Ο δάσκαλος (Ζέλικο), νίκησε τον μαθητή (Ιτούδη)

Η Φενέρμπαχτσε πήρε σπουδαία νίκη στην Ρωσία επί της ΤΣΣΚΑ με 95-79 και πλέον στη δεύτερη θέση είναι πιθανό να έχουμε πενταπλή ισοβαθμία. Σπουδαίο παιχνίδι από Ντίξον και Ούντοχ, αρκετά άστοχος από το τρίποντο ο Τεόντοσιτς. Νίκη και για την Νταρουσάφακα κόντρα στην Μακάμπι.

fener

Άτυπη ρεβάνς για τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς στην Ρωσία, μετά τον χαμένο τελικό της Ευρωλίγκας την περσινή περίοδο, αφού κέρδισε στην παράταση με εντυπωσιακό μπάσκετ την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με δέκα πόντους, όμως οι Τούρκοι ροκάνισαν σιγά-σιγά τη διαφορά και κατάφεραν να πάνε το ματς στην παράταση με το σκορ να είναι στο 75-75.

Εκεί, μίλησε η ευστοχία και το καθαρό μυαλό με τον Ζέλικο να φεύγει με το διπλό από την Ρωσία.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 18-23, 18-22, 16-75. Παρ: 4-20

ΤΣΣΚΑ: Τεόντοσιτς 21 (3/12 τρ), Κουλάγκιν, Ογκούστιν 5, Φρίντζον 2, Τζάκσον 11, Αντόνοφ 3, Φρίλαντ 2, Βοροντσέβιτς 15, Χίγκινς 2, Κουλάγκιν, Χριάπα 2, Κουρμπάνοφ 12, Χάινς 4.

Φενέρμπαχτσε: Ούντοχ 17, Μαχμούτογλου 8, Αντιτς 4, Σλούκας 3, Νάναλι 11, Βέσελι 10, Κάλινιτς 13, Ντίξον 25, Ντατόμε 4.

ΜΑΤΣΑΡΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ

Σε ένα τρελό ματς με πολλές εναλλαγές στο σκορ ανά δεκάλεπτο, η Νταρουσάφακα πήρε τη νίκη με 86-84 κόντρα στην Μακάμπι. Ο Γκάουντλοκ προσπάθησε πολύ να κρατήσει ζωντανούς του φιλοξενούμενους με 5/6 τρίποντα, όμως ο εκπληκτικός Ουιλμπέκιν πήρε από το χεράκι τους Τούρκους και τους χάρισε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 18-26, 27-13, 28-23

Νταρουσάφακα (86): Ουιλμπέκιν 23, Γιαγκμούρ 3, Μπατούκ, Ερντέν 3, Ουαναμέικερ 15, Κλέμπουρν 20, Μόρμαν, Αλντεμίρ, Αντερσον 11, Μπέρτανς, Χαραγκόντι 11.

Μακάμπι (84): Γκάουντλοκ 23, Ρουντ 17, Σίλεϊ, Σμιθ 12, Πνίνι 3, Οχαγιόν 4, Ουίμς 9, Λάντσεμπεργκ 6, Αϊβερσον 10.

ΕΥΚΟΛΟ ΕΡΓΟ Η ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κέρδισε εύκολα την Αρμάνι με 89-75 και αρχίζει να ελπίζει ξανά σε πρόκριση, μετά τις τρεις σερί ήττες.

Τα δεκάλεπτα: 32-19, 17-16, 23-16, 17-24