Μπασκόνια - Ολυμπιακός 89-70 (VIDEO)

Το αήττητο του Ολυμπιακού στην εφετινή Ευρωλίγκα έσπασε στη Βιτόρια. Οι "ερυθρόλευκοι" δεν έπαιξαν άμυνα και παραδόθηκαν στις ορέξεις της Μπασκόνια που επικράτησε δίκαια με 89-70.

Η εξέλιξη

Αν εξαιρέσει κανείς το πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα κατό το οποίο ο Ολυμπιακός κατάφερε να διατηρήσει την επαφή του με το σκορ (10-9, 13-11), οι Βάσκοι έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ. Κάθε κακή άμυνα των "ερυθρόλευκων" τιμωρήθηκε πολύ αυστηρά από την Μπασκόνια η οποία έχοντας σε πολύ καλή μέρα τους ψηλούς της (Μπέγκιτς, Σενγκέλια,Μπέρτανς) πήρε γρήγορα διαφοράψ (24-17, 44-37).

Είναι χαρακτηριστικό ότι οι γηπεδούχοι τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο με 69% στα δίποντα και 41% στα τρίποντα την ίδια ώρα που ο Ολυμπιακός σούταρε με μόλις 22% έξω από τη γραμμή των 6.75μ. Το διάστημα όμως που οι Πειραιώτες έχασαν τα αυγά και τα πασχάλια ήταν το τρίτο δεκάλεπτο. Με αργές αντιδράσεις στην άμυνα, όπως σ' όλο το ματς και διαδοχικά λάθη στις επιθετικές επιλογές, ο Ολυμπιακός παραδόθηκε.

Η Μπασκόνια έφτασε τη διαφορά ακόμα και στους 20 πόντους (66-46) πριν ο Ολυμπιακός μειώσει σε 70-59. Αυτή όμως ήταν και η τελευταία ελληνική αναλαμπή στο παιχνίδι. Αφού ο Λαφαγέτ σπατάλησε τρεις διαδοχικές επιθέσεις, οι γηπεδούχοι ανέκτησαν τον πλήρη έλεγχο και έφτασαν δίκαια στη νίκη.

Η καλύτερη πεντάδα

1. Ο Μπέρτανς πλήγωσε το σώμα του Ολυμπιακού με 17 πόντους και 3/6 τρίποντα.

2. Ο Σενγκέλια έκανε μεγάλη ζημιά με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

3. Πριν αποβληθεί ο Ερτέλ πρόλαβε να πετύχει 18 πόντους.

4. Ο Σπανούλης στάθηκε στο ύψος του και ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 27 πόντους (σε 28 λεπτά).

5. Πολύ χρήσιμος ο Μπέγκιτς που τελείωσε το ματς με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Το φύλλο αγώνα

Εχει πάντα σημασία από ποιον χάνεις και πως χάνεις. Ο Ολυμπιακός την Πέμπτη ηττήθηκε από μία ομάδα που δεν είχε ακριβώς... ενθουσιάσει μέχρι τώρα και ηττήθηκε και εύκολα κυνηγώντας στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του ματς. Υπάρχει πάντα η δικαιολογία των απουσιών (Λοτσέσκι, Πρίντεζης, Παπαπέτρου) αλλά ο Ολυμπιακός έτσι και αλλιώς ποτέ δεν έπαιξε πλήρης εφέτος, οπότε...

21:26
Καλησπέρα σας.
21:28
Ο Ολυμπιακός δοκιμάζεται απόψε στη Fernando Buesa Arena κόντρα στη Λαμποράλ Κούτσα, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της regular season.
21:33
Όσον αφορά τον Βασίλη Σπανούλη, ο κάπτεν του Ολυμπιακού χρειάζεται 5 πόντους για να γίνει μόλις ο τέταρτος παίκτης στην ιστορία της Euroleague που ξεπερνά τους 2.500 πόντους στην καριέρα του!
21:44
Όλα έτοιμα για την έναρξη του αγώνα, στη Fernando Buesa Arena.
21:46
Ενός λεπτού σιγή, στη μνήμη του Μάρκο Ίβκοβιτς ο οποίος δολοφονήθηκε στην Κωνσταντινούπολη...
21:47
Ο Άιβερσον κόβει τον Ντάνστον. Επίθεση για τους Βάσκους.
21:48
Ο Μπέρτανς αστοχεί σε τρίποντο. Επίθεση για τον Ολυμπιακό.
21:49
Ο Σπανούλης αστοχεί πίσω από τα 6μ.75.
21:49
Χωρίς σκορ, έπειτα από 1.5 λεπτό στον αγώνα.
21:50
Ο Βασίλης Σπανούλης σκοράρει για τον Ολυμπιακό (0-2, 1'43'') και ξεπερνάει τον Μάικ Μπατίστ στην τέταρτη θέση των κορυφαίων σκόρερ όλων των εποχών στην ιστορία της Euroleague!
21:51
Οι κορυφαίοι σκόρερ της Euroleague
4. Βασίλης Σπανούλης / 2.497 πόντοι / 181 αγώνες
5. Μάικ Μπατίστ / 2.496 πόντοι / 237 αγώνες

21:52
O Μπέρτανς σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 για το 3-2.
21:54
O Μάντζαρης (2π., με 1/2 δίπ.) δίνει το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (3-4, 3'07'').
21:55
Ο Σενγκέλια κερδίζει φάουλ από τον Αγραβάνη και διαμορφώνει το 5-4, με 2/2 βολές.
21:56
Ο Ντάνστον (2π. με 1/3 δίπ.) κάνει το 5-6 για τους Πειραιώτες, στο 4'56''.
21:56
Ο Σενγκέλια (4π.) δίνει λύσεις στην επίθεση της Λαμποράλ Κούτσα (7-6).
21:57
Ο Βασίλης Σπανούλης σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 (7-9, 3'48'') και φτάνει τους 2.500 πόντους στην ιστορία της Euroleague.
21:58
O Ερτέλ σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 για το 10-9 όμως ο Ντάνστον δίνει ξανά το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (10-11, 6'24'').
22:00
Ο Κοζέρ (3π. με 1/1 τρίπ.) κάνει το 13-11.
22:02
Ο Μπέγκιτς κερδίζει φάουλ από τον Αγραβάνη και διαμορφώνει το 15-11.
22:03
Ο Σπανούλης (7π. με 2/3 δίπ.) διαμορφώνει το 15-13, στο 8'04''.
22:03
Ο Κοζέρ (6π., με 2/2 τρίπ.) στέλνει τη διαφορά στο +5 (18-13) για τη Λαμποράλ Κούτσα.
22:03
Ο Ερτέλ διαμορφώνει το 20-13 στο 1'13'' για τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου και ο Γιάννης Σφαιρόπουλος καλεί τάιμ άουτ.
22:06
Ο Χάντερ μειώνει σε 22-17, για τον Ολυμπιακό.
22:07
Ο Μίρζα Μπέγκιτς διαμορφώνει το 24-17, με 2/2 βολές.
22:07
Ο Σαν Εμετέριο στο παρκέ, στη θέση του Μπέρτανς.
22:07
Ο Λαφαγιέτ αστοχεί σε τρίποντο και η Λαμποράλ Κούτσα κλείνει το δεκάλεπτο στο υπέρ της 24-17.
22:09
Τα δεκάλεπτα: 24-17.
Λαμποράλ Κούτσα (Ναβάρο): Άιβερσον, Κοζέρ 6 (2), Σενγκέλια 4, Πέρκινς, Μπέγκιτς 4, Βούγιασιτς, Σαν Εμετέριο, Ερτέλ 5 (1), Μπέρτανς 5 (1).
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ, Χάντερ 2, Ντάνστον 4, Σπανούλης 7 (1), Σλούκας, Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 2, Λαφαγιέτ, Ντάρντεν.
22:10
O Σπανούλης κερδίζει φάουλ από τον Σαν Εμετέριο κι έχει δικαίωμα για τρεις βολές.
22:12
Ο αρχηγός του Ολυμπιακού μειώνει σε 24-20 με 3/3 βολές.
22:12
Ο Μίρζα Μπέγκιτς με κάρφωμα διαμορφώνει το 26-20.
22:13
Ο Σαν Εμετέριο κερδίζει φάουλ από τον Αγραβάνη (3) και στέλνει τη διαφορά στο +8 (28-20) για τους Βάσκους.
22:13
Ο Σλούκας σκοράρει σε ''νεκρό'' χρόνο (28-22).
22:15
Ο Ντάρντεν καρφώνει μπροστά στον Μπέγκιτς για το 28-24, στο 12'11''.
22:15
Ο Σαν Εμετέριο σκοράρει για το 30-24.
22:18
Ο Ντάνστον σκοράρει, κερδίζει φάουλ από τον Βούγιασιτς, όμως αστοχεί στη συμπληρωματική βολή (30-26, 13'15'').
22:19
Ο Σλούκας σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 για το 30-29, στο 14'10''.
22:19
Ο Βούγιασιτς σκοράρει τους πρώτους του πόντους στον αγώνα για το 32-29.
22:23
O Ντάνστον (10π., με 5/7 δίπ.) καρφώνει για το 37-33, στα 4'02'' για τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
22:23
Ο Σαν Εμετέριο κερδίζει φάουλ από τον Ντάνστον και διαμορφώνει το 38-33, με 1/2 βολές.
22:24
Ο Κόλτον Άιβερσον στέλνει τη διαφορά στο +7 (40-33, 17').
22:24
Βήματα από τον Ντάνστον, νέα επίθεση για τη Λαμποράλ Κούτσα.
22:26
O Σπανούλης μειώνει σε 40-35 με λέι-απ όμως ο Ερτέλ (7π. με 2/2 δίπ.) διαμορφώνει το 42-35.
22:27
Ο Ντάνστον καρφώνει έπειτα από ασίστ του Σπανούλη για το 42-37, στο 18'34''.
22:28
Ο Βούγιασιτς ευστοχεί για το 44-37.
22:30
Ο Βούγιασιτς αστοχεί πίσω από τα 6μ.75, ο Ντάνστον κερδίζει φάουλ από τον Άιβερσον κι έχει δικαίωμα για βολές.
22:30
0/2 βολές για τον Αμερικανό.
22:31
Ημίχρονο στην Fernando Buesa Arena (44-37).
22:32
Τα δεκάλεπτα: 24-17, 44-37.
Λαμποράλ Κούτσα (Ναβάρο): Άιβερσον 2, Κοζέρ 6 (2), Σενγκέλια 4, Πέρκινς, Τίγι, Μπέγκιτς 6, Βούγιασιτς 4, Σαν Εμετέριο 10 (1), Ερτέλ 7 (1), Μπέρτανς 5 (1).
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ, Χάντερ 2, Ντάνστον 12, Σπανούλης 12 (1), Σλούκας 5 (1), Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 2, Καββαδάς, Λαφαγιέτ, Ντάρντεν 2.
22:45
Όλα έτοιμα για την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, στη Βιτόρια.
22:46
Πρώτη επίθεση για τον Ολυμπιακό.
22:46
Λάθος επίθεση για τον Ολυμπιακό, ο Ερτέλ σκοράρει με λέι απ στον αιφνιδιασμό για το 46-37.
22:48
VIDEO αφιέρωμα στους 25.000 πόντους της Λαμποράλ Κούτσα στην Euroleague!
22:49
O Μπέρτανς δίνει λύσεις στην επίθεση της Λαμποράλ ενώ ο Κοζέρ σκοράρει εκ νέου πίσω από τα 6μ.75 για το 51-37.
22:50
Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Στο 7-0 το σερί των Βάσκων.
22:54
Ο Κόλτον Άιβερσον κερδίζει φάουλ από τον Ντάνστον (1) και διαμορφώνει το 54-39, με 1/2 βολές.
22:55
Ο Αγραβάνης (4π. με 2/3 δίπ.) κάνει το 54-41.
22:57
Ο Σενγκέλια (8π.) διαμορφώνει το 56-41, με 2/2 βολές.
22:58
Ο Σενγκέλια (10π.) σκοράρει για το 58-41.
22:59
Ο Σπανούλης μειώνει σε 58-42, με 1/2 βολές.
22:59
Ο Ερτέλ εκτοξεύει τη διαφορά στο +18 (60-42, 25'50'').
23:01
Ο Σπανούλης μειώνει σε 60-44.
23:01
Ο Χάντερ σκοράρει με ταμπλό για το 60-46.
23:02
Ο Μπέρτανς δίνει λύσεις στην επίθεση της Λαμποράλ Κούτσα (63-46).
23:03
Ο Μπέγκιτς σκοράρει κόντρα στην πρώην ομάδα του (65-46, 27'20'').
23:04
Ο Ερτέλ κερδίζει φάουλ από τον Χάντερ κι εκτοξεύει τη διαφορά στο +20 (66-46, 28') με 2/2 βολές.
23:05
Ο Σπανούλης (18π.) μειώνει σε 66-48.
23:05
Ο Λαφαγιέτ σκοράρει στον αιφνιδιασμό για το 66-50. Τάιμ άουτ για τη Λαμποράλ Κούτσα.
23:07
O Σλούκας αστοχεί σε τρίποντο στον αιφνιδιασμό.
23:08
Ο Μίρζα Μπέγκιτς διαμορφώνει το 68-50.
23:09
Ο Αγραβάνης σκοράρει, κερδίζει φάουλ από τον Σενγκέλια όμως αστοχεί στη συμπληρωματική βολή (68-52).
23:09
Τέλος τρίτης περιόδου (68-52).
23:10
Τα δεκάλεπτα: 24-17, 44-37, 68-52.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ, Χάντερ 4, Ντάνστον 12, Σπανούλης 18 (1), Σλούκας 5 (1), Αγραβάνης 6, Μάντζαρης 2, Καββαδάς, Λαφαγιέτ 4, Ντάρντεν 2.
23:14
Ο Σαν Εμετέριο (12π.) διαμορφώνει το 70-52.
23:16
Ο Λαφαγιέτ σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 για το 70-59!
23:16
Ο Σλούκας κερδίζει φάουλ από τον Βούγιασιτς.
23:18
Ο Μπέρτανς ευστοχεί σε τρίποντο και η Λαμποράλ Κούτσα προηγείται με 73-59.
23:19
Ο Σενγκέλια αστοχεί σε τρίποντο.
23:22
O Nτάνστον κερδίζει φάουλ από τον Άιβερσον.
23:24
Ο Μπέρτανς σκοράρει για το 77-61.
23:25
Ο Σπανούλης με γκολ-φάουλ μειώνει σε 77-64, στα 3'48'' για τη λήξη του αγώνα.
23:26
Ο Σενγκέλια διαμορφώνει το 79-64, με 2/2 βολές.
23:27
Ο Σπανούλης κερδίζει φάουλ από τον Κοζέρ, μειώνει σε 79-66 στα 3'14'' για τη λήξη και φτάνει τους 25 προσωπικούς πόντους.
23:28
Τεχνική ποινή στον Γιάννη Σφαιρόπουλο, για διαμαρτυρία.
23:29
Ο Ερτέλ από τη γραμμή των βολών κάνει το 82-66.
23:29
Νέα τεχνική ποινή, αυτή τη φορά στον Αγραβάνη.
23:30
Ο Ερτέλ από τη γραμμή των βολών κάνει το 85-46, στα 2'40'' για τη λήξη του αγώνα.
23:32
O Mπέρτανς κερδίζει φάουλ από τον Χάντερ και κάνει το 87-66, με 2/2 βολές.
23:32
Ο Ντάρντεν από τη γραμμή των βολών μειώνει σε 87-68.
23:33
Ο Μπέγκιτς παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και σκοράρει (89-68).
23:34
Φάουλ του Κοζέρ στον Σπανούλη.
23:35
Ο Ερτέλ χρεώνεται με δεύτερη τεχνική ποινή αφού άνοιξε έντονο... διάλογο με τον Σπανούλη.
23:36
Ο αρχηγός του Ολυμπιακού μειώνει σε 89-70.
23:38
Τέλος αγώνα στη Fernando Buesa Arena. Η Λαμποράλ Κούτσα επικρατεί με 89-70 και υποχρεώνει τον Ολυμπιακό στην πρώτη του ήττα στον Δ' όμιλο της Euroleague.