Μπάγερν - Ρεάλ 85-83

Τη μεγαλύτερη νίκη της στην εφετινή Ευρωλίγκα πέτυχε η Μπάγερν που λύγισε με 85-83 τη Ρεάλ Μαδρίτης στο Μόναχο μετά από συγκλονιστικό ματς. Σε περιπέτειες ως προς την πρώτη θέση του ομίλου τους οι Μαδριλένοι.

Από την αρχή του αγώνα έγινε σαφές ότι η Μπάγερν, όπως το συνηθίζει άλλωστε στο γήπεδό της, θα πουλούσε ακριβά το τομάρι της. Προηγήθηκε με 20-19 στο πρώτο δεκάλεπτο και δεν πτοήθηκε όταν η Ρεάλ ανέβασε ρυθμό για να πάρει το προβάδισμα με 42-34.

Οι Βαυαροί επέστρεψαν δριμύτεροι στο τρίτο δεκάλεπτο, έβαλαν μεγάλα σουτ με τον Τζέντοβιτς και από τη στιγμή που πέρασαν εκ νέου μπροστά έκαναν το παιχνίδι ντέρμπι. Δύο λεπτά πριν από το τέλος η Μπάγερν απέκτησε προβάδισμα πέντε πόντων (79-74) αλλά η Ρεάλ απάντησε μ' ένα επιμέρους 0-5 για το 79-79.

Το φόλοου του Ιντμπίχι έγραψε το 81-79 και μετά το λάθος του Ντάρντεν ο Ντιλέινι με βολές έγραψε το 83-79 στα 11 δευτερόλεπτα. Παρά το τρίποντο του Ροντρίγκεθ (83-82) η Ρεάλ δεν πρόλαβε και γνώρισε μία οδυνηρή ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 34-42, 56-60, 85-83

Μπάγερν: Χάμαν 2, Τόμσον 7, Στάιγκερ, Μπένζιγκ 14, Τζέντοβιτς 21, Ντιλέϊνι 20, Ιντμπίχι 6, Σάβοβιτς 2, Τέιλορ 9, Μπράιαντ 4.

Ρεάλ: Φερνάντεθ 12, Ρέγες 9, Ντιέθ, Μίροτιτς 11, Ροντρίγκεθ 18, Ντάρντεν 7, Γιουγ 9, Μπουρούσης 13, Σλότερ 2, Μεϊρί 2.