Ολοκλήρωσε την υπέρβαση: Πλεονέκτημα με τη μαγκιά του!

ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΔΥΝΑΜΗΣ: Ο Παναθηναϊκός πέρασε...αέρας από τον Τελ Αβίβ συντρίβοντας τη Μακάμπι με 81-61 για να πάρει το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας ως τέταρτος. Τρομερή εμφάνιση από τους πράσινους στο δεύτερο ημίχρονο και επιστροφή από το -13. Αναμένεται ο αντίπαλος.

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÌÁÊÁÌÐÉ ÔÅË ÁÂÉÂ - ÐÁÏ/ EUROLEAGUE / MACCABI TEL AVIV - PANATHINAIKOS (Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Το μόνο που μπορεί να προσάψει κανείς στον Παναθηναϊκό είναι ότι άργησε περίπου 25 αγωνιστικά λεπτά να μην μπει στον αγώνα. Κάπου είχε κρυφθεί στα αποδυτήρια γιατί αυτό το 48-35 που "φόρτωσε" στον πίνακα η Μακάμπι δεν μπορούσε να εξηγηθεί.

Μία εξήγηση, αν επιμέναμε, θα ήταν το 6/9 τρίποντα των Ισραηλινών αλλά και η πολύ κακή άμυνα του Παναθηναϊκού που έφτασε στα όρια της αφ' υψηλού αντιμετώπισης του αντιπάλου. Οταν αυτό το πρόβλημα...τακτοποιήθηκε, τα πάντα δούλεψαν ρολόι για τους πράσινους.

Και έτρεξαν, και έβγαλαν ελεύθερα σουτ και τον αντίπαλο "έλιωσαν" χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες. Οι Σίγκλετον, Τζέιμς και Καλάθηε ηγήθηκαν στο σκοράρισμα και το 48-35 έγινε 51-58 και 54-66 μέσα σε ελάχιστα λεπτά. Οπως το γράφουμε, με συνοπτικές διαδικασίες.

Τι σημαίνει η νίκη; Οτι ο Παναθηναϊκός επιστρέφει στην Ελλάδα χωρίς να έχει το αυτί κολλημένο στο ραδιόφωνο για τα αποτελέσματα των άλλων. Δεν υπάρχουν οι άλλοι. Οι πράσινοι είναι ήδη 4οι και εξασφάλισαν το πλεονέκτημα της έδρας.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 42-32, 54-63, 61-81

Μακάμπι: Ραντ 17 (4), Σίμσον 5, Σμιθ, Λεβί 5 (1), Μεκέλ 3 (9 ριμπ., 7 λαθ.), Πνίνι 10 (2), Σεγκέφ, Λάντεσμπεργκ, Αλεξάντερ 14 (4), Άιβερσον 7.

Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον 13 (2 τρίπ., 8 ριμπ., 6 κλεψ.), Νίκολς 4, Ρίβερς 6 (2/8 τρίπ.), Τζέιμς 17 (3 τρίπ., 5 ριμπ., 7 ασ.), Παππάς 6 (5 ασ., 5 κλεψ.), Φελντέιν 5, Γκιστ 5, Χαραλαμπόπουλος, Γκάμπριελ 7 (1), Μπουρούσης 6 (7 ριμπ.), Καλάθης 12 (0/5 τρίπ.).