Εσπασε την κατάρα η Κροατία

Μετά από 18 ολόκληρα χρόνια η Κροατία πανηγυρίζει την πρόκρισή της σε ημιτελικά μεγάλης διοργάνωσης. Η ομάδα του Γιάσμιν Ρέπεσα νίκησε εύκολα την Ουκρανία με 84-72.

Oι Κροάτες έδειξαν αποφασισμένοι να μην αφήσουν και αυτή την ευκαιρία να πάει χαμένη. Κάποια αμυντικά προβλήματα που αντιμετώπισαν κατά το πρώτο δεκάλεπτο λύθηκαν και μ' ένα επί μέρους σκορ 29-13 στη δεύτερη περίοδο δημιουργήθηκε το 51-35.

Από εκεί και πέρα ο Ρέπεσα και οι παίκτες του δεν είχαν πολλά να κάνουν. Συντήρησαν το χάντικαπ και δεν επέτρεψαν ποτέ στην Ουκρανία του Φρατέλο να μπει ξανά με αξιώσεις στο παιχνίδι (έστω και αν το σκορ μειώθηκε στο 70-61).

Η ανωτερότητα της Κροατίας αποτυπώθηκε και στο φύλλο της στατιστικής. Εδωσαν 10 παραπάνω ασίστ και έκαναν 8 λιγότερα λάθη από τους αντιπάλους τους. Ο δε Σιμόν έκανε το παιχνίδι της ζωής του με 23 πόντους και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 22-22-, 51-35, 70-61, 84-72

Κροατία: Τόμιτς 6, Ντρέιπερ 6, Μπογκντάνοβιτς 14, Σάριτς 7, Ρούντεζ 7, Ούκιτς 9, Σιμόν 23, Μάρκοτα 12, Ζόριτς.

Ουκρανία: Πουστοζνόνοφ, Τζίτερ 19, Μίσουλα 2, Γκλαντίρ 13, Λίποβι 7, Νατιάζνκο 10, Ζαμπρισένκο 2, Κορνιγένκο 4, Ζάιτσεφ, Κράφτσοφ 15.

Το live

18:38
Kαλησπέρα σας!
18:39
Σε λιγότερο από 10 λεπτά ξεκινάει ο αγώνας ανάμεσα στην Κροατία και την Ουκρανία.
18:39
Πρόκειται για τον 3ο προημιτελικό του Ευρωμπάσκετ.
18:39
Την πρόκριση στους "4" έχουν πάρει Ισπανία και Γαλλία μέχρι στιγμής
18:43
Μόνο μία ομάδα θα βρεθεί στην 4άδα, ενώ η άλλη θα παλέψει για την πρόκριση στο Μουντομπάσκετ μέσω των αγώνων κατάταξης
18:44
Λίγοι περίμεναν την Ουκρανία στην 8άδα, ενώ η Κροατία μετά από πολλά χρόνια κατάφεραν να βρεθούν ανάμεσα στους κορυφαίους
18:45
Ξεκίνησε το παιχνίδι!
18:46
Η Ουκρανία σημείωσε το πρώτο καλάθι στο ματς (0-2).
18:49
Τρίποντο από τον Τζέτερ και 5-10 στο 4'.
18:52
Ο Μάικ δεν είναι πρώτο μπόι αλλά ξεχωρίζει γιατί είναι δαιμόνιος και εξαιρετικά συμπαθής. Ακόμη κι αν είναι ο πιο κοντός απ΄όλους στην ομάδα του
18:59
Ισοφάρισε εκ νέου ο Τζέτερ (22-22 στο 9')
19:14
Ο Ντρέιπερ σκοράρει για το 36-28 στα 5.28'' για το τέλος του ημιχρόνου. Τάιμ άουτ από τον Φρατέλο
19:24
Στα 2.39'' για το τέλος του ημιχρόνου η Κροατία με τον Μπογκντάνοβιτς στο +15 (44-29)
19:29
Λέι απ από τον Μπογκντάνοβιτς για το 51-35. Τέλος ημιχρόνου. Η Κροατία σουτάρει με 54,5% στα τρίποντα και έχει περισσότερες ασίστ (13-6)
19:44
Ξεκίνησε το β' ημίχρονο στη "Στόζιτσε Αρίνα"
19:57
Δυο έρμπολ απέναντι στη ζώνη του Φρατέλλ και οι Κροάτες δείχνουν να χάνουν τον έλεγχο. Η Ουκρανία όμως βιάζεται. Πρώτη επιλογή το τρίποντο, που ... έφαγε εν τέλει από τον Μάρκοτα
20:04
ενώ ο Γκλαντιρ μείωσε σε 70-61 στο τέλος του γ' δεκ.
20:06
Άρχισε το τέταρτο δεκάλεπτο!
20:07
Ο Μπογκντάνοβιτς έκανε το 72-61 στο 31'.
20:10
Τρίποντο από τον Σάριτς και 75-61 στο 32'.
20:12
Ο Κραβτσόβ κάνει το 75-63.
20:13
Ο Ζαμπρινένκο με 2/2 βολές έκανε το 75-65 στο 34'.
20:15
Ο Σιμόν κάνει στο 35' το 77-65.
20:16
Τάιμ άουτ στο παιχνίδι, πέντε λεπτά πριν το τέλος από τον Μάικ Φρατέλο, ο οποίος βλέπει ότι παρά τις προσπάθειες των παικτών του οι Κροάτες βρίσκουν λύσεις και διατηρούν το προβάδισμα σε διψήφια διαφορά.
20:19
Φάουλ του Κραβτσόφ στον Τόμιτς, ο οποίος θα έχει δικαίωμα για δύο βολές.
20:20
0/2 βολές από τον Τόμιτς, αλλά ο Ούκιτς θα πάρει το ριμπάουντ.
20:23
Άστοχος ο Σάριτς, όπως και ο Γκλάντιρ.
20:23
Η μπάλα, όμως και πάλι για τους Ουκρανούς.
20:25
Ο Τζέτερ έκανε το 78-68 με εύστοχο σουτ τριών πόντων. Λιγότερο από δύο λεπτά για το τέλος, τάιμ άουτ από τον Μάικ Φρατέλο.
20:29
2/2 βολές από τον Σιμόν και 80-68. Ακόμα 1:01''.
20:30
80-70 με καλάθι του Κραβτσόφ.
20:31
1/2 βολές από τον Μπογκντάνοβιτς και 81-70.
20:31
81-72 με καλάθι του Τζέτερ.
20:32
83-72 με 2/2 βολές και πάλι από τον Μπογκντάνοβιτς.
20:34
1/2 βολές από τον Μπογκντάνοβιτς και 84-72.
20:35
Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τους Κροάτες να παίρνουν τη νίκη με 84-72 και να προκρίνονται στα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ.
20:36
Οι Ουκρανοί πλέον θα παίξουν για τις θέσεις κατάταξης.
20:36
Από την πλευρά τους, οι Κροάτες περνάνε στα ημιτελικά μετά από 18 ολόκληρα χρόνια.
20:36
Τελευταία φορά ήταν το 1995 και το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Αθήνας, όταν και πήραν την τρίτη θέση.
20:37
Η ομάδα του Γιασμίν Ρέπεσα περιμένει τον αντίπαλο της στα ημιτελικά, ο οποίος θα είναι ένας εκ των Λιθουανία ή Ιταλία.