Ολυμπιακός - Φενέρμπαχτσε 64-73

Η αστοχία, τα ριμπάουντ και ο Γκάουντλακ "λύγισαν" τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, με τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς να πανηγυρίζει σπουδαία νίκη με 64-73 και τη Φενέρμπαχτσε να παίρνει την πρωτιά και τη διαφορά στην ισοβαθμία του top 16 μετά από 10 αγωνιστικές.

Η εξέλιξη

Με τον Βαγγέλη Μάντζαρη στο παρκέ ξεπερνώντας το πρόβλημα τραυματισμού. Οι "ερυθρόλευκοι" μπήκαν καλά στο παιχνίδι, αλλά από νωρίς έγινε αντιληπτό ότι ο Άντριου Γκάουντλακ θα πρέπει να αντιμετωπιστεί με κάποιον τρόπο. Αν και επέβαλαν τον ρυθμό τους, οι Πειραιώτες δεν κατάφεραν να περιορίσουν τον Αμερικανό γκαρντ και αυτό αποδείχθηκε κρίσιμο στοιχείο στο προβάδισμα που πήραν οι Τούρκοι στην 2η περίοδο.

Το 8-0 έφερε το 25-19 για την ομάδα του Ομπράντοβιτς, αναγκάζοντας τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να πάρει τάιμ άουτ και να επαναφέρει τον Βασίλη Σπανούλη στο παιχνίδι. Το βασικό πρόβλημα των γηπεδούχων, πάντως, δεν οφειλόταν στην περιφέρεια, αλλά στα ριμπάουντ, με τους φιλοξενούμενους να έχουν μαζέψει 7 επιθετικά και 10 παραπάνω συνολικά (9-19) στα μέσα του 2ου δεκαλέπτου (35-39).

Ένα κρεσέντο του Σπανούλη (ο οποίος δέχθηκε γονατιά και αγωνιζόταν με αιμάτωμα) με ασίστ και τρίποντο έδωσε έναυσμα αντεπίθεσης στην 3η περίοδο, ωστόσο ο Γκάουντλακ απαντούσε σε κάθε περίπτωση. Ένα μπλακ άουτ και των δύο ομάδων κράτησε το σκορ σε χαμηλά επίπεδα. Η ευστοχία επανήλθε για τη Φενέρμπαχτσε μόνο, η οποία νίκησε κατά κράτος τον Ολυμπιακό στα τρίποντα.

Τρεις απανωτές χαμένες επιθέσεις του Ολυμπιακού μετέτρεψαν το 51-55 σε 51-60. Κάθε "ψαλίδισμα" του σκορ προκαλούσε... τρίποντο από τους Τούρκους, με συνέπεια ο Ολυμπιακός να μην πλησιάζει. Στα τελευταία δευτερόλεπτα η διαφορά πήγε στο +12 (58-70) και ο Ολυμπιακός έχασε και τη διαφορά της νίκης του στην Πόλη, η οποία θα παίξει ρόλο σε ενδεχόμενη ισοβαθμία.

Η καλύτερη πεντάδα

Ο Άντριου Γκάουντλακ ήταν για ακόμα ένα παιχνίδι ο "δαίμονας" που τρομοκρατούσε την αντίπαλη άμυνα με 24 πόντους.

Ο Όλιβερ Λαφαγέτ διασώθηκε στο σκοράρισμα για τον Ολυμπιακό, "πυροβολώντας" κυρίως από το τρίποντο.

Στον Νεμάνια Μπιέλιτσα οφείλεται εν πολλοίς η κυριαρχία της Φενέρμπαχτσε στα καλάθια με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ο Γιώργος Πρίντεζης επέδειξε όρεξη, ήταν αξιόλογος στο σκοράρισμα (11π.), αλλά φορτώθηκε με φάουλ.

Ο Μπράιαν Ντάνστον έκανε ό,τι μπορούσε στην αντίπαλη ρακέτα (5/6 δίποντα) και ήταν ο πρώτος ριμπαόυντερ της ομάδας του (μόλις 5).

Το φύλλο αγώνα

Η χειρότερη δυνατή εξέλιξη σε αυτό το ματς. Ήττα, απώλεια διαφοράς, απώλεια πρώτης θέσης και δη από τον συγκεκριμένο αντίπαλο προπονητή. Εφιάλτης, αλλά της μιας βραδιάς, αφού υπάρχει μέλλον ακόμα. Ο "λαβωμένος" Βασίλης Σπανούλης αγωνίστηκε μόλις 27' λεπτά και δεν ήταν σε θέση να βοηθήσει, ο Ματ Λοτζέσκι δεν πήρε προσπάθειες και ο Ολυμπιακός είχε "μπλοκάρει" επιθετικά. Εάν αποδειχθεί απλώς μία κακή βραδιά, ουδείς θα την θυμάται στο τέλος της φάσης. Εάν έχουν συνέχεια αυτές οι εμφανίσεις, ό,τι χτιζόταν τόσο καιρό μπορεί να γκρεμιστεί μονομιάς.

Σοκ με Σπανούλη (PHOTOS)

Το πρόγραμμα του Ολυμπιακού μέχρι το τέλος του Top16

Σφαιρόπουλος: "Να μάθουμε από τα λάθη και να κερδίσουμε κάτι από την ήττα"

21:02
Καλησπέρα σας από το ΣΕΦ.
21:03
Δέκατη αγωνιστική στο Top 16 και ο Ολυμπιακός υποδέχεται την Φενέρμπαχτσε σε μια πολύ σπουδαία αναμέτρηση.
21:03
Το παιχνίδι θα ξεκινήσει στις 21:45
21:03
Οι Πειραιώτες θέλουν τη νίκη για να παραμείνουν μόνοι στην κορυφή του ομίλου τους.
21:04
Από την άλλη πλευρά, οι Τούρκοι θέλουν να φύγουν με το "διπλό", ώστε να αυξήσουν τις πιθανότητές τους για πλεονέκτημα έδρας στα Play offs.
21:05
Λίγο νωρίτερα, σε ένα παιχνίδι που αφορά άμεσα και τις δύο ομάδες, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε της Αναντολού Εφές με 88-83
21:06
Για τον Ολυμπιακό, οι Μπρεντ Πέτγουεϊ, Δημήτρης Κατσίβελης και Μιχάλης Τσαϊρέλης δεν θα αγωνιστούν. Στην αποστολή θα βρίσκεται, όμως ο Δημήτρης Αγραβάνης, 2,5 μήνες μετά την τελευταία του εμφάνιση.
21:06
Όσο για τον Βαγγέλη Μάντζαρη, όλα δείχνουν πως θα δώσει κανονικά το παρών, καθώς βγήκε στην προθέρμανση και έκανε μερικά σουτ. Θυμίζουμε, πως γύρισε το πόδι του στην προπόνηση της Πέμπτης
21:07
Όσον αφορά την Φενέρμπαχτσε, ταξίδεψε πλήρης από την Κωνσταντινούπολη.
21:07
Οι Τούρκοι βρίσκονται σε πολύ καλή κατάσταση, καθώς μετρούν 6 συνεχόμενες νίκες στον όμιλο
21:08
Σχετικά με την προσέλευση του κόσμου, το ΣΕΦ γεμίζει σταδιακά. Αναμένεται να είναι κατάμεστο, καθώς έχει ανακοινωθεί sold out από την περασμένη Τρίτη.
21:09
Από στιγμή σε στιγμή οι δύο ομάδες θα βγουν στο παρκέ για το τελικό ζέσταμα.
21:09
35 λεπτά περίπου απομένουν για το τζάμπολ του αγώνα.
21:15
Στο παρκέ αυτή τη στιγμή οι παίκτες της Φενέρμπαχτσε κάτω από αποδοκιμασίες.
21:15
Και τώρα έκανε την εμφάνισή του ο Ολυμπιακός! Αποθέωση για τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου.
21:16
Στην δωδεκάδα ο Βαγγέλης Μάντζαρης, θα αγωνιστεί κανονικά!
21:19
Δείτε πλάνα από την προθέρμανση των δύο ομάδων
21:22
Οι κερκίδες στο ΣΕΦ αυτή τη στιγμή! Αναμένεται ακόμα περισσότερος κόσμος...
21:23
Οι φίλοι των Πειραιωτών ξεκίνησαν να τραγουδούν τα πρώτα συνθήματα. "Ζεσταίνεται" η ατμόσφαιρα σιγά σιγά
21:23
20 λεπτά απομένουν για το τζάμπολ. Οι δύο ομάδες συνεχίζουν το ζέσταμα δίχως προβλήματα...
21:24
Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε στη Λιθουανία, καθώς ηττήθηκε από την Ζαλγκίρις με 76-70
21:26
Γεμίζει το πέταλο των οργανωμένων σταδιακά. Όπως και οι υπόλοιπες θέσεις στο γήπεδο
21:30
Αποθέωση για τον Γιάννη Σφαιρόπουλο κατά την είσοδό του στο παρκέ. Ανταπέδωσε ο Έλληνας προπονητής.
21:32
Ο Σέρβος προπονητής βγήκε στον αγωνιστικό χώρο, κάτω από έντονες αποδοκιμασίες.
21:33
Στο παρκέ και οι παίκτες που δεν θα αγωνιστούν (Πέτγουεϊ, Κατσίβελης και Τσαϊρέλης)
21:34
Το πέταλο των οργανωμένων είναι σχεδόν γεμάτο. Το ίδιο αναμένεται να συμβεί και στις υπόλοιπες θύρες. 10 λεπτά, περίπου, απομένουν άλλωστε για το τζάμπολ
21:37
Θυμίζουμε πως στο παιχνίδι του πρώτου γύρου οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου πέρασαν από την Κωνσταντινούπολη, επικρατώντας με 74-68
21:52
Νέο φάουλ σε ντράιβ, καθώς ο Μάντζαρης αναγκάζει τον Γκάουντλακ να τον σταματήσει με λάθος τρόπο

21:55
Ο Μπογκντάνοβιτς δεν μπορεί να συγκρατήσει την πάσα του Μπιέλιτσα και η κατοχή αλλάζει χέρια
21:56
Τάιμ άουτ στο παιχνίδι με το σκορ στο 8-8 4.56 πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου
22:00
Τάπα στον Σπανούλη από τον Μπιέλιτσα και στον αιφνιδιασμό ο Γκάουντλακ με τρίποντο θα κάνει το 10-13
22:02
Άστοχο τρίποντο από τον Γκάουντλακ, όμως ο Ερντέν παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και καρφώνει παίρνοντας το φάουλ από τον Ντάρντεν
22:05
Σλούκας σε νεκρό χρόνο από τα 8 μέτρα πετυχαίνει μεγάλο τρίποντο και κάνει το 19-17
22:05
Άστοχο δίποντο από τον Βέσελι
22:05
Αυτή τη φορά ο Σλούκας είναι άστοχος σε δίποντο
22:06
Αστοχός ο Γκάουντλακ, όμως ο Μπιέλιτσα κάνει το 19-19 στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου
22:07
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Χάντερ 2, Ντάνστον 2, Σπανούλης 2, Σλούκας 3, Πρίντεζης 4, Μάντζαρης 3, Ντάρντεν 2.
ΦΕΝΕΡ: Γκάουντλακ 6, Χίκμαν 4, Μπιέλιτσα 3, Ερντέν 4, Μπογκντάνοβιτς 2.

22:13
Ο Μπιέλιτσα αστοχεί στην πρώτη, όμως βρίσκει στόχο στη δεύτερη (19-23)
22:19
Ο Ζήσης θα πάρει το φάουλ από τον Σπανούλη με τον αρχηγό του Ολυμπιακού να διαφωνεί
22:20
Ο Ζήσης χάνει την πρώτη, όμως με την δεύτερη θα κάνει το 23-28 στο 14'
22:20
Λάθος πάσα από τον Λαφαγιέτ
22:20
Ο Πρέλντζιτς αστοχεί και η κατοχή στους "ερυθρόλευκους"
22:23
Φάουλ του Πρίντεζη στον Βέσελι και ο Σφαιρόπουλος καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ, καθώς ο Ολυμπιακός έχει δώσει 7 επιθετικά ριμπάουντ στους Τούρκους
22:23
Συνολικά τα ριμπάουντ είναι 9 έναντι 19 της Φενέρ
22:24
Ο Βέσελι από τη γραμμή των βολών έχει 1/2 και το σκορ γίνεται 25-32
22:25
Ο Ντάρντεν πασάρει και εντυπωσιακό κάρφωμα από τον Ντάνστον (27-32)
22:30
Καλάθι και φάουλ από τον Λαφαγιέτ που φτάνει τους 9 πόντους και κρατάει όρθιο τον Ολυμπιακό
22:31
Ο Μπιέλιτσα με τρίποντο ξαναβάζει την Φενέρ στο +3 (33-36)
22:32
Νέο μεγάλο τρίποντο αυτή τη φορά από τον Γκάουντλακ που κάνει το 33-39
22:32
Λαφαγιέτ πασάρει ο Χάντερ δεν θα καταφέρει να σκοράρει, όμως θα πάρει το φάουλ από τον Βέσελι
22:35
Το πρώτο ημίχρονο τελειώνει με το σκορ στο 35-39 έπειτα από το χωρίς αντίκρισμα κόουστ του κόοστ του Λαφαγιέτ
22:36
Ολυμπιακός: Χάντερ 4, Ντάνστον 6, Σπανούλης 2, Σλούκας 3, Πρίντεζης 4, Μάντζαρης 4, Λαφαγιέτ 9, Ντάρντεν 3.
22:36
ΦενέρμπαχτσεΓκάουντλακ 12, Ζήσης 1, Χίκμαν 7, Μπιέλιτσα 8, Ερντέν 4, Μπογκντάνοβιτς 2, Σαβάς 2, Βέσελι 3.
22:54
Ο Πρίντεζης παίρνει το φάουλ από τον Μπιέλιτσα και πάει στις βολές (37-43)
22:54
Ο "Πρι" με 2/2 κάνει το 39-43
22:55
Στον αιφνιδιασμό ο Πρίντεζης παίρνει την πάσα από την Σπανούλη και κάνει το 41-43
22:55
Άστοχος ο Μπογκντάνοβιτς κι ο Ολυμπιακός μπορεί να ισοφαρίσει
22:56
Με τον Σπανούλη να πασάρει και τον Ντάνστον να καρφώνει ο Ολυμπιακός ισοφαρίζει, ενώ κερδίζει και το φάουλ του Χίκμαν
22:56
Άστοχος στη βολή
22:57
Μεγάλο τρίποντο από τον Γκάουντλακ που με τον Πρίντεζη μπροστά του κάνει το 43-46
23:00
Ο Σπανούλης έχει μέχρι τώρα 9 ασίστ σε 16 λεπτά συμμετοχής και το ρεκόρ του είναι 10!!!
23:02
Στη λήξη του χρόνου ο Γκάουντλακ πετυχαίνει το 6ο του τρίποντο και κάνει το 58-51
23:02
Άστοχο σουτ από Χάντερ, όμως το ίδιο κάνει και ο Γκάουντλακ
23:02
Άστοχο τρίποντο από τον Σπανούλη και μένει το 48-51
23:03
Άστοχο σουτ από τον Μπογκντάνοβιτς, όμως στο ριμπάουντ ο Πρίντεζης δεν συγκρατεί την μπάλα
23:04
Άστοχο τρίποντο από τον Ζήση
23:04
Ο Έλληνας γκαρντ τρέχει όλο το γήπεδο και παίρνει το φάουλ του Ζήση που τον στέλνει στις βολές
23:09
άστοχο τρίποντο από τον Αγραβάνη και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώνεται με το σκορ στο 50-55
23:11
Ξεκινάει το τέταρτο δεκάλεπτο
23:12
Ο Ντάνστον αστοχεί, όμως ο Πρίντεζης παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και το φάουλ του Σαβάς
23:16
Πρέλντζιτς από τη γωνία κάνει το 51-60 (7.16 πριν το τέλος)
23:23
Τάιμ άουτ από τον Σφαιρόπουλο που βλέπει τη διαφορά στους 9 (56-65)