Ισπανία - Ιταλία 98-105

Η πληγωμένη Ιταλία σήκωσε κεφάλι και σάρωσε την Ισπανία. Μπελινέλι και Γκαλινάρι ήταν αχτύπητο δίδυμο και οι "ατζούρι" θριάμβευσαν με 105-98 στο Β' όμιλο. Δύο ήττες πλέον η "φούρια ρόχα" και όλα είναι πλέον ανοικτά.

Η Ιταλία νίκησε γιατί... ο Μάρκο Μπελινέλι φόρεσε το μανδύα του εκτελεστή στο δεύτερο μισό του αγώνα και διέλυσε κάθε αμυντικό σύστημα της Ισπανίας. Ο Ιταλός σουτέρ είχε δύο πόντους από την πρώτη περίοδο και τελείωσε το ματς με 27 από 7/9 τρίποντα. Τους 17 εκ των οποίων πέτυχε στο τρίτο δεκάλεπτο ανατρέποντας με την απαραίτητη συμβολή του Ντανίλο Γκαλινάρι το αντίπαλο προβάδισμα.

Η "σκουάντρα ατζούρα" πήγε ακόμη και στο +13 (81-68), αφού κάθε επίθεση ήταν και καλάθι, χωρίς η "φούρια ρόχα" να βρει τον τρόπο ν' αντιμετωπίσει την μπλε... λάβα που ξεχύθηκε από τον Βεζούβιο. Ακόμη και με αποκλεισμό κινδυνεύουν πλέον οι Ίβηρες του ολομόναχου Γκασόλ που δέχθηκαν 105 πόντους!

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 45-42, 63-73, 98-105