Σλοβενία - Γεωργία 79-68

Αφήνοντας πίσω την ήττα της από την Κροατία στην πρεμιέρα, η Σλοβενία επιβλήθηκε άνετα με 79-68 της Γεωργίας και κατέκτησε την πρώτη νίκη της στο εφετινό Ευρωμπάσκετ.

Σλοβενία Γεωργία Ευρωμπάσκετ

H Σλοβενία νίκησε γιατί... έβλεπε το καλάθι σαν βαρέλι από την περιφέρεια. Στο πρώτο ημίχρονο το κοστούμι του στυγνού εκτελεστή φόρεσε ο Κλέμεν Πρέπελιτς, ο οποίος πρόλαβε σε 16 λεπτά συμμετοχής να πετύχει 19 πόντους με 4/4 τρίποντα. Εν συνεχεία, τη σκυτάλη πήρε ο Γιάκα Κλόμπουτσαρ ο οποίος... βαρέθηκε να σουτάρει μόνος του και να ευστοχεί.

Η διαφορά μονιμοποιήθηκε σε επίπεδα ανώτερα των 10 πόντων την ίδια ώρα που οι Γεωργιανοί κυνηγούσαν χίμαιρες. Ενα άλλο εντυπωσιακό στοιχείο της νίκης των Σλοβένων είναι ότι τους 30 από τους 41 πόντους τους στο πρώτο ημίχρονο τους πέτυχαν παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 41-26, 65-48, 79-68