Εφές - Μάλαγα 72-74

Περισσότερο ψύχραιμη στα τελευταία λεπτά, η Μάλαγα νίκησε 74-72 την Εφές του Βαγγέλη Αγγέλου στην Κωνσταντινούπολη και ρέφαρε για την εντός έδρας ήτα από την Μπασκόνια.

Το παιχνίδι ήταν πολύ κλειστό, όπως άλλωστε μαρτυρά και το τελικό σκορ. Οι δύο αντίπαλοι συμβάδισαν στο πρώτο ημίχρονο αλλά κατά τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου η Εφές έπαιξε πιο ορθολογικά και απέκτησε μία μικρή διαφορά πέντε πόντων (59-54).

Οταν όμως η Μάλαγα άλλαξε τον τρόπο της άμυνάς της πέρασε μπροστά με 66-68 και δεν άφησε την πρωτοπορία στο σκορ μέχρι το τέλος ευστοχώντας στις βολές και βλέποντας την Εφές να αστοχεί δύο φορές (με τον Γκόρντον και τον Χόπσον) με το παιχνίδι στον πόντο.

Ο Ζόραν Ντράγκιτς ήταν ο καλύτερος παίκτης των νικητών με 17 πόντων ενώ ο Ράιαν Τούλσον είχε 16. Για την Εφές δεν έφτασαν οι 15 πόντοι του Σκότι Χόπσον.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 36-37, 59-54, 72-74

Εφές: Μπαλμπάι, Οσμάν, Βασιλειάδης 4, Μπατούκ 12, Ερντέν 7, Γκονλούμ 4, Σαβάνοβιυς 11, Γκόρντον 8, Χόπσον 15, Πλάνινιτυς 2, Μπιέλιτσα 9.

Μάλαγα: Σαμπόνις, Βιδάλ, Κάλογουεϊ 5, Σουάρες 2, Γκρέιντζερ 2, Βάθκεθ 10, Τούλσον 16, Κουζμίνσκας 5, Ντράγκιτς 17, Χετσχάιμερ, Κάνερ-Μέντλεϊ 6, Στίμας 11.