Μάχη 50 λεπτών και νίκη για Γαλατάσαραϊ, δραπέτευσε η Ρεάλ (VIDEOS)

Μετά από επική μάχη που κρίθηκε στις δύο παρατάσεις η Γαλατάσαραϊ νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα στο Αμπντί Ιπεκτσί. Με ζευγάρι βολών από τον Ροντρίγκεθ στα 4.9'' η Ρεάλ νίκησε τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας

Γαλατάσαραϊ - Ερ.Αστέρας 110-103

Ήταν από κάθε άποψη το πιο συγκλονιστικό παιχνίδι που έχει γίνει έως τώρα στην εφετινή Ευρωλίγκα, μόνο και μόνο για τον τρόπο που ισοφάρισε η Γαλατάσαραϊ, στέλνοντας το ματς στην πρώτη παράταση. Ο Έρτσεγκ σούταρε από τα 8,5 μέτρα μην έχοντας άλλη επιλογή, ευστόχησε και όλα άρχισαν από το μηδέν.

Με τα τρίποντα του Κάλινιτς ο καλύτερος για 40 λεπτά Αστέρας πήρε ξανά τα ηνία, αλλά η τουρκική ομάδα επέστρεψε πάλι και με βολές του Αρόγιο διεκδίκησε τη νίκη σε δεύτερο έξτρα 5λεπτο. Ο Πορτορικάνος ήταν εν τέλει εκείνος που έκρινε το ματς. Άστοχος στο προηγούμενο διάστημα, πέτυχε δύο καθοριστικά τρίποντα που έστειλαν την Γαλατάσαραϊ στο +7 (107-100) και ξεδιάλυνε την κατάσταση. Εκείνο που δεν πέτυχαν οι γηπεδούχοι ήταν να καλύψουν τη διαφορά των οκτώ πόντων από τον πρώτο αγώνα, αφού ο Αρσλάν έκανε φάουλ στα 0.2'' και ο Μίτροβιτς ευστόχησε στις βολές. Ήταν το μοναδικό κέρδος για έναν Ερυθρό Αστέρας που αυτοκτόνησε δις.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 45-40, 54-63, 82-82(κ.α), 96-96, 110-103

Γαλατάσαραϊ: Έρτσεγκ 32(3/8δ, 4/7τρ, 7ρ), Τζαβάι 2, Γκονλούμ 15(6/7δ, 7ρ), Βουγιούκας 4, Αλντεμίρ 4, Αραντόρι 2, Αρόγιο 26(2/8δ, 6/17τρ, 6ασ), Γκιουλέρ 10(1τρ, 8ρ), Αρσλάν 15(2τρ, 6ασ), Ουράλ

Ερ.Αστέρας: Ουίλιαμς 8(1/9τρ, 5ρ, 17ασ), Ντάνγκουμπιτς, Μίτροβιτς 30(5/6δ, 4/8τρ, 4ρ, 3ασ), Λάζιτς 7(1), Μπλάζιτς 7, Κάλινιτς 21(5/7δ, 3/5τρ), Μαριάνοβιτς 23(7/10δ, 17ρ), Τέιτς 5(1), Τζένκινς, Τσίρμπες 2

Ζαλγκίρις - Ρεάλ 66-68

Δεν ήταν καθόλου εύκολο το έργο της Ρεάλ στο Κάουνας παρά το 24-14 στην πρώτη περίοδο. Η Ζαλγκίρις έσφιξε την άμυνά της και με άξονα της αντεπίθεσής της τον τρομερό Τζέιμς Άντερσον (12 πόντοι στη δεύτερη περίοδο) ισορρόπησε την κατάσταση (38-38). Μάλιστα προηγήθηκε 52-49 με τρίποντο του Γιανκούνας και έχοντας το μομέντουμ στρίμωξε στο σχοινιά τους Μαδριλένους. Στο διάστημα μάλιστα που η Ρεάλ ήταν επιθετικά εγκλωβισμένη ξέφυγε 65-56!

Εφτάψυχη ωστόσο η ομάδα του Πάμπλο Λάσο, βρήκε δύο σερί τρίποντα και με σερί 10-0 έφτασε στην ανατροπή. Ο Γιανκούνας ισοφάρισε 66-66 με μία βολή, αλλά ο Μιλάκνις έκανε αχρείαστο φάουλ στον Ροντρίγκεθ, ο οποίος από τη γραμμή του φάουλ στα 4.9'' πριν από τη λήξη διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Στο σουτ της ισοφάρισης αστόχησε ο λαβωμένος Άντερσον.

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 38-38, 57-53, 66-68

Ζαλγκίρις: Λεκαβίτσιους 2, Γκουντάιτις, Καρινιάουσκας 2, Σονγκάιλα 6, Λιπκεβίτσιους 4, Γιανκούνας 17(2/3δ, 3/4τρ, 8ρ), Γιαφτόκας 4, Μιλάκνις 6, Άντερσον 21(6/12δ, 3/6τρ, 9ρ, 3ασ), Ουλάνοβας 4

Ρεάλ: Ρίβερς, Νοσιόνι 11(2), Καμπάτσο, Μασιούλις 9(1), Ρέγες 4, Ροντρίγκεθ 14(2τρ, 7ασ), Αγιόν 7, Κάρολ 4, Γιουλ 11(1), Μπουρούσης 4(9ρ), Μεϊρί 4

Μάλαγα - Τσεντεβίτα 82-73

Η Μάλαγα είχε ανάγκη τη νίκη και το άγχος λίγο έλειψε να την καταβάλει, αλλά με το επιμέρους 16-10 στην τελευταία περίοδο κατέβαλε την αντίσταση της Τσεντεβίτα και έπιασε ξανά τη Μακάμπι στη δεύτερη θέση του 2ο ομίλου. Η ομάδα του Ρέπεσα ήταν κακός βραχνάς χάρη στα πολλά επιθετικά ριμπάουντ και τους πόντους του Μπίλαν, αλλά μετά το 68-67 δεν μπόρεσε ν' ακολουθήσει. Ισίως στο τελευταίο πεντάλεπτο πέτυχε μόνο τέσσερις πόντους και παραδόθηκε.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 44-41, 66-63, 82-73

Μάλαγα: Μάρκοβιτς 5(1), Βασιλειάδης 10(2/5τρ), Τούλσον 19(3/6δ, 3/4τρ, 4ασ), Τόμας 3, Σουάρεθ 8(2/7τρ), Γκρέιντζερ 3, Βάθκεθ 3(8ρ), Κουζμίνσκας 14(6/8δ), Στέφανσον, Γκριν 4, Γκολούμποβιτς 13(6/9δ, 9ρ)

Τσεντεβίτα: Ζούμπτσιτς 3(1), Ράμλιακ 9(3/5δ, 1/4τρ, 6ρ), Πίλεπιτς 2, Ντέλας, Ζγκάνετς, Μπίλαν 21(8/13δ, 8ρ), Ντέλας 4, Γκόρντιτς 9(6ρ), Ούκιτς 15(4/9δ, 1/6τρ, 6ρ, 9ασ), Αράποβιτς 10

Σάσαρι - Νίζνι Νόβγκοροντ 82-89

Αποφασιστικό βήμα πρόκρισης για τη Νίζνι Νόβγκοροντ το διπλό στη Σαρδηνία. Η ρωσική ομάδα γκρέμισε ό,τι είχε χτίσει στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, όταν προηγήθηκε 50-39, και έδωσε την ευκαιρία στη Σάσαρι όχι μόνο να επανέλθει αλλά και να προσπεράσει 55-53. Έκτοτε οι δυο ομάδες συμβάδιζαν και εναλλάσσονταν στο προβάδισμα έως τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι μετέτρεψαν το εις βάρος του 74-68 στο υπέρ τους 82-74 και έριξαν στο καναβάτσο τους κυπελλούχους Ιταλίας. Η Σάσαρι πλησίασε στους τρεις (79-82, 38:30), αλλά με ευστοχία στις βολές και έναν εκπληκτικό Ρότσεστι οι δευτεραθλητές της United League έκαναν δύο τις νίκες τους επί των γηπεδούχων και ουσιαστικά τους απέκλεισαν.

Τα δεκάλεπτα: 25-30, 46-53, 65-63, 82-89

Σάσαρι: Λόγκαν 6(1/5τρ, 5ασ), Σόσα 13(2/6τρ, 4ασ), Σάντερς 17(2/8τρ), Ντεβέκι 2, Λαουάλ 7(10ρ), Ντάισον 10(1/6τρ), Σακέτι 8(2), Μπρουκς 13(3/4τρ), Τόντιτς 6(1)

Νίζνι: Μπαμπούριν 11(2), Παραχούσκι 12(5ρ), Αντόνοφ 8(2), Πατσάτσια, Χβοστόφ 1, Κίνσεϊ 15(1/7τρ, 9ρ), Ρότσεστι 29(4/6δ, 5/9τρ, 7ασ), Κριβοσέεφ, Τόμπκινς 13(6/11δ, 15ρ, 5ασ), Γκολόβιν