Οριστικά 2η η Γαλατασαράι, πιο κοντά στην πρόκριση η Μάλαγα

Με τη νίκη της επί της Ζιελόνα Γκόρα (76-57), η Γαλατασαράι εξασφάλισε την 2η θέση του ομίλου της. Αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στο Top16 έκανε η Μάλαγα, νικώντας εντός έδρας την Μπάγερν.

Γαλατασαράι - Ζιελόνα Γκόρα 76-57

Η Γαλατασαράι είχε στα χέρια της τη μεγάλη ευκαιρία να εξασφαλίσει την 2η θέση και δεν την άφησε ανεκμετάλλευτη. Με συνεπή εμφάνιση και μεγάλη προσοχή στην άμυνα η ομάδα του Εργκίν Αταμάν πήρε από την αρχή το προβάδισμα και δεν το άφησε μέχρι το τέλος του ματς. Εξαιρετικός ματς έκανε ο Ζόραν Ερτσεγκ με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ ενώ θραύση στα ριμπάουντ έκανε ο Αλντεμίρ με 16 τα οποία συνόδευσε με 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 41-30, 61-47, 76-57

Γαλατασαράι: Ερτσεγκ 19, Σονμέζ, Κοκσάλ 5, Ατσούρ, Ακιόλ 9, Αλντεμίρ 11, Μάτσβαν 18, Αρόγιο 1, Γκουλέρ 5, Αρσλάν, Ντόμερκαντ 8.

Ζιελόγκα Γκόρα: Σελ 8, Ουόκερ 4, Τσάνας, Χρικάνιουκ 2, Εγενκά 2, Ντραγκίσεβιτς 11, Κούτσαρεκ, Μπράκινς 9, Σρόκα 2, Ζαμόσκι 8, Κόζαρεκ 11.

Μάλαγα - Μπάγερν 77-72

Η Ουνικάχα εκμεταλλεύτηκε την ευελιξία των ψηλών της απέναντι στα βαριά κορμιά της Μπάγερν και μετά το 0-2 είχε σταθερό προβάδισμα μέχρι το 53-53 του 25'. Στο μεσοδιάστημα μάλιστα προηγήθηκε 31-20, χωρίς πάντως η συγκεκριμένη διαφορά να λειτουργήσει ως δικλείδα ασφαλείας. Η Μπάγερν πέτυχε δέκα περισσότερους πόντους στην τρίτη περίοδο (23-13) και μετά το 60-56 ξέφυγε με εννέα (68-59).

Ήταν όμως η σειρά των γηπεδούχων να αντιδράσουν και με 9-0 να γυρίσουν το ματς. Οι Βαυαροι δεν είχαν πειστική απάντηση στο ξέσπασμα της ομάδας του Πλάθα, πέτυχαν μόνο δύο σε σχεδόν επτά λεπτά και η Μάλαγα με το κάρφωμα του Βάθκεθ έφτασε στο 77-72 αποκτώντας πλεονέκτημα για την πρόκριση προτού ταξιδέψει στη Σιένα για την έσχατη μάχη.

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 43-37, 56-60, 77-72

Μάλαγα: Σαμπόνις, Βιδάλ 8(1), Ουρτασούν 1, Καλογουέι 6(1τρ, 5ασ), Σουάρεθ 3(1/5τρ), Γκρέιντζερ 8, Βαθκεθ 12(5/6δ, 8ρ), Τούλσον, Κουζμίνσκας 5(1), Χετσχάιμερ 13(1), Κέινερ-Μέντλι 17(2τρ, 6ρ), Στίματς 4

Μπάγερν: Τρούτμαν 9(8ρ), Σαφάρτζικ 2, Τόμπσον 12(6/7δ, 8ρ), Στάιγκερ 4, Μπένζινγκ 4, Τζέντοβιτς 4, Ντιλέινι 14(2τρ, 7ασ), Ίντμπιχι 2, Σάβοβιτς 4(1), Τέιλορ 13(3/6τρ, 6ρ), Μπράιαντ 4