Τσεντεβίτα - Ολυμπιακός 70-83

Δεν καταλαβαίνει από απώλειες ο Ολυμπιακός. Παρά το γεγονός ότι έπαιξε χωρίς τους Σπανούλη και Πρίντεζη ο πρωταθλητής Ελλάδας επικράτησε με 83-70 της Τσεντεβίτα στην Κροατία. Μορφές οι Παπαπέτρου και Χάντερ.

Ολυμπιακός Τσεντεβίτα

Έτσι κρίθηκε

Χωρίς Σπανούλη και Πρίντεζη ο Ολυμπιακός δεν είχε πολλές επιλογές. Δεκτόν. Αυτό βέβαια δεν σήμαινε ότι έπρεπε να απέχει από τα αμυντικά του καθήκοντα. Απείχε όμως, ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο κατά το οποίο ο Τσεντεβίτα σούταρε 5/11 τρίποντα και πέτυχε 24 πόντους (24-21).

Η εικόνα των παικτών του Ολυμπιακού να δέχονται καλάθι στο ανοιχτό γήπεδο μετά από δικό τους καλάθι(!) δεν άρεσε φυσικά στον Γιάννη Σφαιρόπουλο. Με τις φωνές του Ελληνα κόουτς, η αμυντική συμπεριφορά των "ερυθρόλευκων" βελτιώθηκε και το στοιχείο αυτό, σε συνδυασμό με τα κερδισμένα επιθετικά ριμπάουντ και τον οίστρο του Χάντερ έφεραν τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ στο 17' (35-36) και στο τέλος του ημιχρόνου (40-41).

Με τον Αθηναίου και τον Παπαπέτρου να συνδέονται με το αντίπαλο καλάθι στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός απέκτησε για πρώτη φορά διαφορά (43-55) την οποία συντήρησε με συνέπεια καθ' όλη τη διάρκεια της περιόδου. Η Τσεντεβίτα από την πλευρά της έχανε τη μάχη των ριμπάουντ και μαζί το έδαφος κάτω από τα πόδια της.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε το ίδιο δυναμικά μέχρι το τέλος. Ο Παπαπέτρου και ο Αθηναίου έσυραν και πάλι το συρτάκι του σκοραρίσματος για να διατηρηθεί η διαφορά σε ικανοποιητικό επίπεδο (58-66, 61-69) για να έρθει το τελικό χτύπημα από τον Χάντερ και τον Μάντζαρη για το 64-79 που ουσιαστικά έριξε τους τίτλους τέλους στο ματς.

Ο άνθρωπος του αγώνα

Ωριμάζει μήνα με το μήνα ο Ιωάννης Παπαπέτρου. Ο Ελληνας φόργουορντ είχε περισσότερες ευθύνες την Πέμπτη λόγω των απωλειών αλλά ανταποκρίθηκε εξαιρετικά με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ. Το μεγάλο κέρδος του Ολυμπιακού στο ματς μαζί με τον Αγραβάνη.

Το φύλλο αγώνα

Ο Ολυμπιακός αν μην τι άλλο εκπλήσσει ευχάριστα με το βάθος αλλά και την ποιότητα του ρόστερ του. Σίγουρα η Τσεντεβίτα δεν είναι κάποιο πολύ μεγάλο μέγεθος αλλά το να επικρατείς χωρίς τρεις βασικούς δεν είναι ποτέ εύκολο. Ο Σφαιρόπουλος παρουσιάζει μία ομάδα έτοιμη ακόμα και στο 15ο παίκτη της, γεγονός σαφώς αξιοσημείωτο.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 40-41, 56-64, 70-83

Τσεντεβίτα: Πούλεν 13 (1), Ουάιτ 12 (1), Μπάμπιτς 10 (2), Ζγκάνετς 2, Ουόλκερ 5 (1), Μούσα 3 (1), Μπιλάν 10, Γκόρντιτς 9 (1), Ζόριτς, Αράποβιτς 6.

Ολυμπιακός: Χάντερ 19, Παπαπέτρου 16 (2), Στρόμπερι 8, Τσαϊρέλης 4, Μιλουτίνοφ 2, Αγραβάνης 11 (1), Μάντζαρης 12 (3), Χάκετ, Λοτζέσκι 2, Αθηναίου 9 (3)

Το LIVE του αγώνα

19:15
Καλησπέρα σας από το Ζάγκρεμπ, εδώ όπου σε περίπου τρία τέταρτα θα ξεκινήσει η αναμέτρηση του Ολυμπιακού με την Τσεντεβίτα
19:17
Οι "ερυθρόλευκοι" αντιμετωπίζουν την ευχάριστη έκπληξη του ομίλου τους, η οποία προέρχεται από τρεις συνεχόμενες νίκες. Οι δύο μάλιστα (με Αναντολού Εφές και Αρμάνι Μιλάνο) μακριά από την Κροατία...
19:22
Μισή ώρα τώρα βρισκόμαστε στο γήπεδο που θα διεξαχθεί η αναμέτρηση της 6ης αγωνιστικής της Euroleague
19:23
Η κροατική αστυνομία έχει αναλάβει δράση από νωρίς αφού θέλει να αποτρέψει τυχόν επεισόδια στο Ζάγκρεμπ. Είναι χαρακτηριστικό πως οι δημοσιογράφοι που έχουν ταξιδέψει στην Κροατία συνοδεύονται διαρκώς από αστυνομικούς!
19:25
Δεξιά το match programme του αγώνα και αριστερά το επίσημο περιοδικό της Τσεντεβίτα
19:26
Οι παίκτες του Ολυμπιακού βρίσκονται εδώ και αρκετή ώρα στο παρκέ για τα πρώτα σουτάκια
19:27
Θυμίζουμε πως οι Πειραιώτες έχουν ταξιδέψει στο Ζάγκρεμπ με τρεις πολύ σημαντικές απουσίες. Οι Βασίλης Σπανούλης, Γιώργος Πρίντεζης και Πάτρικ Γιανγκ βρίσκονται στην Αθήνα αφού αντιμετωπίζουν προβλήματα τραυματισμού
19:28
Ο αρχηγός των "ερυθρολεύκων" έχει ένα χτύπημα από το παιχνίδι με την Αναντολού Εφές στο γόνατο, με το ιατρικό τιμ της ομάδας να αποφασίζει να τον κρατήσει εκτός δράσης για απόψε, για προληπτικούς λόγους. Ομοίως κι ο Γιώργος Πρίντεζης (ενοχλήσεις στη μέση), που πάντως δεν αντιμετωπίζει κάτι σοβαρό.
19:28
Με τις άσπρες εμφανίσεις θα αγωνιστεί απόψε ο Ολυμπιακός
19:28
Κι η πλευρά της Τσεντεβίτα, που ψάχνει την τέταρτη σερί νίκη της
19:30
Περίπου 800 φίλοι της Τσεντεβίτα βρίσκονται ήδη στο γήπεδο...
19:31
Κι άλλη μία εικόνα από την προθέρμανση των Κροατών
19:34
Η Euroleague έδωσε το... μήνυμα για τη μισάωρη πλέον αναμονή μέχρι το τζάμπολ!
19:36
Οι παίκτες του Ολυμπιακού μπήκαν στο γήπεδο για την έναρξη της προθέρμανσης
19:37
Εν τη απουσία των Βασίλη Σπανούλη και Γιώργου Πρίντεζη, ο Βαγγέλης Μάντζαρης είναι ο αρχηγός του Ολυμπιακού. Για πρώτη φορά σε επίσημο παιχνίδι!
19:41
Με είκοσι λεπτά να μένουν για το τζάμπολ, θυμηθείτε πως ο Ολυμπιακός άλωσε την Κωνσταντινούπολη την περασμένη εβδομάδα. Μεγάλο διπλό από τους "ερυθρόλευκους"!
19:50
Το blog του Ματ Λοτζέσκι στο Sport24.gr: "Έχουμε κάνει ένα νικηφόρο σερί στα τελευταία παιχνίδια μας, καθώς μετράμε εφτά συνεχόμενες νίκες. Παίζουμε καλά, έχουμε βελτιωθεί σαν σύνολο, λειτουργούμε καλύτερα μέσα στο παρκέ και σιγά-σιγά βρίσκουμε την χημεία μας, καθώς μαθαίνουμε καλύτερα ο ένας τον άλλον. Οι νίκες μας έχουν δώσει αυτοπεποίθηση, ενώ με το "διπλό" που πετύχαμε μέσα στην Κωνσταντινούπολη επί της Εφές δείξαμε χαρακτήρα σαν ομάδα".
19:52
Δέκα λεπτά έμειναν, για το τζάμπολ. Στην τελική ευθεία για την έναρξη της αναμέτρησης...
19:52
Θυμηθείτε τι έγινε στον αγώνα του α' γύρου στην Κρήτη
19:57
Όλα στην τελική ευθεία για την έναρξη της αναμέτρησης
19:58
Το γήπεδο έχει αρκετό κόσμο, αλλά δεν είναι γεμάτο ακόμη. Συνεχίζετε πάντως η προσέλευση του κόσμου στο κλειστό του Ζάγκρεμπ.
19:59
Ο Ολυμπιακός ξεκινά το παιχνίδι με τους Παπαπέτρου, Μιλουτίνοφ, Αγραβάνη, Μάντζαρη και Λοτζέσκι
19:59
Από την άλλη, η Τσεντεβίτα έχει στη βασική πεντάδα τους Ουάιτ, Μπάμπιτς, Μπίλαν, Γκόρντιτς και Αράποβιτς
20:01
Ενός λεπτού σιγή, όπως σε όλα τα παιχνίδια της Euroleague, στη μνήμη των θυμάτων από τις τρομοκρατικές επιθέσεις στο Παρίσι
20:02
Χαμένη η πρώτη επίθεση από τον Ολυμπιακό, ο οποίος έχει νέα 14''
20:02
Με άμυνα ζώνης ξεκινά η Τσεντεβίτα
20:03
Καλάθι από τον Μιλουτίνοφ στην εκπνοή της επίθεσης (0-2)
20:03
Γκολ φάουλ από τον Μπίλαν που... χόρεψε στο λόου ποστ τον Μιλουτίνοφ. Σκόραρε, πήρε και το φάουλ (2-2)
20:03
Μέσα και η βολή (3-2)
20:04
Man to man τώρα από τους γηπεδούχους, που αλλάζουν την άμυνά τους
20:04
Δεύτερο σερί καλάθι από τον Μπίλαν για το +3 (5-2 στο 1'47'')
20:04
Άστοχος για τρεις ο Αγραβάνης
20:05
Ο Μπάμπιτς σκοράρει με μακρινό λέι απ (7-2 στο 2'31''), μεγαλώνοντας το σερί της ομάδας του
20:05
Καλάθι τριών πόντων από τον Αγραβάνη (7-5)
20:05
Άμεση απάντηση από τον Αράποβιτς, που σκοράρει από τη γωνία για τρεις (10-5)
20:06
Back to back τρίποντα από τον Ολυμπιακό, αυτή τη φορά με τον Μάντζαρη (10-8 στο 3'21'')
20:06
Σειρά των Κροατών να σκοράρουν ξανά για τρεις, με τον Ουάιτ στο τέλος της επίθεσης (13-8)
20:07
Μετά από τέσσερα σερί τρίποντα, ώρα για δίποντο. Με τον Αγραβάνη, που φτάνει τους 5π. στο παιχνίδι και μειώνει (13-10 στο 4'07'')
20:07
Δεύτερο φάουλ από τον Μιλουτίνοφ, πρόβλημα για τον Ολυμπιακό. Στο παρκέ ο Χάντερ.
20:07
Χάντερ και Αγραβάνης χάνουν διπλή προσπάθεια για να σκοράρουν, η μπάλα στην Τσεντεβίτα
20:08
Άστοχος για τρεις ο Γκόρντιτς, με τον Λοτζέσκι να σκοράρει στον αιφνιδιασμό (13-12 στο 5'27'')
20:09
Δύσκολο αλλά εύστοχο καλάθι τριών πόντων από τον Αράποβιτς, για το +4 (16-12 στο 6'01'')
20:09
Καλάθι στον αιφνιδιασμό από τους Κροάτες (18-12)
20:10
Κι άλλο καλάθι από τον Αγραβάνη, που έχει 7π. και μειώνει (18-14)
20:10
Καλάθι από τον Μπάμπιτς, με τον Χάντερ να απαντάει άμεσα με γκολ φάουλ (21-16 στο 7'05'')
20:10
20:11
Εκπληκτικά ποσοστά από τους γηπεδούχους ως τώρα αφού έχουν 4/4 δίποντα και 4/7 τρίποντα
20:12
Θα βάλει τη βολή ο Αμερικανός σέντερ (21-17 στο 7'10'')
20:13
Ο Ουάιτ αστοχεί στο πρώτο δίποντο των Κροατών απόψε, αλλά ο Μπίλαν μαζεύει το επιθετικό ριμπάουντ. Ούτε ο Αράποβιτς θα βρει τον στόχο
20:14
Κακό σουτ από τον Παπαπέτρου, αλλά ο Μάντζαρης θα υποχρεώσει σε λάθος τον Πούλεν. Νέα 24'' για τους "ερυθρόλευκους"
20:15
Ο Χάντερ κάνει κάτι που δεν μας έχει συνηθίσει: βγαίνει από τα σκριν των κοντών και σκοράρει για δύο (21-19 στο 8'43'')
20:15
Ισοφαρίζει ο Λοτζέσκι (21-21)
20:15
Ο Μπάμπιτς βάζει τέλος στο σερί των Πειραιωτών (24-21 στο 9'15'')
20:18
Η Τσεντεβίτα σουτάρει διαρκώς από τα 6μ75 στο πρώτο δεκάλεπτο (5/11), τη στιγμή που είναι αρκετά εύστοχη στο "βαμμένο" (4/5). Από την άλλη, ο Ολυμπιακός έχει 7/13 δίποντα και 2/6 τρίποντα.
20:19
Ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο με τον Ολυμπιακό να έχει στο παρκέ τους Χάκετ, Στρόμπερι, Παπαπέτρου, Χάντερ και Αθηναίου
20:20
Γκολ φάουλ από τον "Πάπι" (24-24 στο 10'14'')
20:20
Ο Ουόλκερ σκοράρει για τρεις, με τον συνήθη δηλαδή τρόπο της Τσεντεβίτα απόψε (27-24)
20:20
Ο Χάντερ πάει μέχρι μέσα, αλλά χάνει το αριστερό χουκ
20:21
Λάθος από τον Παπαπέτρου, σε προσπάθεια να πασάρει στον Χάκετ
20:22
Κι άλλο τρίποντο από τους Κροάτες, με τον Μούσα. Το παιδί - θαύμα του κροατικού μπάσκετ (30-24 στο 11'51'')
20:22
Ο Παπαπέτρου καρφώνει με δύναμη την μπάλα, για να μειώσει τη διαφορά (30-26 στο 12'04'')
20:23
Ο Πούλεν χάνει το λέι απ. Η Τσεντεβίτα έχει 0/3 δίποντα μετά το αρχικό 4/4. Όσο για τα τρίποντα; Έχει ήδη 7/13
20:23
Από την άλλη, ο Ολυμπιακός έχει 9/17 δίποντα και 2/7 τρίποντα, αλλά τα  6 επιθετικά ριμπάουντ τον κρατούν κοντά στο σκορ
20:23
Βολές για τον Στρόμπερι (12'26'')
20:24
Αλλαγή στο σφύριγμα από τους διαιτητές, που δίνουν το φάουλ χαμηλά κι όχι στην προσπάθεια για το σουτ
20:26
Ο Χάντερ μειώνει με καλάθι από τη ρακέτα, αφού εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως βρήκε απέναντί του τον Μούσα (30-28)
20:27
Με 2/3 βολές από του Ουόλκερ, η διαφορά πάλι στο +4 για τους Κροάτες (32-28)
20:28
Ο Πούλεν πάει μέχρι μέσα και σκοράρει! Παίρνει και το φάουλ ο Αμερικανός της Τσεντεβίτα, για να βάλει και τη συμπληρωματική βολή (35-30 στο 14'15'')
20:29
Νέο καλάθι από τον Χάντερ, που παίρνει στις πλάτες του τον Ολυμπιακό (35-32)
20:29
Λοτζέσκι και Στρόμπερι θα βρουν... σίδερο σε προσπάθεια για τρεις πόντους (15'11'')
20:30
Τάιμ άουτ από τον Γιάννη Σφαιρόπουλο
20:30
Η Τσεντεβίτα έχει 4/7 από τη ρακέτα, ενώ ο Ολυμπιακός έχει 8/15
20:32
Ο Στρόμπερι παίρνει την baseline και σκοράρει με λέι απ (35-34)
20:33
Αμέσως μετά θα χάσει την ευκαιρία να βάλει μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό
20:33
Κάρφωμα από τον Χάντερ (35-36 στο 26'48'') που αναγκάζει τον Βέλικο Μρσιτς να καλέσει τάιμ άουτ
20:34
Οι "ερυθρόλευκοι" πετυχαίνουν έξι σερί πόντους για να πάρουν το προβάδισμα μετά από πάρα πολλή ώρα
20:35
Η τελευταία φορά που ο Ολυμπιακός είχε το πάνω χέρι στο σκορ, ήταν με το καλάθι του Μιλουτίνοφ στην αρχή του αγώνα
20:35
Λοτζέσκι και Χάντερ στον πάγκο, χαμηλώνει το σχήμα ο Γιάννης Σφαιρόπουλος. Στο "4" ο Παπαπέτρου, στο "5" ο Αγραβάνης
20:36
Εν τω μεταξύ ο Μπίλαν χάνει δύο σερί βολές (17'10'')
20:36
Νέο ζευγάρι βολών στον σταρ της Τσεντεβίτα, μετά το φάουλ που κέρδισε από τον Αγραβάνη (δεύτερο)
20:37
Θα βάλει μόνο τη μία αυτή τη φορά (36-36)
20:38
Ο Παπαπέτρου ποστάρει και σκοράρει. Μαζί θα πάρει το φάουλ, θα βάλει και τη βολή για το "ερυθρόλευκο" +3 (36-39 στο 18'04'')
20:38
Στο 1-9 το επιμέρους σκορ υπέρ του Ολυμπιακού στα τελευταία λεπτά
20:39
Τέσσερις σερί πόντους από τους γηπεδούχους, που παίρνουν πάλι το προβάδισμα (40-39 στο 18'51'')
20:40
Ο Αγραβάνης σκοράρει για δύο (40-41)
20:41
Λάθος από τον Γκόρντιτς, με τον Ολυμπιακό να έχει στη διάθεσή του τα τελευταία 5'' του πρώτου ημιχρόνου. Τάιμ άουτ από τον Γιάννη Σφαιρόπουλο.
20:47
ΤΣΕΝΤΕΒΙΤΑ (Μρσιτς): Πούλεν 6 (1), Ουάιτ 4 (1), Μπάμπιτς 5 (1), Ζγκάνετς, Ουόλκερ 5 (1), Μούσα 3 (1), Μπίλαν 6, Γκόρντιτς 5 (1), Αράποβιτς 6.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 13, Παπαπέτρου 8, Στρόμπερι 2, Μιλουτίνοφ 2, Αγραβάνης 11 (1), Μάντζαρης 3 (1), Χάκετ, Λοτζέσκι 2, Αθηναίου.
20:48
Δείτε από που σκοράρουν οι παίκτες των δύο ομάδων στο πρώτο ημίχρονο
20:49
Ένα από τα εντυπωσιακά καρφώματα του Χάντερ
20:54
Πριν το τζάμπολ, κρατήθηκε εντός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων από τις τρομοκρατικές επιθέσεις στο Παρίσι
20:55
Ο Μιλουτίνοφ ξεκίνησε στη βασική πεντάδα των "ερυθρολεύκων" αλλά δεν έχει καταφέρει να βοηθήσει σημαντικά
20:55
Αυτοί που κρατούν όρθιο τον Ολυμπιακό είναι οι Χάντερ (13π.) και Αγραβάνης (11π.)
20:55
Μεγάλες μάχες κοντά στα δύο καλάθια δίνει ο Οθέλο Χάντερ
20:56
Οι παίκτες των δύο ομάδων βγήκαν στο παρκέ για τα σουτάκια πριν την έναρξη του β' μέρους
20:57
Ο Μάντζαρης είναι ο "κάπτεν" του Ολυμπιακού απόψε, δίνοντας κι αυτός μάχες ακόμη και... πέφτοντας στο παρκέ
20:58
Ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να έχει στο γήπεδο τους Μάντζαρη, Παπαπέτρου, Αγραβάνη, Μιλουτίνοφ και Αθηναίου
20:58
Παπαπέτρου και Μπάμπιτς σκοράρουν από τα 6μ75 (43-44)
20:59
Το εντυπωσιακό κάρφωμα του Παπαπέτρου στο δεύτερο δεκάλεπτο
20:59
Δύο σερί τρίποντα από τον Ολυμπιακό (τρία στο σύνολο) κι οι "ερυθρόλευκοι" στο +7 (43-50 στο 21'30'')
21:00
Πολύ καλό ξεκίνημα από τον Ολυμπιακό στο τρίτο δεκάλεπτο
21:00
Κι αυτό μέσα! Ο Αθηναίου σκοράρει για τρεις από το ίδιο σημείο κι "εκτοξεύει" τη διαφορά στο +10 (43-53), αναγκάζοντας τον Βέλικο Μρσιτς να καλέσει τάιμ άουτ
21:01
Με τέσσερα τρίποντα (τρία άμεσα και ένα έμμεσο), ο Ολυμπιακός ξεφεύγει στο σκορ, δείχνοντας ικανός να πάρει το "διπλό".
21:03
Φάουλ του Μάντζαρη (δεύτερο) στον Πούλεν
21:03
Καλή άμυνα από τον Μιλουτίνοφ που δίνει πλέον λύσεις στο "5", με τον Τσαϊρέλη να είναι στο "4" πλέον
21:04
Πολύ δύσκολο καλάθι από τον Παπαπέτρου (43-55 στο 23'21'')
21:04
21:05
Χαμένο σουτ από τον Γκόρντιτς, έχει πρόβλημα στην επίθεση η Τσεντεβίτα (24'01'')
21:05
Δείτε ένα από τα παλικαρίσια καλάθια που έχει βάλει απόψε ο "Πάπι"
21:06
Κακό τελείωμα από τον Μιλουτίνοφ, που χάνει την μπάλα μέσα από τα χέρια του. Σκοράρει μετά από ώρα ο Μπίλαν για τους Κροάτες (45-55 στο 24'36'')
21:07
Χάκετ, Αθηναίου, Παπαπέτρου, Τσαϊρέλης και Χάντερ πλέον στο παρκέ
21:08
Δύσκολο καλάθι από τον Ζγκάνετς, που μειώνει στους 8 (47-55)
21:08
Άστοχος για τρεις ο Παπαπέτρου, αλλά ο Χάντερ είναι ξανά ΕΚΕΙ, μαζεύει το επιθετικό ριμπάουντ και καρφώνει με δύναμη την μπάλα. Απίστευτος απόψε ο Αμερικανός σέντερ (47-57 στο 26'25'')
21:09
Ο Μπίλαν πάει στη γραμμή των βολών και μειώνει (49-57)
21:10
Ο Τσαϊρέλης πετυχαίνει το πρώτο του αποψινό καλάθι μετά από επιθετικό ριμπάουντ που πήρε (49-59 στο 27'10'')
21:10
Ο Ολυμπιακός έχει 13 επιθετικά ριμπάουντ, έναντι μόλις 4 της Τσεντεβίτα
21:11
Ο Ουάιτ έχει 1/2 βολές (50-59)
21:12
Καλάθι δύο πόντων εκτός ισορροπίας από τον Ουάιτ, που ρίχνει κι άλλο τη διαφορά (52-59 στο 28'08'')
21:12
Οι Κροάτες έχουν περιορίσει αισθητά τα περιφερειακά σουτ που κάνουν, προσπαθώντας να πάνε το παιχνίδι κοντά στο καλάθι. Ανεπιτυχώς όμως (8/18 δίποντα, 9/17 τρίποντα)
21:13
Τσαϊρέλης και Γκόρντιτς σκοράρουν για δύο (54-61 στο 29'05'')
21:14
Τρίποντο του Αθηναίου, τρίτο στο τρίτο δεκάλεπτο που διαμορφώνει το +8
21:15
Σκορ τρίτου δεκαλέπτου: Τσεντεβίτα - Ολυμπιακός 56-64
21:15
Μια συνέντευξη που αξίζει να διαβάσετε. Ο Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς στο Contra.gr
Η επαγγελματική σχέση με Μπάγεβιτς, ο Σόλιντ, ο Βαλβέρδε, το 4-0 από την ΑΕΚ, ο δύσκολος αντίπαλος Γιούρκας, το λάθος του Παναθηναϊκού στη Ριζούπολη και η προστασία από τη διαιτησία.
21:15
Οι Χάντερ (15π.), Παπαπέτρου (13π.) και Αγραβάνης (11π.) ηγούνται επιθετικά για τον Ολυμπιακό μέχρι το 30ο λεπτό
21:16
Πολύ μεγάλη βοήθεια από τον Αθηναίου που έχει 3/3 τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο κι αποτελεί βασικό λόγο του +8 της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου
21:16
Από την άλλη, ο Μπίλαν (10π., 6ριμπ.) και ο Μπάμπιτς (10π.) προσπαθούν αλλά δεν αρκούν για την Τσεντεβίτα
21:17
Η σύγκριση των δύο ομάδων
21:17
Ενδεχομένως να μην δούμε άλλο απόψε τον Λοτζέσκι που ταλαιπωρείται από τενοντίτιδα στον αχίλλειο
21:18
Χάκετ, Αθηναίου, Στρόμπερι, Αγραβάνης και Τσαϊρέλης στην πεντάδα του Ολυμπιακού στο τέταρτο δεκάλεπτο
21:19
Ο Ουάιτ σκοράρει με ανάποδο λέι απ (58-64)
21:20
Βολές για τον Στρόμπερι
21:20
Θα βάλει και τις δύο (58-66 στο 31'54'')
21:20
Μειώνει ο Γκόρντιτς με αριστερό λέι απ (60-66)
21:21
Λάθος από Χάκετ που οδηγεί στον κροατικό αιφνιδιασμό. Φάουλ από τον Παπαπέτρου στον Ουάιτ, σε προσπάθεια του δεύτερου να καρφώσει την μπάλα
21:22
Ο Αμερικανός της Τσεντέβιτα θα βάλει μόνο τη δεύτερη (61-66 στο 32'48'')
21:23
Ο Παπαπέτρου ξανασκοράρει! Απίστευτα πράγματα από τον 21χρονο φόργουορντ (61-69 στο 33'10'')
21:25
Έμμεσο τρίποντο από τον Πούλεν, αλλά ο Μάντζαρης απαντάει. Σκοράρει για τρεις (64-72 στο 34'13'')
21:27
Βολές για τον Χάντερ με 5'21'' να μένουν στο παιχνίδι
21:28
Οι παίκτες της Τσεντεβίτα άρχισαν πάλι τα... τρίποντα. Μόνο που τώρα δεν βρίσκουν τον στόχο. Των Κροατών, γιατί ο Μάντζαρης έχει τον τρόπο. Στο +11 (64-75) ο Ολυμπιακός στο 35'25''
21:29
Νέο άστοχο τρίποντο από τον Ζγκάνετς, έχει χάσει τον έλεγχο πλέον η Τσεντεβίτα
21:29
Στο +13 (64-77) οι "ερυθρόλευκοι" με καλάθι του Στρόμπερι. Δεν χάνεται αυτό το παιχνίδι.
21:29
Κλέψιμο από τον Στρόμπερι και νέο καλάθι (64-79 στο 36'37'')
21:30
Τάιμ άουτ από τον Βέλικο Μρσιτς που προσπαθεί να σώσει τα προσχήματα
21:32
"Αγκαλιά" με τη νίκη ο Ολυμπιακός αφού μένουν 2'35'' στο παιχνίδι
21:33
Ο Χάντερ καρφώνει με δύναμη την μπάλα (66-81), πριν ο Πούλεν μειώσει με λέι απ (68-81 στο 38'15'')
21:34
Λάθος από τον Μάντζαρη με 1'20'' να μένουν στο παιχνίδι
21:35
Μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, μένει να μάθουμε το τελικό σκορ της νίκης του Ολυμπιακού