Η Φινλανδία τελείωσε τη Ρωσία

Μετά από ένα επικό ματς που κρίθηκε στις δύο παρατάσεις, η Φινλανδία νίκησε τη Ρωσία 86-83 και την έθεσε οριστικά εκτός συνέχειας στο Ευρωμπάσκετ παίρνοντας την πρόκριση. Αυτοκτόνησαν οι Ρώσοι που είχαν το παιχνίδι στα χέρια τους στην κανονική διάρκεια.

Αν υπάρχει ο ορισμός της μπασκετικής αυτοκτονίας, αυτός αποτυπώθηκε στο παιχνίδι αυτό. Η Ρωσία έκανε ότι περνούσε από το χέρι της για να χάσει ένα δικό της ματς και με τα κουτά λάθη της έβαζε συνεχώς τον αντίπαλο μέσα στο παιχνίδι.

Ιδού τι έγινε σ' αυτήν την ιλαροτραγωδία: Στην κανονική διάρκεια η Ρωσία εξασφάλισε διαφορά πέντε πόντων (57-62) λίγο πριν το τέλος. Την κράτησε με νύχια και με δόντια μέχρι την τελευταία επίθεση των Φινλανδών (65-67) αλλά ο ... πολύς Σβεντ έστειλε τον αντίπαλο στις βολές στα 3,5 δεύτερα. Δύο βολές ο Μότολα, το παιχνίδι στην πρώτη παράταση.

Στον πρώτο έξτρα χρόνο ο Σβεντ το πήρε προσωπικά και με δικές του ενέργειες οδήγησε τη Ρωσία στο 71-75. Η Φινλανδία όμως βρήκε και πάλι τον τρόπο να ισοφαρίσει με καλάθι του Λι και στην τελευταία επίθεση είδε με ανακούφιση τον Σβεντ να αστοχεί.

Το ρωσικό δράμα ολοκληρώθηκε στη δεύτερη παράταση. Με το σκορ στο 85-83 υπέρ της Φινλανδίας ο Φριτζόν έκλεψε την μπάλα και ξεχύθηκε στο αντίπαλο καλάθι για να ισοφαρίσει αλλά, κοιτώντας την οροφή, δεν πρόσεξε τον Χαφ που ήρθε από πίσω και του έκλεψε την μπάλα. Με μία ακόμη βολή του Σαλίν η Φινλανδία έγραψε το 86-83 και οι τίτλοι τέλους έπεσαν με το άστοχο τρίποντο του Μόνια στην εκπνοή.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 31-30, 41-46, 67-67, 75-75, 86-83

Φινλανδία: Κοϊβίστο, Νίκιλα, Μουρίνεν 7, Χαφ 20, Λι 9, Σαλίν 12, Κότι 12, Κόπονεν 11, Χάανπα, Μότολα 12, Αχόνεν, Ρανίκο 3.

Ρωσία: Καράσεφ, Σοκόλοφ 5, Βαλίεφ, Φριτζόν 16, Βορόνοφ 6, Σβεντ 25, Αντόνοφ 10, Μόνια 9, Κχοστόφ, Ζεβροσένκο 5, Πονκρασόφ 7.