Στο τέλος κερδίζουν οι Έλληνες: Ελλάδα - Κροατία 72-70

Η Ελλάδα έδειξε τεράστια ψυχικά αποθέματα, επέστρεψε από το -10 και με μεγάλη ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο νίκησε με 72-70 την Κροατία.

Η εξέλιξη

Το προβάδισμα των Κροατών (που έπαιξαν τελικά χωρίς τον Μπογκντάνοβιτς) κατά το πρώτο ημίχρονο (το κράτησαν σταθερά μετά το 2-0) εξηγείται με απλά μαθηματικά. Την ώρα που οι Ελληνες διεθνείς έχαναν απλά λέι απ, η Κροατία φρόντιζε να σκοράρει, κυρίως με τον Σιμόν, από την περιφέρεια σε εύκολα σουτ. Αμέσως οι οικοδεσπότες, που επιστράτευσαν και άμυνες ζώνης, δημιούργησαν χάντικαπ επτά πόντων (εκμεταλλευόμενοι και τις κακές επιστροφές της Εθνικής).

Παρ' όλα αυτά η Ελλάδα δεν έχανε την επαφή της με το σκορ. Ο Σπανούλης όρθωσε το ανάστημά του και παρά την χαρακτηριστική αστοχία των πάντων στο τρίποντο (1/11 στο πρώτο μέρος) οι Κροάτες επέβαλλαν απολύτως το νόμο τους. Ούτε ακόμα και όταν ο Σιμόν μ' ένα ακόμη τρίποντο έκανε το 24-33. Ακόμα και εκεί η Εθνική φρόντισε να επανέλθει με τους Μπουρούση και Πρίντεζη.

Η πληγή των ελεύθερων σουτ παρέμεινε ανοιχτή και στη συνέχεια. Τη σκυτάλη από τον Σιμόν την πήρε αρχικά ο Σάριτς και στη συνέχεια ο εξαφανισμένος μέχρι εκείνη τη στιγμή Χεζόνια που είδε με ανακούφιση τον Αντετοκούνμπο να φορτώνεται με τέσσερα φάουλ. Η διαφορά έφτασε τρεις φορές τους 10 πόντους, πριν ο Κατσικάρης δοκιμάσει σχήμα με τρεις κοντούς για περισσότερη πίεση. Το χάντικαπ, με πρωταγωνιστή τον Κουφό, μειώθηκε και πάλι στους 6 (51-57).

Η Εθνική τα έδωσε όλα στο τέλος. Ο Σπανούλης ανέλαβε πρωτοβουλίες και η διαφορά μειώθηκε για πρώτη φορά στους 2 πόντους το 34' (59-61 με τρεις βολές του Λαρισαίου) ενώ λίγο αργότερα και πάλι ο V-Span διαμόρφωσε με δική του τρίποντη βόμβα το 64-65. Η επιστροφή στη διεκδίκηση της νίκης είχε γίνει στο πιο κατάλληλο σημείο.

Ο Σλούκας έβαλε για πρώτη φορά μπροστά την εθνική (66-65) και το μομέντουμ έγινε αίφνης ελληνικό καθώς οι γηπεδούχοι τα χρειάστηκαν. Με εύκολο καλάθι μετά από κλέψιμο και καλή πάσα, ο Πρίντεζης έκανε το 70-67 στο 38' ενώ ο ίδιος παίκτης έδωσε αέρα 5 πόντων στο 1:25. Ο Σπανούλης αστόχησε στην τελευταία ελληνική επίθεση (και ενώ απέμεναν 6 δεύτερα) και στο τέλος ο Σιμόν, αφού αστόχησε στη βολή, αστόχησε και σουτ της ισοφάρισης!

Τα δύο καθοριστικά τρίποντα του Σπανούλη:

Η καλύτερη πεντάδα

1. Ο Βασίλης Σπανούλης. Στο τέλος έδειξε ποιος πραγματικά είναι με σωστές επιλογές και κρύο αίμα. Εκπληκτικός.

2. Ο Γιώργος Πρίντεζης που ήταν παρών στα κρίσιμα σημεία για να κρατήσει όρθια την Εθνική.

3. Ο Σιμόν κουβάλησε μόνος του την Κροατία στο πρώτο μέρος. Αλλά μέχρι εκεί.

4. Μεγάλη ποιότητα έβγαλε στο τέλος ο Γιάννης Μπουρούσης με ένα πολύ κρίσιμο καλάθι για το 68-67.

5. Πύργος ο Κουφός που κέρδισε τις περισσότερες μάχες κάτω από τα δύο καλάθια.

Το φύλλο αγώνα

Νίκη με πολλά άντερα παρά το γεγονός ότι η Εθνική βρισκόταν πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Νίκη που θα δώσει φτερά στην ψυχολογία των παικτών, νίκη που θα ξεμπλοκάρει τους περισσότερους. Τα κακώς κείμενα παραμένουν βέβαια αλλά αυτό που μετράει είναι να έρχονται οι επιτυχίες. Η ομάδα πάντως απέδειξε ότι διαθέτει και ποιότητα και λύσεις.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 28-33, 51-57, 72-70

Ελλάδα: Μπουρούσης 10(5ασ), Ζήσης 7, Σπανούλης 16(3τρίπ, 6ασ), Καλάθης 2, Περπέρογλου, Σλούκας 2, Καϊμακόγλου, Κουφός 11(9ρ), Πρίντεζης 13(1), Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 3, Αντετοκούνμπο 6

Κροατία: Τόμιτς 9, Ρούντεζ, Στίπτσεβιτς, Σάριτς 11(1), Ούκιτς 14(2), Σίμον 18(3), Ντρέιπερ 2, Ζόριτς 8, Χεζόνια 8 (2/8τρ)

Το LIVE του αγώνα

21:08
Καλησπέρα σας από την επιβλητική Zagreb Arena!
21:09
Η Ελλάδα αντιμετωπίζει απόψε τη συνδιοργανώτρια του 39ου Eurobasket Κροατία, στη 2η αγωνιστική του Γ' ομίλου.
21:11
Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν νικηφόρα τις υποχρεώσεις τους στο τουρνουά απέναντι σε Σκόπια και Σλοβενία, αντίστοιχα.
21:18
Όπως αποκάλυψε το Sport24.gr από νωρίς το πρωί, οι Κροάτες θα παραταχθούν κόντρα στην Ελλάδα χωρίς τον Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς. Ο άσος των Nets μεταφέρθηκε σε νοσοκομείο του Ζάγκρεμπ μετά την άσχημη πτώση στο ματς με τη Σλοβενία και οι γιατροί του απαγόρευσαν να παίξει.
21:24
Ο κορυφαίος γιατρός Μιχάλης Λαμπράκης έχει ταξιδέψει παντού με τους Πελαργούς για να σταθεί στο πλευρό της Εθνικής μας ομάδας
21:27
Είναι λίγοι, αλλά θα δώσουν και την ψυχή τους απόψε στη Zagreb Arena
21:36
Η επιβλητική Zagreb Arena βάφεται στα... μπλε!
21:41
Γεμάτοι ενέργεια, όρεξη και... φωνή οι "Πελαργοί"
21:42
Σε κάτι παραπάνω από ένα τέταρτο θα ξεκινήσει η αναμέτρηση
21:50
Η μητέρα του Κώστα Κουφού βρίσκεται ανάμεσα στους "Πελαργούς" για να παρακολουθήσει το ντέρμπι με την Κροατία
21:50
Θυμίζουμε πως η "χρβάτσκα" θα παραταχθεί δίχως τον Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς, ο οποίος υπέστη διάσειση στο παιχνίδι της πρεμιέρας με τη Σλοβενία
21:52
Μπαίνουμε στην τελική ευθεία για την έναρξη της αναμέτρησης
21:53
Είναι πολύ πιθανό, ο νικητής του Ελλάδα - Κροατία να τερματίσει στην πρώτη θέση γ' ομίλου
21:57
Μικροί και μεγάλοι, όλοι ΕΚΕΙ, στη Zagreb Arena για να ενισχύσουν την ομάδα του Φώτη Κατσικάρη
21:59
Η παρουσίαση των δυο ομάδων...
21:59
Με τους Σπανούλη, Καλάθη, Αντετοκούνμπο, Πρίντεζη και Μπουρούση ξεκινά το παιχνίδι η Ελλάδα
21:59
Για την Κροατία, οι Τόμιτς, Σάριτς, Ούκιτς, Ντρέιπερ και Χεζόνια βρίσκονται στην βασική πεντάδα
22:00
Αυτοί ξεχώρισαν στους αγώνες της πρεμιέρας, για Ελλάδα και Κροατία
22:00
Οι παίκτες των δύο ομάδων βρίσκονται στους πάγκους για τις τελευταίες οδηγίες
22:00
Και η ανάκρουση του Εθνικού ύμνου! Πάμε δυνατά!!!
22:01
Όλα έτοιμα για το τζάμπολ
22:01
Η πρώτη επίθεση του αγώνα στην Κροατία
22:02
Ο Χεζόνια σουτάρει για τρεις από τα οκτώ μέτρα, αλλά αστοχεί. Ριμπάουντ ο Σπανούλης.
22:02
ΚΑΡΦΩΜΑ από τον Αντετοκούνμπο (2-0 στο 1'01'')
22:03
Ο Τόμιτς χάνει το χουκ, με τον Χεζόνια να κάνει παράβαση αφού κρατήθηκε από το ελληνικό καλάθι στην προσπάθεια να πάρει το ριμπάουντ
22:03
Κακό τελείωμα από τον Πρίντεζη, σε δεξί λέι απ
22:03
Coast to coast από τον Σάριτς, που ισοφαρίζει (2-2 στο 1'41'')
22:03
Στην άλλη πλευρά του παρκέ, χρεώνεται με φάουλ (πάνω στον Πρίντεζη)
22:04
Ο Καλάθης χάνει το λέι απ υπό την πίεση του Σάριτς
22:05
Step back από τον Σάριτς, που σκοράρει από τα πέντε μέτρα (2-4 στο 2'32'')
22:05
Ο Μπουρούσης ποστάρει τον Τόμιτς, αλλά δεν θα τελείωσει καλά τη φάση
22:05
Η Κροατία ανοίγει τον αιφνιδιασμό, με τον Τόμιτς να τελειώνει με λέι απ (2-6)
22:06
Ο Σάριτς χρεώνεται με τεχνική ποινή για... flopping (ήτοι, θέατρο). Πρόβλημα για την Κροατία, αφού είναι το δεύτερο φάουλ του 21χρονου πάουερ φόργουορντ
22:06
Στη γραμμή των βολών ο Σπανούλης, που είναι αλάνθαστος (3-6 στο 3'05'')
22:07
Ο Αντετοκούνμπο προσπαθεί να ποστάρει τον Χεζόνια, αλλά ο Ντρέιπερ βγάζει την μπάλα εκτός παρκέ
22:07
Ο Πρίντεζης σουτάρει για τρεις, αλλά η μπάλα δεν του κάνει το χατήρι, αφού μετά τα... τερτίπια της, βγαίνει εκτός καλαθιού
22:08
Καλάθι δύο πόντων από τον Ντρέιπερ (3-8), που υποχρεώνει τον Φώτη Κατσικάρη να καλέσει τάιμ άουτ
22:08
Οι παίκτες του Βέλιμιρ Περάσοβιτς ελέγχουν τον ρυθμό, επιδιώκοντας να επιτεθούν κυρίως μέσα από φάσεις "ένας εναντίον ενός" ή μέσω αιφνιδιασμού
22:09
Ζητούμενο για την Κροατία είναι να κρύψει το κενό του Σάριτς, ο οποίος πέρασε στον πάγκο λόγω του δεύτερου φάουλ (τεχνική ποινή) με το οποίο χρεώθηκε. Στη θέση του ο Ρούντεζ.
22:09
Με την ίδια πεντάδα συνεχίζει η Εθνική μας
22:09
Ο Ντρέιπερ πιέζει τον Καλάθη, υποχρεώνοντάς τον σε λάθος. Ο ομογενής γκαρντ βγάζει την μπάλα εκτός παρκέ
22:10
Airball τώρα από τον νυν παίκτη της Λοκομοτίβ Κουμπάν
22:10
Αριστερό χουκ του Μπουρούση, που μειώνει στους τρεις (5-8 στο 4'32'')
22:11
Τρίποντο του Ούκιτς μετά το επιθετικό ριμπάουντ του Ντρέιπερ (5-11 στο 4'55'')
22:12
Ο "Kill Bill" διαμαρτύρεται, αλλά το replay δείχνει πως υπάρχει επαφή (με το σώμα) μεταξύ των δύο παικτών
22:12
Ο Σιμόν στη θέση του Ντρέιπερ, που έκανε εξαιρετική δουλειά
22:12
Ο Ούκιτς έχει 2/2 βολές (7-13 στο 5'31'')
22:12
Φάουλ του Ούκιτς στον Μπουρούση
22:13
Τρίποντο από τον Σπανούλη, που βγήκε από τα σκριν και εκτέλεσε άμεσα (10-13)
22:14
Λάθος πάσα του Τόμιτς, ο οποίος προσπάθησε να συνεργαστεί με τον Σίμον που είχε στην πλάτη του τον Σπανούλη
22:14
Βολές για τον Σπανούλη, μετά το φάουλ που του έκανε ο Σιμόν
22:14
Μεγάλες μάχες ανάμεσα σε Ούκιτς και Σπανούλη, με τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού να κυνηγάει ΠΑΝΤΟΥ τον "Kill Bill"
22:16
Δεύτερη σερί χαμένη επίθεση από τον "Giannis"
22:16
Ο Ζόριτς κερδίζει στο ένας με έναν τον Κουφό, αποφεύγει τον Αντετοκούνμπο και σκοράρει (11-15 στο 8'15'')
22:18
Παραμένει το +4 (11-15) για την Κροατία, κι ενώ μπαίνουμε στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου
22:18
Airball το δεύτερο σερί τρίποντο του Ζήση
22:18
Στην άλλη πλευρά του παρκέ, ο Σιμόν θα βρει τον στόχο (11-18 στο 9'40'')
22:19
Ο Πρίντεζης αστοχεί σε πεταχτάρι από τα έξι μέτρα, αλλά ο Κουφός σκοράρει μετά από επιθετικό ριμπάουντ (13-18)
22:19
Φάουλ τακτικής από τον Ζήση στον Σιμόν, με 1.4'' για το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου
22:19
Λάθος στην επαναφορά από τους  γηπεδούχους, με την Ελλάδα να έχει στη διάθεσή της τα τελευταία 1.4''
22:20
Ο Σλούκας αστοχεί σε σουτ από το κέντρο
22:20
Τέλος πρώτου δεκαλέπτου: Ελλάδα - Κροατία 13-18
22:20
ΕΛΛΑΔΑ: 3/12 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 λάθος.
ΚΡΟΑΤΙΑ: 5/9 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 λάθος.
22:21
Πάμε γερά!!!
22:21
Από τα δικά μας κακά σουτ, έχουν ξεφύγει οι Κροάτες. Ο Κατσικάρης βάζει και τον Στράτο Περπέρογλου για τη δεύτερη περίοδο
22:22
Ζήσης, Σλούκας, Περπέρογλου, Πρίντεζης και Κουφός στην πεντάδα
22:22
Ο Κουφός αστοχεί από το "βαμμένο", αλλά κερδίζει το φάουλ του Ζόριτς
22:23
Ο Κουφός βάζει την πρώτη βολή κι ο Πρίντεζης με φόλοου σκοράρει για δύο (16-18 στο 10'31'')
22:23
Ο Ζήσης χρεώνεται με δεύτερο φάουλ! Πρόβλημα για τον Φώτη Κατσικάρη
22:24
Καλάθι από τον Σιμόν (16-20)
22:24
ΣΠΟΥΔΑΙΑ δουλειά από τον Κουφό στα ριμπάουντ, με νέο επιθετικό και καλάθι (18-20 στο 11'29'')
22:25
Έτσι ξεκίνησε το ντέρμπι! Οιωνός;
22:25
Λάθος από την Κροατία, με την Ελλάδα να έχει νέα 24'' για επίθεση
22:26
Ο Ζήσης θα αστοχήσει ξανά από τα 6μ75 (0/3 απόψε)
22:26
Φάουλ του Σλούκα στον Στίπτσεβιτς για να σταματήσει τον κροατικό αιφνιδιασμό
22:26
Ο Αντετοκούνμπο στη θέση του Ζήση
22:26
Ο Ζόριτς εκμεταλλεύεται το μις ματς με τον Αντετοκούνμπο και θα σκοράρει με αριστερό χουκ (18-22 στο 12'24'')
22:27
Άστοχος από τα πέντε μέτρα ο Σλούκας, αλλά ο Κουφός κερδίζει μία ακόμη μάχη (δεύτερο φάουλ του Ζόριτς στη διεκδίκηση του ριμπάουντ)
22:27
Ο Τόμιτς στη θέση του Ζόριτς, κι ο Μπουρούσης σε αυτή του Κουφού
22:28
Οι Ζόριτς και Σάριτς έχουν από δύο φάουλ για την Κροατία
22:28
Ωραίο λέι απ από τον Αντετοκούνμπο, που μειώνει στο σουτ (20-22 στο 12'51'')
22:28
Τρίποντο του Σιμόν με... κουτάλα από τα δέκα μέτρα στη λήξη του χρόνου (20-25)
22:28
Ο Ζήσης χάνει το ανάποδο λέι απ
22:29
Ο Φώτης Κατσικάρης σηκώνει άμεσα τον Σπανούλη. Ο "Kill Bill" παίρνει τη θέση του Ζήση.
22:30
Ο Μπουρούσης προσπαθεί να δημιουργήσει ξανά από το λόου ποστ, αλλά η μπάλα γλιστρά από τα χέρια του Σλούκα
22:32
Κακή επίθεση από τον Σπανούλη, που αστοχεί από τα 6μ75 (1/10 η Ελλάδα)
22:32
Μειώνει ξανά ο Μπουρούσης, που ήταν αμαρκάριστος στο "βαμμένο" (24-27 στο 16'15'')
22:33
Ο Περπέρογλου κάνει το πέμπτο ομαδικό φάουλ στο δεύτερο δεκάλεπτο, δίνοντας δικαίωμα για δύο βολές στον Τόμιτς
22:33
Ο Σιμόν (10π.) είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα για την Ελλάδα, οι παίκτες της οποίας έχουν αστοχήσει στα 8 τελευταία τρίποντα που έχουν επιχειρήσει
22:33
Μόλις 10/31 σουτ για την Ελλάδα μέχρι το 16'24''
22:34
Ο Τόμιτς έχει 1/2 βολές (24-28)
22:34
Ο Σλούκας αστοχεί ξανά από την περιφέρεια, και... βολές για τον Σάριτς, που κερδίζει το φάουλ από τον Αντετοκούνμπο στον αιφνιδιασμό
22:35
Ηρεμία, ψυχραιμία και καθαρό μυαλό χρειάζεται!
22:35
Με 2/2 βολές του Σάριτς, η Κροατία μεγαλώνει το προβάδισμά της (24-30 στο 17'00'')
22:36
Ακόμη ένα άστοχο περιφερειακό σουτ από την Ελλάδα, αυτή τη φορά δια χειρός Καλάθη
22:36
Στην άλλη πλευρά του παρκέ όμως, ο Σιμόν δεν θα κάνει το ίδιο λάθος. Καλάθι τριών πόντων από τον αριστερόχειρα γκαρντ (24-33)
22:36
Κλέψιμο του Σλούκα, με τον Σπανούλη να σκοράρει στον αιφνιδιασμό (26-33)
22:36
Τάιμ άουτ καλεί ο Βέλιμιρ Περάσοβιτς
22:38
Αυτή τη φορά ο Σιμόν θα κάνει... airball. Πρώτη φορά άστοχος απόψε μετά από 5/5 σουτ (3/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα)
22:39
Μειώνει στους 5 πόντους η Ελλάδα με το καλάθι του Μπουρούση (28-33 στο 18'45'')
22:40
Σειρά του Ούκιτς να κάνει airball, με την Ελλάδα να έχει νέα 24'' για επίθεση
22:40
Κακή επίθεση, με τον Σπανούλη να σουτάρει αλλά να μην βρίσκει ούτε καν το σίδερο
22:40
Χάνει τον αιφνιδιασμό ο Καλάθης, αλλά η μπάλα παραμένει σε ελληνικά χέρια
22:40
Τάιμ άουτ από τον Φώτη Κατσικάρη, με τους διεθνείς να έχουν την επαναφορά κάτω από το κροατικό καλάθι
22:41
Μέχρι στιγμής, το δεύτερο δεκάλεπτο είναι ισόπαλο (15-15). Μπείτε στο stoiximan.gr για να ποντάρετε στον νικητή αυτής της περιόδου
22:42
Βήματα από τον Μπουρούση, με 6.6'' να μένουν για την Κροατία στο δεύτερο δεκάλεπτο
22:45
ΕΛΛΑΔΑ: 11/26 δίποντα, 1/11 τρίποντα, 3/5 βολές, 22 ριμπάουντ (13+9), 7 ασίστ, 4 λάθη, 1 κλέψιμο.
ΚΡΟΑΤΙΑ: 8/16 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 5/6 βολές, 20 ριμπάουντ (16+4), 4 ασίστ, 6 λάθη.
22:47
ΕΛΛΑΔΑ: Μπουρούσης 4 (3 ασ.), Ζήσης (0/1 δίπ., 0/3 τρίπ.), Σπανούλης 7 (1), Καλάθης 2 (1/4 δίπ., 0/1 τρίπ.), Περπέρογλου, Σλούκας, Κουφός 5 (6 ριμπ.), Πρίντεζης 4, Αντετοκούνμπο 6.
ΚΡΟΑΤΙΑ: Τόμιτς 3 (1/5 δίπ., 4 ριμπ.), Ρούντεζ, Στίπτσεβιτς, Σάριτς 6 (2/2 δίπ., 2/2 βολ., 5 ριμπ.), Ούκιτς 5 (1/3 τρίπ.), Σιμόν 13 (2/2 δίπ., 3/4 τρίπ.), Ντρέιπερ 2, Ζόριτς 4 (4 ριμπ.), Χεζόνια.
22:47
Η Εθνική μετρά εννιά συνεχόμενα άστοχα σουτ τριών πόντων
22:48
Το +9 (24-33) του 18ου λεπτού είναι το μεγαλύτερο προβάδισμα της Κροατίας στο παιχνίδι
22:48
Το προβάδισμα έχει αλλάξει χέρια μόλις μία φορά, ενώ είχαμε μόλις μια ισοπαλία
22:48
Η Ελλάδα βρισκόταν μπροστά στο σκορ για 0'44'' ενώ η Κροατία για 17'38''
22:55
Το παιχνίδι με την Κροατία ενδεχομένως να κρίνει την πρωτιά του γ' ομίλου. Ειδικά αν σκεφτούμε πως η "χρβάτσκα" επικράτησε στην πρεμιέρα της Σλοβενίας (80-73).
22:56
Η Ελλάδα κράτησε την Κροατία δίχως πόντο στα τελευταία 2'35'' του πρώτου μέρους, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό, αφού παρέμεινε πίσω στο σκορ
22:57
Το πάθος... περισσεύει από την Εθνική σε ένα ακόνη παιχνίδι
22:57
Ένας από τους (αρκετούς και σήμερα) χαμένους ελληνικούς αιφνιδιασμούς
22:59
Ο Φώτης Κατσικάρης ξεκινά με τους Καλάθη, Σπανούλη, Αντετοκούνμπο, Πρίντεζη και Κουφό το δεύτερο ημίχρονο
22:59
Η Κροατία παρατάσσεται με τους Ντρέιπερ, Χεζόνια, Τόμιτς, Σάριτς και Ούκιτς
22:59
Ο Ντρέιπερ αστοχεί από τη γωνία
23:00
Βήματα από τον Κουφό, με τον Τόμιτς να κερδίζει την πρώτη "μάχη των δεινοσαύρων" στο δεύτερο ημίχρονο
23:01
Ο Σάριτς ποστάρει τον Αντετοκούνμπο, για να πετύχει δύο ακόμη πόντους (28-35 στο 21'19'')
23:01
Πικ εν ρολ με τον Κουφό να τελειώνει τη φάση (30-35)
23:01
Ο Τόμιτς σκοράρει μπροστά από τον Αντετοκούνμπο (30-37 στο 21'45'')
23:02
Ο Ντρέιπερ κλέβει ξανά την μπάλα από τον Καλάθη
23:02
Τρίποντο του Σάριτς, που εκτοξεύει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (30-40) για πρώτη φορά απόψε
23:02
Τάιμ άουτ από τον Φώτη Κατσικάρη
23:04
Ζήσης και Μπουρούσης στο παρκέ, αντί των Σπανούλη και Κουφού
23:04
Απαντάει ο Πρίντεζης, από την κορυφή (33-40 στο 22'40'')
23:04
Κλέψιμο από τον Αντετοκούνμπο, με τον Πρίντεζη να καρφώνει με δύναμη την μπάλα (35-40)
23:04
23:06
Η Εθνική αρχίζει να πιέζει σε όλο το γήπεδο! Αυτή τη φορά όμως, ο Αντετοκούνμπο θα χρεωθεί με φάουλ πάνω στον Χεζόνια
23:06
Τρίτο φάουλ από τον Αντετοκούνμπο...
23:07
Ο Ούκιτς σκοράρει από τα 6μ75 (35-43 στο 23'28'')
23:07
Προσπαθεί να απαντήσει το Αντετοκούνμπο, αλλά δεν θα τα καταφέρει! Σα να μην έφτανε αυτό, στην επόμενη φάση θα κάνει το τέταρτο φάουλ του στο παιχνίδι
23:07
Μεγάλο πρόβλημα για την Ελλάδα, με τον "Giannis" να περνάει στον πάγκο. Στη θέση του ο Παπανικολάου
23:08
ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΗ τάπα του Μπουρούση στον Ούκιτς
23:08
Μειώνει ο Ζήσης (37-43), που ανοίγει τον λογαριασμό στο παιχνίδι
23:08
Τρίποντο από τον Χεζόνια (37-46 στο 24'30'')
23:09
Η Κροατία έχει 7/17 τρίποντα απόψε, την ώρα που η Ελλάδα έχει 2/13
23:09
Σπανούλης αντί Καλάθη
23:09
Δεύτερο σερί καλάθι από τον αρχηγό της Εθνικής (39-46)
23:10
Η Κροατία έχει 4/5 σουτ στο τρίτο δεκάλεπτο, δύο εκ των οποίων ήταν τριών πόντων
23:10
Ο Μπουρούσης κάνει μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα δύο συνεχόμενα φάουλ (τέσσερα ομαδικά για την Ελλάδα)
23:11
Δεύτερο τρίποντο από τον Χεζόνια, με τον Παπανικολάου να τον χάνει για δεύτερη φορά (39-49)
23:11
Οι Κροάτες αποθεώνουν τον Μάριο Χεζόνια, που από τη νέα χρονιά θα αγωνίζεται στο ΝΒΑ με τους Ορλάντο Μάτζικ
23:12
Ο Στίπτσεβιτς αντικαθιστά τον Ντρέιπερ (χρεώθηκε με τρίτο φάουλ)
23:13
Ζήσης και Πρίντεζης χάνουν διαδοχικά σουτ, μαζί την ευκαιρία να μειώσουν τη διαφορά
23:13
Ο Χεζόνια πάει για το 3/3 από την περιφέρεια, αλλά αστοχεί
23:13
Καλάθι από τον Μπουρούση (41-49 στο 26'50'')
23:13
Βολές για τον Σιμόν, που κέρδισε το φάουλ από τον Σιμόν
23:14
Ο γκαρντ της Αρμάνι Μιλάνο έχει 2/2 βολές και... +10 για την Κροατία (41-51)
23:15
Ο Παπανικολάου αστοχεί από τα 6μ75 (2/15 τρίποντα η Ελλάδα)
23:15
ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ασίστ από τον Σπανούλη, με τον Παπανικολάου να σκοράρει από τη ρακέτα (43-51 στο 28'02'')
23:16
Βολές για τον Ζόριτς, μετά το φάουλ του Παπανικολάου
23:17
Ξανά στο +10 η διαφορά με τις βολές του Ζόριτς (43-53)