Ιταλία - Λιθουανία 85-95παρ.

H γενναία Λιθουανία του Γιόνας Καζλάουσκας νίκησε 95-85 την Ιταλία στην παράταση και πήρε επάξια την πρόκριση για τα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ.

Η Λιθουανία νίκησε γιατί... έπαιξε πιο μυαλωμένο μπάσκετ από την αντίπαλό της. Ο Καζλάουσκας κατάφερε να καλύψει την όποια έλλειψη ποιότητας της ομάδας του με την ομαδική δουλειά και τα κατάφερε εξαιρετικά.

Ακόμα και όταν η Ιταλία πλησίασε στο σκορ και ισοφάρισε (από το 67-72 στο 74-74 και στο 79-79 της κανονικής περιόδου) οι Λιθουανοί κατάφεραν να κρατήσουν την ψυχραιμία τους και να βάλουν το μυαλό τους να δουλέψει.

Η σωστή κυκλοφορία της μπάλας έβγαλε ελεύθερα τρίποντα από τους Γιανκούνας και Καλνιέντις τα οποία εν τέλει τελείωσαν και το ματς. Θα ήταν όμως παράλειψη, αν δεν αναφέραμε το εκπληκτικό παιχνίδι που έκαναν οι Βαλανtσιούνας και Μασιούλις. Ο πρώτος είχε 26 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο δεύτερος 19 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

21:47
Η Ιταλία αντιμετωπίζει απόψε (22:00) τη Λιθουανία με φόντο την πρόκριση στα ημιτελικά του 39ου Eurobasket.
21:52
Η "σκουάντρα ατζούρα" έφτασε στα προημιτελικά μετά το 52-82 επί του Ισραήλ ενώ οι Λιθουανοί έφτασαν στους "8", με το 85-81 επί της Γεωργίας.
21:58
Οι Ιταλοί θα ξεκινήσουν τον αγώνα με τους Μπελινέλι, Τζεντίλε, Γκαλινιάρι, Μπαρνιάνι και Τσιντσιαρίνι.
21:58
Καλνιέτις, Ματσιούλις, Σεϊμπούτις, Γιανκούνας και Βαλαντσιούνας οι βασικές επιλογές του Γιόνας Καζλάουσκας.
22:01
Πρώτη επίθεση για τη Λιθουανία.
22:01
Ο Γιανκούνας αστοχεί στην πρώτη προσπάθεια της "Lietuva".
22:02
Ο Ντανίλο Γκαλινάρι σκοράρει πίσω από τα 6μ.75, για το 3-2.
22:02
Άμεση απάντηση από τον Βαλαντσιούνας.
22:03
Ο Ματσιούλις παίρνει τα βήματα και διαμορφώνει το 3-6 (2'17").
22:04
Άμυνα man-to-man για τους Ιταλούς.
22:04
Ο Τζεντίλε σκοράρει από την κορυφή (5-6, 3').
22:07
Ο Μπελινέλι ευστοχεί σε τρίποντο (8-8) όμως ο Βαλαντσιούνας είναι ασταμάτητος στο "ζωγραφιστό" (8-10, 4'30").
22:08
Στο +4 (8-12) η Λιθουανία, με τον Καλνιέτις.
22:08
Ο Μπελινέλι σκοράρει πίσω από τα 6μ.75, για το 11-12. Ακόμα 4'37" για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος στο "Πιέρ Μορουά".
22:10
O Σεϊμπούτις σκοράρει στον αιφνιδιασμό (13-16, 7').
22:12
Στο +5 η Λιθουανία (13-18) με τον Βαλαντσιούνας.
22:14

Ιταλία: 2/4 δίποντα (50%), 3/6 τρίποντα (50%).
Λιθουανία: 2/2 βολές (100%), 8/12 δίποντα (66.7%), 0/1 τρίποντο.

22:14
Ο Μπελινέλι δίνει λύσεις στην επίθεση της "σκουάντρα ατζούρα" ενώ ο Αραντόρι σκοράρει στον αιφνιδιασμό, για το 17-20. Ακόμα 1'16" για το δεκάλεπτο.
22:15
Ο Τσιντσιαρίνι σκοράρει για τρεις από τη γωνία και η Ιταλία ισοφαρίζει σε 20-20! Τάιμ άουτ καλεί ο Καζλάουσκας.
22:17
Ο Κουζμίνσκας διαμορφώνει το 20-21, με 1/2 βολές.
22:20
Ιταλία - Λιθουανία 20-21 (10')
Τα δεκάλεπτα: 20-21.
Ιταλία (Πιανιτζιάνι): Μπελινέλι 8 (2), Αραντόρι 2, Τζεντίλε 4, Γκαλινάρι 3 (1), Μπαρνιάνι, Κουζίν, Τσιντσιαρίνι 3 (1), Χάκετ.
Λιθουανία (Καζλάουσκας): Καλνιέτις 4, Ματσιούλις 4, Σεϊμπούτις 4, Γιανκούνας, Γιαβτόκας, Βαλαντσιούνας 8, Κουζμίνσκας 1, Λεκαβίτσιους.
22:22
Ο Γκαλινάρι κερδίζει φάουλ από τον Γιαβτόκας και πάει στις βολές.
22:22
21-21 με 1/2 βολές του Γκαλινάρι.
22:24
Ο Αραντόρι ευστοχεί σε τρίποντο για την Ιταλία (24-21, 11'45").
22:26
Ο Κουζίν σκοράρει τους πρώτους του πόντους στον αγώνα και στέλνει τη διαφορά στο +4 (26-22, 12'38").
22:26
Ο Ιταλός σέντερ σκοράρει εκ νέου, για το 28-22.
22:26
Ο Μιλάκνις ευστοχεί σε τρίποντο από τα 8 μέτρα (28-25)!
22:28
Ο Κουζμίνσκας μειώνει σε 28-27 με 2/2 βολές.
22:28
1/2 βολές για την Ιταλία, 6/8 για τη Λιθουανία.
22:28
Ακόμα 5'30" για το ημίχρονο.
22:31
Ο Αντρέα Μπαρνιάνι σκοράρει για πρώτη φορά στον αγώνα (30-27), με τους Ιταλούς να διατηρούν ισχνό προβάδισμα.
22:31
Τρίποντο από τον Ματσιούλις, απαντάει άμεσα ο Τζεντίλε (32-30, 16'20").
22:34
Ματσιούλις και Κουζμίνσκας δίνουν ξανά το προβάδισμα στη Λιθουανία (32-35, 18').
22:37
Αραντόρι και Μέλι διαμορφώνουν το 36-35. Ο Καζλάουσκας καλεί τάιμ άουτ.
22:38
Ο Βαλαντσιούνας δίνει ξανά το προβάδισμα στη Λιθουανία (36-37).
22:38
Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Η Λιθουανία πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 36-37.
22:41

Ιταλία - Λιθουανία 36-37 (ημίχ.)
Τα δεκάλεπτα: 20-21, 36-37.
Ιταλία (Πιανιτζιάνι): Μπελινέλι 8 (2), Αραντόρι 7 (1), Τζεντίλε 6, Γκαλινάρι 4 (1), Μπαρνιάνι 2, Κουζίν 4, Μέλι 2, Τσιντσιαρίνι 3 (1), Χάκετ.
Λιθουανία (Καζλάουσκας): Καλνιέτις 4, Ματσιούλις 9 (1), Σεϊμπούτις 4, Γιανκούνας, Γιαβτόκας 1, Βαλαντσιούνας 10, Κουζμίνσκας 6 (1), Μιλάκνις 3 (1), Λεκαβίτσιους.

22:51
Σε αυτό το διάστημα, ο Γιόνας Βαλαντσιούνας έχει 10 πόντους (2/2 βολές, 4/5 δίποντα) και 9 ριμπάουντ σε 15'47" συμμετοχής!
22:52
Ο Αντρέα Μπαρνιάνι προσφέρει... highlights!
22:53
Αρχίζει το β' ημίχρονο στο "Πιέρ Μορουά". Ακόμα 20' για να μάθουμε την ομάδα που θα ακολουθήσει τις Ισπανία, Γαλλία και Σερβία στα ημιτελικά του 39ου Eurobasket.
22:55
Στο 36-40 η Λιθουανία, με το τρίποντο του Ματσιούλις.
22:55
Ο Βαλαντσιούνας στέλνει τη διαφορά στο +6 (36-42).
22:57
Ο Σεϊμπούτις σκοράρει στον αιφνιδιασμό (40-46, 23'14").
22:58
Στο +8 η Λιθουανία, με τον Γιανκούνας (40-48, 23'26"). Ο Πιανιτζιάνι καλεί τάιμ άουτ.
22:59
Εντυπωσιακό alley-oop κάρφωμα από τον Τζεντίλε (10π.), για το 42-48.
22:59
Ο αρχηγός της Αρμάν σκοράρει εκ νέου, για το 44-48.
23:00
Μπαρνιάνι για τρεις, και 47-48 (24'34")!!! Αυτή τη φορά είναι η σειρά του Καζλάουσκας να καλέσει τάιμ άουτ.
23:00
Στο 7-0 το σερί της "σκουάντρα ατζούρα".
23:02
Ο Μπαρνιάνι μειώνει σε 49-50 (25'30").
23:03
Ο Γκαλινάρι σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 και δίνει το προβάδισμα στην Ιταλία (52-50)! Ισοφαρίζει ο Κουζμίνσκας σε 52-52.
23:03
Το παιχνίδι έχει αποκτήσει "τρελό" ρυθμό, με τον Γκαλινάρι να ευστοχεί σε τρίποντο (55-52)!
23:04
Ακόμα 2'47" για να ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος.
23:04
Στο +5 (57-52) η Ιταλία με τον Μπαρνιάνι.
23:05
Ο Κουζμίνσκας καρφώνει εντυπωσιακά, για το 57-54.
23:05
Μπαρνιάνι on fire, για το 59-54 (28'20").
23:06
Ο Μιλάκνις δεν αφήνει την Ιταλία να ξεφύγει στο σκορ (59-57).
23:07
Showtime από τον Τζεντίλε!
23:08
Τρίποντο από την κορυφή για τον Καλνιέτις (59-60)!
23:08
Τέλος τρίτης περιόδου.
23:10
Ιταλία - Λιθουανία 59-60 (30')
Τα δεκάλεπτα: 20-21, 36-37, 59-60.
Ιταλία (Πιανιτζιάνι): Μπελινέλι 11 (3), Αραντόρι 7 (1), Τζεντίλε 12, Γκαλινάρι 9 (2), Μπαρνιάνι 11 (1), Κουζίν 4, Μέλι 2, Τσιντσιαρίνι 3 (1), Χάκετ.
Λιθουανία (Καζλάουσκας): Καλνιέτις 7 (1), Ματσιούλις 14 (2), Σεϊμπούτις 6, Γιανκούνας 2, Γιαβτόκας 1, Βαλαντσιούνας 14, Κουζμίνσκας 10 (1), Μιλάκνις 6 (2), Λεκαβίτσιους.
23:11
Μιλάκνις για τρεις και 59-63 (30'45"), Μειώνει σε 61-63 ο Μπελινέλι.
23:12
Ο Καλνιέτις στέλνει ξανά τη διαφορά στο +4 (61-65).
23:17
Ο Κουζμίνσκας ευστοχεί για τρεις, η Λιθουανία στο +5 (63-68)!
23:18
O Mπαρνιάνι μειώνει σε 65-68, με 2/2 βολές. Ακόμα 6'45" για να ολοκληρωθεί ο σπουδαίος προημιτελικός.
23:18
4 λάθη για την Ιταλία, 8 για τη Λιθουανία.
23:18
Στο 65-70 η "Lietuva", με το κάρφωμα του Βαλαντσιούνας!
23:19
Νέο καλάθι από τον Μπαρνιάνι (17π.), για το 67-70.
23:19
Ο Ματσιούλις (16π.) διαμορφώνει το 67-72.
23:20
Το alley-oop κάρφωμα του Κουζμίνσκας!
23:24
Ο Μπαρνιάνι φτάνει τους 19 προσωπικούς πόντους με 6/13 δίποντα, για το 70-74 στα 3'49" για τη λήξη!
23:24
Ο Μπελινέλι μειώνει σε 72-74.
23:25
Ο Μπαρνιάνι (21π.) είναι ασταμάτητος! Στο 74-74 η "σκουάντρα ατζούρα", με το νέο καλάθι του Ιταλού σέντερ!
23:25
Ακόμα 3' για τη λήξη, ο Καζλάουσκας καλεί τάιμ άουτ.
23:26
Αστοχεί ο Μπελινέλι για τρεις.
23:27
Φάουλ του Τζεντίλε στον Ματσιούλις. Ακόμα 2'13".
23:28

23:29
Ο Ματσιούλις σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 (74-77, 38'13")!!!
23:30
Ο Γκαλινάρι μειώνει σε 76-77, με 2/2 βολές.
23:31
Στο 76-79 η Λιθουανία με τον Βαλαντσιούνας.
23:31
Ακόμα 1'01" για τη λήξη! Όλα ανοικτά για την πρόκριση στους "4" του 39ου Eurobasket.
23:32
Ο Αραντόρι στις βολές, μειώνει σε 77-79.
23:33
Η μπάλα εκτός παρκέ από τα χέρια του Βαλαντσιούνας, στα 45.6" για τη λήξη.
23:33
Ο Γκαλινάρι ισοφαρίζει σε 79-79!!!
23:34
Παράταση!
23:34
Ο Μπελινέλι αστοχεί σε προσπάθεια για τρεις και το ματς πάει στο έξτρα πεντάλεπτο. 79-79 κανονικός αγώνας.
23:39
Βαλαντσιούνας και Γκαλινάρι κάνουν το 81-81.
23:39
Αστοχεί ο Μπαρνιάνι.
23:39
Ακόμα 2'45" για τη λήξη.
23:40
Ο Γιανκούνας κάνει το 81-83 με 1/2 βολές.
23:41
Άστοχος ο Γκαλινάρι.
23:41
Στο 81-86 η Λιθουανία, με το τρίποντο του Καλνιέτις.
23:42
Μειώνει ο Μπελινέλι (83-86). Ακόμα 1'25".
23:42
Ο Βαλαντσιούνας διαμορφώνει το 83-88 με 2/2 βολές.
23:43
Λάθος οι Ιταλοί, επίθεση για τη Λιέτουβα.
23:43
Ο Βαλαντσιούνας καρφώνει δυνατά, για το 83-90!!!
23:44
Ακόμα 1'08" για τη λήξη.
23:44
15 ασίστ η Ιταλία, 27 η Λιθουανία.
23:46
Ο Γκαλινάρι μειώνει σε 85-90 από τη γραμμή των βολών.
23:46
Μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό της παράτασης.
23:47
Γιανκούνας για τρεις (85-93)!!!
23:48
Τέλος αγώνα στο "Πιέρ Μορουά". Η Λιθουανία επικράτησε με 85-95 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του 39ου Ευρωμπάσκετ, όπου θα αντιμετωπίσει τη Σερβία.