Γαλλία - Λετονία 84-70

Παρούσα στον ημιτελικό του Ευρωμπάσκετ η Γαλλία, επιβεβαίωσε το ρόλο του φαβορί στο ζευγάρωμα με τη Λετονία και επικράτησε 84-70 με πέντε παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων. Αντίπαλός της στο δρόμο για το χρυσό η Ισπανία.

Η Γαλλία νίκησε γιατί... παρά τις λεπτές ισορροπίες του πρώτου ημιχρόνου υπήρχε τεράστια διαφορά σε ταλέντο και λύσεις. Η Λετονία έκανε μεγάλη προσπάθεια στο πρώτο μισό και αιφνιδίασε τους "τρικολόρ" με το γρήγορο παιχνίδι της. Προηγήθηκε μάλιστα 23-15, ενώ μετά το 27-26 από τον Ζελαμπάλ πήγε στο +5 (34-29) με κορυφαίο τον βετεράνο Γιανιτσένοκς.

Όταν ο Τόνι Πάρκερ άρχισε ν' ανεβάζει την απόδοσή του, οι συμπαίκτες του ένιωσαν καλύτερα. Αυτός με 9 πόντους σε 1,5 λεπτά έκανε το 40-36 του 20' και έδωσε το έναυσμα στους υπόλοιπους να κυριαρχήσουν. Ο Ντε Κολό πήρε τη σκυτάλη από τον αρχηγό του, μαζί και ο Γκομπέρ με τον Μπατούμ, με αποτέλεσμα το 52-40, αφού το χαμηλό σχήμα της Λετονίας δεν ήταν αποδοτικό.

Η Γαλλία ξέφυγε ακόμη και 63-47 (32'21''), δίχως να νιώσει την παραμικρή απειλή στο υπόλοιπο του αγώνα. Μάλιστα ο Κολέ έκανε συντήρηση, με Καουντί και Βέστερμαν στο παρκέ, ενόψει του μεγάλου ημιτελικού με την Ισπανία, την Πέμπτη (22:00).

21:52
Μετά τον αποκλεισμό της Εθνικής από την Ισπανία, τα προημιτελικά του Eurobasket συνεχίζονται με την αναμέτρηση της διοργανώτριας Γαλλίας απέναντι στη Λετονία, ίσως στο λιγότερο αμφίρροπο ζευγάρι των "8"
21:54
Ο αγώνας ξεκινά στις 22:00 και ο νικητής θα βρει απέναντί του τους Ισπανούς στον ημιτελικό της Πέμπτης (17/09)
21:58
Διαιτητές είναι ο Γερμανός Λότερμοζερ, ο Σλοβένος Γιόβτσιτς και ο Κροάτης Χέρτσεγκ
22:08
4' (7-10) O Γκομπέρ βρήκε τον δρόμο στο καλάθι.
22:10
5' (11-14) Στο +3 οι Λετονοί με τον Στρελνίκις.
22:12
6' (13-14) Ο Γκομπέρ μείωσε σε 13-14 και είναι ο πιο δραστήριος παίκτης επιθετικά για τους Γάλλους.
22:14
8' (15-8) O Mπερτάνς έφτασε τους 7 πόντους στο ματς. Οι Λετονοί κοντράρουν στα ίσα τους Γάλλους.
22:15
9' (15-21) Στο +6 οι Λετονοί με τρίποντο του Γιανιτσένοκς.
22:17
Στο +8 η Λετονία (17-25).
22:20
Με το σκορ στο 19-25, ο Φουρνιέ πάει στις βολές ενώ απομένει μόλις 1 δευτερόλεπτο πριν το τέλος της περιόδου.
22:21
Τέλος πρώτης περιόδου: Γαλλία - Λετονία 21-25.
22:21
Οι Λετονοί έχουν 2/3 τρίποντα στο ματς, οι Γάλλοι ακόμη δεν έχουν πετύχει κάποιο.
22:22
Ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος.
22:23
11' (23-25) Ο Ντιό μείωσε την διαφορά, βγάζουν καλές άμυνες οι Γάλλοι.
22:27
12' Ο Πάρκερ πέτυχε τους πρώτους του πόντους στο ματς με βολές (25-26).
22:28
12' Οι Γάλλοι βγάζουν άμυνες, παίρνουν ριμπάουντ και τρέχουν στο ανοιχτό γήπεδο.
22:28
13' (27-26) Προβάδισμα με τον Ζελαμπάλ οι Γάλλοι.
22:30
14' Στον αιφνιδιασμό ο Τίμα κάρφωσε (27-28).
22:31
15' Οι Λετονοί αρχίζουν και χάνουν τα σουτ. Βιάζονται κιόλας στην επίθεση.
22:32
15΄(27-30) Οι Λετονοί συνεχίζουν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ.
22:33
15΄ (27-32) Στο +5 και πάλι η Λετονία, που είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστική στο παιχνίδι. Σκόρερ ο Φρεϊμάνις.
22:34
16' (29-32) Μείωσε ο Λοβέρν με φόλοου.
22:36
17' (29-34) Και πάλι εύστοχος ο Μπερτάνς, με τους Λετονούς να βγάζουν και άμυνες.
22:38
17' (31-34) Μείωσε ο Ζελαμπάλ.
22:38
18' Ο Πάρκερ βρήκε στόχο από μέση απόσταση (33-34).
22:39
19' (33-36) Εύστοχος ο Γιανιτσένοκς.
22:40
19' Πήρε το όπλο του ο Τόνι Πάρκερ. Με 7 σερί πόντους, με σουτ από μέση απόσταση, αλλά και με τρίποντο, έδωσε το προβάδισμα στη Γαλλία με 38-36.
22:42
Απομένουν 27'' πριν το τέλος του πρώτου μέρους.
22:42
20' (40-38) ο Γιανιτσένοκς μείωσε το σκορ.
22:43
Ημίχρονο: Γαλλία - Λετονία (40-38). Ανταγωνιστικοί οι Λετονοί, κάνουν καλό παιχνίδι.
22:45
Πρώτος σκόρερ των Λετονών ο Γιανιτσένοκς με 12 πόντους. Από την Γαλλία πρώτος σκόρερ ο Πάρκερ με 11 πόντους.
22:48
Οι Λετονοί σουτάρουν καλύτερα εντός πεδιάς (17/28-61%, 16-33-49%), υπάρχει ισορροπία στα ριμπάουντ (14-13), οι Λετονοί είναι καλύτεροι στα δίποντα (15/21-71%, 15/26-58%), ενώ από την περιφέρεια και οι δύο ομάδες έχουν χάσει αρκετά σουτ (1/7τρ-14%, 2/7τρ-29%). Οι Λετονοί έχουν κάνει περισσότερα λάθη (6-9), αλλά έχουν δώσει και περισσότερες ασίστ (7-8).
22:51
Ο Μπατούμ έχει παίξει 15 λεπτά στο πρώτο μέρος, αλλά είναι δίχως σκορ, όντας άστοχος. Αντιθέτως ο Πάρκερ σε 14 λεπτά έχει 11 πόντους και 2 ασίστ.
22:58
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
23:00
22' (42-38) Ο Μπατούμ πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο ματς.
23:02
23΄ Οι Γάλλοι παίρνουν προβάδισμα και με τρίποντο του Ντε Κολό πάνε στο +7 (45-38).
23:03
23΄ (47-38) Νέο εύστοχο σουτ από τον Ντε Κολό. Η Γαλλία μετράει ένα σερί 7-0.
23:05
24' (47-40) Μείωσαν οι Λετονοί, ρο πρώτο τους καλάθι στο δεύτερο μέρος.
23:08
25' Όλο το γήπεδο σηκώθηκε στο πόδι! Ο Πάρκερ στον αιφνιδιασμό έδωσε alley-oop ασίστ στον Γκομπέρ, ο οποίος πήδηξε εντυπωσιακά ψηλά και κάρφωσε με δύναμη στο καλάθι των Λετονών. Θεαματική και απολαυστική φάση.
23:09
Οι Λετονοί χάνουν το ένα τρίποντο μετά το άλλο.
23:10
27' (52-40) Ο Μπατούμ, όντας ελεύθερος, με τζαμπ-σουτ "έγραψε" το 52-40.
23:11
Οι Γάλλοι έχουν βρει ρυθμό στη τρίτη περίοδο.
23:13
28' Ο Πάρκερ στις βολές, έβαλε και τις δύο (54-42).
23:13
Οι Λετονοί είναι απελπιστικά άστοχοι στη τρίτη περίοδο. Το επί μέρους σκορ είναι 14-4.
23:16
Οι Λετονοί έκαναν ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, αλλά στη τρίτη περίοδο είναι κατώτεροι των περιστάσεων.
23:16
29' (56-43) Και πάλι εύστοχος στις βολές ο Πάρκερ.
23:17
30' (56-45) Μείωσε ο Φρεϊμάνις.
23:18
Τέλος τρίτου δεκαλέπτου, Γαλλία - Λετονία στο 56-45 (16-7 η 3η περίοδος).
23:21
Ξεκίνησε η 4η περίοδος.
23:21
31' (56-47) Μείωσε ο Μπέρτανς.
23:23
32' (61-47) Ο Ντιό πήγε την διαφορά στο +14.
23:25
33' (63-47) Ο Λοβέρν έφερε την Γαλλία στο +16. Οι Λετονοί έχουν ξεμείνει από δυνάμεις.
23:26
Οι Γάλλοι, πλέον, έχουν αποκτήσει ψυχολογία, αυτοπεποίθηση και πατούν με άνεση στο γήπεδο. Έχουν βρει ρυθμό. Η Λετονία ήταν εξαιρετική και ανταγωνιστική στο πρώτο μέρος (40-38), αλλά στο δεύτερο ημίχρονο δεν... άντεξε.
23:29
35' (64-49) Mείωσε ο Μέιερς. Οι Λετονοί ρίχνουν.. έρμπολ από την περιφέρεια.
23:30
36' (66-49) Ο Ντιό με νέα προσπάθεια έφερε την ομάδα του στο +17 (66-49). Δεν γίνεται να γυρίσει το ματς. Οι Γάλλοι ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού. Και όπως όλα δείχνουν θα πάρουν την πρόκριση, αντιμετωπίζοντας στα ημιτελικά την Ισπανία.
23:32
36' (68-51) Ωραία ασίσ του Ντιό στον Ντε Κολό.
23:34
36' Στις βολές ο Γκομπέρ (70-54).
23:35
37' (72-55) Ο Γκομπέρ έχει κυριαρχήσει μέσα στη ρακέτα.
23:35
Απομένουν τρία λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης.
23:37
38' (74-56) Νέο καλάθι από τον Φουρνιέ.
23:39
Το παιχνίδι έχει αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, απομένει 1'47'' πριν το τέλος του ματς.
23:39
39' (75-64) Μείωσαν με τρίποντο οι Λετονοί. Απομένει 1'31'' πριν το τέλος.
23:43
39' Στις βολές ο Γιανιτσένοκς. Απομένει 1'06'' πριν το τέλος (77-64).
23:44
Η Λετονία το παλεύει το ματς όσο μπορεί, αλλά θα πρέπει να γίνει ένα... θαύμα για να γυρίσει το ματς.
23:44
Απομένει 1'03'' πριν το τέλος. Γαλλία - Λετονία 79-65.
23:45
Οι Λετονοί κάνουν φάουλ ώστε να σταματήσουν τον χρόνο.
23:45
Απομένουν 46'' πριν το τέλος. Γαλλία - Λετονία (80-68).
23:46
38'' πριν το τέλος, η Γαλλία στο +14 (82-68).
23:47
Οι Γάλλοι αποθεώνουν τους παίκτες τους, γίνεται πάρτι στις εξέδρες του σταδίου.
23:49
Τέλος αγώνα. Η Γαλλία κέρδισε τη Λετονία με σκορ 84-70 και με αυτόν τον τρόπο πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά. Θα αντιμετωπίσει την Ισπανία.