και φτάνει τους 7 πόντους.
20:14
Ο Γιουρόσκι βρίσει λύσεις απέναντι στην οργανωμένη ελληνική άμυνα (49-55, 28'12").
20:16
Ο Σαμαρτζίσκι κερδίζει φάουλ από τον Αντετοκούνμπο και πάει στις βολές.
20:17
1/2 βολές από τον Σαμαρτζίσκι, τα Σκόπια μειώνουν σε 50-55 στα 1'03" για το τρίτο δεκάλεπτο.
20:18
Ο Σλούκας κάνει το 50-57.
20:19
Ξανά τάιμ άουτ. Η διαφορά στο +7 (50-57) για την Ελλάδα.
20:20
Ο Αντετοκούνμπο μπλοκάρει τον Σοκόλοφ! Επίθεση για την Ελλάδα, στα 17.2".
20:21
Ο Κουφός τελειώνει τη φάση και η Ελλάδα προηγείται με 50-59, στο 30'.
20:23

Σκόπια - Ελλάδα 50-59 (30')
Τα δεκάλεπτα: 16-23, 31-38, 50-59.
Σκόπια: Ιλιέφσκι 5 (1), Σοκόλοφ, Κοστόσκι 13 (3), Στογιανόφσκι Β. 11 (2), Στογιανόφσκι Ντ. 5 (1), Σιμονόφσκι, Τραϊκόφσκι 6 (2), Γκουρτόσκι 3, Χέντριξ 2, Σαμαρτζίσκι 5.
Ελλάδα: Μπουρούσης 10 (6 ριμπ.), Ζήσης, Σπανούλης 5, Καλάθης 7 (1 τρίπ., 8 ασ.), Περπέρογλου, Σλούκας 7 (1), Κουφός 7 (11 ριμπ.), Πρίντεζης 16, Παπανικολάου, Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο 7.

20:23
Ζήσης για τρεις (50-62)!!!
20:24
Ο Κοστόσκι θα σηκωθεί από το χάι-ποστ, για το 52-62.
20:25
Σλούκας για τον Κουφό, και 52-64 με το κάρφωμα του σέντερ των Kings!
20:26
Ο Σλούκας στέλνει τη διαφορά στο +14 (52-66, 32'17")!
20:28
Ο Σιμονόφσκι πετυχαίνει το 10ο τρίποντο των Σκοπιανών στο ματς (55-66).
20:29
Ο Μπουρούσης διαμορφώνει το 55-67 με 1/2 βολές. Η διαφορά στο +12, στα 6'17" για τη λήξη.
20:30
Ό Στογιανόφσκι κάνει το 57-67 με ωραία ατομική ενέργεια.
20:30
Ο Αντετοκούνμπο αστοχεί ελεύθερος από τη γωνία.
20:31
Ο Μπουρούσης κερδίζει φάουλ από τον Σαμαρτζίσκι και πάει ξανά στις βολές. Ο διεθνής σέντερ έχει 3/4 βολές.
20:32
Στο 57-69 η Ελλάδα, με 2/2 βολές του Μπουρούση.
20:34
Ο Αντετουκούνμπο σπρώχνει την μπάλα στο καλάθι των Σκοπιανών μετά το άστοχο σουτ του Μπουρούση και η Ελλάδα στο +14 (57-71).
20:35
Ακόμα 4'33" για το τέλος του αγώνα στην Zagreb Arena.
20:36
Νέο... πεταχτάρι από τον Πρίντεζη (57-73, 36'15").
20:37
Ο Μπουρούσης κερδίζει κατά κράτους τους ψηλούς των Σκοπιανών! Πετυχαίνει το καλάθι, κερδίζει φάουλ κι έχει δικαίωμα για συμπληρωματική βολή!
20:37
Στο +19 (57-76) η Ελλάδα, με το έμμεσο τρίποντο του Μπουρούση.
20:38
Σπανούλης για τρεις!!! 57-79, στα 2'39" για τη λήξη.
20:40
Δυο σερί τρίποντα για τα Σκόπια με τους Σιμονόφσι, Κοστόσκι (63-79, 38'26").
20:41
Ο Σπανούλης κάνει το 63-81 από τη γραμμή.
20:41
Ο Καλάθης δίνει τη θέση του στον Μάντζαρη και η Εθνική πιέζει σε όλο το γήπεδο.
20:41
Ακόμα 76" για το τέλος.
20:42
Ο Κοστόσκι σκοράρει για τρεις μπροστά στον Μάντζαρη (65-81).
20:42

20:43
Ο Καϊμακόγλου διαμορφώνει το 65-83 με 2/2 βολές.
20:44
Ο Κουφός γράφει το τελικό 65-85! Ιδανικό ξεκίνημα για την Ελλάδα στην πρεμιέρα του 39ου Eurobasket!