"Εκτέλεση" της Εφές στη Γερμανία

Με τρίποντο του Τζέικομπσεν στην εκπνοή η Μπάμπεργκ έβαλε τέλος στο αήττητο της Εφές στο 2ο όμιλο της Ευρωλίγκας. Τρίτη επιβλητική νίκη της Ρεάλ, καταιγιστική η Ζαλγκίρις ήταν στο πρώτο παιχνίδι μετά την απόλυση του Ζούρου.

Μπάμπεργκ - Εφές 88-86

Αναμφίβολα το τρίποντο του Αμερικάνου σουτέρ με τη λήξη καθόρισε τη μοίρα του αγώνα, αλήθεια είναι όμως ότι η Εφές έκανε... δώρο τη νίκη στην Μπάμπεργκ. Από τη δεύτερη περίοδο είχε τα ηνία και στη διάρκεια της τρίτης ξέφυγε 58-47 και 66-52. Δέχθηκε ωστόσο σερί 18-2 μέχρι το 30' και επέτρεψε στους γηπεδούχους το δικαίωμα να αισθανθούν ανώτεροι. Προηγήθηκαν μάλιστα 84-77 στο 38', προτού η Εφές ολοκληρώσει τη δική της αντεπίθεση και στα 7'' προσπεράσει ξανά με 86-85 (καλάθι Γκόρντο). Παρόλα αυτά η τελευταία άμυνα δεν βγήκε από τους παίκτες του Μαχμούτι και ο Τζέικομπσεν την έριξε στο καναβάτσο.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 44-51, 70-68, 88-86

Μπάμπεργκ: Γκόλντσμπερι 2(8ασ), Σάντερς 2, Ράιτ 8, Τάντα, Νόιμαν 4, Φορντ 7(8ρ), Μάρκοτα 2, Τζέικομπσεν 23(7/10τρ), Γκαβέλ 17(4/4τρ, 4ασ), Σμιθ 14(2), Τσίρμπες 9(8ρ)

Εφές: Μπαλμπάι, Βασιλειάδης 9(1τρ, 4ρ), Μπατούκ 5(1), Ερντέν 7(5ρ), Σαβάνοβιτς 17(3/4τρ), Γκόρντον 14(5ασ), Χόπσον 14(6/9δ), Ντραγκίτσεβιτς 5(1), Πλάνινιτς 8(1τρ, 7ασ), Μπάρατς 7

Ρεάλ Μαδρίτης - Μιλάνο 93-74

Το... τρένο της Ρεάλ δεν κάνει στάσεις. Ανώτερη σε όλους τους τομείς η "βασίλισσα" έκοψε από τη δεύτερη περίοδο τα φτερά των φιλοξενούμενων και με το επιμέρους 27-11 έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο 52-31. Δεν χρειάστηκε να κάνουν πολλά περισσότερα οι Μαδριλένοι στο υπόλοιπο του ματς. Διαχειρίστηκαν άψογα το υπέρ τους προβάδισμα, πήραν σκορ κι από άλλους παίκτες πλην του Μίροτιτς και συμπλήρωσαν τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 52-31, 73-49, 93-74

Ρεάλ: Ντρέιπερ, Φερνάντεθ 16(7/7δ), Ρέγες 14(9ρ), Ντιέθ, Μίροτιτς 19(5/5δ, 1/1τρ, 6ρ), Ροντρίγκεθ 13(3/6τρ, 6ασ), Κάρολ 9(2), Ντάρντεν 4, Γιουγ 10(1), Μπουρούσης 4(5ρ), Σλότερ, Μεϊρί 4

Μιλάνο: Χέινς 5(1), Τζεντίλε 6(1), Τσερέλα, Μέλι 2, Κιότι 6, Λάνγκφορντ 17(6/10δ, 6ασ), Σάμιουελς 13, Ουάλας 2, Μος 11(3/7τρ), Τζέρελς 12(5/8δ)

Ζαλγκίρις-Στρασμπούρ 88-64

Αν εξαιρέσει κανείς το πρώτο δεκάλεπτο, η Ζαλγκίρις επέβαλλε το δικό της νόμο στο ματς κυρίως με την ευστοχία της έξω από τη γραμμή των 6,75μ.. Οι Πόσιους και Γιασικεβίτσιους κατά κύριο λόγο έδιναν το ρυθμό και οι υπόλοιποι ακολουθούσαν με τη Στρασμπούρ να παρουσιάζεται αδύναμη να αντιδράσει.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι άνοιξαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά που ανέβηκε πάνω από τους 20 πόντους δείγμα του ότι το χάντικαπ κλάσης των δύο ομάδων, τουλάχιστον σ' αυτό το παιχνίδι, ήταν πολύ μεγάλη.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 44-35, 70-51, 88-64

Ζαλγκίρις: Πόσιους 23, Βένε 9, Λιπκεβίτσιους 8, Κλιμαβίτσιους 2, Γιανκούνας 2, Γιαφτόκας 2, Γιασικεβίτσιους 13, Βεσβαγκάρς, Μιλάκνις 6, Κούπσας 4, Λαβρίνοβιτς 2, Ντέντμον 15.

Στρασμπούρ: Τουπάν, Ντιό, Λελούπ 12, Λακόμπ 4, Κάμπελ 10, Γκριρ 8, Ντουπόρ 4, Αμπρομάιτις 5, Αζινκά 21, Μέρφι