Ρεάλ-Ολυμπιακός 83-69

Ο Ολυμπιακός πάλεψε γενναία στη Μαδρίτη αλλά η αδυναμία στα αμυντικά ριμπάουντ και τα λάθη του στοίχισαν την ήττα-αποκλεισμό (83-69) από τη Ρεάλ. Για πρώτη εκτός φάιναλ φορ από το 2011 οι "ερυθρόλευκοι" που παραδίδουν το στέμμα του πρωταθλητή Ευρώπης.

Η εξέλιξη

Ο Ολυμπιακός μπήκε με γενναίο τρόπο στο ματς και στην ένταση που έβαλαν οι Ισπανοί απάντησε επίσης με ένταση. Μέχρι το 5' όλα πήγαιναν καλά, αλλά στη συνέχεια τα λάθη των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα προκάλεσαν αμυντικές ανισορροπίες που εκμεταλλεύτηκαν οι της Ρεάλ, κυρίως με τον οίστρο του Γιουγ (18-12, 25-14).

Οι πρωταθλητές Ευρώπης δεν πτοήθηκαν και βρήκαν λύσεις από τη δημιουργία του Σπανούλη και την ταχύτητα του Λοτσέσκι, όμως η αχίλλειος πτέρνα των λαθών έκανε και πάλι την εμφάνισή της για να αποκτήσει η Ρεάλ διαφορά 13 πόντων (40-27). Ευτυχώς, προς το τέλος μίλησε και πάλι ο Σπανούλης που κατέβασε τη διαφορά στο 40-34.

Κατά το τρίτο δεκάλεπτο ο Μπουρούσης πλήγωσε τον Ολυμπιακό με εύκολα καλάθια μέσα από το ζωγραφιστό, απόρροια και της κακής άμυνας των φιλοξενούμενων. Ομως, οι Πειραιώτες βρήκαν τον τρόπο να μείνουν μέσα στο ματς με τα εξωτερικά σουτ του Πέτγουεϊ και τη μαχητικότητά του (48-39, 53-46, 59-52) παρά το γεγονός ότι είχε διπλάσια λάθη από τη Ρεάλ (11-5).

Εν τέλει, ο Ολυμπιακός προδόθηκε και από τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ που μεταφράστηκαν σε επιθετικά και έξτρα κατοχές για τη Ρεάλ. Ο Φερνάντεθ και ο Ρέγες τιμώρησαν αυτή την αδυναμία για το 66-54, 70-57 και το 74-61 μέχρι που οι αντίπαλοί τους έμειναν από δυνάμεις αλλά και από καλή ψυχολογία. Τα τελευταία λεπτά απλώς σφράγισαν τον αποκλεισμό των πρωταθλητών Ευρώπης.

Η καλύτερη πεντάδα

1.Ο Σέρχιο Γιουγ έριξε τη σπίθα της νίκης για τη Ρεάλ από πολύ νωρίς, στο πρώτο δεκάλεπτο. Είχε 20 πόντους με 4/6 τρίποντα.

2.Οι 15 πόντοι του Ρέγες πλήγωσαν πολύ τον Ολυμπιακό, όπως και τα 5 επιθετικά ριμπάουντ.

3. Καταλυτικός στο τέλος ο Φερνάντεθ με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

4. Ο Σπανούλης είχε 19 πόντους και έκανε μεγάλη προσπάθεια για τη νίκη.

5. Καλός, τηρούμενων των αναλογιών, ο Λοτσέσκι με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Το φύλλο αγώνα

Διάθεση και πάθος είχε ο Ολυμπιακός. Δεν είχε όμως συγκέντρωση στα κρίσιμα σημεία. Αυτή η έλλειψη αποτυπώθηκε στην στατιστική με τη μεγάλη διαφορά στα επιθετικά ριμπάουντ (17-10) αλλά και στα λάθη (οι "ερυθρόλευκοι" έκαναν διπλάσια, 13-7). Η Ρεάλ, πιο ποιοτική αλλά και με μεγαλύτερο κίνητρο, επέβαλλε το νόμο της και δεν λάθεψε στον πιο κρίσιμο, γι' αυτήν παιχνίδι της σεζόν. Ο Ολυμπιακός αποχαιρετά την Ευρωλίγκα μετά από δύο συνεχόμενα τρόπαια ξέροντας ότι έκανε την καλύτερη δυνατή προσπάθεια.

TΟ LIVE

20:22
Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ ήταν για πολύ ώρα ο μοναδικός παίκτης που βρισκόταν στο παρκέ, κάνοντας σουτ. Λίγη ώρα αργότερα εμφανίστηκε ο Μάρντι Κόλινς και ο Μπρεντ Πέτγουεϊ.
20:23
Στις καρέκλες βρίσκονται χιλιάδες άσπρες σημαίες της Ρεάλ οι οποίοι προς το παρόν... ξεκουράζονται.
20:29
Έτοιμοι για μονό 3-3 ... Από τη Ρεάλ στο παρκέ ο Κάρολ, ο Νταρντεν και ο Σέρχιο και από την άλλη ο Πέτγουεϊ, ο Κόλινς και ο Μάντζαρης. Μαζί τους και ο γυμναστής Ανδρέας Γκατζούλης
20:30
Στο γήπεδο εχουν έρθει από αρκετά νωρίς και οι αδερφοί Αγγελόπουλοι.
20:38
Τώρα εμφανίστηκαν οι πρώτοι οπαδοί της Ρεάλ, που άρχισαν αμέσως τα χειροκροτηματα.
20:39
Στο παρκέ η μισή ομάδα του Ολυμιακού. Προστέθηκαν δηλαδή Σερμαντίνι, Παπαπέτρου και ο Σλούκας που κάνει διατάσεις. Ή γιόγκα. Κάτι τέτοιο.
20:42
Η μοναξιά του Σέρχιο
21:14
Πρώτος βγήκε στον αγωνιστικό χώρο ο γυμναστης Ανδρέας Γκατζούλης, που αποδοκιμάστηκε έντονα. Στη συνέχεια ακολούθησε η ομάδα του Ολυμπιακού, που εισέπραξε ανάλογη υποδοχή.
21:15
Το κοινό άρχισε να ζεσταίνεται όταν εμφανίστηκαν οι cheerleader και η ομάδα της Ρεάλ, εν μέσω αποθεωσης.
21:15
Ακόμη πάντως το 20% του γηπέδου είναι γεμάτο. Και η επίσημη ενημέρωση κάνει λόγο για το πρώτο φετινό sold out
21:23
Εν μέσω αποδοκιμασιων μπήκαν στο παρκέ και οι διαιτητές
21:26
16 λεπτά μένουν για το τζάμπολ. Οι παίκτες της Ρεάλ τέλειωσαν τις διαιτάσεις και κάνουν σουτ σε δύο σειρές.
21:27
Έκανε την εμφάνιση του και ο Πάμπλο Λάσο, ο οποίος χειροκροτήθηκε ολύ θερμά από τον κόσμο. Ανταπέδωσε κι αυτός το χειροκρότημα.
21:28
Ο εκφωνητής παρακινεί το κοινό να "γίνει ένα". Και το κοινό ανταποκρίνεται. Η ατμοσφαιρα σιγά σιγά ζεσταίνεται.
21:33
Ώρα για τα καθιερωμένα σουτ. Λιγότερο από 10 λεπτά για το τζάμπολ. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας κάθεται στην άκρη του πάγκο και συνομιλεί με τον Μίλαν Τόμιτς
21:34
Άρχισε να κάνει τις βόλτες του και το ζέπελιν της Ρεάλ
21:37
Ξεκίνησε η παρουσίαση των δύο ομάδων.
21:37
Πρώτα εκείνη του Ολυμπιακού και ακολουθεί της Ρεάλ.
21:38
Μόλις έγινε η παρουσιαση των ομάδων. Σηκώθηκε και το κορέο στο πέταλο. Το μεγαλύτερο χειροκρότημα το κέρδισε ο Ρούντι και ο Πάμπλο Λάσο.
21:38
Ο κόσμος αποθεώνει τους παίκτες του Πάμπλο Λάσο.
21:39
Οι παίκτες κάνουν σουτάκια και σε λίγα λεπτά θα αρχίσει το ματς.
21:41
Και ο Φλορεντίνο Πέρεθ πήρε τη θέση του στα επίσημα
21:43
Ενός λεπτού σιγή τώρα για τον χαμό του Τίτο Βιλανόβα.
21:44
Ξεκίνησε το ματς!
21:44
Πρώτη επίθεση για τη Ρεάλ.
21:44
Δεν θα καταφέρουν οι γηπεδούχοι να σημειώσουν καλάθι.
21:45
Άστοχος και ο Μάντζαρης.
21:45
Δεν θα σημειώσει καλάθι ο Ρούντι.
21:45
Λάθος από τον Ολυμπιακό και ο Γιουλ έκανε το 3-0 με εύστοχο σουτ τριών πόντων.
21:46
Ο Μάντζαρης κερδίζει φάουλ από τον Γιουλ.
21:46
Τρίποντο από τον Λοτζέσκι και 3-3.
21:46
Φάουλ του Μάντζαρη στον Γιουλ.
21:47
Άστοχος ο Ρούντι, αλλά η μπάλα για τη Ρεάλ.
21:47
Φάουλ του Σπανούλη στον Ντάρντεν.
21:48
5-3 με καλάθι του Ρούντι.
21:48
Τρίποντο από τον Σπανούλη και 5-6 για τον Ολυμπιακό στο 3'.
21:48
Λάθος από τον Ρούντι, αλλά και ο Ολυμπιακός θα κάνει λάθος.
21:49
Άστοχος ο Γιουλ σε τρίποντο και ο Ντάρντεν έκανε το 7-6.
21:49
Άστοχος ο Σπανούλης σε τρίποντο.
21:49
Πολύ πιεστική η Ρεάλ σε αυτά τα πρώτα λεπτά. Προσπαθεί να επιβάλει τον ρυθμό της μέσα από την άμυνα της. Ο Ολυμπιακός από την άλλη παίζει ξανά με αλλαγές
21:49
Άστοχος ο Μπουρούσης.
21:50
Μεταφορά από τον Σπανούλη.
21:50
Άστοχος ο Μπουρούσης και πάλι μπροστά από τον Ντάνστον.
21:50
Τρίποντο από τον Λοτζέσκι και 7-9 στο 5'.
21:50
9-9 από τον Μίροτιτς.
21:51
Τάιμ άουτ στο παιχνίδι.
21:53
Ο Ρούντι κλέβει και ο Ντάρντεν με κάρφωμα έκανε το 11-9.
21:54
Άστοχος ο Σπανούλης σε τρίποντο, φάουλ από τον Ντάνστον.
21:55
Άστοχος ο Γιουλ, ριμπάουντ από τον Λοτζέσκι.
21:56
Θα αστοχήσει ο Πρίντεζης, με τον Κόλινς στη συνέχεια να κερδίζει φάουλ από τον Ρούντι.
21:56
Ούτε ΚΙΧ στο γήπεδο της Ρεάλ στο ενός λεπτού σιγής για πρώην προπονητή της Μπαρτσελόνα... Ανατριχίλα. ΔΕΙΤΕ ΤΟ VIDEO.
21:57
Βήματα από τον Πρίντεζη.
21:57
Ο Ολυμπιακός αρχίζει καλά στην άμυνα στο 5 εναντίον 5 εναντίον ενός και συνάμα ευστοχεί στα τρίποντα. Τα εύκολα λάθη, όμως, κοστίζουν.

21:57
Ο Ολυμπιακός αρχίζει καλά στην άμυνα στο 5 εναντίον 5 εναντίον ενός και συνάμα ευστοχεί στα τρίποντα. O Λοτζέσκι ειδικά δίνει τις λύσεις από μακριά. Τα  αβίαστα λάθη, όμως, κοστίζουν και δίνουν την ευκαιρία στη Ρεάλ για εύκολα καλάθια.

21:57
Θα αστοχήσει ο Μίροτιτς.
21:58
Καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή από τον Κόλινς, ο οποίος μειώνει σε 13-12.
22:04
Επιθετικό φάουλ για τον Ολυμπιακό, τάιμ άουτ από τον Γιώργο Μπαρτζώκα.
22:04
Το φάουλ έγινε από τον Πέτγουεϊ.
22:05
Τρίποντο από τον Γιουλ και 23-12 στο 11'.
22:10
Ο Ολυμπιακός έχει πάει με κλειστό rotation. Τώρα αποσύρονται για πρώτη φορά ο Λοτζέσκι και ο Ντανστον. Είναι κρίσιμο σημείο.
22:13
27-23 μειώνει ο Ολυμπιακός με τον Σπανούλη.
22:14
Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο για 9 λεπτά, στο τέλος όμως της πρώτης περιόδου χαλάρωσε στην άμυνα και δέχθηκε 5 συνεχόμενους πόντους από τον Γιουλ. Βέβαια αμυντικά την έχει περιορίσει τη Ρεάλ ο Ολυμπιακός, όμως το πρόβλημά του είναι στην επίθεση. Είναι στατικός, δεν κυκλοφορεί καλά η μπάλα και γίνονται αβίαστα λάθη. Τα 6 λάθη του πρώτου δεκαλέπτου είναι κακό νέο.

22:15
Ο Γιουλ κάνει τη μεγάλη ζημιά στον Ολυμπιακό. Η Ρεάλ βρίσκει ρυθμό κι αυτό είναι κακό, όμως το μεγάλο πρόβλημα είναι η επίθεση για τους ερυθρόλευκους. Κακές επιλογές, η άμυνα της Ρεάλ έχει διαβάσει κι αυτή σωστά το παιχνίδι του Ολυμπιακού.
22:15
Άστοχος ο Σλούκας ριμπάουντ από τον Πέτγουεϊ και ο Σίμονς πετυχαίνει καλάθι, ενώ κερδίζει και μία βολή.
22:15
Άστοχος στη βολή.
22:16
Καλάθι και φάουλ τώρα από τον Ρέγιες.
22:16
22:17
Εύστοχος στη συμπληρωματική βολή (36-25).
22:17
Παραλίγο να κλέψνουν τη μπάλα οι Ισπανοί.
22:19
2/2 βολές από τον Έλληνα σέντερ και 40-27.
22:20
Τέλος χρόνου επίθεσης για τον Ολυμπιακό.
22:22
Ο Σπανούλης κάνει το 40-31 και η μπάλα για τον Ολυμπιακό.
22:23
Τρίποντο από τον Σπανούλη και 40-34, τάιμ άουτ από τον Πάμπλο Λάσο. Ο Ολυμπιακός μειώνει στους έξι πόντους.
22:24
Άστοχος ο Ρέγιες, ο οποίος έκανε και φάουλ.
22:24
Το ημίχρονο έκλεισε με 40-34 για τη Ρεάλ Μαδρίτης.
22:25
Η Ρεάλ έχει: 7/7 βολές, 9/20 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 17 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 4 λάθη και 9 ασίστ.
22:26
Ο Ολυμπιακός μετράει: 4/5 βολές, 6/12 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 16 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 8 λάθη και 8 ασίστ.
22:44
Φάουλ του Μπουρούση στον Ντάνστον, βολές για τον παίκτη του Ολυμπιακού.
22:44
Ο Ολυμπιακός έκλεισε το δεύτερο δεκάλεπτο σε σερί 0-7, που άρχισε από μεγάλο τρίποντο του Παπαπέτρου. Ο 20χρονος φόργουορντ άλλαξε τη ροή βοηθώντας πολύ και σε άμυνα και σε επίθεση. Είναι πολύ σημαντικό ότι οι ερυθρόλευκοι μείωσαν στο κλείσιμο του ημιχρόνου και εκνεύρισαν τη Ρεάλ, διότι αν πήγαιναν στα αποδυτήρια με διψήψια διαφορά στις πλάτες τους, τα πράγματα θα ήταν πάρα πολύ δύσκολα. Το πρόβλημα του Ολυμπιακού είναι περισσότερο επιθετικό, έχει κάνει 8 λάθη, που επί της ουσίας έχουν κάνει και τη διαφορά. Ο Γιουλ και ο Ροντρίγκεθ ξεκόλλησαν τους Μαδριλένους με μεγάλα σουτ.
22:44
1/2 βολές και 46-39.
22:44
48-39 με καλάθι του Μπουρούση.
22:45
Λάθος από τον Ολυμπιακό και η μπάλα για τη Ρεάλ.
22:46
22:46
48-41 με καλάθι του Σπανούλη.
22:46
50-41 με κάρφωμα του Μίροτιτς.
22:46
Άστοχος ο Πρίντεζης, φάουλ από τον Έλληνα φόργουορντ στον Γιουλ.
22:49
Ο Μάντζαρης με σουτ δύο πόντων μείωσε σε 52-43.
22:50
Κερδίζει φάουλ ο Μίροτιτς από τον Πρίντεζη.
22:51
1/2 βολές από τον Μίροτιτς και 53-43.
22:51
Άστοχος ο Σπανούλης, αλλά η μπάλα για τον Ολυμπιακό.
22:51
Τρίποντο από τον Πέτγουεϊ και 53-46.
22:52
22:53
Τεχνική ποινή στον Ολυμπιακό για διαμαρτυρία.
22:58
1/2 βολές από τον Σλότερ και 59-52 στο 29'.
22:59
Άστοχος ο Ρούντι και στη συνέχεια φάουλ του Σλότερ.
23:00
Η Ρεάλ κτυπάει τον Ολυμπιακό με τον Μπουρούση, την ίδια στιγμή που οι ερυθρόλευκοι δεν παίρνουν βοήθεια από τον Μπράιαν Ντάνστον σε άμυνα και επίθεση. Η Ρεάλ έχει βρει ρυθμό και αν ο Ολυμπιακός δεν βελτιώσει την συγκέντρωσή του στην άμυνα, δεν θα μπορέσει να ελέγξει την κατάσταση.

23:00
Άστοχος ο Πέτγουεϊ.
23:01
Ο Ρούντι με κάρφωμα στην εκπνοή του δεκαλέπτου έκανε το 61-52.
23:03
Τελικά το τελευταίο καλάθι του Ρούντι δεν μέτρησε, καθώς είχε τελειώσει ο χρόνος.
23:03
Κερδίζει φάουλ ο Ρούντι, ο οποίος θα έχει δικαίωμα για δύο βολές.
23:04
2/2 βολές από τον Ρούντι και 61-52.
23:04
Φάουλ του Σέρχιο Ροντρίγκεθ στον Σλούκα.
23:05
Καλάθι και φάουλ από τον Βασίλη Σπανούλη.
23:05
Άστοχος στην βολή.
23:06
Ο Ρούντι έκανε το 63-54.
23:06
Κλέβει τη μπάλα ο Ρούντι, ενώ κερδίζει και το φάουλ.
23:11
Ο Ολυμπιακός μένει ζωντανός με υπερπροσπάθεια έχοντας στον πάγκο τον εκνευρισμένο Σπανούλη. Ο Λαμόνικα οδηγεί συνέχεια στις βολές τη Ρεάλ, αντίθετα αφήνει πολλά δικά της φάουλ, που παίρνει... ανάσες από τη γραμμή. Ο Πέτγουεϊ και ο Σίμονς δίνουν τεράστια βοήθεια στον Ολυμπιακό στο επιθετικό κομμάτι. Παρ' όλα αυτά η Ρεάλ έχει σταθερά το προβάδισμα.

23:12
70-57 με καλάθι του Ρέγιες στο 33'.
23:12
Ο Ντάνστον μείωσε σε 70-59.
23:12
Άστοχος ο Γιουλ, αλλά θα πάρει το επιθετικό ριμπάουντ.
23:12
Ο Ροντρίγκεθ έκανε το 72-59. Ακόμα πέντε λεπτά για το τέλος του ματς.
23:13
72-61 με καλάθι του Σπανούλη, ο οποίος έφτασε τους 17 πόντους.
23:13
Τα επιθετικά ριμπάουντ της Ρεάλ κοστίζουν στον Ολυμπιακό, αφού οι Μαδριλένοι εκμεταλλεύονται τις δεύτερες επιθέσεις τους. Ο Ρούντι κάνει μεγάλη ζημιά και η Ρεάλ ελέγχει απόλυτα το ματς.

23:13
Ο Ρέγιες πέτυχε το 74-61 στο 36'.
23:14
Φάουλ του Ντάρντεν στον Σπανούλη. Τάιμ άουτ για τον Ολυμπιακό, περίπου τέσσερα λεπτά για την εκπνοή.
23:17
Άστοχος ο Ντάνστον, αλλά το ριμπάουντ από τον Σλούκα.