Ελλάδα - Σλοβενία 83-72

Η εξαιρετική Εθνική Ελλάδας νίκησε και τη Σλοβενία (83-72) και με το 4x4 εξασφάλισε την πρώτη θέση του ομίλου και συνεχίζει ακάθεκτη στο Ευρωμπάσκετ.

Ελλάδα Εθνική INTIME SPORTS

Η εξέλιξη

Σαν έτοιμη από καιρό η Εθνική μπήκε στο παρκέ...αγριεμένη. Ακόμα και στο σετ παιχνίδι οι παίκτες του Κατσικάρη επιχειρούσαν να παίξουν γρήγορα κάτι που τελικά τους εξασφάλισε την άρτια λειτουργία της επίθεσής τους. Ο Πρίντεζης άρχισε να σκοράρει με συνέπεια (16-11) αλλά κάπου εκεί εμφανίστηκε αμυντικό πρόβλημα στις αλλαγές με αδύναμο κρίκο τον Κουφό. Ο Κατσικάρης χρησιμοποίησε σχήμα με τρεις κοντούς και το σκορ πήγε στο 23-15 με την Εθνική να έχει μοιράσει ήδη 10 ασίστ.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου μπήκε στο παρκέ ο Περπέρογλου προκειμένου να ποστάρει τους κοντύτερους αντιπάλους του. Η αντίπαλη άμυνα βγήκε τελείως από την ισορροπία της και για πρώτη φορά η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 10 πόντους στο 12' (28-17). Ο Μπουρούσης στη συνέχεια τελείωσε όλες τις μπάλες που πήρε ενώ το ημίχρονο τελείωσε με το επιθετικό κρεσέντο του Σπανούλη που έφτασε στο άψε-σβήσε τους 13 πόντους. Η διαφορά ήταν ήδη στους 17 (46-29, με 46-31 έληξε το ημίχρονο) την ίδια ώρα που οι περιφερειακοί των Σλοβένων είχαν μείνει σχεδόν άκαπνοι.

Κατά το τρίτο δεκάλεπτο, και ιδιαίτερα στις αρχές, η ομάδα αντιμετώπισε επιθετικό πρόβλημα. Τα σουτ έφευγαν από τα χέρια του Αντετοκούνμπο και κατέληγαν στο σίδερο ενώ στην άλλη πλευρά του παρκέ ο Μπλάζιτς έκανε μεγάλη ζημιά από την περιφέρεια. Οι Σλοβένοι μείωσαν ακόμα και στους 5 (με το γήπεδο να παίρνει φωτιά) αλλά εκείνη τη στιγμή μίλησε ο Πρίντεζης. Αφού το σχήμα είχε αλλάξει (και πάλι χρησιμοποιήθηκαν τρεις κοντοί) ο άσος του Ολυμπιακού πέτυχε πέντε σερί πόντους ενώ και ο Καλάθης έβαλε τη δική του πινελιά για το 62-53.

Με καλάθι του Ντράγκιτς, η Σλοβενία ψαλίδισε τη διαφορά στους 2 πόντους (62-60 στο 32') με αποτέλεσμα ο Κατσικάρης να απαντήσει και πάλι με κοντό σχήμα. Ο Σπανούλης όρθωσε το ηγετικό του παράστημα σε συνεργασία με τον Πρίντεζη και η Εθνική ξεκόλλησε από το 62 φτάνοντας τη διαφορά και πάλι στους 8 (69-61,αργότερα με σουτ του Μπουρούση και στους 10). Το τρίποντο του Ζήση στο 37' για το 80-67 ουσιαστικά έβαλε τους τίτλους τέλους στο ματς πιστοποιώντας μία ακόμη νίκη.

Η καλύτερη πεντάδα

1. Βασίλης Σπανούλης. Εγγύηση για την ελληνική επίθεση όταν η μπάλα πραγματικά καίει. Ο καλύτερος στο είδος του.

2. Ο Γιάννης Μπουρούσης. Μπήκε για να διορθώσει την αμυντική ανορθογραφία του Κουφού και τα κατάφερε περίφημα. Ηταν ο στυλοβάτης κάτω από τη ρακέτα.

3. Ο Γιάκα Μπλάζιτς έκανε απλά το ματς της ζωής του.

4. Παιχνίδι γεμάτο ψυχή από τον Γιώργο Πρίντεζη που πέτυχε μερικά από τα πιο μεγάλα καλάθια του αγώνα.

5. Ο Ζόραν Ντράγκιτς θα μπορούσε να πει ότι έκανε αν μην τι άλλο το καθήκον του στο ματς.

Το φύλλο αγώνα

Τέταρτη σερί νίκη και δεύτερη σε συνθήκες εκτός έδρας ματς αφού οι Σλοβένοι έκαναν το Ζάγκρεμπ, Λουμπλιάνα. Η ομάδα έχει ποιότητα και δυνατότητες αλλά αυτό που προς το παρόν δεν μπορεί να καταπολεμήσει είναι τα νεκρά διαστήματα. Κάθε επιτυχία όμως ανεβάζει ακόμα περισσότερο την ψυχολογία των διεθνών που ακόμα και στον πάγκο είναι μία γροθιά. Τα σχήματα,τέλος, με τους τρεις κοντούς δικαιώνουν, προσώρας τουλάχιστον, τον Κατσικάρη.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 46-31, 62-53, 83-72

Ελλάδα: Μπουρούσης 11, Ζήσης 10, Σπανούλης 19, Καλάθης 12, Περπέρογλου 2, Σλούκας, Καϊμακόγλου, Κουφός 10, Πρίντεζης 16, Παπανικολάου, Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο 3

Οι καλύτερες φάσεις:

Η απίθανη ασίστ του Αντετοκούνμπο:

Η εκπληκτική τάπα του Αντετοκούνμπο:

Το τρομερό καλάθι του Μπουρούση:

Καλησπέρα σας από το Ζάγκρεμπ. Σε λίγη ώρα θα ξεκινήσει το τέταρτο παιχνίδι της Εθνικής μας ομάδας, η οποία θα αντιμετωπίσει την Σλοβενία.
15:13
H Eθνική μας ομάδα βρίσκεται μόνη πρώτη στην κορυφή του ομίλου, μετρώντας τρεις νίκες. Είναι η μοναδική αήττητη ομάδα στο γκρουπ. Οι Σλοβένοι ακολουθούν με δύο νίκες και μία ήττα. Κέρδισαν τόσο τους Γεωργιανούς, όσο και τους Ολλανδούς, αλλά ηττήθηκαν στην πρεμιέρα από τους Κροάτες.
15:15
Πρώτοι σκόρερ της Εθνικής μας ομάδας είναι δύο παίκτες. Ο λόγος για τους Γιώργο Πρίντεζη και Κώστα Κουφό με 11.3 πόντους μέσο όρο. Κορυφαίος ριμπάουντερ της Ελλάδας επίσης ο Κώστας Κουφός με 8 μέσο όρο. Κορυφαίος πασέρ ο Καλάθης, ο οποίος μετράει 5.7 ασίστ ανά παιχνίδι.
15:17
Η Εθνική μας ομάδα διαθέτει την καλύτερη επίθεση (78.7 πόντους) στο τουρνουά, είναι 13η στα ριμπάουντ (35.7), είναι στις ασίστ με 24 τελικές πάσες ανά παιχνίδι και διαθέτει την καλύτερη άμυνα (67.7 παθητικό).
15:22
Τα σημερινά παιχνίδια στον όμιλο της Εθνικής είναι τα εξής:
Ελλάδα - Σλοβενία
Π.Γ.Δ.Μ. - Γεωργία
Ολλανδία - Κροατία
15:26
Ελλάδα και Σλοβενία έχουν σχεδόν τον ίδιο μέσο όρο στην επίθεση: 78.7 (55.4%δ, 38.8%τρ, 67.3%β) και 77.7 (54.5%δ, 38.8%τρ, 81.5%β).
15:27
Η Ελλάδα υπερτερεί ξεκάθαρα στον συσχετισμό ασίστ/λάθη: (24/11.7 - 19.7/16).
15:29
Άδεια προς το παρόν η Zagreb Arena
15:32
Η Σλοβενία είναι μία ομάδα που πιέζει στην άμυνα. Μάλιστα, υπερτερεί σε κλεψίματα σε μέσο όρο. Έχουν 4.3 ανά παιχνίδι και 2 η Ελλάδα.
15:33
Ο Ιταλός Λουίτζι Λαμόνικα, ο Ισπανός Μπέντζαμιν Χιμένεθ-Τρουχίγιο και ο Αλβανός Γκέντιαν Τσίτσι θα διευθύνουν τον αγώνα Ελλάδα-Σλοβενία.
15:37
Τα... Σπανουλάκια έχουν πάρει ήδη θέση στη Zagreb Arena
15:38
Οι γονείς και τα αδέρφια του Γιάννη Αντετοκούνμπο βρίσκονται διαρκώς δίπλα στον "Greek Freak"
15:56
Πρώτα ο ύμνος της Σλοβενίας και τώρα ο ύμνος της Εθνικής μας ομάδας.
15:56
Η παρουσίαση των δύο ομάδων
15:57
Ακούστηκε και ο Εθνικός μας ύμνος. Να πούμε πως βρίσκονται πάρα πολλοί Σλοβένοι στις εξέδρες. Άλλωστε, είναι πολύ κοντά η Σλοβενία στο Ζάγκρεμπ.
15:58
Η Εθνική μας ομάδα θα ξεκινήσει με τους Καλάθη, Σπανούλη, Αντετοκούνμπο, Πρίντεζη και Κουφό.
15:58
Η Σλοβενία με τους Μπλάζιτς, Ντράγκιτς, Όμιτς, Κλόμπουτσαρ και Σλόκαρ.
15:59
Η Εθνική μας ομάδα θα αγωνιστεί με την λευκή της εμφάνιση. Με τις πράσινες φανέλες η Σλοβενία.
16:01
Στα πράσινα η Zagreb Arena
16:01
Στο παρκέ οι δύο ομάδες για το τζάμπολ.
16:02
Πήρε το τζάμπολ ο Κουφός, η κατοχή στην Ελλάδα.
16:02
Ο Καλάθης στις βολές.
16:02
Ο Καλάθης με βολές έκανε το σκορ 2-0.
16:03
Ο Μπλάζιτς με μακρινό σουτ έκανε το σκορ 2-2.
16:03
Έχασε την κατοχή η Ελλάδα, αλλά η πίεση του Κουφού δίνει και πάλι την κατοχή στην χώρα μας.
16:04
2' Ο Πρίντεζης στο "ένας με έναν" βγήκε νικητής και με ντράιβ 'έγραψε" το 4-2 στο σκορ.
16:05
Υπέροχη σκαστή πάσα του Σπανούλη στην αδύναμη πλευρά, με τον Αντετοκούνμπο να τελειώνει υποδειγματικά την φάση (6-2).
16:06
3' Μεγάλη άμυνα από τον Αντετοκούνμπο, ο οποίος έτρεξε στον αιφνιδιασμό. Είδε έξυπνα τον Καλάθη, του έδωσε την πάσα και ο γκαρντ του Παναθηναϊκού ολοκλήρωσε την φάση. Στο +6 (8-2) η Εθνική μας.
16:07
Μείωσε ο Σλόκαρ, αστόχησε σε τρίποντο στη συνέχεια ο Σπανούλης.
16:08
4' Ο Κουφός με δεύτερη προσπάθεια έκανε το σκορ 10-4.
16:09
4' Ο Μπάλαζιτς, επίσης με δεύτερη προσπάθεια, μείωσε σε 10-6. Γρήγορος ρυθμός στο παιχνίδι. Αστόχησε σε τρίποντο ο Καλάθης.
16:10
5' Ο Σλόκαρ ήταν μόνος του και κάτω από την ρακέτα μείωσε σε 10-8. Απάντησε από το low-post ο Πρίντεζης (12-8).
16:10
5' Ο Σλόκαρ δημιουργεί προβλήματα. Ευστόχησε σε τρίποντο και έφτασε τους 7 πόντους. Όμως, ο Σπανούλης έδωσε έξοχη ασίστ στον Κουφό που κάρφωσε.
16:11
6' Ο Σπανούλης στον αιφνιδιασμό, έχοντας δύο παίκτες πάνω του, δεν κατάφερε να σκοράρει, αλλά ο Πρίντεζης κατάφερε να αφήσει την μπάλα μέσα στο καλάθι.
16:12
7' Άστοχο σουτ από τον Αντετοκούνμπο από την περιφέρεια. Πρώτη αλλαγή. Μέσα ο Μπουρούσης, εκτός ο Κουφός.
16:13
Σχήμα με τρία γκαρντ για τον Κατσικάρη. Ο Ζήσης στη θέση του Αντετοκούνμπο.
16:13
7' Άστοχο σουτ από τον Σλόκαρ. Ριμπάουντ ο Πρίντεζης.
16:14
Κακή πάα του Καλάθη στον Πρίντεζη, άστοχο τρίποντο από τον Κλόμπουτσαρ. Η κατοχή στην Ελλάδα.
16:14
Το παιχνίδι έχει γρήγορο ρυθμό.
16:14
8' Ο Μπουρούσης αστόχησε σε τρίποντο στο τέλος του χρόνου.
16:15
8' Υποδειγματικός αιφνιδιασμός από την Ελλάδα. Έξοχη ασίστ του Σπανούλη στον Καλάθη.
16:15
9' Το πρώτο ελληνικό τρίποντο από τον Σπανούλη (21-15).
16:16
Τέταρτο ομαδικό φάουλ για τους Σλοβένους.
16:17
Μεγάλο σουτ από τον Ζήση από τα 6 μέτρα (23-16).
16:18
Γρήγορος ρυθμός στο παιχνίδι, δυνατές μονομαχίες, ισορροπημένο ματς, με την Εθνική να έχει ένα συνεχόμενο προβάδισμα στο σκορ.
16:19
Απομένουν 4'' πριν το τέλος, ο Σλούκας στο παρκέ. Οι ρέφερι αφαίρεσαν έναν πόντο από τους Σλοβένους. Το σκορ είναι 23-17.
16:21
Απομένουν 9 δέκατα πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Μπάλαζιτς δοκίμασε σουτ, αλλά αστόχησε. Ελλάδα - Σλοβενία 23-17 το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.
16:22
Πρώτος σκόρερ της Εθνικής τόσο ο Πρίντεζης, όσο και ο Καλάθης με 6 πόντους. Ο Σπανούλης πρώτος στις ασίστ με 3. Από 3 ριμπάουντ οι Μπουρούσης και Πρίντεζης.
16:22
Η Ελλάδα έχει πάρει τη μάχη στα ριμπάουντ (10-5).
16:23
Νέα πεντάδα για την Εθνική: Καλάθης, Ζήσης, Περπέρογλου, Καϊμακόγλου, Μπουρούσης.
16:23
Υπέροχη προσπάθεια στο low-post από τον Περπέρογλου. Τρομερή κίνηση. Έκανε το 25-17 ο Στράτος.
16:25
Εξαιρετικό πικ-εν-ρολ μεταξύ Καλάθη και Μπουρούση. Ωραία πάσα του Καλάθη, με τον Μπουρούση να τελειώνει την φάση στον αέρα. Πήρε και το φάουλ. Αξιοποίησε την φάση με έμμεσο τρίποντο. Στο +11 (28-17) η Ελλάδα που έχει βρει ρυθμό και παίζει ωραίο μπάσκετ.
16:26
Απελπισμένο τρίποντο από τους Σλοβένους. Πήρε το ριμπάουντ ο Μπουρούσης. Δίνει μάχες ο Έλληνας σέντερ.
16:27
Ο Ζούπαν κέρδισε γκολ-φάουλ από τον Μπουρούση
16:27
Με τον Ζούπαν στο 13' η Σλοβενία μείωσε σε 28-20.
16:28
13' Δύσκολο σουτ και εύστοχο από τον σπουδαίο Ζήση (30-20).
16:28
Η Ελλάδα σε κάθε ευκαιρία ψάχνει τρόπο ώστε να σκοράρει στο τρανζίσιον.
16:29
Επιστρέφει στο παρκέ ο Σπανούλης αντί του Καλάθη.
16:30
Τάιμ-άουτ στην αναμέτρηση.
16:33
Υπέροχο και ομαδικό μπάσκετ από την Ελλάδα. Ωραία πάσα του Καϊμακόγλου στον Μπουρούση. Στο +12 (32-20) η Εθνική στο 15'.
16:33
Ο Ντράγκιτς απάντησε με τρίποντο (32-23).
16:34
Νέα καταπληκτική πάσα του Καϊμακόγλου, ο οποίος έξυπνα, από την περιφέρεια, είδε ελεύθερο τον Μπουρούση μέσα στη ρακέτα. Του έδωσε την ασίστ και ο Έλληνας σέντερ τελείωσε την φάση με κάρφωμα.
16:35
Η Σλοβενία για πρώτη φορά παίζει άμυνα ζώνης. Ο Ντράγκιτς στον αιφνιδιασμό μείωσε σε 34-25.
16:36
17΄ Τρομερή ασίστ του Σλούκα στον Μπουρούση. Έχουμε 11 ασίστ στο ματς. Όλες εξαιρετικές. Στο +11 (36-25) η Ελλάδα στο 17'.
16:37
Ο Ντράγκιτς αναλαμβάνει πρωτοβουλίες και τώρα σκοράρει για πρώτη φορά στον αιφνιδιασμό. Εξακολουθεί να ελέγχει το ματς και να ... ταΐζει τους ψηλούς. Και τον Σπανούλη να αναλαμβάνει δράση!
16:37
Εύστοχο σουτ από τον Ζούπαν, αλλά απάντησε με τον ίδιο τρόπο ο Σπανούλης (38-27). Στη συνέχεια, ο αρχηγός του Ολυμπιακού έκλεψε την μπάλα και στον αιφνιδιασμό "έγραψε" το 40-27.
16:38
Η Ελλάδα στο παρκέ με τους Σλούκα, Ζήση, Σπανούλη, Καϊμακόγλου και Κουφό.
16:39
Η Ελλάδα είναι απολαυστική! Με τους τρεις γκαρντ έχει εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας, βγάζει συνεργασίες και ελεύθερα σουτ. Εδώ ο Σλούκας είδε έξυπνα ελεύθερο τον Σπανούλη, ο οποίος με τρίποντο "έγραψε" το 43-29 στο ματς.
16:39
Στην άμυνα ο Κουφός μοίρασε μπλοκ!
16:40
Η Ελλάδα έχει βρει ρυθμό και παίζει εξαιρετικό μπάσκετ. Δεν έχουν παίξει καθόλου στο ματς οι Παπανικολάου και Μάντζαρης. Οι υπόλοιποι έχουν αγωνιστεί.
16:40
Κέρδισε φάουλ ο Σπανούλης. Ρίχνει βολές.
16:40
Έχασε και τις δύο βολές ο Σπανούλης.
16:41
Νέο άστοχο σουτ από τους Σλοβένους.
16:41
Τρομερός Σπανούλης! Νέο τρίποντο από τον αρχηγό του Ολυμπιακού, όντας ελεύθερος. Τον είδε και πάλι έξυπνα ο Σλούκας. Στο +17 (46-29) η Ελλάδα.
16:42
Με το σκορ στο 46-31 η Ελλάδα στις βολές με Σλούκα. Έχασε και τις δύο και ο Σλούκας!
16:43
Ημίχρονο!
16:43
Η Ελλάδα προηγείται στο ημίχρονο επί της Σλοβενίας με σκορ 46-31.
16:44
Η Εθνική μας παίζει εξαιρετικό μπάσκετ. Βγάζει συνεργασίες στην επίθεση, διαβάζει το παιχνίδι, βάζει μεγάλα σουτ και παίζει σκληρή άμυνα.
16:44
Το σκορ είναι 46-31. Η πρώτη περίοδος είχε σκορ 23-17 και η δεύτερη 23-14.
16:45
Πρώτος σκόρερ της Ελλάδας ο Σπανούλης με 13 πόντους (3/4τρ), ενώ έχει δώσει και 3 ασίστ. Από τους Σλοβένους είναι πρώτος ο Μπλάζιτς (8π).
16:46
Γεμάτη εμφάνιση από τον Μπουρούση στο πρώτο μέρος (9π, 6ρ, 2ασ).
16:49
Η Εθνική μας έχει καλό ποσοστό εντός πεδιάς (67%-20/30), έχει πάρει την μάχη στα ριμπάουντ (19-9), σκοράρει συχνά στον αιφνιδιασμό (8 πόντοι), έχει σημειώσει 13 πόντους από λάθη του αντιπάλου, το ποσοστό της στα δίποντα έχει φτάσει το 71% (17/24), ενώ από την περιφέρεια έχει ποσοστό που άγγιξε το 50% (3/6τρ). Εντυπωσιακή η Ελλάδα και πάλι στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (14/8). Έχει μοιράσει 14 τελικές πάσες στο πρώτο μέρος, δείχνοντας στην πράξη για ακόμη μία φορά το γιατί διαθέτει την κορυφαία ομάδα στις ασίστ στη διοργάνωση.
16:52
Οι Αντετοκούνμπο, Σλούκας, Περπέρογλου και Μπουρούσης έχουν από δύο φάουλ στο ματς.
16:53

16:56
H Eθνική μας έχει πραγματοποιήσει ακόμη ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, ύστερα από εκείνο κόντρα στη Γεωργία. Η Ελλάδα παίζει ωραίο και θελκτικό μπάσκετ. Με καλές άμυνες, με διάθεση για τρανζίσιον παιχνίδι, με καλή κυκλοφορία της μπάλας στο παιχνίδι του μισού γηπέδου, με συνεργασίες, με σωστό διάβασμα του παιχνιδιού. Εξαιρετική εμφάνιση από τους παίκτες του κόουτς Κατσικάρη που ελέγχουν τον ρυθμό.
16:59
Ζητούμενο για την Εθνική όχι μόνο να κερδίσει, αλλά να διατηρήσει αυτό τον ρυθμό όσο περισσότερο γίνεται. Μη δώσει, δηλαδή, το δικαίωμα στη Σλοβενία ώστε να ελπίζει για την ανατροπή.
16:59
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε.
17:00
Η Ελλάδα στο παρκέ με τους Καλάθη, Σπανούλη, Αντετοκούνμπο, Πρίντεζη και Κουφό. Σκόραρε ο Πρίντεζης (48-31).
17:00
Καταπληκτική άμυνα από τον Αντετοκούνμπο. Ο Ντράγκιτς στον αιφνιδιασμό πήγε να σκοράρει με ντράιβ, αλλά ο παίκτης των Μπακς, έτρεξε γρήγορα στην άμυνα, πήρε τα βήματα του Σλοβένου και του έριξε ένα επιβλητικό μπλοκ.
17:01
Απάντησαν με τρίποντο οι Σλοβένοι, επιθετικό φάουλ από τον Κουφό.
17:02
Ο Κουφός έβγαλε καλή άμυνα και ζητάει από το ελληνικό κοινό να ξεσηκωθεί περισσότερο.
17:03
23' Νέο τρίποντο από τον Μπλάζιτς που έφτασε τους 11 πόντους στο ματς. Μείωσε σε 48-37.
17:03
Νέο κακό σουτ από τον Αντετοκούνμπο.
17:04
Τα δύο σερί τρίποντα των Σλοβένων έχουν ξεσηκώσει το κοινό τους στις εξέδρες. Είναι περίπου 2.500.
17:05
Η Σλοβενία έχει κλείσει την ρακέτα της και δίνει χώρο κυρίως για τρίποντα στην Ελλάδα, με την Εθνική μας να είναι άστοχη. Βγαίνει, λοιπόν, ο Αντετοκούνμπο και στην θέση του επιστρέφει ο Ζήσης. Με τρία γκαρντ η Ελλάδα και πάλι.
17:06
Γκολ-φάουλ από τον Ντράγκιτς. Στο 48-40 μείωσε η Σλοβενία στο 25'. Μετρούν ένα σερί 9-0. Θέλει προσοχή αυτό το σημείο.
17:07
Άτυχος αρχικά ο Πρίντεζης, καθώς αν και έκανε ωραία κίνηση μέσα στη ρακέτα, η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι να μπει. Ο Κουφός όμως με ένα άγγιγμα έδωσε και πάλι σκορ στην Εθνική μας. Το σκορ είναι στο 50-40.
17:07
Απάντησε ο Όμιτς (50-42), αλλά ο Κουφός απάντησε με την σειρά του με ένα δυναμικό κάρφωμα.
17:09
Ο Πρίντεζης παίρνει πρωτοβουλίες στο παιχνίδι. Ο παίκτης του Ολυμπιακού πήγε να καρφώσει από απόσταση, με εντυπωσιακό τρόπο, αλλά οι Σλοβένοι τον σταμάτησαν με φάουλ και πάει για βολές.
17:09
Δίνει ύψος στο σχήμα ο Κατσικάρης. Ο Περπέρογλου στην θέση του Σπανούλη. Έβαλε την πρώτη ο Πρίντεζης...
17:09
Έβαλε και την δεύτερη βολή ο Πρίντεζης. Το σκορ είναι πάντα στο +10 (54-44).
17:10
Οι Σλοβένοι σκοράρουν σε κάθε κατοχή πλέον. Έχει 3/3 τρίποντα ο Μπλάζιτς που έχει δώσει ώθηση και ψυχολογία στην ομάδα του. Η Σλοβενία μείωσε σε 54-47.
17:11
Άστοχο τρίποντο από τον Περπέρογλου και ο Μπλάζιτς με νέο τρίποντο, το έβαλε και αυτό, μετρά 4/4, μειώνοντας το σκορ σε 54-49. Οι Σλοβένοι πάνε να... γυρίσουν το ματς. Και ο κόουτς Κατσικάρης πήρε τάιμ-άουτ.
17:11
Το επί μέρους σκορ στη τρίτη περίοδο είναι 8-18 για τους Σλοβένους.
17:13
Ο Πρίντεζης παίρει πρωτοβουλίες και κερδίζει συνεχώς φάουλ. Παίζουν σκληρή άμυνα οι Σλοβένοι. Ο Καλάθης με σουτ έδωσε λύση (56-49).
17:13
Μεγάλο τρίποντο από τον Πρίντεζη! Το είχε ανάγκη η Ελλάδα (59-51).
17:14
Η πεντάδα της Εθνικής τώρα: Kαλάθης, Ζήσης, Περπέρογλου, Πρίντεζης, Μπουρούσης.
17:15
Μπήκε ο Σλούκας στη θέση του Περπέρογλου. Έχασε την κατοχή η Εθνική.
17:16
Άστοχο τρίποντο από τους Σλοβένους, πήραν το ριμπάουντ με τον Μπλάζιτς (21π) και μείωσαν σε 60-53.
17:17
Στο 62-53 η Ελλάδα, μπήκε για πρώτη φορά στο ματς ο Παπανικολάου.
17:18
Τέλος 3ης περιόδου, Ελλάδα - Σλοβενία στο 62-53 (23-17, 23-14, 14-22)
17:21
Ξεκίνησε η καθοριστική 4η περίοδος.
17:21
Στο παρκέ για την Ελλάδα οι Καλάθης, Σπανούλης, Αντετοκούνμπο, Πρίντεζης και Μπουρούσης.
17:22
31' Ο Μπλάζιτς είναι συγκλονιστικός! Νέο τρίποντο, έφτασε τους 24 πόντους στο ματς και μείωσε σε 62-56.
17:22
Λάθος από τον Μπουρούση.
17:23
Ο Κατσικάρης έχει βάλει τον Αντετοκούνμπο πάνω στον Μπλάζιτς, αλλά συνεχίζει ο Σλοβένος να βρίσκει τρόπο να σκοράρει. Χαμηλώνουν περισσότερο το σχήμα οι Σλοβένοι. Από το -17 στο -4 οι Σλοβένοι (62-58).
17:24
Επιθετικό φάουλ στον Πρίντεζη έδωσαν οι διαιτητές. Η κατοχή στους Σλοβένους. Τραβγημένη η απόφαση των ρέφερι, φωνές από τον ελληνικό πάγκο για την απόφαση.
17:25
Ο Ντράγκιτς με νέο σουτ μείωσε σε 62-60. Τάιμ-άουτ από τον Κατσικάρη. Έχει πρόβλημα η Εθνική κυρίως στην επίθεση. Έχει πετύχει 16 πόντους σε 12 λεπτά.
17:26
Η μπάλα στην Ελλάδα. Φάουλ του Μπλάζιτς στον Σπανούλη.
17:26
Ο Λαμόνικα ζητάει από τον Κατσικάρη να ηρεμήσει...
17:27
33' Νέα ανάσα για την Εθνική από τον Πρίντεζη που έφτασε τους 15 πόντους στο ματς.
17:27
Ριμπάουντ για την Εθνική, η κατοχή στην Ελλάδα.
17:29
Συγκλονιστικό καλάθι από τον Σπανούλη. Δύσκολο ντράιβ. Έκανε το σκορ 66-60 στο 34΄.