Πέρασε με πολύ άγχος η Μιλάνο, συνεχίζει αήττητη η Ρεάλ

Από σαράντα κύματα πέρασε η Μιλάνο έως ότου επικρατήσει της Μπάμπεργκ και κλειδώσει την παρουσία της στο Top16 από το 2ο όμιλο. Αμφίβολη αντίθετα η Εφές μετά την ήττα από τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας.

Μιλάνο - Μπάμπεργκ 74-73

Με τη νίκη της αυτή η Μιλάνο απέφυγε το κομφούζιο της τετραπλής ισοβαθμίας στη δεύτερη θέση με ρεκόρ 4-5. Ας είναι καλά η ψυχραιμία του Τζεντίλε από τη γραμμή, ο οποίος στα 17'' είχε 2/2 και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Η Μπάμπεργκ, η οποία στην τελευταία περίοδο προηγήθηκε ακόμη και πέντε (59-54), είχε την ευκαιρία να πανηγυρίσει το μεγάλο διπλό στην Ιταλία, μετά από εκείνο στην Κωνσταντινούπολη, αλλά τόσο ο Ράιτ πριν από τις βολές τους Ιταλού φόργουορντ όσο και ο Σμιθ στην τελευταία επίθεση τη σπατάλησαν. Πλέον χρειάζεται νίκη επί της Ζαλγκίρις για να συνεχίσει στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 37-34, 51-53, 74-73

Μιλάνο: Χέινς, Τζεντίλε 16(1/6τρ), Μέλι 6(6ρ), Κιότι 2, Λάνγκφορντ 15(2/7τρ, 6ρ, 4ασ), Ουάλας 2, Λαβάλ 17(6/8δ, 10ρ), Μος 8(2), Τζέρελς 8(1/6τρ, 5ρ)

Μπάμπεργκ: Γκόλντσμπερι 3(1), Σάντερς 13(2), Ράιτ 4, Βελίτσκοβιτς 14(5/9δ), Τζέικομπσεν 3, Γκαβέλ 15(2), Σμιθ 8(2/6τρ), Τσίρμπες 7(7ρ), Φίσερ 6

Ρεάλ-Στρασμπούρ 79-66

Κανένα πρόβλημα να διατηρήσει το αήττητό της στην εφετινή Ευρωλίγκα δεν αντιμετώπισε η Ρεάλ η οποία νίκησε πολύ εύκολα με 79-66 τη Στρασμπούρ στη Μαδρίτη.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έλεγξε απόλυτα την αναμέτρηση και με την εξαιρετική απόδοση του Μίροτιτς ο οποίος τελείωσε το ματς με 22 πόντους και 6 ριμπάουντ κατάφερε να φτάσει τη διαφορά ακόμα και στους 26 πόντους πριν οι Γάλλοι την μαζέψουν στους 13.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 53-32, 67-42, 79-66

Ρεάλ: Ντρέιπερ, Φερνάντεθ 8, Ρέγες 10, Ντιέθ 2, Μίροτιτς 22, Ροντρίγκεθ 14, Ντάρντεν 8, Γιουγ 5, Σλότερ 4, Μεχίρι 6.

Στρασμπούρ: Τουπάν 2, Ντιό 17, Λελούπ 2, Λακόμπ 10, Κάμπελ 2, Ντουπόρ 10, Αμπρομαϊτις 11, Αζινκά 10.

Ζαλγκίρις - Εφές 65-63

Η Εφές δέχθηκε μόνο τρεις πόντους στην τέταρτη περίοδο, αλλά! Κατόρθωμα από τα λίγα για την ομάδα του Μαχμούτι, η οποία στο ημίχρονο προηγούνταν με δύο (36-34), αλλά στο 30' ήταν πίσω με δέκα (62-52)! Μετά το 64-52 πέτυχε σερί 10-0 σερί και πλησίασε στους δύο (64-62), αστόχησε όμως σε κάθε επίθεση στα τελευταία 2:30, κυρίως με τον Πλάνινιτς, και η κακή Ζαλγκίρις με τη βολή του Ντέντμον στα 10'' σφράγισε τη νίκη της, χάρη στην οποία αναπτέρωσε τις πιθανότητες πρόκρισης. Η Εφές πάλι χρειάζεται νίκη επί της Ρεάλ για να αισθάνεται σιγουριά.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 34-36, 62-52, 65-63

Ζαλγκίρις: Πότσιους 2, Λιπκεβίτσιους 4, Κλιμαβίτσιους 5(8ρ), Γιανκούνας 4, Γιαφτόκας 11(10ρ), Γιασικεβίτσιος, Βετσβάγκαρς 10(2), Μιλάκνις 2, Κούπσας, Λαβρίνοβιτς 4, Ντέντμον 23(6/11τρ)

Εφές: Μπαλμπάι, Βασιλειάδης 6(2), Ερντέν 14(13ρ), Γκονλούμ 4, Σαβάνοβιτς 7(1), Γκόρντον 7, Χόπσον 13(2τρ, 11ρ), Ντραγκίτσεβιτς 6(1), Πλάνινιτς 6(0/4τρ), Κόσουτ