Ολυμπιακός-Σιένα 78-73

Με μία ακόμη ανατροπή ο Ολυμπιακός νίκησε τη Σιένα με 78-73 στο κεκλεισμένων των θυρών ΣΕΦ και έφτασε το αήττητο σερί του στο 21-0 από την αρχή της σεζόν. Μεγάλοι πρωταγωνιστές του νέου καμ-μπακ οι Περπέρογλου και Σπανούλης.

Η εξέλιξη

Η γνωστή ιστορία. Ο Ολυμπιακός για άλλη μία φορά φέτος άφησε τον αντίπαλό του να κάνει παιχνίδι, να οικοδομήσει μεγάλη διαφορά και να τον βάλει πάλι σε διαδικασία ανατροπής κατά τη διάρκεια του τελευταίου δεκαλέπτου. Ειδικά όμως σ' αυτήν την αναμέτρηση οι λόγοι αυτή της αγωνιστικής συμπεριφοράς για τους πρωταθλητές Ευρώπης ήταν ισχυροί. Το κεκλεισμένων των θυρών ΣΕΦ δεν έδινε ρυθμό και η Σιένα, παίζοντας καλή άμυνα, προηγήθηκε 9-13.

Επειτα, υπήρχαν και οι απουσίες των Μπέγκιτς και Πρίντεζη. Οι ελλείψεις αυτές σε συνδυασμό με το γεγονός ότι ο Αγραβάνης φορτώθηκε νωρίς με φάουλ, έκαναν τον Ολυμπιακό ευάλωτο αμυντικά. Η Σιένα, με τον Γκριν να σκοράρει κατά βούληση, όχι μόνο κατάφερε να περάσει στεγνή ένα μίνι ξέσπασμα του αντιπάλου της, αλλά και να προηγηθεί με 11 πόντους στο ημίχρονο (25-36).

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπιζε και επιθετικό πρόβλημα αλλά αυτό που τον απασχολούσε κυρίως ήταν η άμυνα. Η Σιένα έφτασε τη διαφορά ακόμα και στους 15 (37-52) αλλά όταν ο Γκριν κουράστηκε δεν διέθετε τις λύσεις για να συνεχίσει να απειλεί το καλάθι των "ερυθρόλευκων". Το ήδη εφαρμοσμένο, από προηγούμενα ματς, σχέδιο μπήκε σε ισχύ από τις αρχές του τετάρτου δεκαλέπτου με αρχικό εκφραστή του τον Περπέρογλου και κύριο εκτελεστή τον Σπανούλη. Με τρίποντο-βόμβα του αρχηγού του ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 74-73 στα 54 δευτερόλεπτα ενώ ένα δίποντο του Λοτσέσκι στα 15 δεύτερα σιγούρεψε την ένατη συναπτή νίκη των πρωταθλητών Ευρώπης στην εφετινή Ευρωλίγκα. Το κλου της βραδιάς; Ο Ολυμπιακός σούταρε 11/11 εντός πεδιάς σουτ στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Η καλύτερη πεντάδα

1. Χωρίς τον οίστρο του Περπέρογλου αυτό το παιχνίδι δεν γυρνούσε. Αυτός μετέδωσε τη φλόγα στους υπολοίπους στο τέταρτο δεκάλεπτο, αυτός άρχισε το σερί της ανατροπής, αυτός πίστεψε περισσότερο απ' όλους στη νέα νίκη του Ολυμπιακού.

2. Σπανούλης σημαίνει μεγάλα καλάθια. Μ' ένα τέτοιο ο Ολυμπιακός πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ μετά το δεύτερο δεκάλεπτο.

3. Ο Λοτζέσκι ή αλλιώς, η αθόρυβη δύναμη. Πότε σκόραρε 10 πόντους, πότε κατέβασε 7 ριμπάουντ ουδείς κατάλαβε.

4. Ο Ερικ Γκριν ο οποίος έπαιξε και για τον λαβωμένο Χάκετ. Ηταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 28 πόντους.

5. Ο ουσιώδης Ντάνστον. Είχε 7 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 τάπες.

Το φύλλο αγώνα

Ο Ολυμπιακός νικά, μένει αήττητος αλλά ο Γιώργος Μπαρτζώκας δεν μπορεί να αισθάνεται ήσυχος γιατί η ομάδα του παρουσιάζει μεγάλα κενά απόδοσης στο παιχνίδι της. Ο προπονητής των πρωταθλητών Ευρώπης γνωρίζει άριστα ότι ο βαθμός δυσκολίας στο top-16 θα ανέβει κατακόρυφα και προσπαθεί να ετοιμάσει τους παίκτες του για διαφορετικές μπασκετικές συνθήκες. Οι νίκες πάντως διατηρούν την ψυχολογία σε υψηλά επίπεδα και αυτό δεν πρέπει να υποτιμάται.

Το live του αγώνα

20:18
Καλησπέρα σας!
20:19
Σε περίπου μισή ώρα αναμένεται να ξεκινήσει το παιχνίδι ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τη Σιένα.
20:19
Η αναμέτρηση πραγματοποιείται στο πλαίσο της 9ης αγωνιστικής της Euroleague.
20:20
Ο Ολυμπιακός έχει ρεκόρ 8-0 και είναι αήττητος, ενώ οι Ιταλοί μετρούν τρεις νίκες και πέντε ήττες.
20:21
Ο αγώνας γίνεται κεκλεισμένων των θυρών.
20:22
Ο Ολυμπιακός τιμωρήθηκε με μία αγωνιστική κεκλεισμένων των θυρών, όπως και οι Μπέγκιτς, Πρίντεζης (3 αγωνιστικές) για τα επεισόδια στο παιχνίδι με τη Γαλατάσαραϊ.
20:23
Οι παίκτες των δύο ομάδων έκαναν προθέρμανση και πέρασαν τώρα στα αποδυτήρια.
20:24
Όλοι οι "ερυθρόλευκοι" αυτή την στιγμή έκαναν την εμφάνιση τους στο παρκέ, με τον Σέντρικ Σίμονς να βρίσκεται κανονικά στη δωδεκάδα του Ολυμπιακού.
20:24
Να θυμίσουμε ότι ο Αμερικανός σέντερ των Πειραιωτών είχε τραυματιστεί στο ματς με τη Σιένα στην Ιταλία, έπειτα από σύγκρουση με τον Χάκετ.
20:26
Οι δώδεκα του Ολυμπιακού είναι: Καββαδάς, Μάντζαρης, Σίμονς, Ντάνστον, Αγραβάνης, Σλούκας, Σπανούλης, Πέτγουεϊ, Λοτζέσκι, Περπέρογλου, Λο και Παπαπέτρου.
20:27
Έκαναν την εμφάνιση τους στο παρκέ και οι παίκτες της Σιένα.
20:28
Ο αγώνας θα αρχίσει σε λιγότερο από 25 λεπτά.
20:30
Ο Ολυμπιακός έχει 8-0 και είναι την πρώτη θέση του ομίλου, ενώ ακολουθεί η Γαλατάσαραϊ με 5-3 που δείχνει ότι θα καταφέρει να πάρει την δεύτερη θέση. Από εκεί και πέρα ακολουθούν οι Μάλαγα, Μπάγερν και Σιένα με 3-5.
20:30
Οι πρωταθλητές Ιταλίας έχουν τεράστιο κίνητρο απέναντι στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, καθώς πλέον βρισκόμαστε δύο... στροφές πριν το τέλος της πρώτης φάσης της Euroleague.
20:32
Ο Γιώργος Μπαρτζώκας κάθισε δίπλα στον Μίλαν Τόμιτς και παρακολουθεί τους παίκτες του. Το ίδιο κάνει και ο Κρέσπι για τους Ιταλούς.
20:34
Ο Μπαρτζώκας αναμένεται να δοκιμάσει νέες τακτικές και σχήματα στο συγκεκριμένο παιχνίδι.
20:37
Μέχρι στιγμής στην Euroleague ο Μπράιαντ Ντάνστον είναι πρώτος σε ranking από τους παίκτες του Ολυμπιακού.
20:41
Στο πρώτο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής της Euroleague η ΤΣΣΚΑ νίκησε την Μπαρτσελόνα με 79-65.
20:42
Η Μπαρτσελόνα στο Top-16 της Euroleague θα βρίσκεται πλέον στον όμιλο του Ολυμπιακού.
20:47
Όλα έτοιμα για να αρχίσει η παρουσίαση των δύο ομάδων.
20:47
Πρώτα εκείνη της Σιένα και ακολουθεί του Ολυμπιακού.
20:48
Οι παίκτες δίνουν τα χέρια και σε μερικά λεπτά θα έχουμε τζάμπολ.
20:51
Οι προπονητές δίνουν τις τελευταίες οδηγίες στους παίκτες τους.
20:54
Έγινε το τζάμπολ στο ΣΕΦ!
20:54

Ενδιαφέρον παιχνίδι σήμερα για τον Ολυμπιακό. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έχει την ευκαιρία να δώσει χρόνο σε διαφορετικούς παίκτες αλλά και να δει σε δράση παίκτες όπως ο Σίμμονς και ο Καββαδάς σε ένα από τα τελευταία παιχνίδια χωρίς ενδιαφέρον πριν τον ημιτελικό του κυπέλλου και το τοπ-16 της Ευρωλίγκας.

20:56
ΔΕΝ θα αγωνιστεί απόψε ο σούπερ σταρ της Σιένα Ντάνιελ Χάκετ λόγω ενός μικροτραυματισμού!
20:57
0-6 για τη Σιένα που έχει μπει πιο δυνατά από τον Ολυμπιακό στο παρκέ του ΣΕΦ.
20:58
Πρώτο καλάθι για τον Ολυμπιακό, τρίποντο από τον Μάντζαρη (3-6)
21:00
Με περισσότερη ένταση στην άμυνα, ο Ολυμπιακός ισορροπεί άμεσα το ματς και αναζητεί πλέον λύσεις στην επίθεση.
21:01
Εύστοχος από τα πέντε μέτρα ο Ρες για το 3-8.
21:02

Αύριο βράδυ θα γνωρίζουμε με σχετική ασφάλεια τον όμιλο του Ολυμπιακού στο τοπ-16. Σήμερα το βράδυ ο Μπαρτζώκας θα γνωρίζει αν η ομάδα του θα μείνει αήττητη. Καλύτερη η Σιένα έως τώρα με κίνητρο, ο Ολυμπιακός οφείλει να πάει περισσότερο την μπάλα στην ρακέτα διότι τα τρίποντα έως τώρα είναι άστοχα.

21:03
Τάιμ άουτ στο 6', με το σκορ να έχει κολλήσει στο 3-8.
21:03
1/11 σουτ έχει ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα. Αυτό απεικονίζει και τη μικρή μεν, διαφορά δε στο παιχνίδι.
21:05
Βολές από τον Σπανούλη για το 5-8. Απομένουν 4:07 για το τέλος της πρώτης περιόδου.
21:06
Σειρά της Σιένα να εκτελέσει βολές μετά το φάουλ του Μάντζαρη.
21:07
Νέες (2/2) βολές από τον Σπανούλη για το 7-10.
21:08
Κάρφωμα από τον Πέτγουεϊ για το 9-11. Πρώτη όμορφη φάση από τον Ολυμπιακό.
21:09
3:02 για το τέλος της πρώτης περιόδου.
21:10

Ο Ντάνστον έχει κίνητρο(όπως σε κάθε αγώνα) και ο Πετγουέι διάθεση να τρέξει. Οι δυο τους κρατάνε τον Ολυμπιακό ζεστό.

21:10
Καλάθι από τον Σπένσερ Νέλσον για το 9-13.
21:10
Απαντάει ο Ντάνστον για το 11-13.
21:11
1/2 βολές αυτή τη φορά από τον Βασίλη Σπανούλη για το 12-13.
1:20 για το τέλος της πρώτης περιόδου.
21:12
Στις βολές και ο Σλούκας, που κερδίζει το πρώτο φάουλ μετά τα 7 που έχει πάρει ο Σπανούλης!
21:12
1/2 από τον Σλούκα για το 13-15.
21:13
Νέο καλάθι από τον Μπράιαντ Ντάνστον που ισοφαρίζει (15-15) για πρώτη φορά.
21:14
Τέλος πρώτης περιόδου, με τη Σιένα (που παίζει ΔΙΧΩΣ τον κορυφαίο της παίκτη, τον Ντάνιελ Χάκετ) να έχει προβάδισμα δυο πόντων (15-17).
21:16
Ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος στο ΣΕΦ.
21:16
Καλάθι από τον Βιτζιάνο για το 15-19.
21:17
Τρίποντο από την κορυφή για τον Πέτγουεϊ, μειώνει στον πόντο (18-19) ο Ολυμπιακός.
21:18

Η Σιένα παίζει χωρίς τον Ντάνιελ Χάκετ έως τώρα, προφανώς η ομάδα θέλει τον πουλήσει κάποια στιγμή. Ο Ολυμπιακός με τις αλλαγές βρήκε ρυθμό. Ένα ζήτημα που μπορεί να συζητηθεί, είναι αν ο Λοτζέσκι σε έναν ρόλο καθαρόαιμου "2" θα προσαρμοστεί. Δείχνει λίγο άβολα καθώς δεν έχει καθόλου την μπάλα στα χέρια και θα πρέπει να ακροβολίζεται περισσότερο παίζοντας διαφορετικά από ότι στην αρχή της σεζόν.

21:18
Κόψιμο στην άμυνα και alley-oop κάρφωμα από τον Πέτγουεϊ για το 20-19.
21:18
Αυτό είναι και το πρώτο προβάδισμα για τον Ολυμπιακό.
21:18
Ο Λοτζέσκι με "γλυκό" σουτ από τα πέντε μέτρα κάνει το 22-19.
21:19
Ο Μπαρτζώκας έβαλε τις φωνές πριν: "είπα πάσινγκ-γκέιμ, κυκλοφορήστε τη μπάλα". Οι επόμενες δυο επιθέσεις έγιναν όπως ήθελε. Καλό παιχνίδι από τον Πετγουέι, ενώ τώρα ο Καββαδάς περνάει στο "5" και ο Περπέρογλου στο "4"
21:20
Σκληρό φάουλ από τον Βασίλη Καββαδά που έχει πάρει τη θέση του Ντάνστον.
21:20
2/2 βολές για τη Σιένα και στον πόντο (23-22) το ματς.
21:21
Τρίποντο στο τέλος της επίθεσης από τον Τόμας Ρες για το 22-24!
21:23

Οι Ιταλοί υποστηρίζουν ότι ο Χάκετ αντιμετωπίζει πρόβλημα στο δεξί πόδι, αλλά η φημολογία τον θέλει να έχει πωληθεί.

21:23
1/2 βολές από τον Καββαδά για το 23-24.
21:24
Ανάποδο lay-up από τον Σπένσερ Νέλσον μετά από δικό του επιθετικό ριμπάουντ (23-26).
21:27
1/2 βολές από τον Λο για το 24-26.
21:28
Εντυπωσιακό κάρφωμα από τον Έρικ Γκριν για το 24-28!
21:29
Κερδίζει ένα ακόμη φάουλ ο Λο, που θα πάει στις βολές.
21:29
8/12 έχει ο Ολυμπιακός από την γραμμή της φιλανθρωπίας.
21:29
Πάλι 1/2 ο Λο (25-28).
21:30
7/23 σουτ έχουν οι Πειραιώτες (30%).
21:31
Νέο καλάθι από τον Έρικ Γκριν για το 25-30!
21:34
Έβδομο λάθος από τον Ολυμπιακό! Ο Κάρτερ κερδίζει το φάουλ από τον Περπέρογλου και πηγαίνει στις βολές.
21:34
2/2 από τον Κάρτερ για το 25-34 που είναι και η μεγαλύτερη διαφορά υπέρ της Σιένα.
21:35

Ο Ολυμπιακός έριξε την ταχύτητά του και μοιραία αντιμετωπίζει πρόβλημα στο σκοράρισμα. Είναι ένας τομέας που σίγουρα θέλει να δει ο προπονητής του, πώς θα λειτουργεί η ομάδα στο 5-5, διότι έρχονται αντίπαλοι πολύ καλοί στο αργό μπάσκετ.

21:35
Άλλο ένα καλάθι από τον Γκριν για το 25-36!
21:36
Τέλος πρώτου ημιχρόνου, με τη Σιένα να έχει αέρα 11 πόντων (25-36) και τον Ολυμπιακό να κάνει την χειρότερη φετινή του εμφάνιση.
21:37
7/27 σουτ έχουν οι Πειραιώτες στο πρώτο μισό του αγώνα. 5/15 δίποντα, 2/12 τρίποντα και 9/14 βολές.
21:38
Πέρα από τα άσχημα ποσοστά του, ο Ολυμπιακός έχει κακή αναλογία ασίστ/λαθών. Έχει πουλήσει 8 φορές τη μπάλα και έχει δώσει μόλις 4 τελικές πάσες.
21:38
Η Σιένα, αντίθετα, έχει 14/35 σουτ, με μόλις 2 λάθη και 7 ασίστ!
21:39

Το άδειο γήπεδο, κυρίως όμως η αδυναμία των παικτών που πήραν περισσότερο χρόνο από ότι σε άλλους αγώνες, φέρνουν τον Ολυμπιακό στο αγαπημένο του -11 στο ημίχρονο. Δεν έχει σημασία για το αν θα ανατρέψει την εικόνα, κάτι πιθανό, όσο να δείξουν συμπληρωματικοί παίκτες ότι μπορούν να βοηθήσουν. Έπεσε ο ρυθμός και αυτό είναι το βασικό ζήτημα διότι οι πρωταθλητές Ευρώπης θέλουν να πηγαίνουν σε ένα up-tempo  παιχνίδι. Αυτό τους ταιριάζει και αυτό τους δίνει νίκες.

21:39
Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είναι με 7 πόντους ο Μπρεντ Πέτγουεϊ, που έχει επίσης 2 ριμπάουντ, 2 κοψίματα και 1 ασίστ σε 1 λεπτά συμμετοχής.
21:40
Ο Βασίλης Σπανούλης, από την άλλη, έχει μόλις 5 πόντους με 0/3 προσπάθειες και 5/6 βολές σε 13 λεπτά. Δεν έχει δώσει ούτε μια ασίστ, έχει 1 λάθος, αλλά και 7 κερδισμένα φάουλ!
21:41
Πρώτος σκόρερ της Σιένα, αλλά και κορυφαίος της παίκτης είναι ο rookie στην Euroleague Έρικ Γκριν με 10 πόντους (4/8 δίποντα και 2/2 βολές). 8 έχει ο Κάρτερ και από 6 οι Ρες - Νέλσον.
21:42
Και όλα αυτά, χωρίς οι Ιταλοί να έχουν στη σύνθεσή τους τον ηγέτη τους, τον Ντάνιελ Χάκετ, ο οποίος βρίσκεται μεν στην 12άδα, αλλά δεν θα αγωνιστεί. "Πρόβλημα τραυματισμού" η επίσημη θέση της Σιένα. Οι φήμες, βέβαια, λένε ότι ο Αμερικανοιταλός βρίσκεται κοντά στην έξοδο.
21:46
Ο Ολυμπιακός έχει μάθει να ζει με τις... ανατροπές. Θα καταφέρει να διατηρήσει ζωντανό το σερί του απέναντι στην -δίχως τον Χάκετ- Σιένα;
21:50
Ολα έτοιμα για την έναρξη της τρίτης περιόδου στο ΣΕΦ.
21:52
Με άστοχο τρίποντο του Μάντζαρη ξεκινάει ο Ολυμπιακός την προσπάθεια της επιστροφής στο ματς.
21:53
Καλάθι από τον Ντάνστον για το 27-36!
21:53
Απαντάει ο Ρες για το 27-38!
21:54
Ωραίο τελείωμα από τον Λοτζέσκι που κάνει το 29-38. Ζητούμενο να βγουν μερικές άμυνες για τον Ολυμπιακό.
21:55
Τρίποντο από τον εξαιρετικό Έρικ Γκριν (29-41).
21:55
Ο Σπανούλης απαντάει για το 31-41.
21:55
Αυτό ήταν το πρώτο εντός πεδιάς καλάθι για τον αρχηγό του Ολυμπιακού.
21:57
Ο Ολυμπιακός δεν βρίσκει ρυθμό στην επίθεση, όμως κερδίζει φάουλ και φθείρει τους παίκτες της Σιένα, η οποία έχει 4 ομαδικά σε 4 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο.
21:57
Ο Πέτγουεϊ κάνει το 33-43.
21:58
Αιφνιδισμός από τον Βιτζιάνο που καρφώνει για το 33-47!
21:59
Ο Μπαρτζώκας ζητάει τάιμ άουτ με την διαφορά στους 14 πόντους.
21:59
Κακή βραδιά για τον Ολυμπιακό, που όμως έχει μιάμιση περίοδο στη διάθεσή του για να γυρίσει το ματς και να κρατήσει ζωντανό το σερί του.
22:01
1/2 βολές από τον Σλούκα για το 34-47.
22:01

Ο Ολυμπιακός δεν έχει πολύ κίνητρο στο παιχνίδι του γι αυτό και δεν μοιάζει εύκολη η ανατροπή. Δεν είναι κάτι συγκεκριμένο, με εξαίρεση βεβαίως το βασικό: με 33 πόντους σε 25 λεπτά δεν κάνεις πολλά. Σε ότι αφορά στον Χάκετ, από τον Παναθηναϊκό τονίζουν ότι δεν υπάρχει σκέψη ή πιθανότητα. Ακούγεται το Μιλάνο, η Γαλατά και σε ένα απίθανο σενάριο η Μπαρτσελόνα.

22:02
1/2 βολές κι από τον Ντάνστον για το 35-47! 11/18 έχει συνολικά ο Ολυμπιακός.
22:02
Καρφώνει ο Χάντερ μετά από άστοχο σουτ συμπαίκτη του για το 35-49.
22:04
2/2 αυτή τη φορά από τον Σλούκα που μειώνει στους 12 (37-49)
22:06
Γκολ-φάουλ από τον Σπένσερ Νέλσον για το 37-52. Συνεχίζει να προβληματίζει και να προβληματίζεται ο Ολυμπιακός.
22:07
Βολή από τον Λο για το 38-52. Ο Αμερικανός έχει πλέον 3/6.
22:07
Τρίποντο από τον Περπέρογλου για το 41-52!
22:08
3/16 σουτ έχει ο Ολυμπιακός από τα 6μ.75.
22:08
Κερδίζει το φάουλ ο Λο και πηγαίνει ξανά στις βολές. Βάζει για τέταρτη φορά απόψε (!) 1/2 και κάνει το 42-52.
22:09
Απαντάει με τρίποντο ο Έρικ Γκριν (42-55) που έχει πλέον 16 πόντους. Ο Σλούκας κάνει στην επόμενη φάση το 44-55.
22:10
Κλέψιμο και αιφνιδιασμός από τον Περπέρογλου που ρίχνει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (46-55).
22:11
Ο Έρικ Γκριν έχει πάρει φωτιά! Βάζει άλλο ένα τρίποντο για το 46-58 στην εκπνοή της τρίτης περιόδου!
22:11
Ο rookie της Σιένα έχει 19 πόντους με 4/10 δίποντα, 3/3 τρίποντα και 2/2 βολές σε 24 λεπτά συμμετοχής!
22:12
Ο Ολυμπιακός έχει πλέον 10 λεπτά για γυρίσει από το -12. Το έχει ξανακάνει. Του αρέσει να γυρίζει όταν όλα μοιάζουν χαμένα. Θα το καταφέρει για άλλη μια φορά;
22:12
Το γεγονός, πάντως, ότι το ματς διεξάγεται χωρίς κόσμος, δείχνει να έχει πληγώσει τους Πειραιώτες που όσο κι αν προσπαθούν, δεν μπορούν να βρουν ρυθμό.
22:13
Για δυο μέτρησε τελικά το καλάθι του Γκριν στο τέλος της τρίτης περιόδου!
22:14
Νέο τρίποντο από τον Περπέρογλου που κάνει το 51-59!
22:15
Αυτή τη φορά ο Γκριν βάζει μακρινό τρίποντο για το 51-62 και φτάνει τους 21 πόντους! Απίστευτος ο νεαρός Αμερικανος.
22:15
Στο +13 (51-64) η Σιένα.
22:16
Διείσδυση από τον εξαιρετικό Περπέρογλου που κάνει το 53-64 και κρατάει όρθιο τον Ολυμπιακό.
22:17
Νέα διείσδυση και νέο καλάθι από τον Περπέρογλου (55-64) που έχει πλέον 14 πόντους!
22:18
Επιθετικό φάουλ από τον Περπέρογλου που έχασε την ευκαιρία να μειώσει ακόμη περισσότερο.
22:19
Τάιμ άουτ! Ο Περπέρογλου έχει 12 πόντους με 3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, και 1 κλέψιμο σε 18 λεπτά συμμετοχής.
22:20
Τρίποντο από τον Σπανούλη για το 58-64!
22:21
Βροντερό κάρφωμα από τον Χάντερ (58-66). Παρόλα αυτά, ο Ολυμπιακός έχει γυρίσει στο ματς.
22:22

Αρχίζει και παίρνει φωτιά ο Ολυμπιακός. Ο Περπέρογλου βάζει τα πάντα και μπήκε ο Σπανούλης για επικουρική φλόγα. Σοβαρό πρόβλημα οι ψηλοί του Ολυμπιακού, η αδυναμία για την ακρίβεια, να πάρουν ριμπάουντ με το κοντό σχήμα(Περπέρογλου στο τέσσερα).

22:22
Ο Γκριν σφυροκοπάει την άμυνα του Ολυμπιακού και φτάνει τους 27 πόντους (61-70).
22:23
Ο Λο μειώνει στους 7 (63-70). Τάιμ άουτ από τους Ιταλούς.
22:25
Ο Ντάνστον κερδίζει αντιαθλητικό φάουλ!
22:26
Ο Λοτζέσκι βάζει τις βολές (65-70). Η μπάλα για τον Ολυμπιακό.
22:26

Πέντε χαμένες βολές από τον Λο. Ο Ολυμπιακός είχε σαφές θέμα χαλαρότητας. Πάντως φαίνεται να ...σαλεύει αρκεί να μην έχει κτυπήσει ο Ντάνστον στο αντιαθλητικό που κέρδισε.

22:27
Νέο τάιμ άουτ!
22:28
Ο Σπανούλης κερδίζει νέο φάουλ (το 12ο) και πηγαίνει στις βολές.
22:28
1/2 από τον Σπανούλη για το 66-70.
22:28

22:29
Μεγάλο καλάθι από τον Χάντερ για το 66-72.
22:29
Απαντάει ο εξαιρετικός Σπανούλης για το 68-72!
22:30
Τρίποντο από τον Περπέρογλου για το 71-72!
22:31

Σταθερό χέρι από τον Περπέρογλου. Τρία τρίποντα σε αυτή την περίοδο, 18 στο β μέρος.

22:31
Στις βολές ο Γκριν. Χάνει την πρώτη, βάζει την δεύτερη για το 71-73!
22:31
1:18 για το τέλος!
22:33
Για τον Ολυμπιακό η επαναφορά, μετά το τάιμ άουτ.
22:33
4" στη διάθεση του Ολυμπιακού. 58" για το τέλος!
22:33
Τρίποντο από τον Σπανούλη για το 74-73! Νέα απίστευτη ανατροπή από τον Ολυμπιακό!
22:34
Κλέψιμο από τον Ντάνστον! 29"
22:34
Εκτός ισορροπίας σουτ από τον Λοτζέσκι για το 76-73!
22:35
15.8" για το τέλος του αγώνα-θρίλερ στο ΣΕΦ! Μια επίθεσηγια τη Σιένα. Θα ρισκάρει ο Ολυμπιακός ή θα κάνει φάουλ; Μάλλον το δεύτερο.
22:35

Τί πράγμα είναι αυτό με τον Σπανούλη. Απλά άλλος παίκτης, στην από εδώ πλευρά του Ατλαντικού δεν βάζει αυτό το τρίποντο που περνά μπροστά ο Ολυμπιακός. Με άμυνα πάνω, γυρνά το κορμί του λίγο στα αριστέρα, στέκεται στον αέρα και...μπουμ. 5/5 τρίποντα οι πρωταθλητές Ευρώπης και το καλάθι που του αρέσει του Λοτζέσκι(το σουτάκι από τα 4 μέτρα) και πάει και η Σιένα.

22:36
Κάνει φάουλ ο Ολυμπιακός στα 14". Βολές για τον Βιτζιάνο. Χάνει και τις δυο ο Βιτζιάνο! Επαναφορά για τον Ολυμπιακό στα 12.3".
22:37
Λοτζέσκι στις βολές στα 11"
22:37
Ο Αμερικανός βάζει και τις δυο βολές για το 78-73 και καθαρίζει το ματς!
22:38
ΤΕΛΟΣ! Ο Ολυμπιακός κερδίζει τη Σιένα με 78-73 και κάνει το 9/9 στην Euroleague!
22:39
Κι αν η ανατροπή του Ολυμπιακού ήταν σπουδαία, ακόμη πιο σπουδαίο είναι το γεγονός ότι οι Πειραιώτες είχαν 11/11 εντός πεδιάς σουτ στην 4η περίοδο! ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ επίδοση, εξωπραγματική για τα δεδομένα ενός αγώνα αυτού του επιπέδου.
22:40
Αυτή ήταν η 21η νίκη του Ολυμπιακού σε ισάριθμους αγώνες της φετινής σεζόν. Οι Πειραιώτες απλώς αρνούνται να χάσουν!
22:41
Το προβάδισμα των 12 πόντων που είχε η Σιένα στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου έδειχνε ασφαλές για τους Ιταλούς. Ή μήπως όχι; Ο Ολυμπιακός έβαλε 32 πόντους (με 11/11 σουτ, το ξαναλέμε), δέχθηκε μόλις 16 και θριάμβευσε με κορυφαίους τους Περπέρογλου - Σπανούλη.
22:42
Ο Περπέρογλου τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους (3/4 δίποντα, 4/5 τρίποντα), 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 ασίστ σε κάτι λιγότερο από 24 λεπτά συμμετοχής. Η εμφάνισή του απέναντι στη Μπάγερν δεν ήταν τυχαία.
22:42

Δεν θέλει να χάσει. Δεν μπορεί να χάσει τουλάχιστον σε αυτή την φάση. Το ωραίο της υπόθεσης είναι ότι δεν τα έδωσε όλα ο Ολυμπιακός για την ανατροπή. Απλά μόλις μπήκε ο Σπανούλης, στήριξε τον οπλισμένο Περπέρογλου και τους έπιασε κάτι σαν...κόψιμο(συγχωρείστε το σχόλιο όσοι τρώτε) τους Ιταλούς. Ειλικρινά δεν υπήρξε κανένας πανικός, ούτε υπερβολικές άμυνες. Μπήκαν 5/5 τρίποντα, τα δύο του Σπανούλη ...Σπανούλεια, σοβαρεύτηκαν όλοι στην άμυνα και πάει η Σιένα. Βεβαίως οι πρωταθλητές Ευρώπης έχουν πράγματα προς βελτίωση ιδιαίτερα στο 5-5 αλλά και την απότομη πτώση ρυθμού. Η προτελευταία τυπική διαδικασία για την σεζόν ολοκληρώθηκε με επιτυχία σε ότι αφορά στο αποτέλεσμα. Παίκτες πάντως που πήραν λεπτά συμμετοχής, για να ξεκουραστούν οι πιο βασικοί, έδειξαν ότι δεν έχουν ρυθμό. Κανείς πάντως, και ασχέτως αντιπάλων, δεν πρέπει να υποτιμά το 9-0 των πρωταθλητών Ευρώπης. Καλό βράδυ σε όλους.

22:42
Ο Σπανούλης, από την άλλη, έπαιξε 26 λεπτά για να σκοράρει 16 πόντους, να μοιράσει 2 ασίστ και να κερδίσει 12 (!) φάουλ σε μια κατά τα άλλα "ήσυχη" γι' αυτόν βραδιά.
22:43
Πολύ καλός ήταν και ο Κώστας Σλούκας (8 πόντοι, 7 ασίστ, 1 λάθος σε 27 λεπτά).
22:44
Οι Πειραιώτες σούταραν με 56% στα δίποντα (17/30), 38% στα τρίποντα (8/21) και 64% στις βολές (20/31) που ήταν για αρκετή ώρα η αχίλλειος πτέρνα τους.
22:44
Από εκεί και πέρα, έκαναν 13 λάθη και μοίρασαν 15 ασίστ. Η αναλογία δεν είναι καλή και ο Μπαρτζώκας με τους συνεργάτες του θα το εξηγήσουν στην επόμενη προπόνηση.
22:45
Η Σιένα, τώρα, τελείωσε τον αγώνα με 49% στα δίποντα (26-53), 28% στα τρίποντα (4/14) και 69% στις βολές (9/13). Είχε 9 λάθη και άλλες τόσες ασίστ. Μόνο. Έκνε 29 φάουλ έναντι 18 του Ολυμπιακού και είχε μόλις 59 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης την ώρα που οι ερυθρόλευκοι έφταναν από τις 28 του πρώτου ημιχρόνου στις 97!
22:47
Κορυφαίος της Σιένα, αλλά και του αγώνα γενικότερα, ήταν ο τρομερός Έρικ Γκριν που σκόραρε 28 πόντους με 8/15 δίποντα, 3/3 τρίποντα και 3/4 βολές σε 35 λεπτά συμμετοχής.
22:48
Επόμενο και τελευταίο ματς του Ολυμπιακού στην πρώτη φάση, την επόμενη εβδομάδα απέναντι στην Ζιελόνα Γκόρα.
22:50
Διαβάστε όσα έγιναν στο σπουδαίο ματς του ΣΕΦ στην ανασκόπηση του Βασίλη Δελή.
22:52
Ενδιάμεσα οι Πρωταθλητές Ευρώπης θα αντιμετωπίσουν τα Τρίκαλα στο ΣΕΦ. Το ματς θα γίνει στις 7μ.μ. του Σαββάτου.
22:55
Στο ντέρμπι της ημέρας, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε τη νίκη και την διαφορά (79-65) απο την Μπαρτσελόνα, η οποία θα βρεθεί στο δρόμο του Ολυμπιακού στο Top-16.
22:56
Η Ζαλγκίρις πήρ δύσκολη νίκη (65-63) απέναντι στην Εφές, η Μάλαγα λύγισε (77-72) την Μπάγερν και ο Ερυθρός Αστέρας συνέτριψε (81-65) την Λαμποράλ Κούτσα στο τελευταίο παιχνίδι μπροστά στο κοινό του.
22:57
Η Φενερμπαχτσέ του Ομπράντοβιτς χάνει αυτή τη στιγμή (60-62) από την Παρτίζαν, με 9 λεπτά να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης.
22:58
Αυτά από εμάς. Μέχρι το επόμενο ραντεβού μας (αύριο στις 18:00 για τον αγώνα του Παναθηναϊκού στο Κράσνονταρ), καλά να περνάτε.