Αντίπαλοι Ολυμπιακού: Μεγάλη νίκη η Τσεντεβίτα πριν από τον Ολυμπιακό

Διαβάστε τι έκαναν στις εγχώριες διοργανώσεις οι αντίπαλοι του Ολυμπιακού στον όμιλο της Ευρωλίγκας.

Οι πέντε αντίπαλοι του Ολυμπιακού στην πρώτη φάση της Ευρωλίγκας και τα αποτελέσματά τους στις εγχώριες διοργανώσεις.

Τσεντεβίτα: Πριν από το ταξίδι στην Ελλάδα για το ματς με τον Ολυμπιακό στο Ηράκλειο η ομάδα του Βέλικο Μρσιτς έδειξε τα δόντια της. Στο ντέρμπι της Αδριατικής λίγκας επικράτησε 74-72 του Ερυθρού Αστέρα και συμπλήρωσε τέσσερις νίκες σε πέντε ματς. Κλειστό το ματς μέχρι τέλους, κρίθηκε στο τρίποντο του Αράποβιτς μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό. Ο Μίρο Μπίλαν ήταν ο πρώτος σκόρερ με 14 πόντους, κερδίζοντας τις περισσότερες μάχες από τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη (4 πόντοι, 6 ριμπάουντ) ενώ ο Γκόρντιτς είχε 13.

Μπασκόνια: Με τον Γιάννη Μπουρούση πρώτο σκόρερ και ριμπάουντερ (13, 11) η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς έκανε ιδανική πρεμιέρα στο ισπανικό πρωτάθλημα. Οι Βάσκοι έτρεξαν 31-15 στην πρώτη περίοδο και μετά το 54-24 του 20' έφτασαν με χαρακτηριστική ευκολία στο 85-58. Ο Έλληνας σέντερ ήταν αλάνθαστος στα δίποντα (5/5) παίζοντας σχεδόν 25 λεπτά.

Μπουρούσης Μπασκόνια

Μιλάνο: Η ομάδα του Γιάσμιν Ρέπεσα άφησε πίσω την ήττα της πρεμιέρας από την Τρεντίνο και ξέσπασε στη Βαρέζε. Ο Ρόμπι Χάμελ είχε 17 πόντους, ο ΜακΛιν 12 και οι Λαφαγέτ - Σίμον από 11 στο 90-62 των Λομβαρδών, οι οποίοι μετά το εις βάρος τους 23-21 στο 10' κυριάρχησαν πλήρως κυρίως γιατί είχαν 45 έναντι 24 ριμπάουντ.

Λιμόζ: Δεύτερη νίκη, αμφότερες εκτός, στα πρώτα τρία ματς της σεζόν για τη Λιμόζ, η οποία επιβλήθηκε 80-65 της Λε Μαν. Ο Μπουνγκού-Κολό είχε 23 πόντους και 6 ριμπάουντ για τη γαλλική ομάδα, ενώ από 16 είχαν οι Σαφάρτζικ και Ζερμπό. Στα αρνητικά τα 14 επιθετικά ριμπάουντ που επέτρεψε στους γηπεδούχους.