ΤΣΣΚΑ-Ρεάλ 85-71

Η ΤΣΣΚΑ έγινε η πρώτη ομάδα σ' όλη την Ευρώπη που νίκησε εφέτος τη Ρεάλ Μαδρίτης. Η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα θριάμβευσε με ενώ η Ρεάλ ηττήθηκε στον 32ο εφετινό αγώνα της!

Ο τίτλος τιμής για την ΤΣΣΚΑ δεν είναι τόσο η νίκη, όσο το γεγονός ότι άφησε μία εκ φύσεως επιθετική ομάδα όπως η Ρεάλ στους 71 πόντους. Η ομάδα του Μεσίνα άρχισε με εκρηκτικό τρόπο το ματς και προηγήθηκε με 23-8 και 37-18 δείχνοντας ότι είναι αποφασισμένη να επιβάλει το δικό της νόμο, κυρίως μέσα από την άμυνα.

Η Ρεάλ σ' εκείνο το σημείο πάντως στάθηκε όρθια και μείωσε ακόμα και στους τέσσερις πόντους (61-57) με ηγέτη τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ που έκανε τα πάντα μέσα στο παρκέ. Ομως, τα τελευταία λεπτά άνηκαν και πάλι στην ΤΣΣΚΑ. Οι Ρώσοι έσφιξαν την άμυνά τους, έβαλαν τα σουτ και μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο απέκτησε και πάλι ικανό προβάδισμα. Εν τέλει μάλιστα, η ΤΣΣΚΑ δημιούργησε και διαφορά 14 πόντων η οποία δεν αποκλείεται να παίξει το ρόλο της.

Η ένταση χαρακτήρισε το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά με πρωταγωνιστές τους Μπουρούση, Ροντρίγκεθ και Κρστιτς. Ο πρώτος και ο τρίτος είχαν πολλά να θυμηθούν από την...κοκορομαχία τους το καλοκαίρι του 2010 στο ΟΑΚΑ στο φιλικό της Ελλάδας με τη Σερβία.

Τα δεκάλεπτα: 23-10, 40-30, 59-55, 85-71

ΤΣΣΚΑ: Τεόντοσιτς 4, Μίτσοφ 14, Φριτζόν 11, Τζάκσον 8, Πάργκο 2, Κρστιτς 18, Βοροντσέβιτς 14, Καούν 7, Κριάπα 4.

Ρεάλ: Ντρέιπερ, Φερνάντεθ 5, Ρέγες, Ντιέθ, Μίροτιτς 13, Ροντρίγκεθ 19, Ντάρντεν 11, Γιουγ 15, Μπουρούσης 2, Σλότερ 2, Μεϊρί 4.