Η Τσεντεβίτα σόκαρε την Εφές, η Ζαλγκίρις πέρασε από τη Σμύρνη, ΝΒΑ η Μπασκόνια

Έκπληξη πρώτου μεγέθους στην Πόλη, έχασε η Εφές από την Τσεντεβίτα. Μεγάλο διπλό για τη Ζαλγκίρις στην έδρα της Καρσίγιακα, εκεί δηλαδή που έχασε η Μπαρτσελόνα. Δύσκολη νίκη της ΤΣΣΚΑ επί της Μπάμπεργκ στη Μόσχα, έσπασε το ρόδι η Μακάμπι.

Εφές Τσεντεβίτα Ευρωλίγκα

Εφές - Τσεντεβίτα 75-81

Η Τσεντεβίτα υποχρέωσε την Εφές στην πρώτη εφετινή ήττα της στην Ευρωλίγκα, κάνοντας τη μεγάλη έκπληξη στο "Ιμπντί Ιπεκτσί". Η ομάδα του Ίβκοβιτς έδωσε δικαιώματα, συμπεριφορά που της κόστισε στο φινάλε, αφού οι Κροάτες, με κορυφαίο τον Μπίλαν, είχαν αυτοπεποίθηση για το τελευταίο κομμάτι του αγώνα. Δεν κάμφθηκαν μάλιστα από τα τρίποντα του Ντίμπλερ που έφεραν την Εφές στο 67-59 και αφού ισοφάρισαν 69-69 γέμισαν άγχος τους γηπεδούχους. Με το σκορ στο 71-74 οι παίκτες του Ίβκοβιτς έχασαν όλα τα κρίσιμα σουτ, βρέθηκαν στο -9 (72-79) και φυσικά δεν μπορούσαν σε 30'' που απέμεναν να μαζέψουν όλη την εις βάρους διαφορά. Η Τσεντεβίτα άντεξε και πήρε τη μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 41-36, 58-54, 75-81

Εφές: Τάιους 5(4ρ), Μπαλμπάι, Μπράουν 11(1), Οσμάν 3(1), Σάριτς 14(1/5τρ, 5ρ), Κορκμάζ 5(1), Γκρέιντζερ 8(1/5τρ, 7ασ), Ερτέλ 2(5ασ), Ντίμπλερ 15(5/8τρ), Ντάνστον 12(5ρ)

Τσεντεβίτα: Πούλεν 18(2), Γουάιτ 4, Πίλεπιτς 11(1), Μπάμπιτς 14(2τρ, 9ρ, 5ασ), Ζγκάνετς 6, Μπίλαν 20(9/16δ, 10ρ), Γκόρντιτς 5(1), Αράποβιτς 3(1)

Καρσίγιακα - Ζαλγκίρις 66-68

Η εμπειρία (της Ζαλγκίρις) υπερίσχυσε του ενθουσιασμού (της Καρσίγιακα). Μολονότι στα χαρτιά οι πρωταθλητές Τουρκίας ήταν καλύτεροι σε όλους τους τομείς, η ομάδα του Κράπικας πήγε το παιχνίδι στα δικά της μέτρα (χαμηλό τέμπο, σκορ, μεγάλες επιθέσεις) και κατάφερε χάρη στη διπλή χαμένη ευκαιρία των γηπεδούχων να πετύχει τη δεύτερη νίκη της στον Γ' όμιλο.

Ο Ίαν Βουγιούκας είχε 11 πόντους από το πρώτο 10λεπτο, φορτώθηκε όμως με φάουλ και δεν βοήθησε στη συνέχεια. Τούτο δεν εμπόδισε τη Ζαλγκίρις να έχει τον έλεγχο και να προηγηθεί 28-19. Η Καρσίγιακα επέστρεψε (52-52, 28') και προσπέρασε 64-61 έχοντας το μομέντουμ. Γιανκούνας και Σεϊμπούτις όμως έκαναν τη διαφορά στο φινάλε και σε συνδυασμό με τις χαμένες προσπάθειες των Γκάμπριελ, Σιπάχι και Τζάστιν Κάρτερ οι Λιθουανοί κατέκτησαν μια πολύ χρήσιμη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 33-38, 52-58, 66-68

Καρσίγιακα: Ράγκλαντ 8(8ασ), Παλάσιος 4, Άιβερσον 6, Αλτιντίγκ, Τζάστιν Κάρτερ 12(0/5τρ, 11ρ), Γιονλούμ 4, Γκάμπριελ 17(3/7τρ, 6ρ), Τζος Κάρτερ 7(1/4τρ), Σιπάχι 8(4ασ)

Ζαλγκίρις: Πότσιους, Καλνιέτις 7(1τρ, 5ασ), Σεϊμπούτις 7, Μότουμ 13(1τρ, 7ρ), Γιανκούνας 16(10ρ), Βουγιούκας 11(5/7δ), Βετσβάγκατς, Χέινλαν 10(2), Ουλανόβας 4

Λιμόζ - Μπασκόνια 71-107

Συνεχίζει να...σαρώνει η Μπασκόνια του Βέλιμιρ Περάσοβιτς. Οι Βάσκοι κατάπιαν τη Λιμόζ στη Γαλλία με το ευρύ δείχνοντας ότι θέλουν να παίξουν πρωταγωνιστικό ρόλο στην εφετινή Ευρωλίγκα. Ηδη από το πρώτο δεκάλεπτο η Μπασκόνια έδειξε τις πολύ άγριες διαθέσεις της αφού προηγήθηκε με 26-12. Οι Γάλλοι προσπάθησαν να βρουν το αντίδοτο αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να πάει στο ημίχρονο με... 60 πόντους παθητικό (34-60). Με 26 ολόκληρους πόντους χάντικαπ οι Βάσκοι έκαναν συντήρηση στο δεύτερο μέρος φτάνοντας...χαλαρά στη νίκη. Ο Γιάννης Μπουρούσης είχε 8 πόντους και 4 ριμπάουντ για τους μεγάλους νικητές.

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 34-60, 55-78, 71-107

Λιμόζ: Σαφάρτζικ 2, Κουλπέπερ 13, Βοϊτσιεχόφσκι, Ντάνιελς 8, Γκάτενς 8, Βεστερμάν 10, Πέιν 5, Μπουνγκού-Κολό 10, Τραορέ 11, Ζερμπό 4

Μπασκόνια: Τζέιμς 12, Μαμ.Ντιόπ 3, Κοζέρ 16, Πλάνινιτς 6, Χάνγκα 8, Μπουρούσης 8(4ρ), Μπλάζιτς 7, Ιλ.Ντιόπ 6, Τιλί 9, Κανγκούρ, Ανταμς 18, Κορμπάτσο 14

ΤΣΣΚΑ - Μπάμπεργκ 83-77

Η ΤΣΣΚΑ προφανώς υποτίμησε την αντίπαλό της και λίγο έλειψε να το πληρώσει. Μόνο με τον Ντε Κολό να έχει στο φουλ τις μηχανές, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη προηγήθηκε με 37-28 στο ημίχρονο πιστεύοντας ότι είχε πάρει ήδη το ματς. Οι της Μπάμπεργκ όμως όχι μόνο αντεπιτέθηκαν, αλλά κατάφεραν να περάσουν και μπροστά με 69-68 θέτοντας την ΤΣΣΚΑ προ των ευθυνών της. Το δίδυμο των Ντε Κολό και Τεόντοσιτς, μαζί με τον Τζάκσον καθάρισαν τελικώς την μπουγάδα με σερί 14-3 για να γίνει το σκορ 81-72. Ο Νίκος Ζήσης ήταν εξαιρετικός για την ομάδα του Τρινκέρι με 12 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 37-28, 58-49, 81-77

ΤΣΣΚΑ: Ντε Κολό 22 (7ασ), Τεόντοσιτς 18, Φριτζόν, Νίκολς 4, Τζάκσον 13 (3/4 τρίποντα), Κορόμπκοφ 2, Βοροντσέβιτς 8, Χίγκινς 2, Χριάπα, Κουρμπάνοφ 5, Χάινς 9

Μπάμπεργκ: Μέλι 11, Ζήσης 12 (6/7 δίποντα), Στάιγκερ, Τέις 10, Γουαναμέικερ 19, Στρέλνιεκς 9, Χάρις, Μίλερ 7, Ολασένι 2, Χέκμαν 7, Ιμπντίχι

Μακάμπι - Σάσαρι 79-63

Με την πλάτη στον τοίχο ήταν η Μακάμπι, αλλά κατάφερε να ξεγλιστρήσει και να κάνει σεφτέ στον Δ' όμιλο. Παρά το γεγονός ότι η Σάσαρι ήταν ανταγωνιστική για 25 λεπτά, το ξέσπασμα των γηπεδούχων στο δεύτερο μισό της τρίτης περιόδου, ξέσπασμα που αποτυπώθηκε στο 14-6 μέχρι το 30', ξεδιάλυνε την κατάσταση. Η ομάδα του λαού πήρε ψυχολογία από το 57-47, ξέφυγε μέχρι και 68-52 στο 35' και δεν απειλήθηκε έκτοτε από μια ομάδα που δεν έχει ψυχικά αποθέματα να γυρίσει τέτοια ματς, παράδοση που αποτυπώθηκε και στα ριμπάουντ (44 - 16 επιθετικά έναντι 29).

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 35-33, 57-47, 79-63

Μακάμπι: Φάρμαρ, Σμιθ 22(5/7τρ, 7ρ), Ραντλ 12(6/7δ), Πνίνι, Οχαγιόν 10(4ρ, 6ασ), Λάντεσμπεργκ 11(2/7τρ), Οφοέγκμπου 5(1), Ρότσεστι 6, Εμπάκουε 11(15ρ), Ονουάκου 2(5ρ)

Σάσαρι: Χέινς 7(2/8τρ), Πετγουέι, Λόγκαν 11(2/8τρ, 5κλ), Ντεβέκι, Αλεξάντερ 8(3/12δ, 8ρ), Σακέτι, Στίπτσεβιτς 5(1), Εγενγκά 21(7/10δ, 1/2τρ, 6ρ), Βαρνάτο 11(7ρ)