Απέδρασε με νίκη η ΤΣΣΚΑ, μεγάλο διπλό της Μιλάνο στο Μόναχο, άνετα η Μπαρτσελόνα

Η ΤΣΣΚΑ δεν είχε εύκολο έργο στην Κροατία κόντρα στην Τσεντεβίτα αλλά κατάφερε να βρει τον τρόπο να επικρατήσει. Η Μιλάνο περιέπλεξε την κατάσταση στον όμιλο του Παναθηναϊκού με το διπλό στο Μόναχο, ενώ η Μπασκόνια νίκησε σχεδόν στην εκπνοή τη Γαλατάσαραϊ. Άνετη νίκη για Μπαρτσελόνα και Μάλαγα.

Τσεντεβίτα - ΤΣΣΚΑ 72-76

Οι Ρώσοι δεν έπαιξαν καλή άμυνα στο πρώτο ημίχρονο (δέχθηκαν 39 πόντους) και βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ. Σ' αυτόν ακριβώς τον τομέα βελτίωσαν την επίδοσή τους κατά το τρίτο δεκάλεπτο και έγιναν το φαβορί για τη νίκη. Με τους Ντε Κολό, Ουίμς και Τεόντοσιτς να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη προηγήθηκε με 59-72 και εξασφάλισε την επιτυχία έστω και αν η Τσεντεβίτα μείωσε σε 70-74 λίγο πριν από το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 39-36, 49-53, 72-76

Τσεντεβίτα: Μαζάλιν 1, Ζούμπσιτς, Ράμλιακ 7, Πίλεπιτς 5, Μπάμπιτς 5, Ντέλας 3, Ζγκάνετς 6, Μπίλαν 10, Μάριο Ντέλας 1, Γκόρντιτς 21, Ούκιτς 13, Αράποβιτς

ΤΣΣΚΑ: Ντε Κολό 14, Τεόντοσιτς 14, Φριτζόν 5, Νίκολς 7, Τζάκσον 3, Ουίμς 13, Βοροντσέβιτς 10, Καούν 6, Χάινς 4

Μπάγερν - Μιλάνο 74-81

Η Μιλάνο απέκτησε προβάδισμα 15 πόντων στην πρώτη περίοδο (21-6 στο 6'), αλλά το παιχνίδι είχε πολύ... ψωμί. Η Μπάγερν ανέτρεψε γρήγορα την εις βάρος της κατάσταση, ισοφάρισε 25-25 με τον Σαβάνοβιτς και μετά το 12' οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, πότε έπαιρνε η μία και πότε η άλλη. Τουλάχιστον μέχρι το 34', όταν οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν 69-67 και τρέχοντας σερί 7-0 ξέφυγαν 74-67 3,5'' πριν από το φινάλε. Οι πρωταθλητές Γερμανίας αντέδρασαν, αλλά το τρίποντο του Ράγκλαντ τούς έκοψε τα φτερά και η Μιλάνο πανηγύρισε μια πολύ χρήσιμη νίκη στον όμιλο του Παναθηναϊκού.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 43-43, 59-56, 74-81

Μπάγερν: Σαφάρτζικ 15(4/6τρ), Μίτσιτς 4, Μπένζινγκ 8(2), Τζέντοβιτς 3, Στίματς 12(5/8δ), Σαβάνοβιτς 13(1/5τρ), Γκαβέλ 6(4ασ), Γιάγκλα 3, Μπράιαντ 10(10ρ)

Μιλάνο: Ράγκλαντ 16(3/7τρ), Μπρουκς 5(1), Τζεντίλε 9(1), Τσερέλα, Μέλι 2, Κλέιζα 11(3/3δ, 1τρ, 4ρ), Τζέιμς 4, Χάκετ 16(2τρ, 4ρ, 6ασ), Σάμιουελς 10, Μος 8(1/5τρ, 5ρ)

Μπαρτσελόνα - Τούροφ 86-67

Υπόθεση ενός δεκαλέπτου αποδείχθηκε η νίκη της Μπαρτσελόνα επί της Τούροφ στο "Παλάου Μπλαουγκράνα". Από το 23-21 του 10', η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έφτασε στο 49-37 στο 20' μην επιτρέποντας στους Πολωνούς να κάνουν άλλα όνειρα για το ματς. Σ' αυτό το διάστημα, ο Ντόελμαν έκανε όργια και τελείωσεε το ματς με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Αλλους 1`4 είχε ο Τόμας ενώ ο Τόμιτς βοήθησε αρκετά με 10 πόντους και 9 ριμπάουντ. Απαντες δε έπαιξαν και για τον απόντα Χουάν Κάρλος Ναβάρο (ελαφρά τραυματίας).

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 49-37, 72-55, 86-67

Μπαρτσελόνα: Ντόελμαν 20, Χάκανσον, Χεζόνια 3, Χουέρτας 6, Αμπρίνες 10, Σατοράνσκι 1, Πλάις 4, Τόμας 16, Ολεσον 6, Λάμπε 8, Νάχμπαρ 2, Τόμιτς 10.

Τούροφ: Κόλινς 15, Κούλιγκ 19, Κιλίνσκι 7, Χάραμαζ 5, Ντίλεβιτς 2, Μολντοβεάνου 5, Νίκολιτς 9, Τέιλορ 3, Ράιτ, Ζιγκεράνοβιτς 2.

Μπασκόνια - Γαλατάσαραϊ 91-90

Η Μπασκόνια υπερασπίστηκε την έδρα της με καλάθι του Άιβερσον στα 2.3'' πριν από τη λήξη. Εξέλιξη που αποτύπωσε το αμφίρροπο του αγώνα στη Βιτόρια, αφού παρά το 61-53 και το 80-72 της Γαλατάσαραϊ στην τρίτη και τέταρτη περίοδο, τίποτα δεν κρίθηκε πριν από τα τελευταία δεύτερα. Με τους τέσσερις πόντους του Αρόγιο η τουρκική ομάδα φάνηκε ν' αγκαλιάζει τη νίκη, αλλά ούτε την επίθεση που είχε εκμεταλλεύτηκε ούτε την άμυνα έβγαλε χάνοντας για δεύτερη φορά μακριά από την Κωνσταντινούπολη.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 47-49, 70-70, 91-90

Μπασκόνια: Άιβερον 17(7/9δ, 6ρ), Κοζέρ 7(1), Σενγκέλια 6, Πέρκινς 3(1τρ, 4ρ), Χάμιλτον 5(1), Τιλί 2, Βούγιασιτς 14(3/6τρ), Σαν Εμετέριο 8(1/4τρ, 4ρ), Ερτέλ 17(5/7δ, 2/3τρ, 8ασ), Μπέρτανς 12(2)

Γαλατάσαραϊ: Μίτσοφ 20(4/6δ, 2/6τρ, 4ασ), Έρτσεγκ 24(3/8δ, 6/9τρ, 5ρ), Γιονλούμ 5, Βουγιούκας 4, Αλντεμίρ 14(9ρ), Αραντόρι 2, Αρόγιο 11(2/7τρ, 8ασ), Γκιουλέρ 7(7ρ), Αρσλάν 3

Μάλαγα - Λιμόζ 75-69

Στο κατόπι της ΤΣΣΚΑ η Μάλαγα, λύγισε και τη Λιμόζ κάνοντας τρεις τις επιτυχίες της στον όμιλο. Η νίκη της ομάδας του Πλάθα δεν ήταν όσο αγχωτική αποτυπώνεται στο τελικό σκορ, αφού στα 34'' πριν από το φινάλε της τρίτης περιόδου προηγήθηκε ακόμη και 63-46. Απλώς χαλάρωσε περισσότερο απ' όσο θα έπρεπε στο τελευταίο δεκάλεπτο και στο 35' οι πρωταθλητές Γαλλίας πλησίασαν στους πέντε (67-62). Γκρέιντζερ και Βάθκεθ αποκατέστησαν τις ισορροπίες και η Ουνικάχα δεν κινδύνευσε περαιτέρω.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 38-36, 63-50, 75-69

Μάλαγα: Μάρκοβιτς 6(2τρ, 4ασ), Σολουάδε, Βασιλειάδης 5(1), Τούλσον 5(1τρ, 5ασ), Τόμας 8(9ρ), Καράχοντζιτς, Γκρέιντζερ 4(5ρ, 8ασ), Βάθκεθ 13(5/9δ, 4ρ), Κουζμίνσκας 11(1τρ, 5ρ), Στέφανσον 4, Γκριν 8, Γκολούμποβιτς 11(5/8δ)

Λιμόζ: Σμιθ 14(3/6τρ, 4ρ, 5ασ), Βεστερμάν 10(2τρ, 5ρ, 9ασ), Καμαρά 6, Μπατίστα 8(5ρ, 4ασ), Αμαγκού 6(2), Μορμάν 4, Κάρι 4, Σάουθλαντ, Μπουνγκού-Κολό 11(1), Πλάιστεντ, Ζερμπό 6