Μιλάνο - Φενέρμπαχτσε 90-85

Με πολυτιμότερο τον Αλεσάντρο Τζεντίλε και πρώτο σκόρερ τον Ντάνιελ Χάκετ, η Μιλάνο επικράτησε 90-85 της Φενέρμπαχτσε και πανηγύρισε την τρίτη της νίκη σε πέντε αναμετρήσεις του Top16.

Με βάση την εικόνα του πρώτου δεκαλέπτου, το ματς θα έπρεπε να έχει το χαρακτήρα ντέρμπι, καθώς το τέλος του βρήκε προηγούμενη την Φενέρμπαχτσε με 25-18, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

Στη δεύτερη περίοδο η Μιλάνο βελτιώθηκε αισθητά σε άμυνα και επίθεση, ενώ με επιμέρους σκορ 13-2 (καθοριστικός ο Αλεσάντρο Τζεντίλε), ανέτρεψε τα δεδομένα της αναμέτρησης.

Ενάμισι λεπτό μετά την έναρξη της τελευταίας περιόδου, ο Μελίχ Μαχμούτογλου μείωσε στους 2 πόντους, αλλά οι γηπεδούχοι φρόντισαν να αυξήσουν εκ νέου τη διαφορά και χάρη στο τρίποντο του Κρίστιαν Κανγκούρ στα 41'' (είχε προηγηθεί επιθετικό φάουλ του Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς) να κλειδώσουν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 49-40, 64-58, 90-85

Μιλάνο: Τζεντίλε 14 (2), Τσερέλα, Μέλι 4, Χάκετ 17 (1), Κανγκούρ 12 (4), Λάνγκφορντ 14, Σάμουελς 7, Γουάλας, Λαουάλ 4, Μος 3 (1), Τζέρελς 15 (2).

Φενέρμπαχτσε: Μακάλεμπ 12 (1), Ονάν, Μπιέλιτσα 15 (1), Μαχμούτογλου 4, Κλέιζα 26 (1), Τουρκγιλμάζ, Βίντμαρ 5, Ζόριτς, Σιπαχί, Μπίρσεν, Μπογκντάνοβιτς 11 (1), Πρέλτζιτς 12.