Μπαρτσελόνα - Ρεάλ Μαδρίτης 62-100

Η Ρεάλ διέλυσε 100-62 την Μπαρτσελόνα στον clasico ημιτελικό του Final Four του Μιλάνου και έκλεισε ραντεβού με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στη μάχη για την κούπα.

Η εξέλιξη

Ο ισπανικός εμφύλιος δεν θα μπορούσε να κριθεί στο 12-4 με το οποίο η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε στο 4'. Από τη μία οι πολλές χαμένες βολές των "μπλαουγκράνα" και από την άλλη η είσοδος του Σλότερ ισορρόπησαν την κατάσταση στο παρκέ.

Η Ρεάλ μείωσε 13-12, ισοφάρισε 16-16 και προσπέρασε 19-18 με τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ να αποσυντονίζει την άμυνα της Μπάρτσα. Ο κορυφαίος παίκτης της σεζόν στην Ευρωλίγκα οδήγησε τη "βασίλισσα" μέχρι το 31-20, τη στιγμή που οι Καταλανοί, χωρίς σκορ από τον Ναβάρο, έδειχναν εγκλωβισμένοι (34-23, 41-30). Το -8 (37-45) του 20', έχοντας επιστρέψει από το -13, τους χάρισε ελπίδα, αλλά οι Μαδριλένοι φρόντισαν να διατηρούν χωρίς πρόβλημα έλεγχο. Μάλιστα ο Ντάρντεν έκανε το 53-39 στο 23'.

Η Μπαρτσελόνα δεν βρήκε αντίδοτο στο σημείο που έπρεπε. Υστέρησε σε κάθε επιμέρους κατηγορία, από τα ποσοστά και τα ριμπάουντ έως τα λάθη και τις ασίστ, και μετά το 66-47 πέταξε λευκή πετσέτα. Η Ρεάλ εκμεταλλεύτηκε κάθε ευκαιρία, έβαλε μεγάλα σουτ και μετά το 73-48 του 30' έκανε επίδειξη ισχύος. Μέχρι 90-54 και 96-59 προηγήθηκε η "βασίλισσα", παίζοντας συνεχώς στα κόκκινα!

Η καλύτερη πεντάδα

1. Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ, ο οποίος με μια μαγική εμφάνιση επιβεβαίωσε γιατί ανακηρύχθηκε καλύτερος παίκτης στη διοργάνωση.

2. Ο Νίκολα Μίροτιτς, καθώς "πλήγωσε" από πολλές απόψεις την άμυνα της Μπαρτσελόνα

3. Ο Ρούντι Φερνάντεθ, γιατί οι πόντοι που πέτυχε ήρθαν σε καθοριστικά σημεία.

4. Ο Φελίπε Ρέγες, έχοντας κερδίσει όλες τις μάχες που έδωσε.

5. Ο Άντε Τόμιτς, ο μόνος που στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων από την Μπαρτσελόνα.

Το φύλλο αγώνα

Η Ρεάλ όχι μόνο προκρίθηκε στον τελικό του Final Four, αλλά το έκανε με τρόπο εμφατικό απέναντι στη μεγάλη αντίπαλό της. Η παρέα του Σέρχιο και του Ρούντι έπαιξε το δικό της μπάσκετ, τιμώρησε κάθε λάθος της Μπαρτσελόνα, δεν πανικοβλήθηκε στο κενό διάστημά της και δημιούργησε τις συνθήκες για να πάει με τρομερή αυτοπεποίθηση στον τελικό. Είναι το φαβορί και λογικά δεν θα χάσει την κούπα. Είναι η χρονιά της και αυτό δεν αμφισβητείται.

Το live του ημιτελικού

21:08
Καλησπέρα σας από το Mediolanum Forum!
21:09
Η Μακάμπι πανηγύρισε προ ολίγου την πρόκρισή της στον μεγάλο τελικό της Κυριακής και σε λίγη ώρα (22:00) θα μάθουμε τον δεύτερο φιναλίστ, ανάμεσα στην Μπαρτσελόνα και τη Ρεάλ Μαδρίτης!
21:10
Ο σημερινός ημιτελικός στο Mediolanum Forum θα είναι το πέμπτο φετινό clásico μεταξύ Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης, σε όλες τις διοργανώσεις φέτος.
21:11
Η ''Βασίλισσα'' είχε πάρει τον... αέρα της Μπαρτσελόνα με τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στον τελικό του ισπανικού Super Copa, στον τελικό του Copa del Rey και στο ματς της liga regular στη Μαδρίτη.
21:12
Όλα αυτά μέχρι το περασμένο Σάββατο (10/05), όταν η Μπαρτσελόνα επικράτησε 86-75 στο Palau Blaugrana και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη σε αναμέτρηση με τη Ρεάλ Μαδρίτης μετά το Game 4 της σειράς των περσινών τελικών στην ACB, στις 16 Ιουνίου!
21:17
Οι Μαδριλένοι αισιοδοξούν να ολοκληρώσουν αυτό που πέρσι άφησαν στη μέση. Να επιστρέψουν, δηλαδή, στην κορυφή της Ευρώπης για πρώτη φορά μετά το 1995.
21:18
Το Final-4 στο Μιλάνο είναι η τρίτη μεγάλη ευκαιρία της ''Βασίλισσας'' μετά το 2011 στη Βαρκελώνη και το 2013 στο Λονδίνο ώστε να κατακτήσει το ένατο πρωτάθλημα Ευρώπης στην πλούσια ιστορίας της.
21:20
Παράλληλα, η Ρεάλ Μαδρίτης φλερτάρει με τη διπλή συμμετοχή στους τελικούς της Euroleague και του Champions League μόλις για τρίτη φορά στην ιστορία της και πρώτη έπειτα από 50 ολόκληρα χρόνια!
21:21
Πάντως η ταυτόχρονη παρουσία των ομάδων μπάσκετ και ποδοσφαίρου της Ρεάλ στους τελικούς των κορυφαίων ευρωπαϊκών διοργανώσεων δεν έφερε γούρι στο ποδοσφαιρικό τμήμα που γνώρισε ισάριθμες ήττες!
21:24
Όσον αφορά τη ''μάχη'' των πάγκων, η σημερινή θα είναι η 30ή προπονητική κόντρα ανάμεσα στον Τσάβι Πασκουάλ και τον Πάμπλο Λάσο.
21:31
Όσον αφορά τον Κώστα Παπανικολάου, ο διεθνής φόργουορντ της Μπαρτσελόνα θέλει να γίνει ο πρώτος παίκτης μετά τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους που κάνει το three-peat, με δεδομένο ότι είχαν προηγηθεί οι back2back τίτλοι με τον Ολυμπιακό!
21:46
Ο Γιάννης Μπουρούσης θα ξεκινήσει βασικός για τη Ρεάλ Μαδρίτης μαζί με τους Σέρχιο Γιουλ, Ρούντι Φερνάντεθ, Τρέμελ Ντάρντεν και Νίκολα Μίροτιτς.
21:49
Ξεκίνησε η παρουσίαση των δυο ομάδων. Πρώτοι οι παίκτες της Ρεάλ Μαδρίτης. Θέλουμε ακόμα 5' για το σπουδαίο clasico του Final-4!
21:51
Δεύτερος ημιτελικός του φάιναλ φορ, όμως στην πραγματικότητα τελικός της Ευρωλίγκα. Αν και τα προγνωστικά δεν επιβεβαιώνονται πάντα, μοιάζει απίθανο ο νικητής του κλάσικο να χάσει τον τίτλο την Κυριακή. Ρεάλ και Μπαρτσελόνα είναι οι καλύτερες ομάδες στο Μιλάνο, αν και η Μακάμπι έκανε ήδη μία υπέρβαση.
21:53
Όλεσον, Χουέρτας, Λόρμπεκ, Τόμιτς και Παπανικολάου οι βασικοί της Μπαρτσελόνα.
21:55
Οι παίκτες των δυο ομάδων στο παρκέ για το εναρκτήριο τζάμπολ. Θα τηρηθεί ενός λεπτού σιγή για την τραγωδία στην Τουρκία.
21:58
Πρώτη επίθεση για τη Ρεάλ Μαδρίτης.
21:59
Ο Γιάννης Μπουρούσης αστοχεί μπροστά στον Τόμιτς.
21:59
Ο Μαρτσελίνιο Χουέρτας ανοίγει στο σκορ στο Mediolanum Forum για την Μπαρτσελόνα (2-0).
22:00
Ο Νίκολα Μίροτιτς ισοφαρίζει σε 2-2 για τη Ρεάλ.
22:00
Ο Λόρμπεκ αστοχεί και ο Μπουρούσης κατεβάζει το αμυντικό ριμπάουντ.
22:01
Ο Γιούλ σκοράρει και η Ρεάλ Μαδρίτης προηγείται 2-4, στο 2'05''.
22:01
Ο Παπανικολάου σκοράρει, κερδίζει φάουλ από τον Γιάννη Μπουρούση, ευστοχεί στη συμπληρωματική βολή και κάνει το 5-4 για τους ''μπλαουγκράνα''.
22:02
Ο Άντε Τόμιτς διαμορφώνει το 7-4 για τους Καταλανούς.
22:03
Ο Χουέρτας κερδίζει το δεύτερο φάουλ του Μπουρούση και διαμορφώνει το 8-4 με 1/2 βολές.
22:05
Ο Χουέρτας συνεχίζει να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα της Ρεάλ. Ο Βραζιλιάνος γκαρντ κερδίζει φάουλ από τον Ντάρντεν και στέλνει τη διαφορά στο +6 (10-4) με 2/2 βολές.
22:06
Ο Χουέρτας βγάζει την ασίστ, ο Τόμιτς (4π. με 2/2 δίπ.) καρφώνει εντυπωσιακά για το 12-4 και ο Πάμπλο Λάσο καλεί εσπευσμένα τάιμ-άουτ!
22:07
Ο Σέρχιο Γιούλ μειώνει σε 12-6 για τη ''Βασίλισσα''. Ο Λάσο πέρασε τον Σλότερ στη θέση του Μπουρούση.
22:09
Ο Παπανικολάου κερδίζει φάουλ από τον Σλότερ όμως αστοχεί και στις δυο βολές. Παραμένει το 12-6 στο 5'23''.
22:10
Ο Λόρμπεκ κερδίζει το δεύτερο φάουλ του Ντάρντεν και διαμορφώνει το 13-6 με 1/2 βολές.
22:11
Ο Σλότερ καρφώνει και η Ρεάλ μειώνει σε 13-10 έπειτα από πάσα του Ρούντι.
22:11
Η Μπαρτσελόνα έριξε το βάρος στην άμυνα στο ξεκίνημα, γι αυτό και δεν συμπεριλήφθηκε στην πρώτη πεντάδα ο Ναβάρο. Οι Καταλανοί διαβάζουν καλύτερα το παιχνίδι, είναι εξαιρετικοί στο πικ εντ ρολ με κορυφαίο τον Χουέρτας και κτυπούν σε όλες τις επιθέσεις με αυτό τον τρόπο τη Ρεάλ. Οι Μαδριλένοι από την πλευρά τους δεν έχουν βρει ρυθμό απέναντι στην καλά διαβασμένη άμυνα της Μπάρτσα.
22:11
Ο Γιούλ με καλάθι στον αιφνιδιασμό μειώνει σε 13-12 και ο Τσάβι Πασκουάλ καλεί τάιμ-άουτ!
22:13
Ο Μπραντ Όλεσον ευστοχεί πίσω από τα 6μ.75 και η Μπαρτσελόνα προηγείται 16-12.
22:14
Ο Νίκολα Μίροτιτς με 2/2 βολές μειώνει σε 16-14.
22:15
Ο Μίροτιτς κόβει εντυπωσιακά τον Ντόρσεϊ και στη συνέχεια ισοφαρίζει σε 16-16 για τη ''Βασίλισσα''!
22:15
Ο Λόρμπεκ δίνει ξανά το προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα. Οι Καταλανοί προηγούνται 18-16 στο Mediolanum Forum.
22:16
Αλλαγή σκηνικού με τη Ρεάλ να εκμεταλλεύεται την είσοδο του Ντόρσεϊ, ο οποίος μπέρδεψε την Μπαρτσελόνα σε άμυνα και επίθεση. Από την άλλη, η συμμετοχή του Σλότερ βοήθησε τη Ρεάλ να δυναμώσει μέσα στη ρακέτα και στις δύο πλευρές του γηπέδου.
22:17
O Σέρχιο Ροντρίγκεθ σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 και η Ρεάλ προηγείται 18-19, στο 1'09'' για τη λήξη της πρώτης περιόδου!
22:17
Στη φωτό το τζάμπολ του μεγάλου ισπανικού εμφυλίου!
22:18
Ο Νάχμπαρ στέλνει τον Μίροτιτς στις βολές και ο άσος της ''Βασίλισσας'' κάνει το 18-20.
22:20
Ο Άντε Τόμιτς από τη γραμμή των βολών ισοφαρίζει 20-20, στα 30'' για τη λήξη της πρώτης περιόδου.
22:22
Η πρώτη περίοδος ολοκληρώνεται στο Mediolanum Forum. Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης είναι ισόπαλες 20-20. Όλα ανοιχτά στο συγκλονιστικό clásico του Final-4!
22:23
Μπαρτσελόνα: 5/11 βολές, 5/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα.
Ρεάλ Μαδρίτης: 3/4 βολές, 7/14 δίποντα, 1/2 τρίποντα.
22:24
Έναρξη δεύτερης περιόδου. Πρώτη επίθεση για την Μπαρτσελόνα. Ο Τόμιτς κερδίζει φάουλ από τον Ρέγιες.
22:24
Ο Νάχμπαρ αστοχεί σε προσπάθεια για δυο πόντους. Επίθεση για τη Ρεάλ.
22:25
Ο Φελίπε Ρέγιες ευστοχεί και η Ρεάλ Μαδρίτης προηγείται 20-22 στο 11'03''.
22:25
Απόλυτη ισοπαλία στην πρώτη περίοδο με την Μπαρτσελόνα να έχει πέντε ριμπάουντ περισσότερα, αλλά και τη Ρεάλ να μην έχει λάθη! Η Μπάρτσα πάει περισσότερο στο πέντε εναντίον πέντε.
22:26
Ο Ρούντι Φερνάντεθ σκοράρει με ταμπλό και η Ρεάλ Μαδρίτης προηγείται 20-24.
22:28
Ο Άντε Τόμιτς κερδίζει φάουλ από τον Ρέγιες όμως αστοχεί και στις δυο βολές! Παραμένει το 20-24.
22:29
Οι Καταλανοί σουτάρουν με το... απογοητευτικό 46% (7/15) από τη γραμμή των βολών!
22:31
Ο Χουέρτας χάνει την μπάλα και ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ σκοράρει στον αιφνιδιασμό πίσω από τα 6μ.75, κάνοντας το 20-27 έπειτα από ασίστ του Κάρολ!
22:32
Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ κερδίζει αντιαθλητικό φάουλ από τον Παπανικολάου και διαμορφώνει το 20-29 από τη γραμμή των βολών, στο 14'. Η Μπαρτσελόνα παραμένει χωρίς πόντο στη δεύτερη περίοδο!
22:32
Ο ρυθμός του πρώτου δεκαλέπτου ταιριάζει περισσότερο στην Μπαρτσελόνα, που είναι καλύτερη στο 5 εναντίον 5 και ξέρει να διαβάζει τις ειδικές καταστάσεις. Οι δύο προπονητές έφτασαν από νωρίς στο βάθος του πάγκου και το ισόπαλο σκορ στην πρώτη περίοδο μάλλον αδικεί τους Καταλανούς. Λογικά το ματς θα κυλήσει στο ίδιο μοτίβο και θα κριθεί στις λεπτομέρειες.
22:33
Ο Μέζρι καρφώνει και εκτοξεύει τη διαφορά στο +11 (20-31) έπειτα από ασίστ του Σέρχιο Ροντρίγκεθ. Ο Τσάβι Πασκουάλ βλέπει τη Ρεάλ να ξεφεύγει στο σκορ και καλεί τάιμ άουτ.
22:34
Ο Ναβάρο σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 και η Μπαρτσελόνα μειώνει σε 23-31. Ήταν οι πρώτοι πόντοι των Καταλανών στην β' περίοδο.
22:35
Ο Φελίπε Ρέγιες (5π. με 1/1 τρίπ.) απαντάει με τον ίδιο τρόπο για τη Ρεάλ Μαδρίτης (23-34).
22:35
Η Ρεάλ με όπλο την άμυνα παίρνει διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Κόντρα στη λογική της και τη φιλοσοφία της, ρίχνει το βάρος στο να σταματήσει την Μπαρτσελόνα και τα καταφέρνει μια χαρά, με τον Σλότερ και τον Μεσρί να αποτελούν το κλειδί. Η άνοδος του Ροντρίγκεθ σε συνδυασμό και με την... εξαφάνιση του Ναβάρο, φέρνουν τη Ρεάλ μπροστά. Ο Παπανικολάου με δύο σκληρά φάουλ προσπαθεί να ανακόψει το ρυθμό των Μαδριλένων.
22:35
Ο Παπανικολάου ευστοχεί σε τρίποντο και η Μπαρτσελόνα μειώνει σε 26-34 έπειτα από ασίστ του Χουάν Κάρλος Ναβάρο.
22:36
Ο ρυθμός του αγώνα ανεβαίνει... επικίνδυνα! Ο Ρούντι Φερνάντεθ ευστοχεί σε τρίποντο και η Ρεάλ στέλνει τη διαφορά στο +11 (26-37).
22:36
Ο Άντε Τόμιτς (8π. με 3/4 δίπ.) μειώνει σε 28-37, στα 3'48'' για τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
22:37
Ο Ρούντι Φερνάντεθ (7π. με 2/4 δίπ.) δίνει λύσεις στην επίθεση της Ρεάλ (28-39).
22:38
Ο Έραζεμ Λόρμπεκ (5π. με 2/4 δίπ.) σκοράρει εξ επαφής και η Μπαρτσελόνα μειώνει 30-39. Ο Φελίπε Ρέγιες στέλνει ξανά τη διαφορά στο +11 (30-41).
22:40
Ο Νάχμπαρ κερδίζει φάουλ από τον Ρέγιες και μειώνει σε 32-41 με 2/2 βολές, στα 1'44'' για τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
22:42
Ο Νίκολα Μίροτιτς (11π. με 5/6 βολ., 3/3 δίπ.) κερδίζει φάουλ από τον Νάχμπαρ και διαμορφώνει το 32-43 από τη γραμμή των βολών.
22:43
Ο Ροντρίγκεθ κερδίζει φάουλ από τον Τόμιτς και διαμορφώνει το 32-45 με 2/2 βολές. Στους 10 πόντους ο MVP της Euroleague.
22:43
O Όλεσον (6π. με 2/2 τρίπ.) ευστοχεί πίσω από τα 6μ.75 και η Μπαρτσελόνα μειώνει 35-45.
22:45
Ο Άντε Τόμιτς (10π. με 4/5 δίπ.) κρατάει όρθια την Μπαρτσελόνα στο Mediolanum Forum. Οι Καταλανοί μειώνουν σε 37-45, στα 24'' για τη λήξη του ημιχρόνου.
22:46
Ημίχρονο στο Mediolanum Forum. Η Ρεάλ Μαδρίτης πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 37-45.
22:49
Τα δεκάλεπτα: 20-20, 37-45.
Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ)΄: Πούλεν, Ντόρσεϊ, Σάδα, Χουέρτας 5, Αμπρίνες, Ναβάρο 3 (1), Παπανικολάου 6 (1/3 βολές, 1/1 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ σε 15'21''), Όλεσον 6 (2), Λόρμπεκ 5, Νάχμπαρ 2, Τόμιτς 10 (5 ριμπάουντ).
Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Φερνάντεθ 7 (1), Ρέγιες 7 (1), Ντίεθ, Μίροτιτς 11, Ροντρίγκεθ 10 (2), Κάρολ, Ντάρντεν, Γιούλ 6, Μπουρούσης, Σλότερ 2, Μέζρι 2.
22:50
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ρεάλ κυριάρχησε απόλυτα και μάλλον την αδικεί η διαφορά των 8 πόντων. Κλειδί για να ξεφύγει στο σκορ ήταν η άμυνά της, η είσοδος του Σλότερ και του Μεσρί αποδείχθηκε καταλυτική. Στην επίθεση οι Μαδριλένοι βρήκαν λύσεις από τη στιγμή που μπήκε στο παιχνίδι η Σέρχι Ροντρίγκεθ, σε συνδυασμό με τη βοήθεια που έδωσαν οι Ρέγες και Μίροτιτς. Η Μπαρτσελόνα έχασε εντελώς το ρυθμό της στη δεύτερη περίοδο, η άμυνά της δεν ήταν καλή και η Ρεάλ πήρε διαφορά. Παρ' όλα αυτά, το γεγονός ότι η Μπάρτσα μείωσε στο τέλος του ημιχρόνου, της επιτρέπει να ελπίζει στην επανάληψη. Αρκεί, βέβαια, να μπει στο παιχνίδι ο... εξαφανισμένος Ναβάρο.
22:52
Συνολική στατιστική ημιχρόνου
Μπαρτσελόνα
: 9/17 βολές (52%), 8/19 δίποντα (42%), 4/9 τρίποντα (44%), 12-6 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 5 λάθη, 8 ασίστ, 1 μπλοκ.
Ρεάλ Μαδρίτης: 9/10 βολές (90%), 12/23 δίποντα (52%), 4/9 τρίποντα (44%), 13-4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη, 5 ασίστ, 1 μπλοκ.
23:03
Όλα έτοιμα για την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στο Mediolanum Forum. Η Μπαρτσελόνα ψάχνει το come-back κόντρα στη Ρεάλ που διατηρεί σταθερά το προβάδισμα στο σκορ.
23:04
Πρώτη επίθεση για την Μπαρτσελόνα.
23:05
Ο Νίκολα Μίροτιτς χρεώνεται με φάουλ στον Λόρμπεκ.
23:05
Ο Τόμιτς αστοχεί εξ επαφής. Επίθεση για τη Ρεάλ.
23:06
Ο Ρούντι Φερνάντεθ (10π. με 2/4 τρίπ.) σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 και η Ρεάλ προηγείται 37-48, στο 21'23''.
23:06
Ο Μπραντ Όλεσον ευστοχεί και η Μπαρτσελόνα μειώνει 39-48.
23:08
Ο Τρέμελ Ντάρντεν ευστοχεί σε νέο τρίποντο και η Ρεάλ Μαδρίτης προηγείται 39-51.
23:09
Ο Νίκολα Μίροτιτς (13π. με 4/4 δίπ.) διαμορφώνει το 39-53. Ο Άντε Τόμιτς (12π.) απαντάει άμεσα για την Μπαρτσελόνα, ευστοχεί στη συμπληρωματική βολή και μειώνει σε 42-53.
23:11
 Ο Χουέρτας (7π. με 2/4 δίπ.) δίνει λύσεις στην επίθεση της Μπαρτσελόνα και οι Καταλανοί μειώνουν σε 44-53, στο 24'.
23:12
Επιθετικό φάουλ του Γιούλ και νέα επίθεση για την Μπαρτσελόνα όμως ο Νάχμπαρ αστόχησε σε προσπάθεια για δυο πόντους.
23:12
Ο Γιάννης Μπουρούσης ευστοχεί πίσω από τα 6μ.75 και η Ρεάλ Μαδρίτης στέλνει τη διαφορά στο +12 (44-56).
23:13
Ο Άντε Τόμιτς (15π. με 6/8 δίπ.) μειώνει σε 46-56.
23:13
Η συμμετοχή του Ναβάρο δεν βοήθησε σε κανένα σημείο την Μπαρτσελόνα, αντίθετα ήταν ό,τι ακριβώς χρειαζόταν η Ρεάλ για να πετύχει καλάθια με άνεση. Ο Πασκουάλ τον έβγαλε εκτός για να βελτιωθεί η άμυνα των Καταλανών, σε μια προσπάθεια να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Θετική η παρουσία του Μπουρούση στο δεύτερο ημίχρονο.
23:14
Μπαρτσελόνα: 12/26 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 10/18 βολές.
Ρεάλ Μαδρίτης: 13/25 δίποντα, 7/15 τρίποντα, 9/10 βολές.
23:15
Ο Άντε Τόμιτς στη γραμμή των βολών μετά το φάουλ του Ντάρντεν.
23:16
Ο Κροάτης σέντερ έχει 1/2 βολές (συνολικά 3/8) και η Μπαρτσελόνα μειώνει σε 47-56.
23:16
Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 και η Ρεάλ Μαδρίτης προηγείται 47-59.
23:18
Ο Μπουρούσης το παίρνει πάνω του και η Ρεάλ Μαδρίτης προηγείται 47-61.
23:18
Ο Ρούντι (12π. με 3/5 δίπ.) σκοράρει στον αιφνιδιασμό και η Ρεάλ Μαδρίτης προηγείται με +16 (47-63), στα 2'46'' για τη λήξη της τρίτης περιόδου!
23:20
Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ (16π. με 4/6 τρίπ.) εκτοξεύει τη διαφορά στο +19 (47-66)!
23:21
Ο Ισπανός γκαρντ κερδίζει φάουλ από τον Τόμιτς και διαμορφώνει το 47-68 με 2/2 βολές.
23:22
Η Ρεάλ Μαδρίτης έχει επιβάλει τον ''τρελό'' ρυθμό της και ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ (20π.)  διαμορφώνει το 47-70 για τη ''Βασίλισσα'', στα 1'53'' για τη λήξη της τρίτης περιόδου!
23:22
Ο Τζόι Ντόρσεϊ με 1/2 βολές μειώνει σε 48-70.
23:24
Ο Νίκολα Μίροτιτς (16π.) ευστοχεί σε ''τρελό'' τρίποντο και η Ρεάλ ξεφεύγει με 48-73, στο 30'!
23:25
Μπαρτσελόνα: 12/22 βολές (54%), 12/28 δίποντα (42%), 4/14 τρίποντα (28%).
Ρεάλ Μαδρίτης: 11/12 βολές (91%), 16/29 δίποντα (55%), 10/20 τρίποντα (50%).
23:26
Ο Γιάννης Μπουρούσης (7π. με 2/5 δίπ.) διαμορφώνει το 48-75, στις αρχές της δ' περιόδου.
23:28
Ο Γιούλ σκοράρει από τα 9 μέτρα και η Ρεάλ Μαδρίτης εκτοξεύει τη διαφορά στο +30 (48-78), στο 31'26''!
23:29
Ο Ντόρσεϊ χρεώνεται με τεχνική ποινή και ο Ροντρίγκεθ διαμορφώνει το 48-79 από τη γραμμή των βολών.
23:29
Ο Σέρχι Ροντρίγκεθ κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ, ο Μπουρούσης και ο Μίροτιτς κυριαρχούν και στις δύο ρακέτες, ο Ρούντι κάνει κι αυτός πάρει και η Ρεάλ ετοιμάζεται για τον τελικό. Το παιχνίδι δεν γυρίζει με τίποτα, ο βασίλισσα συνεχίζει την προέλασή της στη φετινή Ευρωλίγκα. Η Μπαρτσελόνα έχει παραδοθεί άνευ όρων από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, αφού δεν έχει πλέον συγκέντρωση στην επίθεση. Εχει αφήσει τη Ρεάλ να βρει ρυθμό και η τελευταία περίοδος είναι καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα.
23:29
Νέο τρίποντο από τον Νίκολα Μίροτιτς και 48-82 για τη Ρεάλ Μαδρίτης!!!
23:30
Ο Τζόι Ντόρσεϊ μειώνει σε 50-82 στο 33' και πετυχαίνει τους πρώτους πόντους της Μπαρτσελόνα στην δ' περίοδο.
23:31
Ο Τζέισι Κάρολ (3π. με 1/2 τρίπ.) ευστοχεί πίσω από τα 6μ.75 και η διαφορά στο +35 (50-85) για τη Ρεάλ Μαδρίτης!
23:32
Ο Νάχμπαρ μειώνει σε 52-85 όμως ο Ντάρντεν απαντάει άμεσα με νέο τρίποντο για τη Ρεάλ (52-88).
23:33
Ο Αμπρίνες πετυχαίνει τους πρώτους πόντους του στον αγώνα και μειώνει σε 54-88.
23:34
Ο Φελίπε Ρέγιες ευτοχεί και η Ρεάλ Μαδρίτης προηγείται 54-90.
23:34
Ο Νάχμπαρ με τρίποντο μειώνει σε 57-90.
23:35
Ο Σλότερ (4π. με 2/2 δίπ.) διαμορφώνει το 57-92, ο Ντόρσεϊ μειώνει προσωρινά σε 59-92 όμως ο Κάρολ με νέο τρίποντο ''γράφει'' το 59-94, στα 3'39'' για τη λήξη.
23:38
Ο Φελίπε Ρέγιες ευστοχεί εξ επαφής και η Ρεάλ Μαδρίτης προηγείται 59-96! Στην επόμενη φάση ο Ντόρσεϊ έχασε... κάρφωμα!
23:39
Ο Σέρχιο Γιούλ (11π. με 4/6 δίπ.) διαμορφώνει το 59-98.
23:39
Ο Λόρμπεκ με γκολ-φάουλ μειώνει σε 62-98.
23:41
O Κάρολ διαμορφώνει το τελικό 62-100! ΘΡΙΑΜΒΟΣ και πρόκριση στον τελικό του Final-4 για τη Ρεάλ Μαδρίτης!
23:42
Το σχόλια είναι μάλλον περιττά. Το τελικό σκορ λέει πολλά. Η Ρεάλ δυσκολεύτηκε μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, από τη στιγμή που βρήκε ρυθμό η Μπαρτσελόνα δεν μπορούσε να την ακολουθήσει.

Ο Σέρχι ήταν ο κορυφαίος μαζί με τον Μίροτιτς, αλλά ποιος δεν έπαιξε καλά από τη Ρεάλ; Σλότερ και Μεσρί βοήθησαν στην άμυνα στο πρώτο ημίχρονο, ο Μπουρούσης στο δεύτερο ήταν εξαιρετικός. Γιουλ, Ρούντι και Κάρολ σκόραραν όποτε χρειάστηκε, Ρέγες έκανε κι αυτός το δικό του πάρτι. Από την Μπαρτσελόνα δεν λειτούργησε τίποτα και ο ημιτελικός εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο. Η Ρεάλ είναι έτοιμη να σηκώνει την ένατη κούπα στην ιστορία της, απέναντι στην Μακάμπι που έχει την ψυχολογία στα ύψη μετά τη μεγάλη ανατροπή. Υπάρχει όμως ομάδα ικανή να σταματήσει τη φετινή Ρεάλ; Μοιάζει απίθανο να το κάνει η Μακάμπι την Κυριακή.