Παρακολουθήστε ζωντανά από το Contra.gr την εξέλιξη των αναμετρήσεων της 4ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Ευρωμπάσκετ.

Το live των αγώνων

15:14
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη των αναμετρήσεων για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Ευρωμπάσκετ.
15:15
Σε 15 λεπτά γίνεται το τζάμπολ στους αγώνες: Τουρκία - Σερβία και Βέλγιο - Τσεχία.
15:21
Οι Σέρβοι θέλουν τη νίκη ώστε να κάνουν σημαντικό βήμα για την κατάληψη της 1ης θέσης του ομίλου, ενώ οι Τούρκοι σε περίπτωση νίκης θα "κλειδώσουν" την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

15:22
Όσον αφορά στο ματς του 4ου ομίλου, η Τσεχία με το Βέλγιο κοντράρονται με φόντο την πρώτη θέση του ομίλου.
15:25
Δυναμική παρουσία από τους Σέρβους φιλάθλους.
15:28
Κατά την ανάκρουση των εθνικών ύμνων.
15:31
Άρχισαν οι αγώνες.
15:33
Τρίποντο του Οσμάν και 5-2 μπροστά η Τουρκία (1:21).
15:34
Εντυπωσιακή τάπα του Ιλιασόβα στον Κούζμιτς!
15:35
Τουρκία - Σερβία: Τρίποντο του Τεόντοσιτς και 10-7 μπροστά η Σερβία, 06:30 πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.
15:36
Δεύτερη τρομερή τάπα του Ιλιασόβα. Αυτή τη φορά στον Κάλινιτς!
15:37
Βέλγιο - Τσεχία: Το Βέλγιο προηγείται με 10-7, με τον Ματ Λοτζέσκι να έχει πετύχει ένα τρίποντο.
15:38
Τουρκία - Σερβία: Κάρφωμα του Μπιέλιτσα και "αέρας" 8 πόντων (7-15) για τους Σέρβους, 04:44 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.
15:38
Χωρις σκορ η Τουρκία στα τελευταία 2:15.
15:40

15:41
Τουρκία - Σερβία: Ξεφεύγουν οι Σέρβοι (7-20) με τρίποντο του Κάλινιτς (8π. 2/2 3π.).
15:43
Βέλγιο - Τσεχία: Ισορροπημένο το παιχνίδι. 15-17 υπέρ των Τσέχων, 2:10 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.
15:47
Τέλος πρώτης περιόδου. Η Τσεχία προηγείται 21-17 του Βελγίου.
15:48
Φόλοου του Έρτσεγκ σε "νεκρό" χρόνο και η Σερβία ολοκληρώνει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 30-14 της Τουρκίας.
15:50
Τα δύο "στοπ" του Ιλιασόβα σε Κούζμιτς και Κάλινιτς.
15:51
Βέλγιο - Τσεχία: Ο Βέσελι έχει φτάσει ήδη στους 8 πόντους (3/6 2π, 2/3 βολές).
15:52
Τουρκία - Σερβία: Ο Οσμάν φτάνει στους 10 πόντους.
16:00
Τουρκία - Σερβία: Ο νέος σέντερ του Παναθηναϊκού, Όγκνιεν Κούζμιτς ευστοχεί σε δύο ελεύθερες βολές και αυξάνει τη διαφορά στο +17 (20-37) για τη Σερβία.
16:01
Η Τσεχία διατηρεί μία διαφορά 5 πόντων, με τον Γιαν Βέσελι να είναι μεγάλος πρωταγωνιστής (12π.).
16:03
Τουρκία - Σερβία: Ο Μάρκοβιτς με σουτ τριών πόντων στέλνει τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (22-43), 05:07 πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
16:04
Βέλγιο - Τσεχία: Πολλά λάθη (10) από τους Βέλγους.
16:11
Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Η Τσεχία προηγείται 33-28 του Βελγίου.
16:16
Η Σερβία δεν αντιμετωπίζει ιδιαίτερα προβλήματα κόντρα στην Τουρκία, καθώς διατηρεί μία διαφορά 18+ πόντων, 17 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
16:18
Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Η Σερβία προηγείται 53-35 της Τουρκίας.
16:21
Εντυπωσιακές πάσες του Μίλος Τεόντοσιτς στο πρώτο ημίχρονο.
16:25
Την ίδια ώρα η Φινλανδία προηγείται με 23-19 της Βοσνίας, 8:00 πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
16:26
Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο στο Βέλγιο - Τσεχία.
16:31
Βοσνία - Φινλανδία: Ο Ουίλσον με τρίποντο αυξάνει τη διαφορά στους 9 πόντους για τη Φινλανδία.
16:32
Βέλγιο - Τσεχία: Μπροστά το Βέλγιο με τρίποντο του Σέρον (34-33).
16:33
Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο και στο Τουρκία - Σερβία.
16:34
Βέλγιο - Τσεχία: Διαρκείς εναλλαγές στο σκορ.
16:35
Βέλγιο - Τσεχία: Εντυπωσιακός Βέσελι (16π.) και 40-37 μπροστά η Τσεχία.
16:39
Τουρκία - Σερβία: Καλάθι από τον Κούζμιτς και 63-43 μπροστά οι Σέρβοι.
16:43
Τουρκία - Σερβία: Ο Ντίξον με λέι απ μειώνει σε 50-65 για τους Τούρκους, 03:08 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.
16:43
Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Η Φινλανδία προηγείται 41-27 της Βοσνίας.
16:46
Τέλος τρίτης περιόδου. Η Τσεχία διατηρεί διαφορά ασφαλείας (51-44) κόντρα στο Βέλγιο.
16:49
Τουρκία - Σερβία: Ο Ραντούλιτσα βρίσκεται σε εκπληκτική κατάσταση, καθώς έχει σημειώσει 20 πόντους (8/11 2π., 2/4 βολές), ενώ έχει μαζέψει και 6 ριμπάουντ.
16:51
Τέλος τρίτου δεκαλέπτου. Η Σερβία έχει ξεκάθαρο προβάδισμα για τη νίκη, αφού προηγείται με 71-59 της Τουρκίας.
16:57
Τουρκία - Σερβία: Ξεφεύγουν και πάλι οι Σέρβοι, χάρη σε 4 συνεχόμενους πόντους το Μπογκντάνοβιτς (59-77), 07:33 πριν το τέλος του αγώνα.
16:59
Βέλγιο - Τσεχία: Σερί 11-0 από τους Βέλγους που παίρνουν προβάδισμα (58-57) με λέι απ του Μπόσκο, 04:22 πριν το τέλος του αγώνα!
16:59
Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο στο Βοσνία - Φινλανδία.
17:02
Βέλγιο - Τσεχία: Μπροστά ξανά οι Τσέχοι (60-61) με δίποντο του Βέσελι που φτάνει στους 21 πόντους.
17:05
Βοσνία - Φινλανδία: Οι Φινλανδοί έχουν ξεφύγει με 52-34, 05:50 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.
17:10
Βέλγιο - Τσεχία: Οι Τσέχοι προηγούνται με 2 (64-62), 0:35 πριν τη λήξη του αγώνα.
17:11
Τέλος του αγώνα. Η Σερβία επικρατεί με 91-72 της Τουρκίας και κάνει σημαντικό βήμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης.
17:13
Τέλος του αγώνα. Η Τσεχία νικάει, έστω και δύσκολα, το Βέλγιο με 66-64.
17:15
Βοσνία - Φινλανδία: Οι Φινλανδοί δεν δυσκολεύονται απέναντι στους Βόσνιους. 64-38, 2:08 πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου.
17:16
Τα στατιστικά στο Τουρκία - Σερβία:
17:19
Τέλος τρίτου δεκαλέπτου. Φινλανδία - Βοσνία 72-42 (στο +30).
17:24
Η Φινλανδία έχει σημειώσει 22 πόντους από λάθη αντιπάλου, ενώ αντίθετα η Βοσνία μόλις 2.
17:26
Εξαιρετική εμφάνιση από τον Ουίλσον (16π.), με 5/11 δίποντα και 2/2 τρίποντα.
17:30
Στο +32 η Φινλανδία (51-83) με δίποντο του Κότι, 03:20 πριν τη λήξη του αγώνα!
17:34
Δεν σταματάει η Φινλανδία! 88-55 με τρίποντο του Νουούτινεν!
17:40
Τέλος του αγώνα. Η Φινλανδία συντρίβει με 88-59 τη Βοσνία και παίρνει την πρόκριση για τους "16" της διοργάνωσης, ενώ την ίδια ώρα η Ρωσία μένει εκτός συνέχειας!
18:28
Η Πολωνία αντιμετωπίζει το Ισραήλ, θέλοντας τη νίκη που θα την φέρει στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Από την πλευρά της, η ομάδα του Ερέζ Εντελστάιν χρειάζεται τη νίκη για να φτάσει ακόμη πιο κοντά στη δεύτερη θέση
18:28
Από την άλλη, το παιχνίδι με τη Λετονία είναι η τελευταία ευκαιρία της Ουκρανίας να προκριθεί στα νοκ άουτ παιχνίδια
18:31
Στις 18:45 ξεκινά το παιχνίδι της Ιταλίας με τη Γερμανία. Τελικός πρόκρισης για την ομάδα του Κρις Φλέμινγκ
18:33
Κόντρα στους Ιταλούς, ο Ντιρκ Νοβίτσκι αναμένεται να ξεπεράσει τον Νίκο Γκάλη στη λίστα των κορυφαίων σκόρερ όλων των εποχών σε Eurobasket
18:34
Λετονία - Ουκρανία: Καλό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους, που παίρνουν από νωρίς το προβάδισμα (5-0 στο 1'55'')
18:36
Πολωνία - Ισραήλ: Στο +3 οι Πολωνοί (11-8 στο 2'58''), που ξεκινούν το παιχνίδι με 5/6 σουτ
18:36
Λετονία - Ουκρανία: Ο Τίμα σκοράρει για τρεις μεγαλώνοντας το προβάδισμα της ομάδας του (12-8 στο 4'16'')
18:41
Πολωνία - Ισραήλ: Οι ψηλοί των Πολωνών κάνουν τη διαφορά, αφού Γκόρτατ (6π.) και Κούλιγκ (5π.) είναι... άλυτα προβλήματα για την άμυνα του Ισραήλ (17-14 στο 6'40'')
18:41
Σε λιγότερο από πέντε λεπτά θα έχουμε το τζάμπολ στο Βερολίνο. Η Γερμανία αντιμετωπίζει την Ιταλία, στο... συναπάντημα των NBAers των δύο ομάδων.
18:43
Λετονία - Ουκρανία: Χωρίς πόντο οι γηπεδούχοι στα τελευταία 2'36'' του αγώνα. Παρόλ' αυτά διατηρούν το προβάδισμα (16-12 στο 8'17'')
18:44
Πολωνία - Ισραήλ: Οι Ισραηλινοί παίρνουν -προς το παρών- το προβάδισμα, αλλά το τρίποντο του Σελ, δίνει ξανά το πάνω χέρι στην Πολωνία (24-22 στο 9'18'')
18:45
Λετονία - Ουκρανία: Ο Μπλουμς βάζει τέλος στην επιθετική ανομβρία της Λετονίας, με σουτ τριών πόντων (19-12 στο 8'50'')
18:47
Γερμανία - Ιταλία: Ο Σρέντερ ανοίγει το σκορ στην πρώτη επίθεση του αγώνα (2-0 στο 0'13'')

18:51
Γερμανία - Ιταλία: Ο Τάντα δίνει ξανά το προβάδισμα στη Γερμανία, με λέι απ (3-4 στο 2'17'')
18:52
Οι φίλοι της Γερμανίας δίνουν παλμό στο γήπεδο
18:53
Γερμανία - Ιταλία: Στο +6 οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Σρέντερ και λέι απ του Σάφαρτζικ (11-5 στο 3'50'')
18:56
Λετονία - Ουκρανία: Μετά από 3'41'' δυστοκίας, ο Γιανιτσένοκς βάζει τέλος στο... επιθετικό μηδέν της Λετονίας (23-19 στο 13'41'')
18:57
Πολωνία - Ισραήλ: Η Πολωνία είναι μεν εύστοχη στα σουτ δύο πόντων (11/15), αλλά αυτό δεν αρκεί. Με μία βολή του Φίσερ, το Ισραήλ παίρνει το προβάδισμα (28-29 στο 15'24'')
18:58
Ιταλία - Γερμανία: Παρά το γεγονός πως δεν έχει σκοράρει ακόμη ο Νοβίτσκι, οι Γερμανοί βρίσκονται στο +6 (9-15) στο 6'27''
18:59
ΠΓΔΜ - Γεωργία: Όλα έτοιμα για το τζάμπολ στην Zagreb Arena, για τον όμιλο της Εθνικής ομάδας
19:00
Τα κορίτσια υποστηρίζουν τον Όμρι Κάσπι και την παρέα του....
19:03
Ιταλία - Γερμανία: Εν τη απουσία του Νοβίτσκι (είναι στον πάγκο), η "νασιοναλμανσάφτ" διατηρεί το προβάδισμα (15-20 στο 9'10'')
19:05
Λετονία - Ουκρανία: Με όπλο την ευστοχία πίσω από τη γραμμή των 6μ75 (5/9), οι Λετονοί παραμένουν μπροστά στο σκορ (33-30 στο 17'20'')
19:05
Ιταλία - Γερμανία: Φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, με τη Γερμανία να έχει το προβάδισμα (17-22). Άποντος ο Νοβίτσκι!
19:07
Ιταλία - Γερμανία: Στο γήπεδο βρίσκεται κι ο Μάικ Τσίρμπες. Ο μεγάλος άτυχος της Γερμανίας το φετινό καλοκαίρι.
19:08
Πολωνία - Ισραήλ: Με την άμυνα να κάνει τη διαφορά (σ.σ.: μόλις 8 πόντοι παθητικό), το Ισραήλ βρίσκει τον τρόπο να πάρει το προβάδισμα, με 25'' να μένουν στο δεύτερο δεκάλεπτο
19:09
ΠΓΔΜ - Γεωργία: Με πέντε σερί πόντους του Μαρκοϊσβίλι, η Γεωργία βρίσκεται στο +4 (3-7 στο 3'31'')
19:10
Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Πολωνία - Ισραήλ 32-35
19:11
Όσοι βρίσκονται στο Βερολίνο, διασκεδάζουν ακόμη και στα τάιμ άουτ
19:11
Ιταλία - Γερμανία: Ο Νοβίτσκι απουσιάζει από την πεντάδα, αλλά η Γερμανία είναι ακόμη μπροστά στο σκορ (22-27 στο 13'10'')
19:12
Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Λετονία - Ουκρανία 39-38
19:13
Ιταλία - Γερμανία: Ο Νοβίτσκι σκοράρει για δύο και ισοφαρίζει τον Νίκο Γκάλη στη δεύτερη θέση των κορυφαίων σκόρερ όλων των εποχών σε Eurobasket (με 1.030 πόντους). Ένας πόντος για να είναι... μόνος!
19:13
ΠΓΔΜ - Γεωργία: Στο 9-0 το σερί της Γεωργίας, που προηγείται με +8 (3-11 στο 4'54''). Χωρίς πόντο για περίπου τρία λεπτά η ΠΓΔΜ.
19:15
Το "allez les bleus" θα πρέπει να περιμένει λίγο ακόμη. Στις 22:00 ξεκινά το παιχνίδι της Γαλλίας με τη Ρωσία.

19:16
Ιταλία - Γερμανία: Ο Σρέντερ σκοράρει για δύο, στο +5 (26-31) η Γερμανία
19:16
ΠΓΔΜ - Γεωργία: Για πρώτη φορά απόψε, στο +10 (5-15) η Γεωργία, με 3'40'' να μένουν στο πρώτο δεκάλεπτο
19:17
Ιταλία - Γερμανία: Οι Ιταλοί βρίσκονται σε κακή κατάσταση, παρόλ' αυτά είναι σε επαφή με το σκορ (29-31 στο 16'08'')
19:21
Το σχετικό "τιτίβισμα" της FIBA για το επίτευγμα του Ντιρκ Νοβίτσκι
19:23
ΠΓΔΜ - Γεωργία: Η Γεωργία μοιάζει ικανή να πετύχει την πρώτη της νίκη στο Eurobasket. Η διαφορά παραμένει σε διψήφια επίπεδα (11-21) με 1'05'' να μένουν στο πρώτο δεκάλεπτο
19:24
Ιταλία - Γερμανία: Με βολές του Σρέντερ, η Γερμανία πηγαίνει στο +4 (38-42), ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου
19:25
Πολωνία - Ισραήλ: Ο Σλότερ πετυχαίνει το πρώτο καλάθι του δευτέρου ημιχρόνου (34-35)
19:27
Ιταλία - Γερμανία: Με καλάθι του Χάκετ στην εκπνοή, η "σκουάντρα ατζούρα" ισοφαρίζει (42-42), καθώς οι δύο ομάδες πηγαίνουν στα αποδυτήρια
19:30
Ιταλία - Γερμανία: Ο Μάρκο Μπελινέλι παραμένει άποντος (0/1 δίποντα, 0/2 τρίποντα), αλλά ο Αλεσάντρο Τζεντίλε (11 πόντοι με 5/10 σουτ) δηλώνει "παρών" για την ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι. Όσον αφορά τη Γερμανία, ο Ντένις Σρέντερ (16 πόντοι με 6/9 σουτ, 4 ασίστ) κάνει τη διαφορά, παίζοντας και για τον Ντιρκ Νοβίτσκι (6 πόντοι με 1/4 σουτ) που είναι αρκετά "ήσυχος" προς το παρόν.
19:31
Πολωνία - Ισραήλ: Στο "Χ" (43-43) το παιχνίδι, με 4'55'' να μένουν στο τρίτο δεκάλεπτο. Πρώτος σκόρερ για τους Ισραηλινούς ο Φίσερ (11π.), ενώ για τους Πολωνούς ο Κούλιγκ (10π.)
19:34
Τα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου στο Ιταλία - Γερμανία
19:35
ΠΓΔΜ - Γεωργία: Το δίδυμο των Μαρκοϊσβίλι (10π.) και Πατσούλια (9π.) "πληγώνει" την άμυνα των Σκοπιανών, οι οποίοι παραμένουν σε ρόλο κομπάρσου στην αναμέτρηση (25-38 στο 14'41'')
19:35
Κλίμα από το Βερολίνο
19:36
Λετονία - Ουκρανία: Με τον Φεσένκο (14π.) να κυριαρχεί κοντά στο καλάθι, η Ουκρανία κάνει την ανατροπή και παίρνει το προβάδισμα (44-46 στο 24'24'')
19:37
Πολωνία - Ισραήλ: Χαμηλός ρυθμός στο παιχνίδι, με την Πολωνία να έχει προς το παρόν το πάνω χέρι (48-47 στο 28'30''). Δεν μπορεί να νιώθει σιγουριά όμως, αφού το προβάδισμα αλλάζει διαρκώς χέρια
19:39
Οι παίκτες της Ρίγα βρίσκονται στο γήπεδο, παρακολουθώντας τον αγώνα της Λετονίας με την Ουκρανία
19:40
Λετονία - Ουκρανία: Ο Λιπόβι παίρνει την σκυτάλη από τον Φεσένκο, για το +5 (46-51) της Ουκρανίας. Αν το προβάδισμα παραμείνει στα χέρια των "κυανοκίτρινων", τότε θα γίνει άνω - κάτω ο Δ' όμιλος
19:41
Τέλος τρίτου δεκαλέπτου: Πολωνία - Ισραήλ 50-51
19:42
Πόντο - πόντο πηγαίνουν οι δύο ομάδες, στο Μονπελιέ
19:43
Ιταλία - Γερμανία: Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στο Βερολόνο, με τις δύο ομάδες να μην έχουν βρει τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι μετά από 1'27'' αγώνα
19:45
Λετονία - Ουκρανία: Οι Μπέρτανς και Μπλουμς σκοράρουν, για να ρίξουν τη διαφορά στο -3 (52-55) με 2'56'' να μένουν στο τρίτο δεκάλεπτο
19:46
Ιταλία - Γερμανία: Ο Σρέντερ συνεχίζει τον... χαβά του, δίνοντας προβάδισμα τριών πόντων στη Γερμανία (43-36 στο 22'28''). Στους 20 πόντους ήδη ο νεαρός γκαρντ της "νασιοναλαμανσάφτ"
19:50
Λετονία - Ουκρανία: Οι Ουκρανοί διατηρούν το προβάδισμα (55-57) με 1'14'' να μένουν στο τρίτο δεκάλεπτο. Έχουν πάρει 9 επιθετικά ριμπάουντ έως τώρα "χτυπώντας" τη Λετονία από το "βαμμένο"
19:51
Τέλος πρώτου ημιχρόνου: ΠΓΔΜ - Γεωργία 37-48
19:52
Τα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου
19:57
Πολωνία - Ισραήλ: Το Ισραήλ έχει ένα μικρό προβάδισμα (63-66) με 2'47'' να μένουν στο παιχνίδι, την ώρα που ο Λίμοναντ αντιμετωπίζει πρόβλημα με φάουλ (4)
20:00
Ιταλία - Γερμανία: Η Γερμανία διατηρεί το προβάδισμα (51-57 στο 27'34''), το οποίο έχει σχεδόν καθ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης
20:05
Τέλος τρίτου δεκαλέπτου: Ιταλία - Γερμανία 54-60
20:06
Λετονία - Ουκρανία: Ανατροπή στη Ρίγα, με τη Λετονία να προηγείται (72-66) με 4'30'' να μένουν. Ο Μπερτάνς (17π.) κάνει τη διαφορά για τους γηπεδούχους.
20:06
Πολωνία - Ισραήλ: Ο Βαζίσνκι μειώνει στους δύο (69-71), με 18'' να μένουν για το φινάλε. Τάιμ άουτ για το Ισραήλ.
20:07
Οι Ιταλοί δεν βάζουν γλώσσα μέσα τους
20:09
ΠΓΔΜ - Γεωργία: Στο +14 η Γεωργία (40-54) στις αρχές της τρίτης περιόδου, με τον Πατσούλια να έχει φτάσει τους 16π.
20:11
Πολωνία - Ισραήλ: Παραμένει το +2 (71-73) για το Ισραήλ, αυτή τη φορά με 9'' να μένουν. Νέο τάιμ άουτ από το Ισραήλ.
20:12
Λετονία - Ουκρανία: Στον πόντο κι αυτό το παιχνίδι. Η Λετονία είναι στο +1 (74-73) με 40'' για το φινάλε
20:14
Τελικό σκορ: Πολωνία - Ισραήλ 73-75
20:15
Η στατιστική του αγώνα
20:16
Λετονία - Ουκρανία: Με δύο βολές του Λιπόβι, η Ουκρανία παίρνει το προβάδισμα (74-75) με 15'' να μένουν στο παιχνίδι
20:18
Ιταλία - Γερμανία: Με τον Μπαρνιάνι και τον Μπελινέλι (δύο σερί τρίποντα) να αναλαμβάνουν δράση, οι Ιταλοί παίρνουν κεφάλι στο σκορ (69-68 στο 34'55'')
20:23
ΠΓΔΜ - Γεωργία: Δύο λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, η Γεωργία βρίσκεται στο +12 (51-63), με τον Πατσούλια να είναι κοντά στο νταμπλ νταμπλ (18π.-7ριμπ.). Η διαφορά στα εντός παιδιάς (59% έναντι 37.8%) είναι αυτή που έχει γείρει την πλάστιγγα υπέρ των Γεωργιανών
20:25
Ιταλία - Γερμανία: Ο Σρέντερ φτάνει στους 26 πόντους (με 9/15), δίνοντας ξανά το προβάδισμα στη Γερμανία (71-73) με 1'28'' για το τέλος
20:28
Ιταλία - Γερμανία: Ο Σρέντερ είναι ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟΣ, σκοράρει ξανά και στο +3 (72-75) η Γερμανία, με 27.3'' για το τέλος
20:30
Ιταλία - Γερμανία: Στις βολές ο Τζεντίλε, με 21.7'' να μένουν στο παιχνίδι
20:34
Ιταλία - Γερμανία: Ισοπαλία (76-76) στα 4.6''. Η μπάλα στη Γερμανία.
20:34
Ιταλία - Γερμανία: Ο Σρέντερ αστοχεί! Πάμε σε παράταση!
20:36
ΠΓΔΜ - Γεωργία: Στο +15 (61-76) η Γεωργία, στο 32'42'' του αγώνα.
20:38
Ιταλία - Γερμανία: Στο "Χ" το παιχνίδι, με τον Γκαλινάρι να εκτελεί βολές (42'31'')
20:46
Τα πάντα έχουν κριθεί, καθώς απομένουν 11 δευτερόλεπτα και με το σκορ στο 87-82 ο Μπελινέλι είναι στη γραμμή των βολών
20:46
Ο Μπελινέλι δεν... χαρίζεται και με 2/2 κάνει το 89-82
20:47
Το παιχνίδι τελειώνει! Η Ιταλία παίρνει μία δύσκολη αλλά πολύτιμη νίκη
20:49
Τρία λεπτά απομένουν για το τέλος και η Γεωργία φαίνεται πως έχει βάλει σε... τάξη τα πράγματα, καθώς έπειτα από καλάθι του Σενγκέλια είναι μπροστά με 88-67
20:52
Μπαίνοντας στα τελευταία 100 δευτερόλεπτα του αγώνα τα Σκόπια έχουν αποδεχτεί τη μοίρα τους, καθώς το σκορ είναι στο 72-90
20:55
Οι πόντοι από το Ιταλία - Γερμανία:
ΙΤΑΛΙΑ: Μπελινέλι 17, Αραντόρι 6, Τζεντίλε 15, Γκαλινάρι 25, Μπαρνιάνι 17, Κάζιν, Μέλι 2, Τσιτσιαρίνι 4, Χάκετ 3.
ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Λο 2, Γκίφεϊ, Κινγκ 3, Σαφάρτζικ 5, Τάντα 4, Πλάις 10, Μπένζινγκ 3, Νοβίτσκι 14, Σρέντερ 29, Ζίπσερ 11,. Γκαβέλ 1.
20:55
Το παιχνίδι των Σκοπίων με την Γεωργία τελείωσε. Νικητές οι Γεωργιανοί με το ευρύ 90-75
20:56
Η πρώτη νίκη της Γεωργίας στο φετινό Ευρωμπάσκετ είναι γεγονός!
20:57
Ο Ζάζα Πατσούλια με τους 23 πόντους που σημείωσε και ο Μάνουτσαρ Μαρκοϊσβίλι με τους 18 ήταν οι πρώτοι σκόρερ της ομάδας τους
21:28
Επιστροφή στη δράση με το ματς Εσθονία - Λιθουανία.
21:32
Εσθονία - Λιθουανία: Τζάμπολ στον αγώνα.
21:37
Η Λιθουανία χρειάζεται τη νίκη για να επανέλθει στην κορυφή και να διεκδικήσει την πρωτιά με την Τσεχία στο ματς της τελευταίας αγωνιστικής.
21:44
Θετικό ξεκίνημα ο Ματσιούλις με 5 πόντους.
21:44
Σερί 5-0 η Εσθονία και 11-10.
21:47
H Λιθουανία ανακτά το προβάδισμα (15-16) με τον Καλνιέτις να φτάνει τους 8 πόντους.
21:52
Οι Εσθονοί έχουν κάνει 7 φάουλ στο πρώτο δεκάλεπτο.
21:54
Τέλος α' περιόδου: Εσθονία - Λιθουανία 15-20
22:00
Τζάμπολ και στα ματς Ρωσία-Γαλλία, Ολλανδία-Κροατία, Ισλανδία-Ισπανία.
22:06
Ο Μίροτιτς έχει πετύχει τους 7 από τους 9 πόντους της Ισπανίας.
22:09
Στους 5 ο Φριτζόν, πολύ νωθρή η Γαλλία στο ξεκίνημα.
22:09
Πέντε σερί πόντοι για την Λιθουανία και... 31-31.
22:11
Μίνι σερί για την Ολλανδία, η οποία ισοφαρίζει σε 10-10 την Κροατία.
22:12
Ο Ματσιούλις εκτελεί έξω από τη γραμμή των 6.75 και φτάνει τους 12 πόντους (31-34 η Λιθουανία).
22:13
Ο Φριτζόν ευστοχεί σε δύο διαδοχικά τρίποντα, φτάνει τους 11 πόντους και γράφει το 17-8 υπέρ της Ρωσίας. Τάιμ άουτ εσπευσμένα ο Κολέ.
22:18
Ο Μίροτιτς συνεχίζει να εκτελεί. Έχει βάλει τους 14 από τους 20 πόντους της Ισπανίας. Τέλος πρώτου δεκαλέπτου (16-20).
22:22
Ο Κουρμπάνοφ σκοράρει στην εκπνοή του πρώτου δεκαλέπτου και γράφει το 24-16 της Ρωσίας επί της Γαλλίας.
22:23
Τέλος πρώτου δεκαλέπτου και στο Ζάγκρεμπ. Ολλανδία-Κροατία 18-14.
22:26
Ο Ντεσιάτνικοφ αυξάνει τη διαφορά στους 12 με τέσσερις σερί πόντους (28-16).
22:28
Και η Κροατία αντιμετωπίζει προβλήματα με την Ολλανδία. Το τρίποντο του Σίμον της δίνει ανάσα (26-19).
22:30
Η Ισλανδία ισοφαρίζει την Ισπανία με σερί 8-0 (28-28).
22:31
Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο στην Ρίγα. Η Λιθουανία σκοράρει πρώτη με τον Σεϊμπούτις (31-39).
22:32
Ο Στέφανσον φτάνει τους 14 πόντους και διευρύνει στο 11-0 το σερί της Ισλανδίας.
22:34
Το επιμέρους σκορ της δεύτερης περιόδου είναι 16-10 υπέρ της Ολλανδίας (34-24 το σκορ).
22:36
Η Ισλανδία από την πλευρά της, με επιμέρους σκορ 20-13 στη δεύτερη περίοδο, προηγείται 36-33 της Ισπανίας.
22:37
Χωρίς σκορ οι Εσθονοί στα πρώτα 2,5 λεπτά της τρίτης περιόδου.
22:38
Ο Ντεκολό ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων στην εκπνοή του χρόνου της επίθεσης και δίνει ανάσα στην Γαλλία (34-26).
22:39
Σερί 8-0 η "φούρια ρόχα". Ημίχρονο: Ισλανδία - Ισπανία 36-41.
22:40
Επιμέρους σκορ 1-9 για την Κροατία και μείωση σε 35-31.
22:42
Ο ορεξάτος Ντεκολό ρίχνει τη διαφορά στους 4 πόντους (36-32).
22:43
Επιμέρους σκορ 13-1 για την Κροατία, η οποία περνά μπροστά (35-37).
22:46
Ημίχρονο: Ρωσία - Γαλλία 36-34.
22:47
Ημίχρονο: Ολλανδία - Κροατία 35-39.
22:50
Oι Λιθουανοί διατηρούν το προβάδισμα, αλλά οι Εσθονοί δεν παρατούν τη μάχη (41-45).
22:54
Η Εσθονία περνά μπροστά με σερί 7-0 (48-47).
22:56
Η Ισπανία ξεκινά με 5-0 το δεύτερο ημίχρονο, η διαφορά γίνεται διψήφια (36-46) και κάπου εδώ η σεμνή τελετή λαμβάνει τέλος.
22:57
Τέλος τρίτης περιόδου: Εσθονία - Λιθουανία 51-49.
23:01
Eπιμέρους σκορ 11-2 για την Ισπανία στην τέταρτη περίοδο (38-52).
23:05
Ο Γκασόλ φτάνει τους 21 πόντους, ενώ η Ισπανία προηγείται 57-44 της Ισλανδίας.
23:06
Ο Σίμον σκοράρει σε καίρια σημεία. Εν προκειμένω, διευρύνει στους 8 τη διαφορά της Κροατίας επί της Ολλανδίας (39-45).
23:07
Σε ντέρμπι εξελίσσεται το ματς της Ρίγα, καθώς η Εσθονία κρατάει γερά και προηγείται 58-54 της Λιθουανίας (05:10 πριν από το τέλος).
23:09
Η Κροατία δείχνει να καθαρίζει το ματς, αφού η Ολλανδία έχει σιγήσει στο επιθετικό σκέλος.
23:11
Η Εσθονία έχει κάνει πέντε φάουλ στην τέταρτη περίοδο, ενώ η Λιθουανία κανένα. Σταθερά μπροστά οι τυπικά γηπεδούχοι με 62-55.
23:13
Ο Σάφτεναρ προσπαθεί να ξαναβάλει στο κόλπο την Ολλανδία, η οποία μειώνει σε 47-51.
23:14
Πόντο-πόντο Ρώσοι και Γάλλοι στην τρίτη περίοδο.
23:18
Ψύχραιμος ο Καβαλιάουσκας από τη γραμμή των βολών, μειώνει σε 62-60 για την Λιθουανία (01:52 πριν από το τέλος).
23:19
Η Γαλλία ανακτά το προβάδισμα στα 41'' πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου (52-53).
23:20
Τελευταία δευτερόλεπτα στο ματς της Ρίγα.
23:22
O Κουζμίνσκας ευστοχεί στα 28'' και η Λιθουανία ισοφαρίζει 62-62.
23:23
Ο Ματσιούλις βάζει ένα πολύ δύσκολο καλάθι στα 2.4'' και η Λιθουανία προηγείται 64-62. Τάιμ άουτ ο Σοκ.
23:24
Ο Άρμπετ αστοχεί σε μακρινό σουτ. Τελικό: Εσθονία - Λιθουανία 62-64
23:26
Η Ρωσία προηγείται 61-55 της Γαλλίας και κάπου εδώ ο Κολέ αρχίζει να ιδρώνει.
23:27
Στο μεταξύ, Ισλανδία - Ισπανία 64-84 και Ολλανδία - Κροατία 55-62.
23:32
H Iσπανία έβαλε 98 πόντους χθες επί της Ιταλίας και απόψε φαντάζει βέβαιο ότι θα τους υπερβεί. Η διαφορά είναι ότι τώρα θα νικήσει.
23:33
Η Ολλανδία έχει επιμέρους σκορ 9-2 στην τέταρτη περίοδο και μειώνει σε 62-64.
23:34
Οι "τρικολόρ" δεν μπορούν να προσπεράσουν με τίποτα. Τουναντίον, ο Κουρμπάνοφ ευστοχεί σε τρίποντο και γράφει το 64-58.
23:36
Στον πόντο η Γαλλία (64-63).
23:37
Καλάθι και φάουλ ο Τόμιτς, ανάσα για την Κροατία (62-67).
23:38
Τελικό: Ισλανδία - Ισπανία 73-99
23:39
Η Γαλλία κατέγραψε 10-0 σερί, αλλά ο Μόνια απαντά με τρίποντο (67-68).
23:40
Πάρκερ και Ντιό σε ρόλο βοηθού προπονητή από τον πάγκο! Ο πρώτος το έχει ξανακάνει.
23:41
Σταθερά μπροστά η Κροατία (69-72) κι ενώ απομένουν 01:53 για το τέλος.
23:45
Ο Γκομπέρ βάζει τέλος στις ελπίδες των Ρώσων και η Γαλλία παίρνει τη νίκη (67-74).