"Δήμιος" της Ούνιξ η Νίζνι, ο Άντερσον έσωσε τη Ζαλγκίρις, "επέλεξε" όμιλο η Άλμπα (VIDEO)

Η πρωτάρα στην Ευρωλίγκα Νίζνι Νόβγκοροντ νίκησε στο ρωσικό εμφύλιο την Ούνιξ και προκρίθηκε στο Top16. Ο Άντερσον γλίτωσε τη Ζαλγκίρις από το σοκ του αποκλεισμού και η ομάδα των Ζήση-Καϊμακόγλου έμεινε εκτός συνεχίζοντας στο Eurocup. Έπαιξαν για να παίξουν Ερυθρός Αστέρας και Μπασκόνια, διάλεξε να χάσει η Άλμπα.

Νίζνι Νόβγκοροντ - Ούνιξ 78-74

Ήταν η τρίτη εφετινή νίκη της Νίζνι επί της Ούνιξ, αλλά αυτή που μέτρησε περισσότερο, αφού της χάρισε το εισιτήριο για τη συμμετοχή της στο Top16. Ένα ηρωικό επίτευγμα από τους παίκτες του Μπαγκάτσκις, οι οποίοι χωρίς τον ηγέτη τους και πρώτο σκόρερ στην Ευρωλίγκα (Τέιλορ Ρότσεστι) ανέτρεψαν διαφορά δώδεκα πόντων (23-11) και με τρομερή αυτοπεποίθηση στην τελευταία περίοδο έκαναν την υπέρβαση.

Η Ούνιξ "αυτοκτόνησε". Γιατί εκτός από το +12 απώλεσε διαφορές εννέα πόντων (40-49 στο 25'). Στην άμυνα ωστόσο είχε τραγικές αντιδράσεις, επέτρεψε στους γηπεδούχους να βρουν εύκολα σκορ και το παιχνίδι να γυρίσει όταν ο Κίνσεϊ μείωσε στους δύο (54-56). Με το μομέντουμ η Νίζνι προσπέρασε 61-60 στο 35' και έφτασε στο 69-63 μ' ένα απίθανο τρίποντο από Χβοστόφ. Ο Τόμπικινς πέτυχε ακόμη ένα μεγάλο σουτ από την κορυφή για το 71-66 και αφού Λάνγκφορντ και Τζέρελς έχασαν δύο κρίσιμα σουτ οι πρωτοπόροι και αήττητοι στη United League πανηγύρισαν μια μεγάλη επιτυχία.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 35-42, 54-56, 78-74

Νίζνι: Μπαμπούριν 6(2), Παραχούσκι 10(7ρ), Αντόνοφ 9(1/7τρ), Πατσάτσια 3(1τρ, 4ρ), Χβοστόφ 10(2), Τόμπσον 23(6/12δ, 2/2τρ, 6ρ), Σαβέλγεφ, Κριβοσέεφ, Τόμπκινς 17(1τρ, 5ρ), Γκολόβιν

Ούνιξ: Ουάιτ 15(1τρ, 4ρ), Λάνγκφορντ 24(9/14δ, 1τρ, 10ρ, 5ασ), Ζήσης 8(2τρ, 4ασ), Μπίκοφ, Σανικίντζε 6, Χουμπάνοφ, Σοκόλοφ, Καϊμακόγλου 3(1τρ, 3ρ), Φίσερ 7, Τζέρελς 11(3/6τρ)

Ζαλγκίρις - Σάσαρι 80-79

Η Ζαλγκίρις έφτασε ένα βήμα πριν από τον γκρεμό, είδε τον αποκλεισμό κατάματα, αλλά ο Τζέιμς Άντερσον ήταν εκεί για να την κρατήσει ζωντανή. Παρά το γεγονός ότι η αποκλεισμένη Σάσαρι ήταν βαθμολογικά αδιάφορη, όχι μόνο στάθηκε ανταγωνιστικά, αλλά έφερε σε πολύ δύσκολη θέση τους πρωταθλητές Λιθουανίας στο ματς του Κάουνας.

Μολονότι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 49-34, έπεσαν στην παγίδα της χαλαρότητας, πιστεύοντας ότι έχουν τελειώσει τη δουλειά, και έδωσαν το δικαίωμα στην ιταλική ομάδα να γυρίσει το ματς. Αφού η Σάσαρι ισοφάρισε 62-62, ξέφυγε ακόμη και εννέα πόντους (75-66 στα 3:30 πριν από τη λήξη) τρομάζοντας παίκτες και κοινό στην Αρένα.

Ήταν η στιγμή που ο Άντερσον έφερε τα... κάτω πάνω. Προσέφερε σκορ, μοίρασε ασίστ και πήρε φάουλ, με αποτέλεσμα όλα να κριθούν στο τελευταίο λεπτό. Ο Εμπότζ των φιλοξενούμενων πήγε δύο φορές στη γραμμή των βολών και 2/4 και με το σκορ στο 77-79 ο Αμερικάνος ηγέτης ανέλαβε την τελευταία επίθεση των 7''. Με καλάθι, κερδισμένο φάουλ και εύστοχη βολή ολοκλήρωσε την αποστολή του και έστειλε τη Ζαλγκίρις στο Top16 (μαζί με Παναθηναϊκό).

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 49-37, 62-60, 80-79

Ζαλγκίρις: Τσέρι, Λεκαβίτσιους 10(2), Γκουντάιτις 3(5ρ), Καρινιάουσκας 4, Σονγκάιλα 13(4ρ), Λιπκεβίτσιους, Γιανκούνας 9(9ρ), Γιαφτόκας 8(5ρ), Μιλάκνις 5(1/8τρ, 5ρ), Άντερσον 26(4/8δ, 5/12τρ, 3ρ, 3ασ), Ουλάνοβας 2

Σάσαρι: Λόγκαν 11(3/6τρ), Σόσα 10(1/5τρ, 4ασ), Φορμέντι 5(1), Ντεβέκι 3, Λαβάλ 8(7ρ), Κέσα 14(3/3τρ), Ντάισον 7(7ασ), Σακέτι 5(1τρ, 5ρ), Εμπότζ 8, Βανούτσο, Τόντιτς 8(1τρ, 4ρ)

Άλμπα - Τσεντεβίτα 67-70

Μετά την ήττα της Μάλαγα στο Τελ Αβίβ η Άλμπα είχε το δικαίωμα επιλογής ομίλου στο Top16. Αν και στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς έχτισε διψήφιο προβάδισμα πηγαίνοντας στο +13 (36-23), μετά το 49-36 εμφάνισε σημάδια... αποσύνθεσης. Η Τσεντεβίτα εκμεταλλεύτηκε το γεγονός αυτό και ροκανίζοντας λεπτό με το λεπτό την εις βάρος της διαφορά έφτασε να προηγηθεί 56-53. Η Άλμπα έτρεξε ένα μικρό σερί για το 62-58, αλλά οι Κροάτες δεν πτοήθηκαν και αφού προσπέρασαν 65-62 δεν ξανακοίταξαν πίσω. Ο Ζούμπτσις έκανε το 68-64 και το τρίποντο του Ρενφρόε δεν άλλαξε την ιστορία.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 32-23, 51-43, 67-70

Άλμπα: Γκίφεϊ 11(2), Κινγκ 1, Βάργκας 6(2), Μπάνιτς 4, Στογιανόφσκι, Ρενφρόε 13(3/7τρ, 5ρ, 7ασ), Βάγκνερ, Χάμοντς 9(1), ΜακΛιν 16(6/7δ, 7ρ, 5ασ), Ραντόσεβιτς 7(5ρ)

Τσεντεβίτα: Μάζαλιν 6, Ζούμπτσιτς 8(1τρ, 7ρ), Ράμλιακ 3(1), Πίλεπιτς 7(1), Μπάμπιτς 10(2τρ, 5ρ), Ζγκάνετς 3, Μπίλαν 12(6ρ), Ντέλας 6, Γκόρντιτς 8, Ούκιτς 7(1), Αράποβιτς

Ερυθρός Αστέρας - Μπασκόνια 90-82

Μάλλον... αδιάφορα αντιμετώπισαν Ερυθρός Αστέρας και Μπασκόνια το πού θα καταλήξουν στο Top16. Σ' ένα παιχνίδι με γρήγορο ρυθμό, κάτι που ευνόησε τον Μάρκους Ουίλιαμς, και χαλαρές άμυνες οι γηπεδούχοι, παίζοντας μπροστά σε κενές εξέδρες λόγω της τιμωρίας τους, πήραν ακόμη μία νίκη στην έδρα τους και επιβεβαίωσαν την εξαιρετική πορεία τους στην κανονική περίοδο με τη δεύτερη θέση στον όμιλο που τους φέρνει με τον Παναθηναϊκό. Αντίθετα η Μπασκόνια, για την οποία ο Ερτέλ δεν έπαιξε ούτε 15 λεπτά, δείγμα της διάθεσης των δύο προπονητών, πέφτει ξανά με τον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 46-45, 70-63, 90-82

Ερ.Αστέρας: Ουίλιαμς 23(3/6τρ, 5ρ, 8ασ), Ντάνγκουμπιτς 9(1), Μίτροβιτς 10(3/4δ, 9ρ), Λάζιτς 2, Μπλάζιτς 11(1), Κάλινιτς 5, Μαριάνοβιτς 12(12ρ), Τζένκινς 5, Γιόβιτς 4, Τσίρμπες 9(4/5δ)

Μπασκόνια: Τζέιμς 13(5/9δ, 0/6τρ), Άιβερσον 5(6ρ), Κοζέρ 10(1τρ, 5ασ), Σενγκέλια 2, Ντιόπ, Τιλί 14(2τρ, 7ρ), Μπέγκιτς 2, Βούγιατσιτς 3(1), Σαν Εμετέριο 9(1), Ερτέλ 8(2τρ, 7ασ), Μπέρτανς 16(4/7τρ)

Φενέρμπαχτσε - Μπάγερν 87-81

Με φόρα από τις έξι σερί νίκες στη ρέγκιουλαρ σίζον πηγαίνει η Φενέρμπαχτσε στο Top16. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, δεδομένου ότι είχε μηδαμινές πιθανότητες να κλέψει την πρωτιά του ομίλου, έπαιξε ελεύθερο μπάσκετ, ανέβασε από νωρίς το τέμπο και δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα μετά το 7-6. Προηγήθηκε μάλιστα 26-16, 42-33 και 68-56, προτού η Μπάγερν κάνει την αντεπίθεσή της και χάσει τιμητικά στο τελευταίο παιχνίδι της στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 42-33, 64-56, 87-81

Φενέρμπαχτσε: Γκάουντλακ 4, Χίκμαν 7(1τρ, 4ρ), Μπιέλιτσα 14(5/5δ, 6ρ), Ερντέν 5, Μαχμούτογλου 3(1), Μπογκντάνοβιτς 16(5/5δ, 2/5τρ, 4ασ), Τσετίν 5(1), Σαβάς 15(6/7δ), Ουγκουρλού 2, Βέσελι 9, Σίπαχι, Πρέλντζιτς 7

Μπάγερν: ΜακΚάλεμπ 16(3/6τρ, 5ασ), Σαφάρτζικ 3(1), Στάιγκερ, Ντέντοβιτς 19(5/6δ, 3/5τρ), Στίματς 6(8ρ), Τσίπσερ 3(1), Σαβάνοβιτς 9(1τρ, 4ρ, 4ασ), Γκαβέλ 9(3/4τρ, 4ασ), Ίντμπιχι, Τέιλορ 5(1), Μπράιαντ 11(5ρ)