Ξέρανε τη Φενέρμπαχτσε η Μακάμπι με... σαδιστικό buzzer beater

Με δίποντο του Λάντεσμπεργκ στην εκπνοή η Μακάμπι πήρε μία πολύ μεγάλη νίκη επί της Φενέρμπαχτσε με 81-79 στην Κωνσταντινούπολη βάζοντας σε περιπέτειες την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ - ΜΑΚΑΜΠΙ 79-81

Μη σου τύχει να χάσεις ποτέ έτσι ματς. Η Φενέρμπαχτσε, όχι μόνο απώλεσε διαφορά τεσσάρων πόντων στο τελευταίο λεπτό του αγώνα με κουτές επιθετικές επιλογές, είδε και τη Μακάμπι να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα με buzzer beater που έσπασε...καρδιές. Η μπάλα από το δίποντο του Λάντεσμπεργκ αναπήδησε τρεις φορές πάνω στη στεφάνη πριν καταλήξει στο τουρκικό καλάθι!

Είχαν προηγηθεί αυτοκτονικές τάσεις για την Φενέρμπαχτσε με κορυφαία το λάθος του Ντίξον στην τελευταία τουρκική επίθεση. Ο Αμερικανός ντρίπλαρε μέχρι να βρει...πετρέλαιο και στο τέλος έκανε λάθος πάσα για να δώσει το δικαίωμα στη Μακάμπι να επικρατήσει.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 41-38, 59-56, 79-81

Φενέρμπαχτσε: Ούντοχ 13, Μαχμούτογλου 15, Αντιτς 8, Μπένετ, Νάναλι 8, Βέσελι 10, Κάλινιτς 6, Ντίξον 11, Ντατόμε 8.

Μακάμπι: Ρουντ 8, Σίλεϊ, Σίμπσον 14, Μέκελ 4, Πνίνι 5, Οχαγιόν 10, Λάντεσμπεργκ 22, Αλεξάντερ 13, Αϊβερσον 5.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ - ΕΦΕΣ 68-76

Η Ζαλγκίρις πλησίασε σε μία ακόμη αγωνιστική υπέρβαση αλλά στο τέλος παρέδωσε πνεύμα και η Εφές άρπαξε ένα μεγάλο διπλό νικώντας με 76-68 στο Κάουνας. Οι Λιθουανοί πέτυχαν τον τελευταίο τους πόντο στον αγώνα 4:53 πριν από τη λήξη για να κάνουν το 68-65. Από εκεί και πέρα η Εφές έτρεξε ένα τρομερό σερί 11-0 και πήρε το ματς με 76-68 αφού η Ζαλγκίρις, αποκαμωμένη, έμεινα μακριά από το αντίπαλο καλάθι. Είναι χαρακτηριστικό ότι η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πέτυχε μόλις 9 πόντους σ' όλο το τέταρτο δεκάλεπτο.

Tα δεκάλεπτα: 22-17, 44-41, 59-60, 68-76

Ζαλγκίρις: Πάνγκος 3, Λεκαβίτσιους 11, Βέστερμαν 8, Σεϊμπούτις 1, Μότουμ 5, Γιανκούνας 9, Γιαφτόκας 2, Μιλάκνις 9, Λίμα 4, Καβαλιάουσκας 6, Ουλανόβας 10.

Εφές: Τόμας 2, Χαϊνεϊκατ 5, Μπαλμπάι 5, Μπράουν 13, Οσμάν 4, Γκρέιντζερ 25, Ερτέλ , Πολ 12, Ντάνστον 10, Κιρκ.

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ- ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ 71-96

Τώρα που η κανονική περίοδος της Ευρωλίγκας φτάνει στο τέλος της η Μπασκόνια πατά για τα καλά στο γκάζι. Αυτό τουλάχιστον έκανε στη Γερμανία κόντρα στην Μπάμπεργκ δύο ημέρες πριν αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στη Βιτόρια.

Η νίκη για τους Βάσκους εξασφαλίστηκε από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο το οποίο έληξε 28-11 υπέρ τους. Από εκεί πέρα η Μπασκόνια έκανε προσεκτική διαχείριση της διαφοράς μέχρι και το τελικό 96-71 το οποίο ήρθε με 45% στα τρίποντα και με 63% στα δίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 11-28, 37-53, 53-74, 71-96

Μπάμπεργκ: Κοσέρ, Μέλι 4, Ζήσης 4, Νίκολιτς 4, Στάιγκερ 12, Τάις 11, Βερεμένκο 1, Ολίντε 2, Μίλερ 5, ΜακΝιλ 17, Χίκμαν 6, Ραντόσεβιτς 5.

Μπασκόνια: Λάρκιν 17, Βόιγκτμαν 7, Χάνγκα 6, Σεντεκέρσκις, Μπεμπουά 9, Μπλάζιτς 5, Ντιοπ 4, Τίλι 8, Λαπροβίτολα, Σενγκέλια 16 (12ρ), Μπάντιγκερ 17, Λουζ 7.