Λετονία - Τσεχία 70-97

Τεράστια επιτυχία για την Τσεχία, η οποία με το επιβλητικό 97-70 επί της Λετονία κατετάγη 7η στο Ευρωμπάσκετ και εξασφάλισε το τελευταίο εισιτήριο για το προολυμπιακό τουρνουά.

Βέσελι Τσεχία

Η Τσεχία νίκησε γιατί... στην ίδια διοργάνωση θα ήταν δύσκολο να χάσει δεύτερη φορά από μια υποδεέστερη αντίπαλο. Παρά το 18-12 της Λετονίας στο 5', η παρέα των Σατοράνσκι - Βέσελι κάλυψε πολύ γρήγορα την απόσταση, προσπέρασε 24-22 και από τότε δεν έχασε το προβάδισμα.

Ο σέντερ της Φενέρμπαχτσε επιβλήθηκε πλήρως των αντιπάλων ψηλών στο ζωγραφιστό, προσέφερε 15 πόντους στο πρώτο μισό και από το 28-23 η Τσεχία πήγε στο 32-25, στο 49-32 και στο 57-36. Οι Λετονοί ήταν τρομερά άστοχοι από το τρίποντο, δεν βρήκαν ποτέ ρυθμό στην επίθεση και κατ' επέκταση έχασαν τη διάθεση να παίξουν άμυνα.

Στο 27' η Τσεχία ήταν στο +32 (72-40) και τίποτα δεν ήταν εμπόδισε να επιβεβαιώσει πως άξιζε και με το παραπάνω να κερδίσει την τελευταία θέση της Ευρώπης στο προολυμπιακό του ερχόμενου Ιουλίου.

19:29
Η πεντάδα της Λετονίας: Φρεϊμάνις, Μπέρτανς, Γιανιτσένοξ, Στρελνιεξ, Μπέρζινς.

Η πεντάδα της Τσεχίας: Άουντα, Πούμπρλα, Σατοράνσκι, Σιλμπ και Βέσελι.
19:32
1' (2-0) Bρήκε στόχο ο Μπέρζινς.
19:33
1' (3-2) Ο Βέσελ μείωσε το σκορ.
19:33
Ο νικητής της αναμέτρησης θα πάρει το εισιτήριο για το Προ-Ολυμπιακό τουρνουά.
19:34
2' (6-6) Ο Άουντα έφερε το ματς στα ίσα.
19:35
3' (8-8) Ο Πούμπρια έφερε το ματς στα ίσα.
19:36
4' (10-8) Ο Φρεϊμάνις έδωσε το προβάδισμα στη Λετονία.
19:37
Μέχρι στιγμής οι δύο ομάδες έχουν δοκιμάσει μόλις ένα τρίποντο. Άστοχο και αυτό οι Τσέχοι.
19:38
5' (18-12) Ο Φρεϊμάνις με νέα προσπάθεια έφερε τους Λετονούς στο +6.
19:43
7' (20-15) Ο Μπέρζινς με λέι-απ έφερε τους Λετονούς στο +5.
19:44
8' (22-19) Ο Βέσελι έφτασε τους 6 πόντους στο ματς.
19:45
8' (22-21) Ο Χρούμπαν σκόραρε στον αιφνιδιασμό. Δεύτερη ασίστ από τον Σατοράνσκι.
19:46
8' (22-24) Τρίποντο ο Σατοράνσκι και στο +2 η Τσεχία.
19:46
Ο Σατοράνσκι μετράει ήδη 8 πόντους στη πρώτη περίοδο.
19:51
Τέλος πρώτης περιόδου, η Τσεχία προηγείται με +5 (23-28).
19:55
Ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος.
19:56
12' (27-32) Ο Μέιερς με σουτ μείωσε το σκορ.
19:57
Πρώτος σκόρερ ο Μπέρζινς με 7 πόντους για τους Λετονούς, ο Σατοράνσκι με 8 για τους Τσέχους.
19:58
13' (27-34) Ο Χρούσκα με βολές έφερε στο +7 την Τσεχία.
19:59
14' (27-36) Ο Χρούμπαν έφερε τους Τσέχους στο +9 με καλάθο στον αιφνιδιασμό.
20:02
15' (30-39) Ο Χρούσκα με νέα προσπάθεια έφτασε τους 8 πόντους στο ματς.
20:04
15' (30-44) Ο Βελς έφερε τους Τσέχους στο +14, οι οποίοι έχουν βρει ρυθμό στο παιχνίδι τους.
20:05
16' (32-44) Ο Τίμα με κάρφωμα "ξυπνάει" τους Λετονούς.
20:06
Ο Βέσελι διαμορφώνει το 32-45 με 1/2 βολές.
20:06
Ακόμα 3'35" για το ημίχρονο.
20:07
Ο Βέσελι σκοράρει εκ νέου, για το 32-47. Στους 9 πόντους ο φόργουορντ της Φενέρμπαχτσε.
20:07
Στο +17 (32-49, 16'01") η Τσεχία, με το νέο καλάθι του Βέσελι (11π.).
20:08
Ο Βέσελι συνεχίζει να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα της Λετονίας (32-51, 17'42").
20:11
19' (36-55) Ο Βέσελ με λέι-απ έφτασε τους 15 πόντους στο ματς.
20:14
Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Λετονία - Τσεχία 36-57
20:35
Στο 24' ο Βέσελι έφτασε τους 21 πόντους στο ματς, κάνοντας το σκορ 38-65.
20:40
17' (40-70) Ο Σατοράνσκι στέλνει την διαφορά στο +30 για τους Τσέχους. Οι Λετονοί τα έχουν παρατήσει...
20:41
27' Ο Σατοράνσκι με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό έφτασε τους 13 πόντους στο ματς.
20:45
28' (42-75) Ο Γιέλινεκ βρήκε στόχο από την περιφέρεια. Έφτασε τους 10 πόντους στο ματς.
20:47
30' Ο Άουντα "έγραψε" το 44-80.
20:55
33' (51-82) Ο Πέινερς μείωσε για τους Λετονούς.
21:00
To παιχνίδι εδώ και ώρα έχει αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα.
21:01
35' (56-90) Ο τρομερός Βέσελι έφτασε τους 24 πόντους στο ματς.
21:08
Ο Χρούμπαν έκανε το σκορ 66-97.
21:09
Τέλος αγώνα: H Tσεχία κέρδισε τη Λετονία με σκορ 70-97 και πήρε την πρόκριση για το προ-Ολυμπιακό τουρνουά.