Ισραήλ - Βοσνία 84-86παρ.

Με δύο buzzer beater η Βοσνία του Ντούσκο Ιβάνοβιτς πανηγύρισε την πρώτη επιτυχία της στον Α' όμιλο του Ευρωμπάσκετ και με το 86-84 στην παράταση έκοψε τη φόρα που είχε πάρει το Ισραήλ.

Η Βοσνία νίκησε γιατί... η άμυνα του Ισραήλ αποδείχθηκε πιο αφελής και από ομάδα της γειτονιάς στις δυο φάσεις που έκριναν τον αγώνα. Στο φινάλε της κανονικής περιόδου δεν έγινε φάουλ για ν' αποφευχθεί το τρίποντο του Έλμεντιν Κικάνοβιτς και το 75-75, ενώ στη λήξη της παράτασης, και αφού είχε χαθεί διαφορά επτά πόντων (82-75), επέτρεψε στον ίδιο παίκτη να σκοράρει ένα πανεύκολο καλάθι μετά την ασίστ του Ρένφρο. Οι Ισραηλινοί είχαν προηγηθεί μέχρι και 51-36, αλλά τα περίμεναν όλα από τον Όμρι Κάσπι που κουράστηκε μετά τους 20 πόντους του πρώτου ημιχρόνου και έδωσε άλλους 9 στο δεύτερο.

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 45-35, 60-60, 75-75(κ.α), 84-86